Obecność owadów w domu praktycznie zawsze jest niepożądana. Wyjątkiem nie są prusaki, czyli jeden z najpopularniejszych gatunków karaczanów, który zadomowił się dobrze w naszym kraju. 

Prusaki — co to za owady?

Prusak, a dokładniej karaczan prusak to jeden z gatunków karaczanów, który odkryto w 1767 roku. Dokonał tego szwedzki przyrodnik Karol Linneusz. Gatunek ten wywodzi się z Azji, lecz obecnie może być nazwany mianem kosmopolitycznego, gdyż rozprzestrzenił się praktycznie na cały świat. 

W Polsce prusaki to gatunek synatropijny, co oznacza, że przystosowały się dobrze do życia w środowisku stworzonym przez człowieka. Dlatego prusaki najczęściej spotkamy w domach i piekarniach. Można je rozpoznać po ciele o długości nieco ponad 10 mm w brudnożółtym kolorze. 

Prusaki — czy są groźne?

Wiele osób zastanawia się, czy prusaki są groźnymi owadami. Jak najbardziej mogą one mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przenoszą całą masę chorób, takich jak cholera, gruźlica, czy trąd. Oprócz tego mogą zanieczyszczać żywność w domu bakteriami, swoimi odchodami oraz pleśnią. Właśnie w ten sposób są dla nas niebezpieczne, gdyż prusaki to insekty, które nie gryzą. 

Dodatkowym zagrożeniem dla zdrowia domowników jest to, że prusaki w bloku, ale też w domu lub mieszkaniu bardzo szybko się rozmnażają. Dlatego, gdy szybko się ich nie pozbędziemy, to problem może stać się naprawdę poważny. 

Domowe sposoby na prusaki

Pierwszym pomysłem może być zastosowanie jednego z bardziej prowizorycznych sposobów na prusaki w domu. Istnieje cała masa domowych metod, które charakteryzują się różną skutecznością w zwalczaniu prusaków i karaluchów. 

Polecana metoda to między innymi wykorzystanie mieszanki cukru wraz z kwasem borowym. Jest ona o tyle trudna, że ten kwas jest trujący nie tylko dla owadów, ale też dla człowieka. Dlatego taką mieszankę trzeba uważnie umieszczać w miejscach żerowania prusaków i dbać o to, by nie miała kontaktu z żywnością. 

Do zwabienia prusaków może służyć też maść siarkowa, świeża pietruszka, czy szmatka nasączona piwem umieszczona w miejscu żerowania prusaków. Niezależnie od sposobu zwabienia tych owadów, konieczne jest ich wyrzucenie, a także zalanie wrzątkiem miejsca, w którym przebywały po to, by na pewno pozbyć się po nich śladów. 

Jak skutecznie pozbyć się karaluchów w domu?

Jeśli domowe metody nie dadzą rady, a zastawione pułapki nie są wystarczająco skuteczne, to trzeba już postawić na usługi prawdziwych profesjonalistów. Fachowcy wykonujący dezynsekcję to z reguły gwarancja tego, że uda się raz a dobrze zwalczyć znajdujące się w domu prusaki oraz inne szkodniki. Gdy domowe sposoby na prusaki, karaluchy zawiodą to pomóc może np. firma Prusator. Oferuje ona takie usługi jak:

Ponadto najskuteczniejsza metoda to zapobieganie pojawianiu się prusaków. Wszelkie resztki jedzenia powinny być regularnie wyrzucane i nie powinny leżeć w odkrytych miejscach, do tego powinno się regularnie sprzątać szafki i inne części domu, w których temperatury są wysokie, a do tego szkodniki mogą łatwo znaleźć pożywienie. W ten sposób można znacząco zmniejszyć szanse na zadomowienie się prusaków w domu i nie martwić się o ich pojawianie.