Mole spożywcze to uciążliwi lokatorzy zamieszkujący najczęściej szafki kuchenne. Ich obecność w domu zwykle można rozpoznać dzięki latającym formom dorosłym. Poznaj skuteczne sposoby na to, jak poradzić sobie z inwazją moli spożywczych!

Mole spożywcze – wygląd i ogólna charakterystyka 

Mole są często spotykane w miejscach przechowywania suchych produktów spożywczych. Poznasz je po obecności niewielkich latających owadów o srebrzystych skrzydłach, a także po larwach i charakterystycznych zanieczyszczeniach znajdujących się w opakowaniach z mąką, płatkami, ryżem itd.

Mole spożywcze występujące w budynkach to najczęściej przedstawiciele dwóch gatunków z rodziny omacnicowatych – mklika mącznego i omacnicy spichrzanki. Krótka charakterystyka może okazać się pomocna w ich rozpoznaniu, aczkolwiek sposoby na mole spożywcze używane do zwalczania szkodników są w obu przypadkach takie same. 

Mklik mączny – opis moli spożywczych

Długość ciała mklika wynosi od 10 do 14 mm, a rozpiętość skrzydeł to maksymalnie 25 mm. Górna para skrzydeł jest cienka, szara z wyraźnym rysunkiem, a dolna kremowa. Motyle te żyją około 2 tygodni. Ich samice w ciągu całego życia składają około 200 jaj pojedynczo lub w grupach, średnio 15 jaj na dzień. Gąsienice są jasne z ciemniejszą główką, a ich ciało o długości do 20 mm pokrywają delikatne włoski. W cyklu życiowym tego szkodnika występuje też stadium poczwarki. Ma ona długość poniżej 10 mm. Jest ciemna i znajduje się w twardym kokonie. 

Jak wygląda omacnica spichrzanka?

Wielkość i cykl życia omacnicy niewiele różni się od cech mklika. Warto jednak zwrócić uwagę na wygląd skrzydeł. U omacnicy spichrzanki górna para wyróżnia się charakterystycznym ubarwieniem: wewnętrzna część jest kremowa, zewnętrzna część rdzawa w czarne wzory układające się w poprzek skrzydła. Dolna para ma kolor beżowy. Skrzydła są pokryte charakterystycznymi włoskami. Larwy są kremowe z brązową główką, a poczwarki brązowe. Omacnice żyją około 14 dni. W tym czasie składają około 170 jaj (pojedynczo, w pakietach lub w łańcuchu).

Wygląd moli spożywczych

Jak można znaleźć gniazdo moli spożywczych?

Aby móc skutecznie uporać się z nieproszonymi gośćmi, należy najpierw zlokalizować źródło tych szkodników w domu. Mole spożywcze żerują na zbożach i ich przetworach, ale ich dieta nie ogranicza się do produktów zbożowych. Spotyka się je także na niektórych nasionach, suszonych owocach, orzechach, wyrobach cukierniczych, pieczywie oraz paszach dla zwierząt.

Ich szkodliwość polega m.in. na zanieczyszczaniu produktów spożywczych. Dlatego w celu eliminacji moli w pierwszej kolejności warto zajrzeć do szafek kuchennych, gdzie przechowywane są opakowania z produktami sypkimi. Z uwagi na to, że mole spożywcze najchętniej składają jaja w trudno dostępnych miejscach, sprawdź zakamarki mebli i spiżarni, ponieważ owady unikają jasnego oświetlenia. 

Po czym poznać miejsce przebywania moli spożywczych?

Gniazdo to zbitek drobin przypominających brunatny piasek. Może znajdować się z brzegu półki lub w opakowaniu mąki, makarony, ryżu i innych produktów sypkich. Dlatego należy bardzo dokładnie sprawdzić te miejsca.

Najlepiej jest zacząć od przesiewania całej zawartości torebki przez sitko. Jeśli uważasz, że w środku może być gniazdo moli spożywczych, w ten sposób możesz potwierdzić swoje podejrzenia. Cenną wskazówką dotyczącą obecności gniazda są także jaja w produktach sypkich lub widoczne larwy i poczwarki owadów. 

Z powodu pojawiających się moli w żywności, warto trzymać takie produkty w szczelnych i transparentnych pojemnikach np. słoikach. Od razu po zakupach ryżu, makaronu, mąki warto przesypać je do takich pojemników. Wówczas od razu możemy zareagować, a nawet zareklamować kupione produkty.

Co zabija jaja moli spożywczych?

Jak pozbyć się moli? Do zabijania różnych form moli spożywczych dobrze nadają się insektycydy w sprayu. Są to preparaty owadobójcze, które należy rozpylić w miejscu bytowania owadów. Najczęściej stosowane środki na mole spożywcze należą do grupy pyretroidów. Charakteryzują się dużą skutecznością. Działają kontaktowo i żołądkowo, powodując paraliż i śmierć szkodnika poprzez jego wysuszenie. 

Jaja w produktach sypkich można usunąć poprzez dokładne odkurzanie powierzchni szafek. Warto też unieszkodliwić je przez wstawienie ich na kilka minut do piekarnika nagrzanego do 100 stopni Celsjusza, ponieważ wysoka temperatura zabija jaja moli spożywczych.

Jak pozbyć się moli raz na zawsze? Należy działać kompleksowo i dokładnie. Całą zainfekowaną żywność trzeba szczelnie zapakować i wyrzucić do kontenera na odpady zmieszane, a powierzchnie dokładnie wyczyścić. Można do tego użyć octu spirytusowego, ponieważ jego zapach skutecznie odstrasza mole spożywcze.  

Jak szybko pozbyć się moli spożywczych?

Wśród popularnych metod używanych w walce z intruzami są domowe sposoby na mole spożywcze. Do najpopularniejszych należy przetarcie powierzchni szafek octem spirytusowym, użycie suszonej lawendy lub pułapki feromonowej, do której przyklejają się dorosłe owady. 

Niestety często takie ogólnodostępne metody są mało skuteczne, gdyż działają na dorosłe owady latające.

Mole spożywcze w żywności

Jaki jest inny popularny środek na mole spożywcze?

Jeśli pozostawisz w szafkach miseczki z roztworem z octem jabłkowym, szkodniki zwabione zapachem utopią się w płynie. Jednak powyższe metody cechują się niewielką skutecznością. Dlatego wiele osób decyduje się na zlecenie tego zadania profesjonalnej firmie dezynsekcyjnej. Kompleksowa usługa dezynsekcji obejmuje eliminację wszystkich stadiów rozwojowych owadów: jaj, larw, poczwarek i imago moli.

Metody zwalczania moli spożywczych stosowane przez profesjonalistów

Metody dezynsekcji stosowane przez deratyzatorów charakteryzują się dużą skutecznością i bezpieczeństwem dla ludzi i zwierząt domowych. Specjaliści zalecają zabieg oprysku ciśnieniowego z użyciem odpowiedniego preparatu biobójczego z grupy pyretroidów (skuteczny środek na mole spożywcze) oraz zintegrowane metody IPM.

Równie często przeprowadza się zamgławianie ULV, dzięki czemu zastosowane substancje mogą dotrzeć do wszystkich zakamarków w kuchni. Użycie profesjonalnych środków owadobójczych do eliminacji szkodników to najlepszy sposób na uzyskanie szybkich i trwałych rezultatów przy zachowaniu bezpieczeństwa naszego i naszej żywności. Dlatego skorzystanie z usług dezynsekcji jest skutecznym rozwiązaniem problemu z molami spożywczymi. 

Zapobieganie ponownej inwazji moli spożywczych – sprawdzone sposoby

Już dobrze wiesz, jak pozbyć się moli, jednak najlepiej jest po prostu nie dopuścić do ich przedostania się do szafek kuchennych i spiżarni. Co istotne, również po skutecznym usunięciu moli spożywczych warto zadbać o to, by nie pojawiły się ponownie w domu. 

Niepozorne larwy moli spożywczych mogą znaleźć się w opakowaniach sypkich produktów spożywczych takich jak mąka, kasza, ziarna i bułka tarta. Nie ma znaczenia, czy kupujesz mąkę w opakowaniach, czy na wagę. Przed zakupem w miarę możliwości dokładnie przyjrzyj się towarowi. Jeśli zauważysz widoczne odchody lub larwy, zrezygnuj. Konieczne jest też odpowiednie dbanie o czystość w kuchni. Dlatego bardzo ważne jest regularne sprzątanie szafek kuchennych. Należy je odkurzać i przecierać wilgotną szmatką. Zalecane jest używanie domowych środków czystości z octem w składzie lub delikatnych detergentów. 

Po przyniesieniu mąki ze sklepu do domu warto przesypać ją przez sitko do szczelnie zamykanego opakowania – najlepiej plastikowego, metalowego lub szklanego. Wtedy, nawet gdy w opakowaniu znajdują się mole spożywcze, nie wydostaną się one na zewnątrz słoika. W szafkach kuchennych można też umieścić woreczki z suszoną lawendą lub goździkami, które swoim zapachem odstraszają mole spożywcze. 

Zapamiętaj nasze wskazówki dotyczące zwalczania moli spożywczych w Twojej kuchni. Staraj się na bieżąco dbać o czystość szafek kuchennych i szybko reagować, gdy tylko zauważysz obecność tych nieproszonych gości. Zawsze kupuj produkty mączne ze sprawdzonego źródła. 

Jako ciekawostkę dodamy, iż osobiście zauważyliśmy, że najczęściej produkty BIO są zaatakowane larwami moli spożywczych jak również dorosłymi molami, ale to materiał już na kolejny artykuł – zachęcamy do czytania innych wpisów na naszym blogu.

Zaufaj nam jak setki innych zadowolonych klientów!