Ze względu na rodzaj interakcji z człowiekiem gatunki owadów można umownie podzielić na te pożyteczne oraz takie, które określamy mianem szkodników. Gdy pojawiają się w domach, mieszkańcy dążą do tego, by jak najszybciej się ich pozbyć. Dowiedz się więcej na temat owadów uznawanych za szkodniki i poznaj skuteczne sposoby ich eliminacji.

Skąd się biorą chrząszcze w domu?

Duża liczba przedstawicieli różnych gatunków owadów wchodzi lub wlatuje do domów przez otwarte okna i drzwi. Jest to często kwestia przypadku lub sprzyjających okoliczności. Wędrówki mogą też być wynikiem niskich temperatur panujących na zewnątrz. Często owady przychodzą do domu zwabione pożywieniem, które znajduje się na podłodze lub w zakamarkach oraz odpowiednią temperaturą i wilgotnością otoczenia.

Czym odżywiają się szkodniki w domu?

Chrząszcze wchodzą do budynków w poszukiwaniu pożywienia i ciepła. W mieszkaniach czasami bytują chrząszcze, które odżywiają się resztkami pożywienia, martwym naskórkiem, martwymi owadami, skórą, drewnem i odzieżą. Dlatego największe prawdopodobieństwo pojawienia się szkodników występuje tam, gdzie są ku temu sprzyjające warunki.

Jakie mogą być powody takiego stanu rzeczy? Najczęściej jest to brak regularnego sprzątania, obecność wielu zakamarków w domu oraz gromadzenie dużej ilości tkanin, jedzenia itd. Często zdarza się też, że pomimo utrzymania czystości w otoczeniu pojawią się chrząszcze. Mogą one zostać przywleczone do domu na odzieży, meblach i innych przedmiotach pochodzących z miejsca, w którym żyją szkodniki.

Cechy charakterystyczne chrząszczy

Jak stwierdzić, że dany owad należy do jednego z gatunków chrząszczy? Wśród tych niewielkich stworzeń panuje ogromne zróżnicowanie pod względem preferowanego pokarmu. Różnią się też innymi cechami – wyglądem zewnętrznym i długością cyklu życiowego. Chrząszcze odznaczają się cechami charakterystycznymi takimi jak silny aparat gębowy z żuwaczkami, obecność skrzydeł, pokryw i 3 par silnych odnóży. Poszczególne fragmenty ciała mają odmienne kolory u innych gatunków. Mogą być pokryte włoskami lub wzorami. Do identyfikacji przydaje się też znajomość rozmiaru owada, wielkości i wyglądu jaj oraz larw. 

Gatunki chrząszczy w domu – jakie szkodniki można spotkać najczęściej?

W domach pojawiają się chrząszcze, które odżywiają się produktami spożywczymi, włóknami tkanin i tkankami ludzi oraz zwierząt. Obecność konkretnych gatunków ściśle związana jest z dostępnością określonego rodzaju pożywienia. 

Do chrząszczy najczęściej spotykanych w lokalach mieszkalnych należą szkodniki spożywcze i magazynowe: mączniki młynarki, trojszyki, mrzyki, żywiaki chlebowce, karaluchy i prusaki. Spotyka siętakże spuszczele, kołatki i miazgowce żerujące na drewnie.

Owady sprawnie przemieszczają się na silnych odnóżach. Niektóre z nich latają, co ułatwia im pokonywanie nawet znacznych odległości i wysokości. Owady te mogą przedostać się do domu przez uchylone okno lub przemieszczając się po powierzchniach poziomych i pionowych. Chrząszcze w domu mogą też zostać przyniesione wraz z meblami, kartonowymi pudłami, jedzeniem i ubraniem. Często przebywają na przypadkowych przedmiotach i niekiedy wystarczy przynieść do domu jedną zapłodnioną samicę, by mogła rozwinąć się cała populacja zamieszkująca otoczenie człowieka. W sprzyjających warunkach chrząszcze rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Zakup używanych rzeczy i przeprowadzka to chwile, w których zwiększa się ryzyko pojawienia chrząszczy w domu.

gatunki chrząszcza

Jak się pozbyć chrząszczy z domu?

Gdy zaobserwujesz w domu ślady żerowania, odchody, dorosłe osobniki chrząszczy, ich larwy lub jaja, należy niezwłocznie podjąć działanie. Dzięki temu możliwe będzie pozbycie się owadów, zanim ich populacja rozrośnie się. 

Metody zwalczania chrząszczy przedstawione są w kolejności od najbardziej do najmniej skutecznych.

Profesjonalne zwalczanie chrząszczy w domu

Specjalistyczne usuwanie szkodników to często jedyna szansa na całkowitą eliminację insektów z otoczenia. Najskuteczniejszym narzędziem w walce z chrząszczami w domu jest profesjonalne zwalczanie. Firmy z sektora DDD używają różnych metod, m.in. trutek pokarmowych w formie żelu, oprysków ciśnieniowych, zamgławiania ULV, zintegrowanych metod IPM.

Preparat biobójczy może zostać przeniesiony do gniazd owadów, gdzie powoduje wyginięcie całej populacji. Co istotne, preparaty żelowe mają mały zasięg, dlatego działają tylko na owady znajdujące się w niewielkiej odległości od miejsca aplikacji żelu tj. 20-40 cm. Są też stosunkowo bezpieczne i zapewniają długotrwałą ochronę przed szkodnikami.

Dokładne pokrycie powierzchni cieczą roboczą przy zamgławianiu ULV przynosi doskonałe efekty nawet podczas zwalczania wyjątkowo uciążliwych owadów. W przeciwieństwie do tradycyjnych oprysków, nie sprzyjają rozprzestrzenianiu się owadów po całym mieszkaniu. 

Gotowe środki na owady

W niektórych sklepach stacjonarnych (np. ogrodniczych, chemicznych) oraz w sprzedaży internetowej można natknąć się na gotowe środki owadobójcze lub repelenty. Dostępne są preparaty uniwersalne działające na większość owadów i produkty przeznaczone do zwalczania owadów biegających, latających lub konkretnego gatunku szkodników.

Warto z nich korzystać, pamiętając o tym, że niektóre z nich mogą okazać się niebezpieczne dla innych mieszkańców domu. Szczególną ostrożność należy zachować wtedy, gdy w mieszkaniu przebywają dzieci i zwierzęta domowe, w szczególności koty.

Środki owadobójcze i gryzoniobójcze są środkami chemicznymi więc powinny być stosowane zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Należy pamiętać o szczególnej ostrożności oraz zasadach BHP.

Domowe metody ograniczania liczebności populacji szkodników 

Wiele osób próbuje poradzić sobie we własnym zakresie z problemem obecności szkodników w domu. Niestety, domowej roboty pułapka na chrząszcze wykonana z fusów do kawy, piwa itd. charakteryzują się niską skutecznością. Również środki dostępne w sklepach nie dają długotrwałych efektów. Stosowanie odstraszających zapachów także ma działanie umowne. W ten sposób nie da się wyeliminować z otoczenia wszystkich jaj, larw i dorosłych osobników.

O czym pamiętać, by pozbyć się chrząszczy z domu?

Istnieje kilka sprawdzonych zasad, do których warto się stosować, by skutecznie pozbyć się szkodników z domu. Gdy chrząszcze pojawiły się w szafce kuchennej, należy bardzo dokładnie przejrzeć jej zawartość i wyrzucić zanieczyszczone produkty. Pozostałe artykuły spożywcze warto przesypać do szczelnie zamykanych pojemników.

Jeśli chrząszcze żerują na drewnie, konieczne może okazać się pozbycie się go z domu. Aby zapobiec przejściu owadów na inne drewniane elementy w mieszkaniu, warto zastosować specjalne środki do impregnacji.

Można też zainstalować w oknach i drzwiach moskitiery, które ograniczą liczebność owadów wlatujących przypadkowo do domu. 

co przyciąga chrząszcze

Co przyciąga chrząszcze?

Resztki pożywienia, źle przechowywane produkty sypkie takie jak ryż, makaron, przyprawy, fasola, groch czy mąka mogą przyczynić się do inwazji szkodników w domu. Nieregularnie sprzątanie, brak czystości w zakamarkach w kuchni czy spiżarni, a nawet w łazience to idealne warunki do życia dla chrząszczy. Dlatego, aby uniknąć tych dzikich lokatorów, trzeba pamiętać o odkurzaniu i myciu podłóg oraz usuwaniu wszystkich pozostałości jedzenia z blatów, szuflad, spod szafek i z okolic śmietnika. Warto też na bieżąco wyrzucać śmieci i nie dopuszczać do ich zalegania.

Pułapka na chrząszcze – przyciąganie i odławianie szkodników

Znajomość preferencji żywieniowych szkodników może okazać się przydatna, gdy planujesz samodzielnie przygotować pułapkę na chrząszcze. Resztki jedzenie umieszczone w wysokim plastikowym lub szklanym naczyniu mogą służyć do odławiania dorosłych osobników. Pewną rolę mogą też odegrać lepy. Sygnalizują, gdy pojawi się problem i pomogą kontrolować liczebność szkodników. 

Idealne warunki do życia chrząszczy

Warto też zwrócić uwagę na inny aspekt. Chrząszcze dobrze się czują w pomieszczeniach ciepłych i wilgotnych. Dlatego rzadko wietrzone lokale są dla nich idealnym środowiskiem do życia. Aby nie dopuścić do rozrostu populacji szkodników, należy kontrolować temperaturę i wilgotność w domu.

Chrząszcze wybierają do życia miejsca o utrudnionym dostępie – szczeliny pod listwami, meblami, dywanami, a także wnętrza szaf, szafek i szuflad. Nie gardzą też tkaninami, więc chętnie zadomowią się wśród odzieży i tekstyliów.

Większość owadów dobrze czuje się w załamaniach tapety, na parapecie zatłoczonym doniczkami, wśród zapasów tekturowych pudełek i opakowań. Mieszkanie z dużą ilością mebli i sprzętów, z wykładzinami podłogowymi i tapetami to z całą pewnością przestrzeń, która może przyciągać różnego rodzaju owady. Takie miejsce będzie też sprzyjać rozmnażaniu się szkodników, zapewniając im liczne kryjówki. Dzięki temu ich populacja będzie stale rosnąć. 

co odstrasza chrząszcze

Co odstrasza chrząszcze?

Chrząszcze nie przepadają za porządkiem. W czystym miejscu zwykle nie mogą znaleźć dla siebie pożywienia ani schronienia. Co więcej, odkurzanie i mycie powierzchni generują zgiełk i hałas, co działa odstraszająco na stawonogi, które preferują życie w kryjówkach z dala od źródeł światła, ruchu i dźwięków. Dlatego regularne sprzątanie można uznać za najważniejszy czynnik pomagający uniknąć inwazji szkodników spożywczych. 

Jakich zapachów nie lubią szkodniki spożywcze?

Chrząszcze unikają też niektórych zapachów. Liście mięty, suszona lawenda i liście laurowe uważane są za dość skuteczne repelenty. Można je włożyć pod szafkę, do szafy, szuflady lub w różne zakamarki, w których zwykle pojawiają się owady. Zarówno dorosłe osobniki jak i larwy nie przepadają za olejkami eterycznymi z roślin o silnym aromacie. Dodanie ekstraktu waniliowego, przypraw korzennych lub olejku eukaliptusowego do płynu do mycia powierzchni pomoże odstraszyć je z danego miejsca. Warto umieścić te produkty w okolicy kosza na śmieci. 

Jednym z pomysłów na zniechęcenie szkodników jest nasączenie wacika kosmetycznego lub kawałka gąbki danym olejkiem zapachowym i wrzucenie go do szafki z kubłem lub bezpośrednio do wiaderka. Niektórzy polecają stosowanie specjalnych zapachowych worków na śmieci. Uważają, że nie tylko pomagają odstraszyć szkodniki, ale też skutecznie maskują nieprzyjemny zapach odpadków w kuchni. Powyższe sposoby uznawane są jedynie za elementy profilaktyczne i nie dają dobrych efektów, gdy chrząszcze w domu rozgościły się na dobre. W takiej sytuacji nie obejdzie się bez pomocy specjalisty od dezynsekcji lub deratyzatora.

Naturalne środki czyszczące jako sprzymierzeńcy w walce z chrząszczami

W kwestii reakcji na zapach obserwuje się pewne zróżnicowanie u różnych gatunków szkodników. Przykładowo, karaluchy nie lubią zapachu kocimiętki. Prusaki unikają zapachu cytryny i eukaliptusa. Do ich odstraszania można więc wykorzystać olejki eteryczne z tych roślin, suszone fragmenty liści lub kwiatów. Przedstawicieli obu gatunków odstrasza także zapach octu – jest to dobra wiadomość dla wszystkich osób, które preferują używać samodzielnie przygotowanych naturalnych środków do sprzątania. W ten sposób możesz zminimalizować ryzyko pojawienia się chrząszczy w domu działając kompleksowo – czyszcząc powierzchnie i stosując odpowiednie kompozycje zapachowe. 

Oczywiście należy też pamiętać o regularnym wietrzeniu. Świeże powietrze pomoże obniżyć temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu. To sprawi, że wnętrze nie będzie tak atrakcyjne dla szkodników. Jednocześnie warto mieć na uwadze fakt, iż owady mogą wejść lub wlecieć przez otwarte okno. Dlatego moskitiery są doskonałym sposobem na to, by zapewnić wymianę powietrza i zabezpieczyć dom przed nieproszonymi gośćmi.

Zapamiętaj powyższe rady, by wiedzieć co robić, gdy w domu pojawią się chrząszcze. Dzięki naszym podpowiedziom będziesz wiedzieć, jak uniknąć nieproszonych gości i jak odstraszyć szkodniki.

Jeśli zauważysz w mieszkaniu owady takie jak karaluchy lub prusaki, jak najszybciej skontaktuj się z profesjonalną firmą dezynsekcyjną tzw. branży DDD, by przeprowadziła dokładną dezynsekcję. To pozwoli Ci szybko i skutecznie uporać się z problemem chrząszczy i innymi szkodnikami.

Zaufaj nam jak setki innych zadowolonych klientów!