Krąży wiele niewłaściwych informacji na temat pluskiew i ich wpływu na nasze życie. Zapoznanie się z faktami dotyczącymi pluskiew pozwoli Ci zrozumieć, co naprawdę pomaga w ich tępieniu. Oto niektóre rozpowszechnione mity i prawdziwe fakty związane z pluskwami:

1. PLUSKWY DOMOWE SĄ NIEWIDOCZNE

Jaja (larwy) pluskiew mają nie cały 1 mm, ich kolor jest perłowy, najczęściej można je znaleźć z tyłu łóżka lub pod łóżkiem. Po wyjściu z jaj (po ok. 2-3 tygodniach, zależy od temperatury otoczenia) małe pluskwy domowe są przezroczyste, perłowe, później ciemnieją, wraz z piciem krwi przejmują jej kolor, mają 1-2mm długości w zależności od stadium. Dorosłe pluskwy dają się łatwo zauważyć. Dorosła pluskwa ma 3 – 6 mm długości, ma czerwonawo-brązowy kolor i przypomina kształtem i rozmiarami pestkę jabłka.

2. W CELU POZBYĆ SIĘ PLUSKIEW DOMOWYCH, WYSTARCZY WYRZUCIĆ ŁÓŻKO

Pluskwy nie przebywają wyłącznie w łóżku. Mogą się ukrywać niemal w każdej ciemnej szparze lub szczelinie, w całym pomieszczeniu. Zabiegom odpluskwiania można poddać prawie wszystko, w tym odzież, pościel, meble i aparaturę elektroniczną.

Wyrzucenie zapluskwionych mebli, zanim zostaną sprawdzone i odpluskwione, może nawet przyczynić się do rozprzestrzenienia pluskiew domowych. Jeśli musisz wyrzucić na śmietnik meble lub materac, koniecznie zapakuj je w folię plastikową i oznakuj informacją, że są zapluskwione. Jeśli to możliwe, niszcz takie przedmioty przed wyrzuceniem, aby nie nadawały się do użycia.

3. PLUSKWY DOMOWE WYSTĘPUJĄ TYLKO W DZIELNICACH NP. WARSZAWY ZAMIESZKIWANYCH PRZEZ OSOBY O NISKICH DOCHODACH

Pluskwy domowe przenoszą się przez kontakt, zapluskwienie nie musi być związane z warunkami życiowymi, pluskwa nie ocenia, wystarczy jej krew. Pluskwy domowe mogą się pojawić wszędzie, w każdym domu, hotelu, hostelu czy pracy. Zapluskwienie jest wynikiem zetknięcia się z pluskwami domowymi. Coraz częściej stykają się z nimi osoby, które często podróżują, przywożąc pluskwy domowe z podróży do domu.

4. ODPLUSKWIANIE PLUSKIEW, ABY BYŁO SKUTECZNE, TRZEBA WYPRAĆ WSZYSTKIE SWOJE UBRANIA

Ogólna zasada polega na tym, że wypranie odzieży w gorącej wodzie (powyżej 50 stopni, minimum 30 minut) lub wysuszenie jej w gorącej suszarce (minimum 40 min) może pomóc w zniszczeniu zagnieżdżonych w odzieży pluskiew, zabija jaja jak również dorosłe formy.

Jednak wypranie wszystkich ubrań nie zawsze jest konieczne oraz nie daje gwarancji pozbycia się problemu ponieważ pluskwy domowe wolą spokojne szczeliny i kryjówki do których rzadko ktoś zagląda. Przede wszystkim potrzebna jest lustracja domu, mieszkania lub firmy przeprowadzona przez zawodowego specjalistę (najlepiej oraz najbezpieczniej z certyfikowanej firmy) od zwalczania pluskiew domowych, kolejno przeprowadzenie skutecznego zabiegu dezynsekcji. Do zabiegów odpluskwiania należy odpowiednio się przygotować się według zaleceń firmy DDD np. Prusator ponieważ od tego też zależy skuteczność zabiegów zwalczania pluskiew.

5. W POLSCE JEST ZBYT ZIMNO DLA PLUSKIEW DOMOWYCH

Pomimo naszych mroźnych zim, pluskwy domowe są w stanie przeżyć we wszystkich zakątkach Polski. Pluskwy występują prawie w każdym kraju i regionie. Te szkodniki nie uznają granic domu, wystarczy im tylko krew do przeżycia. Ciężko w to uwierzyć, ale bez niej przeżyją około 90 dni. Maksymalny czas życia pluskwy to około 300 dni, co w świecie insektów, jest bardzo dużym wyczynem.

6. PLUSKWY NIE MOGĄ PRZENIEŚĆ SIĘ OD SĄSIADÓW, POD WARUNKIEM, ŻE SĄSIEDZI NIE PRZYCHODZĄ DO NAS I DRZWI ICH MIESZKANIA SĄ ZAWSZE ZAMKNIĘTE

Migracja pluskiew od sąsiadów zdarza się o wiele częściej, niż się ludziom wydaje. W mieszkaniach lub apartamentach istnieje większe ryzyko migracji, gdyż pluskwy mogą przenosić się przez szczeliny, otwory wentylacyjne lub otwarte przestrzenie w ścianie oddzielającej dwa różne mieszkania.

Jeśli sądzisz, że mieszkanie sąsiada jest zapluskwione, regularnie co tydzień sprawdzaj u siebie obszar wokół łóżka i pomieszczenia, w których przebywasz w ciągu dnia, aby jak najwcześniej stwierdzić obecność pluskiew, jeśli się pojawią. Porozmawiaj z właścicielem lokalu, zarządem wspólnoty lub administracji. Likwidacja pluskiew domowych wymaga wspólnego wysiłku wszystkich mieszkańców budynku, oczywiście jeśli zarząd czy też mieszkańcy zechcą współpracować. Wg. polskiego prawa każdy mieszkaniec odpowiada za własny lokal, dlatego wspólnoty czy też administracje nie chętnie chcą płacić za usługi dezynsekcji pluskwy, traktując takie usługi jak np. usługi sprzątania we własnym lokalu.

Przeprowadzenie zabiegów odpluskwiania w blokach, na ich klatkach schodowych i częściach wspólnych w celu zwalczania pluskiew domowych mija się z celem, ponieważ pluskwy są blisko żywiciela, krwi więc najczęściej w miejscach, których śpimy.

Z doświadczenia jednak wiemy, że wiele osób nie chce współpracować przy zwalczaniu pluskiew w bloku. Często też nie mamy pewności czy inni mieszkańcy bloku mają problem z pluskwami domowymi czy to jednak my je przywieźliśmy np. z wakacji. Dlatego warto reagować jak najszybciej we własnym zakresie, aby problem pluskiew domowych nie rozprzestrzenił się w bloku, a Państwo mieli spokojny i komfortowy sen.

7. PLUSKWY DOMOWE NIE MOGĄ POJAWIĆ SIĘ U KOGOŚ, KTO OD DAWNA NIE PODRÓŻOWAŁ POZA WARSZAWĘ

Podróże, na terenie Polski lub za granicą, to nie jedyny możliwy powód zapluskwienia. Trudno nam sobie uzmysłowić, jakie mogą być inne przyczyny pojawienia się pluskiew domowych w naszym mieszkaniu. Jednak takie okazje jak podróż za granicę, przejazd środkami komunikacji miejskiej, przenocowanie gościa u siebie w domu lub zakup używanego mebla mogą zapewnić pluskwom bezpłatny transport do Twojego domu lub mieszkania. Tak samo pluskwy domowe są przenoszone do hoteli lub hosteli.

8. TO NIE MOGĄ BYĆ PLUSKWY DOMOWE, SKORO GRYZĄ TYLKO CIEBIE, PODCZAS GDY TWÓJ PARTNER NIE ODCZUWA ŻADNYCH SKUTKÓW

Proste wytłumaczenie tego faktu polega na tym, że dwie osoby śpiące w tym samym łóżku mogą reagować na ukąszenia pluskiew w różny sposób. U niektórych osób ślady ukąszeń pojawiają się natychmiast, podczas, gdy inne reagują na ukąszenia słabiej lub wcale nie pojawiają się ich ślady. Podczas ugryzienia pluskwy aplikują substancje znieczulająco rozrzedzające krew, a te enzymy z kolei powodują u części osób charakterystyczne ślady 3-4 w linii lub trzy w trójkącie, ale nie każdy na nie reaguje tak samo.

9. PLUSKWY SĄ ODPORNE NA WSZYSTKIE ŚRODKI OWADOBÓJCZE

Pluskwy nie są odporne na wszystkie środki owadobójcze, lecz wykazują coraz większą odporność na te preparaty owadobójcze, które są nadużywane oraz ogólnodostępne np. w sklepach chemicznych czy marketach. Domowe rozpylacze środków owadobójczych lub ogólnodostępne środki nie działają na pluskwy domowe.

Firmy DDD ds. zwalczania szkodników stale opracowują nowe sposoby odpluskwiania pluskwy. Najlepiej będzie, jeśli wybranie i zastosowanie właściwych środków owadobójczego pozostawisz przeszkolonemu, licencjonowanemu specjaliście od zwalczania szkodników.

10. ISTNIEJĄ OGÓLNODOSTĘPNE PREPARATY OWADOBÓJCZE W ROZPYLACZU LUB INNE ŚRODKI, KTÓRE POZWOLĄ SKUTECZNIE POZBYĆ SIĘ PLUSKIEW

Niektóre domowe środki używane przy próbach zwalczania pluskiew domowych to ogólnodostępny preparat owadobójczy w rozpylaczu, spirytus salicylowy lub nafta. Jednak tego rodzaju domowe środki uznaje się za nieskuteczne, a niektóre z nich stwarzają zagrożenie pożarem lub nawet dla zdrowia. Najlepszym sposobem, jak pozbyć się pluskiew jest zwrócenie się do licencjonowanego specjalisty (certyfikowanej firmy DDD) od zwalczania pluskiew domowych i zastosowanie się do jego wskazówek oraz przestrzegania procedur dezynsekcji.

11. TEN, KTO ŚPI W METALOWYM ŁÓŻKU NIE MUSI SIĘ MARTWIĆ MOŻLIWOŚCIĄ ZAPLUSKWIENIA.

Chociaż to prawda, że metalowe łóżka są mniej gościnne dla pluskiew domowych, samo zastąpienie wszystkich łóżek metalowymi nie zlikwiduje problemu zapluskwienia w mieszkaniu. Poza tym w niektórych przypadkach metalowe łóżka mogą skłonić pluskwy do ukrycia się w łóżku w miejscach mniej oczywistych, co tylko pogorszy sytuację. Z kolei wyrzucenie metalowego łóżka nie rozwiąże problemu tak po prostu, a przy tym może narazić innych na ryzyko zapluskwienia we własnym domu.

12. UKĄSZENIA PLUSKIEW MOGĄ BYĆ PRZYCZYNĄ CHORÓB

Pluskwy nie rozprzestrzeniają chorób wśród ludzi. Ślady po ukąszeniach pluskiew mogą ulec zakażeniu wskutek ich nadmiernego rozdrapywania, tzw. wtórne zakażenie. U niektórych osób może się rozwinąć nadwrażliwość uczuleniowa na kontakt z pluskwami domowymi oraz problemy ze snem.

Jak się wydaje, najistotniejsze skutki zdrowotne wiążą się jednak z efektami psychologicznymi, takimi jak stres, niepokój, depresja i zmęczenie, które mogą wynikać z obecności pluskiew w mieszkaniu.

Często osoby, który miały kontakt z pluskwami domowymi mają koszmary, są poirytowane i długo po zakończeniu problemu z pluskwami domowymi nadal mają wrażenie ze są w ich łóżku, swędzi ich wszystko, drapią się.

Jeśli masz problem z pluskwami domowymi w Warszawie i jej okolicach, zapraszamy do kontaktu pod nr 733-788-282 w godzinach 8:00-20:00 w tygodniu. Pan Marcin chętnie pomoże dograć wszelkie szczegóły.

Jeśli masz problem w innym mieście zapraszamy do zakładki „PARTNERZY”, tam znajdą Państwo firmy DDD z innych miast, które możemy polecić.

mgr Bartosz Szymański