Prusaki w bloku – skąd się biorą i jak je wytępić? >
Pojawienie się populacji prusaka w otoczeniu wymaga szybkiej reakcji mieszkańców. Niestety, te insekty w sprzyjających warunkach potrafią dość szybko zwiększyć liczebność swojej populacji. Bardzo sprawnie się przemieszczają i nie są wrażliwe na domowe sposoby zwalczania. Sprawdź, skąd biorą się prusaki w bloku i jak się ich skutecznie pozbyć!
Po czym poznać, że w bloku pojawiła się populacja prusaka?
Jak stwierdzić, że prusaki są obecne w Twoim otoczeniu? Na dorosłe osobniki możesz się natknąć podczas codziennych prac w kuchni, spiżarni lub wtedy, gdy wyrzucasz śmieci. Warto wiedzieć, jak wyglądają.
Prusak, a właściwie karaczan prusak to niewielki szkodnik sanitarny o długości 10-15 mm. Ma ciało jasnobrązowej barwy (u samic nieco ciemniejsze) z dwoma pręgami na części grzbietowej. W budowie wyróżnia się głowę, przedplecze i odwłok. Głowa prusaka jest zakończona dużymi ciemnymi oczami oraz parą długich, ruchliwych czułek. Mimo tego, że pod okrywami znajdują się skrzydła, prusak nie potrafi latać. Ta część ciała służy do asekuracji podczas upadku z dużej wysokości. Skrzydła przydają się podczas spadania, pełniąc rolę spadochronu lub lotni. Prusak przemieszcza się na 3 parach silnych odnóży.
Rozmnażanie prusaka i jego cykl życiowy
Cykl życiowy prusaka trwa 2,5 miesiąca w temperaturze 30 stopni. Samica składa jaja w specjalnych kokonach – jednorazowo nawet 50 jaj. W ciągu całego życia samicy prusaka jaja składane są kilka razy.
Z nich wylęgają się larwy, które wyglądem przypominają osobniki dorosłe. Z początku są one białe, ale wraz z upływem czasu (zwykle kilkanaście godzin) zmieniają barwę na ciemniejszą, ponieważ świeży pancerz twardnieje i tym samym zmienia kolor.
Po 4-8 miesiącach osiągają dojrzałość płciową. Prusak ginie w temperaturze poniżej -2 stopni Celsjusza, co tym bardziej skłania go do poszukiwania schronienia w siedzibach ludzkich.
Jak stwierdzić obecność prusaków w bloku?
Karaczana prusaka można spotkać w ciemnych zakamarkach, np. pod lodówką, pod szafką kuchenną, pod czajnikiem elektrycznym, w koszach wiklinowych, gazetach lub pod zlewem.
Odżywia się niektórymi warzywami i owocami, cukrem i pieczywem, dlatego kuchnia i spiżarnia to ulubione miejsca bytowania prusaka. Jeśli natkniesz się na podłodze lub wewnątrz szafek na małe ciemne odchody, przypominające zmieloną kawę, martwe osobniki lub wylinki, możesz być pewny, że w Twoim otoczeniu pojawiły się prusaki.
Wpływ warunków panujących we wnętrzu na cykl życiowy prusaka
Należy uznać, że w mieszkaniach w bloku panują warunki sprzyjające rozwojowi populacji. Temperatura otoczenia może być zbliżona do pokojowej lub nieco niższa – wtedy cykl życiowy prusaka ulega przedłużeniu. Może jednak bez problemu funkcjonować w takich warunkach. Prusaki giną dopiero w ujemnej temperaturze.
W pobliżu miejsca kryjówki powinno znajdować się źródło pożywienia. Najczęściej są to resztki jedzenia rozrzucone na podłodze lub w szafce, jednak prusak nie pogardzi też np. naskórkiem człowieka, mydłem, pastą do zębów, zwłaszcza wtedy, gdy nie ma dostępu do innego rodzaju białka. Jednak w dłuższej perspektywie dąży do znalezienia idealnych miejsc do życia, więc chętniej wybierze kuchnię obfitującą w resztki jedzenia i wodę niż regularnie sprzątany przedpokój.
Prusaki w bloku – jak poradzić sobie z problemem?
Domowe metody, którymi wiele osób próbuje poradzić sobie z problemem obecności prusaka, zwykle nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Dlatego pułapki i ogólnodostępne środki chemiczne zwalczające insekty warto traktować jedynie jako element wspomagający.
Wśród proponowanych sposobów jest np. przygotowanie małej ilości piwa w płaskich pojemnikach lub nakrętkach. Dorosły prusak po spożyciu płynu będzie przejawiał objawy zatrucia alkoholowego. Dzięki temu będzie go prosto schwytać i usunąć z otoczenia. Takie postępowanie doraźnie pomoże zmniejszyć liczebność populacji prusaka i wyłapać część owadów. Jednak z całą pewnością nie rozwiąże problemu całkowicie. Może być za to skutecznym sposobem na monitorowanie obecności prusaków w mieszkaniu.
Po stwierdzeniu obecności prusaków w bloku warto niezwłocznie rozpocząć proces ich eliminacji. Aby skutecznie wyeliminować prusaki w bloku, trzeba zaufać doświadczeniu specjalistów z branży DDD. Dzięki szybkiemu działaniu owady nie zdążą zbudować bardzo licznej populacji, a zwalczanie prusaków będzie bardziej efektywne.
Jedno jest pewne – gdy w bloku pojawią się prusaki, sprawę należy jak najszybciej zgłosić do zarządcy nieruchomości. Dzięki temu osoba odpowiedzialna za budynek będzie mogła bezzwłocznie zlecić profesjonalną dezynsekcję.
Tylko w ten sposób można skutecznie pozbyć się każdego prusaka z mieszkania. Szybkie i efektywne działanie jest ważne, ponieważ nie tylko zanieczyszczają one otoczenie, ale też mogą przenosić choroby poprzez obecność drobnoustrojów.
Prusak w mieszkaniu w bloku – jak zwalczyć insekty?
W procesie dezynsekcji prusaki usuwane są najczęściej przy pomocy środków owadobójczych. Dużą skutecznością odznacza całkowicie bezpieczna dla ludzi i zwierząt metoda żelowa. Nie wymaga ona opuszczenia mieszkania podczas przeprowadzania procedury, co znacznie usprawnia zabieg. Polega na tym, że w wielu lokalizacjach w mieszkaniu rozkłada się punktowo specjalny preparat, żel, który wabi prusaki w niewielkiej odległości i jest przez nie pobierany, a następnie prowadzi do ich eliminacji również poprzez efekt domina (kaskadowy).
Metoda żelowa jako skuteczne zwalczanie populacji prusaka
Zalecane jest rozłożenie niewielkich ilości żelu w miejscach bytowania owadów – co najmniej w kuchni, łazience i przedpokoju. Aplikuje się je w formie kilkumilimetrowych punktów.
Substancja składa się z mieszanki środka owadobójczego, wody, białka i feromonów. Osobniki młodociane i dorosłe przenoszą ją do gniazd i kryjówek. Po jakimś czasie z jaj wylęgają się młode osobniki, jednakże one również giną po zjedzeniu żelu.
Preparat zatruwa osobniki, które go spożyły. Pozostaje nadal aktywny po tym, jak zginą, ponieważ utrzymuje się w ich tkankach. Dlatego żel działa także wtedy, gdy prusaki pożywiają się nieżywymi owadami, a nawet odchodami tych, które już pobrały porcję trucizny. Jest to metoda skuteczna i efektywna.
W ciągu 7 dni od rozłożenia żelu ginie większa część populacji prusaka. Aby upewnić się, że preparat zostanie przeniesiony do każdego miejsca, najlepiej jest przeprowadzić zwalczanie we wszystkich pomieszczeniach. To zapewnia jeszcze wyższą skuteczność przeprowadzanej procedury.
Dezynsekcja w przypadku stwierdzenia inwazji prusaka musi być przeprowadzona w każdym mieszkaniu w bloku. Powinna objąć zarówno lokale mieszkalne, jak i niemieszkalne takie jak klatki schodowe, piwnice, komórki.
Bardzo ważne jest też to, by wszyscy mieszkańcy stosowali się do zaleceń firmy DDD odpowiedzialnej za dezynsekcję. W przeciwnym razie po jakimś czasie prusaki pojawią się znowu. W sprzyjających okolicznościach prusaki w bloku mogą być całkowicie wyeliminowane po 3-4 tygodniach od wyłożenia żelu. Ochrona przed szkodnikami utrzymuje się co najmniej przez kilka miesięcy.
W ramach profilaktyki zaleca się stosowanie żelu na prusaka 1-2 razy w roku.
Jak zapobiegać pojawieniu się prusaków w bloku?
To, czy prusak zadomowi się w lokalu, zależy przede wszystkim od dostępności pożywienia i wody. Jeśli regularnie odkurzasz podłogę, usuwasz pozostałości jedzenia spod mebli kuchennych i sprzątasz szafkę z koszem na śmieci – czyli dbasz o to, by na bieżąco pozbywać się resztek jedzenia – prawdopodobieństwo, że zamieszkają u Ciebie prusaki, znacznie maleje. Jednakże warto zapamiętać, że regularne sprzątanie nie gwarantuje tego, że zbłąkany prusak nie trafi do Twojego mieszkania z sąsiedztwa. Dlatego dobrze jest zachować czujność i na bieżąco monitorować ich obecność.
Skąd przychodzą prusaki do mieszkań?
Nawet pojedynczy prusak, który przypadkowo wejdzie do mieszkania, może zapoczątkować rozwój nowej populacji. Wystarczy, że zapłodniona samica złoży jaja.
W korzystnych warunkach, czyli w cieple i z dostępem do pożywienia oraz wody owady szybko się rozmnażają. Warto być wyczulonym na obecność szkodników sanitarnych, zwłaszcza w miejscach, gdzie regularnie zdarzają się tego typu problemy. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie pułapek na prusaki w bloku. Pomogą Ci one szybko wykryć obecność insektów.
Skąd do mieszkania może przyjść prusak? W zasadzie najczęściej przenoszony jest na meblach, ubraniach lub artykułach spożywczych. Z jednego mieszkania szybko przemieszcza się do innego. Schody także nie stanowią dla niego problemu. Z uwagi na małe rozmiary łatwo jest przegapić prusaki w bloku, tym bardziej że zwykle dobrze potrafią się one ukryć.
Czy prusak bytuje tylko w lokalach mieszkalnych?
Oczywiście sprawnie przemieszczające się chrząszcze mogą szybko zmienić miejsce bytowania. Prusaki w bloku lubią przebywać w piwnicach, komórkach lokatorskich, w klatkach schodowych, altanach śmietnikowych i zsypach. Wszystkie te miejsca mogą być idealną kryjówką obfitującą w pożywienie. Z mniej uczęszczanych zakamarków prusak może bez trudu trafić do mieszkania. Najchętniej kryje się w ciemnych i trudno dostępnych miejscach, gdzie nie jest niepokojony przez człowieka i zwierzęta domowe. Idealne zakamarki dla prusaka to właśnie takie zaciszne kąty.
Prusak to typowy szkodnik mieszkań, domów i lokali gastronomicznych. Bytuje tam, gdzie znajdzie dostęp do pożywienia, wodę i ciepło. Jego skuteczne zwalczanie polega na stosowaniu trutek owadobójczych w formie punktów żelu. Klasyczne opryski i zamgławianie ulv mogą pomóc, ale zwykle na krótko ze względu na sposób i długość działania środków owadobójczych w formie koncentratu dlatego rekomendujemy stosowanie wolniej, ale znacznie dłużej działającej metody żelowej na prusaki.
Jeśli problem ze szkodnikami występuje w Warszawie i jej okolicznych miejscowościach zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą https://prusator.pl lub skontaktuj się z nami od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-21:00 oraz w soboty od 9:00-15:00. Zadzwoń pod numer: 794-134-000 i ciesz się przestrzenią wolną od szkodliwych insektów i gryzoni.
Zaufaj nam jak setki innych zadowolonych klientów!
Jeśli problem ze szkodnikami występuje w innych miastach Polski nasi PARTNERZY lub FIRMY DDD Z RANKINGU chętnie Ci pomogą! Zapraszamy po szczegóły.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.