Naturalne i ekologiczne metody zwalczanie insektów oraz ich skutków ugryzień czyli aromaterapia w dezynsekcji i dezynfekcji >
Chcemy żyć w zgodzie z naturą – ta potrzeba jest w społeczeństwie coraz silniejsza. I chociaż nie wszyscy dbają jeszcze w równym stopniu o stan środowiska, coraz więcej ludzi chce być eko – od święta i na co dzień.
Kupujemy więc produkty spożywcze z upraw ekologicznych i farm, które dbają o jakość życia swoich zwierząt, wyszukujemy na pólkach supermarketów środki czyszczące zawierające naturalne składniki, przesiadamy się z samochodów na rowery, ale… są dziedziny, w których nie potrafimy sobie poradzić samodzielnie, a jedną z tych dziedzin jest oczywiście dezynsekcja.
Dezynsekcja – zwalczanie insektów i zapobieganie ich powtórnemu osiedlaniu się
Kiedy w Twoim lokalu zalęgną się insekty, niemal natychmiast wzywasz specjalistę do dezynsekcji – to dobry pomysł, ponieważ większość domowych sposobów nie jest w stanie wytępić ani wypłoszyć dużej populacji. Zwlekanie może zakończyć się tym, że nawet wyspecjalizowani technicy DDD będą musieli poświęcić dużo czasu na pozbycie się szkodników.
Im większe problemy, tym większe koszty, ponieważ przy dużej pladze technicy muszą poświęcić naprawdę dużo czasu na rozpoznanie problemu, zaradzenie mu przy wykorzystaniu z jednej z dostępnych metod dezynsekcji (stosuje się wygrzewanie, wymrażanie, oprysk, zintegrowane metody IPM oraz najskuteczniejsze: zamgławianie ULV).
Metody te wymagają fachowej wiedzy, wykorzystania specjalnych maszyn oraz skutecznych środków owadobójczych. Czasami jednak nie ma innego wyjścia. Jeżeli masz problem z insektami w swoim lokalu, oferujemy Ci nasze fachowe usługi dezynsekcji.
Jak zwalczyć plagę insektów naturalnymi sposobami?
Istnieje mnóstwo naturalnych sposób zapobiegania migrowaniu szkodników do naszych domów. Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż później walczyć z różnymi plagami. W tym artykule zdradzimy Ci, w jaki sposób można odstraszyć insekty od Twojego domu. Nie martw się – wszystkie z nich będą w pełni bezpieczne dla środowiska, lokatorów i pupilów, które zamieszkują w Twoim domu. Sama natura wyposażyła nas w wiele substancji, które nie szkodzą ani żywym organizmom i środowisku.
Współcześnie zakupienie skutecznych środków odstraszających owady nie jest trudne, trzeba jednak wiedzieć, jaki olejek przydaje się przeciwko konkretnemu typowi szkodników. Naturalne olejki eteryczne stanowią skoncentrowany ekstrakt z danej rośliny. Każdy z nich ma swój uniwersalny skład chemiczny.
Olejki eteryczne dają przyjemny, naturalny zapach, który działa rozluźniająco i terapeutycznie, a jednocześnie często odstrasza różne szkodniki. Jeżeli nie walczymy aktualnie z żadną plagą pluskiew czy innych insektów i tak warto zapoznać się z dostępną na rynku ofertą, a następnie wybrać najbardziej odpowiadający nam zapach – w końcu wszyscy zasłużyliśmy na odrobinę relaksu…
Jeżeli szukamy sposobu na odgonienie szkodników od naszego domu, warto dowiedzieć się więcej o konkretnych zapachach.
Zapachowa bariera dla owadów
W okresie letnim owady stają się bardzo uciążliwe. Co prawda nie napadają na nasze domy całymi chmarami, ale już dwa bzyczące koło ucha komary, które wleciały niepostrzeżenie przez otwarte na oścież okno w upalny dzień, mogą zirytować, a nawet pogryźć. Pojawiają się w ogrodach podczas wieczornych spotkań na grilla ze znajomymi, na campingach i nad jeziorem.
Czy jest sposób, żeby się przed nimi uchronić inaczej, niż używając popularnego środka odstraszającego komary?
Istnieje wiele zapachów, za którymi komary nie przepadają. Między nimi znajdziemy wiele, które są przyjemne dla ludzkiego nosa. Możemy skorzystać z komina do aromaterapii lub po prostu, rozpylić zapach wymieszany z wodą w pomieszczeniu. Działa równie skutecznie, jeżeli olejek skropimy do naczynia i postawimy je otwarte w pokoju.
Do pięknych woni, za którymi nie przepadają owady możemy zaliczyć zapachy niektórych drzew, kwiatów i ziół? Zastanawialiście się nad własnym ogródkiem ziołowym lub ziołach w doniczce? Świetny pomysł, zwłaszcza że ich zapach uchroni Was przed nieznośnym bzyczeniem i ukąszeniami.
Dowiedz się, z czym walczysz – ustal gatunek insekta!
Niezależnie od tego, czy walczysz z jakimiś owadami, czy tylko zabezpieczać przed nimi dom, warto najpierw dowiedzieć się, jakie owady mogą pojawić się w Twojej okolicy, co je przyciąga, a dopiero potem wybrać woń, za którą nie przepadają.
Komar na przykład może pojawić się tam, gdzie jest kwas mlekowy, wilgoć i słodkie, owocowe i kwiatowe zapachy. Warto wiedzieć, że kwas mlekowy pojawia się w naszym pocie w dużych ilościach podczas wysiłku fizycznego, ale także po zjedzenie słonych i bogatych w potas potraw. Wilgoć i wzmożony zapach może przyciągać owady, więc – chociaż może to zabrzmieć zabawnie – przed wieczornym wyjściem na plenerową imprezę warto wziąć prysznic.
Możesz mieć oczywiście problem z określeniem typu owada, jeżeli nie wiesz, z czym masz do czynienia, czym prędzej skontaktuj się z fachowcami – w Prusatorze mamy doświadczenie z wieloma szkodnikami. Bez trudu określimy, z czym masz do czynienia i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie. Pamiętaj, że niektóre insekty mogą boleśnie pokąsać!
Dla owadów różnego rodzaju ważny jest też kolor. Z pewnością sami zauważyliście, że podczas spędzania czasu w ogrodzie lub na łonie natury, wszelkie muszki, pszczoły i osy wirują wokół osób ubranych w jaskrawe kolory, które kojarzą się z kwiatami, komary natomiast preferują ciemne kolory.
Jak stworzyć własny „odstraszacz” zapachowy na owady?
Niemal wszystkie owady nie przepadają za zapachem eukaliptusa i lawendy, jednak specjaliści dla większej skuteczności polecają stosować mieszankę kilku zapachów. Można stosować je do rozpylania w domu, ale można także wykorzystać olejki aromatyczne, jako swego rodzaju perfumy, które będą nas chronić przed ugryzieniami owadów.
Czystym olejkiem możesz pokropić swoje ubrania, jednak niewiele osób preferuje to rozwiązanie, ponieważ ciężki olejek eteryczny zostawia dosyć widoczne plamki na odzieży. Zamiast tego, możesz wykonać perfum, zanim jednak pokropisz się nim solidnie, pamiętaj, że olejki eteryczne są silnie skoncentrowane, więc mogą podrażniać skórę lub wywoływać reakcję alergiczną. Po przygotowaniu „perfum” wykonaj test na małym fragmencie skóry i wykorzystuj swój własny zapach tylko, jeżeli jesteś pewny/pewna, że nie wywołuje u Ciebie swędzenia lub duszności. Pamiętaj także, że zapach będzie wyjątkowo silny, więc co za dużo, to niezdrowo.
Na wielu stronach internetowych dotyczących aromaterapii znajdziesz wiele instrukcji i przepisów na dobry olejek odstraszający owady. Ich autorzy zachęcają do tworzenia mieszanek zapachowych (wybierz spośród woni, które opiszemy w tym artykule, biorąc pod uwagę typ owada, który chcesz odstraszyć). Uważaj, aby nie wybrać olejku, który może przyciągać owady!
Aby olejek nie wywołał podrażnienia przy kontakcie ze skóry, poleca się rozcieńczyć go w oleju bazowym, aby otrzymać stężenie maksymalnie 10%. Wykorzystać można profesjonalne oleje bazowe lub olej roślinny, np. z pestek winogron. Wybierz swój olej bazowy i wymieszaj go z 10-20 kroplami olejków eterycznych.
Pamiętaj, że wykorzystanie aromaterapii jest najskuteczniejsze, jako działanie profilaktyczne. Walka z owadami, które już się u Ciebie zadomowiły, będzie o wiele trudniejsza, więc jeżeli dostrzeżesz problem, skontaktuj się z nami. Technicy z Prusatora przedstawią Ci wszelkie możliwe metody dezynsekcji.
Czy zapach eukaliptusa i lawendy odstrasza komary?
Te dwie wonie należą do najbardziej znienawidzonych przed większość owadów. Ich mieszanka powinna trzymać z daleka nie tylko komary, ale także pchły, kleszcze i muchy. Dodatkowo trzeba mieć świadomość, że jak wszystkie inne zapachy eukaliptus i lawenda działają terapeutycznie i leczniczo.
Olejek eukaliptusowy – łagodzi swędzenie po ukąszeniach i odstrasza owady
Naturalny olejek eukaliptusowy otrzymuje się w wyniku destylacji parowej świeżych liści eukaliptusa. Roślina pochodzi z Australii, więc niestety nie jest typowa dla naszego klimatu. Wyciąg z eukaliptusa stosuje się w produkcji wyrobów leków, perfum, past do zębów czy gum do żucia, ponieważ ma niesamowicie odświeżający zapach.
Jest on jednak nie tylko przyjemny w zapachu, ale także wyjątkowo pomocy w terapii infekcji górnych dróg oddechowych. Badania dowodzą, że olejek eukaliptusowy działa antywirusowo i przeciwbakteryjnie. Substancje w nim zawarte zwiększają naturalną odporność organizmu. Co ciekawe, nie tylko odstrasza owady, ale jest też świetnym środkiem do łagodzenia objawów ukąszenia – działa dezynfekcyjnie i łagodzi swędzenie.
Lawenda – naturalna broń przeciwko owadom
Olejek lawendowy dla odmiany uzyskuje się przy destylacji parowej świeżo rozwiniętych kwiatów lawendy. Uprawia się ją w krajach leżących nad Morzem Śródziemnym. Ma bardzo trwały, chociaż lekki i niedrażniący zapach. Stosuje się ją powszechnie w przemyśle kosmetycznym do produkcji kremów, perfum i wielu innych produktów.
Za lawendą nie przepada większość owadów na czele z komarami. Jej zapach odstrasza skutecznie mole, dlatego, jeżeli zastanawiasz się, jaki zapach zawiesić między ubraniami w szafie, saszetki zapachowe o woni lawendy będą najlepszym wyborem, odzież można także skropić olejkiem eterycznym.
Lawenda przyspiesza gojenie się ran i podrażnień skóry, także tych związanych z oparzeniami słonecznymi. Jeżeli cierpisz z powodu stresu, bezsenności, zaburzeń depresyjnych, możesz rozważyć wykorzystanie właśnie tego zapachu w miejscach, w których przebywasz, zapach olejku lawendowego działa bowiem odprężająco. W kosmetologii używany jest nie tylko ze względu na przyjemny zapach, ale także ze względu na działalnie upiększające – wygładza bowiem zmarszczki i obniża nadmierną produkcję łoju, zabija również bakterie, które prowadzą do powstawania infekcji skóry.
Jakie inne zapachy odstraszają komary oraz łagodzą skutki ugryzień?
Zapach drzewa herbacianego, geraniowy, goździkowy, melisowy, rozmarynowy, paczuli, manuka i mięty to te, od których komary będą uciekać, ale również pomogą w łagodzeniu skutków ugryzień insektów, nawet ugryzień samej pluskwy domowej.
Nietrudno o nie w każdym domu. Coraz więcej osób uprawia zioła we własnych doniczkach. Mięta przyda Ci się nie tylko, jako środek na komary, ale także do gotowania.
Nieprzyjaciel psa i kota – pchła i kleszcz, jak je skutecznie odstraszyć naturalnymi środkami na bazie olejków eterycznych?
Jak odstraszyć pchły i kleszcze? Tak samo, jak w przypadku ludzi nie możemy stosować nierozcieńczonego olejku aromatycznego bezpośrednio na skórę zwierzaka. Możesz jednak dodać niewielką ilość olejku herbacianego – wyjątkowo silnie odstraszającego zarówno pchły, jak i kleszcze – do szamponu Twojego zwierzaka. Po kąpieli w takim „podrasowanym” specyfiku pchły i kleszcze będą dosłownie ratować się ucieczką.
Rozcieńczonym olejkiem (np. woda + olejek lawendowy) można spryskiwać sierść zwierzaka przed spacerem. Najważniejsze, aby tę terapię stosować regularnie przez kilka tygodni, aby upewnić się, że żadne pchły nie pozostały na psie lub kocie. Jednocześnie warto spryskać nim również meble i ubrania, z którymi miał kontakt pies, wyprać koce z dodatkiem tego olejku, aby upewnić się, że niechciani lokatorzy opuszczą dom – i grzbiet Twojego zwierzaka domowego – raz na zawsze.
Pozytywny wpływ naturalnego olejku herbacianego na organizm człowieka
To kolejny dar Australii, bowiem olejek herbaciany uzyskuje się z rosnącego tam drzewokrzewu, który nie ma nic wspólnego z herbatą – poza nazwą, rzecz jasna. Według naukowców w skład oleju wchodzi ponad 100 różnych substancji chemicznych i jest on jednym z najbardziej antyseptycznych środków na świecie!
Tak jak większość naturalnych olejków, o których pisaliśmy, ma on działanie antywirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, jednakże działa o wiele silniej niż pozostałe olejki! Wykorzystywany jest w walce z przeziębieniem i grypą, a także infekcjami gardła i dziąseł.
Poza tym, że podnosi odporność organizmu, doceniony został jako skutecznych środek na opryszczkę, trądzik i liszaje. Zapobiega także zakażeniom i łagodzi objawy ukąszeń owadów – podobnie jak lawenda.
Jakich zapachów nie lubią pasożyty czworonogów?
Wśród zapachów odstraszających pasożyty żerujące na zwierzętach domowych są zapachy drzew, np. cedru, ale także pomarańczy i goździków, a kleszcze są wrażliwe także na zapach geranium.
A pamiętacie intensywny zapach goździków? Uwielbiamy je w grzanym winie, lecz mało kto wie, że olejek goździkowy zawiera Eugenol, dzięki czemu wykazuje silnie działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Olej goździkowy jest bardzo często wykorzystywany w produkcji środków do odświeżania oddechu i higieny jamy ustnej. Poza tym, że odstrasza owady, działa kojąco na miejsce ukąszeń owadów i stany zapalne. Wyjątkowo zapachu olejku goździkowego nienawidzi meszka – ten niepozorny, malutki owad może być bardzo niebezpieczny, ponieważ jego ugryzienia mogą wywołać poważną chorobę zwaną harara (dotyczy ona jednak niemowląt i osób w stanie silnego upojenia alkoholowego). Za mieszanką oleju goździkowego i lawendowego nie przepadają także pszczoły, więc jeżeli chcecie je odstraszyć, polecamy jej sporządzenie.
Nie zapominaj, że czworonogi siadają na Twojej kanapie lub fotelu, a często też dotykają Twoich ubrań. Nie znaczy to na szczęście, że musisz się pozbywać swoich ulubionych rzeczy. Jeżeli prowadzisz walkę z pchłami, możemy pomóc Ci oczyścić meble i ubrania bez ich uszkodzenia.
Muchy w domu? Jak temu zaradzić?
Małe, duże, pobzykujące – muchy, chociaż nie gryzą, potrafią być bardzo irytujące głównie ze względu na uciążliwe bzyczenie (niezależne od pory dnia czy nocy). Odpędzić je można z łatwością za pomocą olejku z mięty i olejku z paczuli. Ten drugi przyda się również przy walce z molami.
Olejek miętowy wydziela się z mięty pieprzowej i zawiera około 40-50% mentolu. Znajdziemy go w produktach do higieny jamy ustnej, ale także w syropach i gumach do żucia. Poza orzeźwiającym zapachem olejek miętowy ma lecznicze właściwości. Ma właściwości uspokajające i przeciwzapalne. Dzięki zawartym w nim substancjom łagodzi dolegliwości typowe dla zespołu jelita drażliwego. Łagodzi także stany reumatyczne i pomaga pokonać przeziębienie.
Dezynsekcja naturalnymi metodami
Zdarza się, że zmagamy się nie z jednym, przypadkowym komarem, lecz z większą ilością osobników dowolnego gatunku owadów. Wówczas nie wystarczy rozpylić olejku zapachowego, trzeba także zdezynsekować całe mieszkanie i miejsca, w których mogą się gromadzić owady.
Skąd wiedzieć, że możemy mieć problem z insektami w naszym domu? Pierwszym sygnałem są jak zwykle ślady ugryzień lub obsesyjnie drapiący się czworonóg. Jeżeli już poweźmiemy podejrzenie, że w domu są np. pchły, powinniśmy rozejrzeć się za drobnymi, czarnymi punkcikami – odchodami pcheł. Do dezynfekcji możemy wykorzystać naturalne, nieszkodliwe dla środowiska substancje. Do czyszczenia powierzchni możesz wykorzystać wodę z chlorkiem lub sokiem z cytryny.
W mieszkaniach są jednak bardzo często trudne dostępne miejsca. Tam warto wyłożyć wcześniej wspomniane goździki, płatki róż lub miętę. Pchły jej nie cierpią. Można także wykorzystać ziemię okrzemkową – substancja ta powoduje uszkodzenie ciała pcheł i ich eliminację. Oczywiście są to rozwiązania, które proponujemy przy niewielkiej ilości owadów w domu, bo plagi potrafią przyjmować naprawdę olbrzymie rozmiary. Jeżeli chociaż przez chwilę wątpisz w to, że uda Ci się samodzielnie rozprawić z owadami, zadzwoń do nas – w Prusatorze mamy sposoby na takie uporczywe szkodniki.
Wykorzystywanie naturalnych wrogów pcheł
Ciekawą metodą zwalczania pcheł, pozbywania się ich jaj oraz larw jest wykorzystanie nicieni. Może być to odpowiedni sposób, jeżeli troszczysz się wyjątkowo o środowisko i nie chcesz wykorzystywać metod chemicznych, nicienie bowiem żywią się jajami pcheł i larwami.
W Prusatorze przedstawimy Ci metodę odpowiednią do Twoich preferencji i potrzeb.
Naturalne olejki eteryczne łagodzące ból po ukąszeniu przez owada
Nawet pozornie nieszkodliwe ugryzienie przez komara może być dokuczliwe, a nie jest to jedyny owad, który gryzie. Na szczęście jest wiele domowych i ekologicznych sposobów na stworzenie domowego „leku”, łagodzącego pieczenie po ukąszeniu – wśród nich są wodne roztwory sody oczyszczonej, cytryny i octu jabłkowego. Więcej informacji na temat łagodzenia bólu po ukąszeniach pcheł znajdziesz tutaj.
W większości środków na ukąszenia owadów znajdują się substancje, które zawierają opisane olejki eteryczne. Świetnym środkiem przeciwzapalnym jest eugenol, w który bogate są liście bazylii. Wystarczy zmiażdżyć kilka liści w moździerzu, a powstałą papką smarować ugryzienie – działa także w przypadku ukąszeń os czy mrówek, które mają jad. Olejek lawendowy zmniejszy swędzenie w pokąsanym miejscu. Podobny, silny wpływ łagodzący ukąszenie ma aloes, który można przyłożyć do rany bezpośrednio po zerwaniu gałązki, zetrzeć i przyłożyć pastę lub wykorzystać olejek.
Ważne przy stosowaniu naturalnych olejków zapachowych
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!
Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby nie stosować olejków zapachowych doustnie. Olejki są mocno skoncentrowane, dlatego mogą podrażniać skórę, więc nigdy nie stosuj nierozcieńczonego olejku i unikaj używania nawet rozcieńczonego w okolicy oczu i twarzy. Olejki trzymaj też poza zasięgiem rąk dzieci i tam, gdzie nie mogą dostać się zwierzęta. Przypadkowe spożycie olejku eterycznego może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia.
Niektóre olejki mogą powodować gromadzenie się substancji toksycznych w organizmie!
Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, musisz także wiedzieć, że aromaterapia to bardzo skomplikowana dziedzina, a wyspecjalizowani, certyfikowani eksperci są jedynymi osobami, które powinieneś uważać za autorytety w tej dziedzinie. Jeżeli chcesz stosować olejki, musisz dowiedzieć się, które mogą być dla Ciebie niebezpieczne.
Pamiętaj, że każdy olejek w nadmiarze może być szkodliwy
Wszystko w nadmiarze szkodzi, więc bądź świadomy. Jeżeli chcesz korzystać z olejków eterycznych, przeczytaj kilka specjalistycznych artykułach i dowiedz się, jakie są zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z olejków.
Zakłada się, że nie powinno się mieszać większej ilości, niż 5 różnych olejków.
Olejki mają bardzo bogaty skład chemiczny, nie ma potrzeby łączyć więcej niż 5 różnych olejków naturalnych.
Stosowanie olejków może nie być najlepszym pomysłem w domu, w którym mieszka kobieta w ciąży lub małe dziecko, zanim wykorzystasz dany olejek zapachowy, upewnij się, że nie stwarza to zagrożenia dla domowników.
Niektóre olejki oddziałują na tworzywa sztuczne. Zbierz informacje na temat olejku, który chcesz wypróbować.
Naturalna dezynfekcja – czy to możliwe?
Wśród wielu właściwości olejków eterycznych są działania antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne, dlatego niektóre olejki eteryczne można wykorzystać do produkcji ekologicznych środków do sprzątania domu. Do sprzątania powierzchni w domu możesz wykorzystać olejki cytrusowe, z drzewa herbacianego, lawendy i goździków.
Chociaż olejkami wymieszanymi z wodą (lub zawartymi w pastach do sprzątania) można dezynfekować wiele przestrzeni, odradza się czyszczenie sprzętu elektronicznego tymi specyfikami. Telefony, komputery i tablety czyścimy substancjami do tego przeznaczonymi, bo ja wcześniej pisaliśmy… olejki naturalnie mogą zmyć nadruki, uszkodzić ekran lub plastik zmieniając jego kolor, szczególnie te cytrusowe.
Jeżeli zależy Ci na profesjonalnej, szybkiej i dokładnej usłudze dezynfekcji, skontaktuj się z nami. Technicy z Prusatora zaproponują Ci najlepsze możliwe rozwiązania.
Podsumowanie olejków eterycznych odstraszających insekty oraz łagodzące skutki ich ugryzień (ukąszeń) :
- olejek z drzewa herbacianego
- olejek eukaliptusowy
- olejek geraniowy
- olejek goździkowy
- olejek lawendowy
- olejek manuka
- olejek melisowy
- olejek miętowy
- olejek paczuli
- olejek rozmarynowy
Zapraszam do kontaktu pod nr +48 733-788-282 w godzinach 8:00 – 20:00 w tygodniu. Nasz konsultant, Marcin chętnie pomoże dograć szczegóły.
mgr Bartosz Szymański
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.