Pchła ludzka jest owadem żywiącym się krwią. Po jej ugryzieniu zostaje swędzący ślad. Jednak to nie jedyna pamiątka, jaką może po sobie pozostawić ten nieproszony gość. Pchły są nosicielami wielu groźnych chorób. Jak wygląda pchła ludzka? Jak rozpoznać ugryzienie i co najważniejsze jak ją skutecznie zwalczyć?

Pchła ludzka – czym jest i jak wygląda?

Pchła ludzka to owad, który żeruje na ciele człowieka i karmi się jego krwią. Potrafi wysysać krew nieprzerwanie nawet przez godzinę. Ponadto traktuje swojego żywiciela jako środek transportu i miejsce zamieszkania. W niesprzyjających warunkach może także pasożytować na zwierzętach domowych, głównie psach lub kotach.

Pchłę można dostrzec gołym okiem. Jej wielkość zależy od płci. Samice są dłuższe i osiągają około 2,5-3,5 mm, natomiast samce ok. 2-2,5 mm. Mają brązowy lub czarny pancerz, a ich ciało jest bocznie spłaszczone. Na niewielkiej głowie znajdują się czułki oraz aparat kłująco-ssący. Nie posiadają skrzydeł, ale dzięki licznym odnóżom poruszają się niezwykle sprawnie. Tylne odnóża są dłuższe, co umożliwia długie skoki, nawet 20 cm wzwyż na długości 1 metra!

Kiedy i gdzie można najczęściej spotkać pchły ludzkie?

Pchły uwielbiają wilgotne, zaniedbane pomieszczenia. Skrywają się głównie w ciemnych, trudno dostępnych zakamarkach typu szpary parkietu, obicia mebli, liście roślin domowych czy dywany. Rozmnażają się cały rok, ale najintensywniej latem, kiedy panują najwyższe temperatury. Ogrzewanie mieszkania może doprowadzić do inwazji tych osobników także zimą. Na obecność pcheł w domu wskazują przede wszystkim czarne punkciki, przypominające zmielone ziarna pieprzu – to odchody dorosłych owadów. Można także dostrzec niewielkie jajeczka.

Jak rozpoznać ugryzienie pchły?

Ugryzienia pcheł są dość charakterystyczne. Ślad przybiera postać małych, czerwonych lub różowych punktów, ukrwionych na czubku. Przypominają nieco ukąszenie komara, jednak nie wywołują opuchlizny. Nie są to pojedyncze ukąszenia, a raczej duże ilości ugryzień, w charakterystycznych, regularnych rzędach. Zaczerwienione miejscauporczywie swędzące, szczególnie dla osób z wrażliwą skórą. W przypadku alergików odczyn może być znaczenie intensywniejszy (bąble, rozlane rumienie) i utrzymuje się dłużej niż zwykle, nawet do 5 dni od ukąszenia. Pchły kąsają głównie dolne partie nóg, biodra, okolice pasa oraz barki.

Czy ukąszenie pcheł ludzkich są groźne?

Pchła ludzka jest zagrożeniem dla człowieka. Poza tym, że powoduje dotkliwe reakcje skórne, to przenosi liczne drobnoustroje, powodujące wiele groźnych chorób.

 • Zakażenie gronkowcem złocistym. Bywa, że nosiciele bakterii nie wykazują żadnych symptomów zakażenia. Jednak czasem zdarza się, że dochodzi do zakażenia układu oddechowego, ropnych zakażeń skóry, a nawet wstrząsu toksycznego.
 • Dipylidoza, schorzenie wywoływaną przez tasiemca, dla którego pchła jest żywicielem pośrednim. Choroba objawia się przede wszystkim zaburzeniami w funkcjonowaniu układu pokarmowego.
 • Tularemia, w przypadku tej choroby objawy są grypopodobne: gorączka, bóle mięśni, czasem pojawia się biegunka czy wymioty.
 • Choroba kociego pazura, to niebezpieczne schorzenie, które w przypadku braku leczenia może doprowadzić do zapalenia mózgu.
 • Tyfus plamisty, jedna z groźniejszych chorób zakaźnych, mogąca w krótkim czasie doprowadzić do śmierci.

Domowe sposoby na łagodzenie ugryzienia pchły

Istnieje wiele domowych sposobów na złagodzenie ukąszenia przez pchły.

 • Soda oczyszczona, wymieszaj łyżeczkę białego proszku z kilkoma kroplami wody. Wytworzy się w ten sposób pasta, którą należy nanieść na miejsce ukąszenia. Pozostaw na około 20 minut. To mikstura, która przede wszystkim zniweluje uciążliwe swędzenie.
 • Skórka cytryny, zagotuj skórkę z całej cytryny w 250 ml wody. Ostudzony napar nakładaj przy użyciu wacika na miejsce ukąszenia. Poczujesz natychmiastową ulgę.
 • Ocet jabłkowy, wymieszaj jedną łyżkę octu z dwiema łyżkami wody. Schowaj roztwór do lodówki na kilka godzin. Następnie przyłóż za pomocą gazika do rany. Stosuj regularnie kilka razy dziennie, a objawy prędko ustąpią.

Jak uniknąć namnażania się pcheł w domu?

 • Często odkurzaj. W ten sposób usuniesz nie tylko dorosłe pchły, ale również larwy i jajeczka. Pełne worki z odkurzacza zawiń w folię i niezwłocznie wyrzuć do śmietnika. Worki, które służą do wielokrotnego użytku spryskuj regularnie środkiem owadobójczym.
 • Systematycznie czyść ciemne zakamarki swojego mieszkania, takie jak szczeliny przy listwach.
 • Wszelkiego rodzaju wykładziny, dywany czy chodniki możesz czyścić przy użyciu odkurzacza z parą wodną lub stosować owadobójcze specyfiki do prania. Do środków czyszczących warto dodać kilka kropel olejków eterycznych z cytrusów, drzewa herbacianego, lawendowego, geraniowego, goździkowego, manukii, melisowego, paczuli, rozmarynowego, miętowego czy eukaliptusa . Intensywny aromat skutecznie odstrasza pchły.
 • Pozbądź się starych mebli oraz zniszczonego sprzętu. Stanowią one doskonałą kryjówkę dla pcheł.
 • Często wietrz mieszkanie, wpuszczaj do wnętrza promienie słoneczne.

Jak skutecznie pozbyć się pcheł ludzkich?

Po znalezieniu śladów po ugryzieniu pchły niezwłocznie weź kąpiel i załóż czyste ubrania. Poprzednie ciuchy, a także prześcieradło, poszewki, pościel itp. trzeba wyprać w wysokiej temperaturze powyżej 50-60 stopni C. Jeśli jesteś właścicielem kota lub psa, to pupile powinny być dokładnie wykąpane przy użyciu specjalnych środków przeciw pchłom.

Spróbuj ocenić, czy ukąszenie przez pchłę nastąpiło w domu, czy poza nim. Rozejrzyj się w poszukiwaniu czarnych punkcików – pchlich odchodów. Jeśli takie znalazłeś, to przystąp do dokładnego czyszczenia wszystkich przestrzeni w mieszkaniu.

Do czyszczenia najlepiej użyć wody z dodatkiem chlorku lub soku z cytryny. Przy ciemnych i trudno dostępnych zakamarkach możesz rozłożyć podstawki z goździkami, płatkami róż czy miętą – to zapachy, których pchły bardzo nie lubią.

Zastosowanie ziemi okrzemkowej skutecznie unieszkodliwia pchły. Rozpylenie sproszkowanej substancji skutkuje uszkodzeniem ciał owadów, ale niestety może również uszkodzić nasze błony śluzowe i płuca. W przypadku silnej inwazji pcheł warto sięgnąć po środki owadobójcze lub zamówić specjalistów od dezynsekcji.

Jeśli jesteś zwolennikiem naturalnych metod, to do walki z pchłami możesz wykorzystać nicienie. To małe owady, które żywią się jajami i larwami pcheł, doprowadzając do stopniowego wyginięcia pasożytów.

Jeśli nie masz ochoty samodzielnie rozprawiać się z pchłami ludzkimi, odezwij się do nas! Nasza firma szybko i skutecznie pozbędzie się tych owadów z Twojego domu oraz nasz specjalista na miejscu udzieli zaleceń na przyszłość, aby problem nie wracał.