Gryzonie to typowe szkodniki terenów wiejskich i miejskich. Doskonale radzą sobie w każdym środowisku i intensywnie rozmnażają się, szybko powiększając swoją populację. Wyraźnym znakiem obecności szczura są pozostawiane przez niego zanieczyszczenia. Sprawdź, czym charakteryzują się odchody szczura!

Jak wyglądają odchody szczura?

Odchody gryzoni mają zwykle ciemną barwę, niewielkie rozmiary i podłużny kształt. Po czym poznać, że obserwowane zanieczyszczenia jednoznaczne wskazują na obecność szczurów w Twoim otoczeniu?

Przede wszystkim sprawdź ich wielkość. Odchody szczurów mają długość około 10-14 mm. Ich średnica wynosi od 3 do 8 mm. Zabarwienie kału jest ciemnobrązowe, szarobrązowe lub brunatne. Charakterystyczny jest także kształt – niestrawione resztki pożywienia formują się w jelitach gryzoni w wydłużone, eliptyczne odchody szczura, zaokrąglone na końcach. Jest to typowe dla tego rodzaju ssaków. 

Odchody szczura mają też dość specyficzny zapach amoniaku. Podobnie jak mocz, wydzielają one bardzo intensywną woń. Co ciekawe, szczury często wydalają kał razem z moczem. Nie jest rzadkością wypróżnianie w trakcie lub tuż po posiłku, dlatego nie powinien Cię zaskoczyć widok odchodów szczurów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie resztek pożywienia.

Świeże odchody szczurów mają bardziej intensywny zapach oraz są gładkie i wilgotne. Po kilku godzinach wysychają. Mogą mieć grudkowatą powierzchnię i niejednorodną konsystencję – zależy to od jadłospisu zwierzęcia. Odchody szczura zwykle są suche, twarde i zbite. Nie rozmazują się na powierzchni ani nie przyklejają do niej. 

Jak wyglądają odchody szczura?

Czy odchody szczura są szkodliwe?

Szczury kojarzą się z brudem i bałaganem. Wynika to z faktu, iż najczęściej spotyka się je w miejscach składowania śmieci lub tam, gdzie zwierzęta te mają łatwy dostęp do resztek pożywienia. Jednak potrzeba ich zwalczania nie wynika jedynie z pobudek estetycznych. 

Obecność szczurów jest niebezpieczna przede wszystkim ze względów epidemicznych i sanitarnych. Odchody szczura mogą być nośnikiem infekcji bakteryjnych i pasożytniczych. Dlatego każdą populację tych gryzoni żyjącą w mieszkaniu, piwnicy, hotelu czy restauracji należy jak najszybciej eliminować. W ten sposób można ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się groźnych chorób. Niektóre z nich mogą być wywołane przez kontakt człowieka lub zwierzęcia z odchodami szczurów. 

Czy obecność szczurów może być źródłem problemów zdrowotnych ludzi?

Odchody szczura wędrownego i śniadego, ale też innych gryzoni pojawiające się regularnie na danym obszarze mogą świadczyć o tym, że w okolicy znajduje się gniazdo tych szkodników.

Obecność szczurów może doprowadzić do zanieczyszczenia pożywienia lub powstania różnego rodzaju szkód. Zwierzęta te przenoszą także choroby i pasożyty. Są one niebezpieczne zarówno dla człowieka, jak i dla zwierząt domowych. Bakterie i inne czynniki chorobotwórcze znajdują się przede wszystkim w wydzielinach gryzoni, a więc w ich ślinie, moczu oraz w odchodach

Co robić, gdy doszło do zanieczyszczenia otoczenia odchodami szczurów?

Kał szczurów jest niewielki i może łatwo dostać się na różne powierzchnie. W przypadku inwazji gryzoni odchody szczura znajdowane są również na artykułach spożywczych. Zanieczyszczają ziarno na kaszę lub mąkę. Dlatego łatwo o przypadkowy kontakt człowieka z potencjalnym źródłem zakażenia. Dotknięcie dłonią takiej pozostałości po wizycie gryzonia zwiększa ryzyko przeniesienia groźnych czynników chorobotwórczych do organizmu. 

Jak bezpiecznie utylizować kał gryzoni?

Z uwagi na zagrożenie epidemiczne przy usuwaniu śladów bytności szczurów należy zadbać o odpowiednie środki ochrony osobistej. Pracownicy firm DDD zajmujących się deratyzacją oraz wszystkie osoby sprzątające odchody szczurów muszą zatem nosić wytrzymałe rękawiczki i maseczki. Następnie powierzchnia, na której znajdowały się odchody szczura, powinna zostać bardzo dokładnie odkażona, a zanieczyszczenia umieszczone w szczelnym worku i zutylizowane.

Bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby obecne w odchodach szczurów

Szczury mogą zanieczyszczać swoimi odchodami artykuły spożywcze i wodę. W każdym przypadku przedostania się kału do jedzenia lub picia może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji zdrowotnych. Drobnoustroje chorobotwórcze przenoszone przez szczury najczęściej powodują objawy zatruć pokarmowych. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ mogą skutkować poważnym osłabieniem i odwodnieniem organizmu. 

Do najgroźniejszych chorób, które mogą być przenoszone za pośrednictwem bakterii, znajdujących się w odchodach szczura, należą: salmonelloza, tyfus, tularemia, czerwonka i listerioza. W kale szczura może być też obecna bakteria Escherichia coli, czyli pałeczka okrężnicy. Jest to naturalny składnik flory jelitowej różnych zwierząt, jednak może poważnie zaburzyć równowagę organizmu. 

Sporadycznie w szczurzym kale pojawia się hantawirus powodujący gorączkę krwotoczną. Czasami w odchodach szczura znajdują się larwy pasożytniczych glist lub owsików, jeśli zwierzę jest ich nosicielem. Do poważnych chorób pasożytniczych przenoszonych przez szczury należą: toksoplazmoza, włośnica i tasiemczyca.

Ze względu na specyficzne warunki środowiska, w jakich żyją szczury, gryzonie te mogą przenosić także inne groźne dla człowieka mikroorganizmy. Grzyby wykrywane w odchodach szczurów przedostają się do powietrza – wdychanie ich przez człowieka wywołuje histoplazmozę. Nieleczona może nawet doprowadzić do śmierci.

Czym się różnią odchody szczura a myszy?

Odchody szczura a myszy – jak je rozróżnić?

Z uwagi na dość bliskie pokrewieństwo różnych gatunków gryzoni, rozróżnienie odchodów szczurów od myszy może sprawiać trudność. 

Najważniejsze różnice między odchodami szczurów i myszy

Cechy, które są niezwykle pomocne przy rozpoznawaniu zanieczyszczeń pozostawianych przez gryzonie to wielkość i kształt ich odchodów. Kupy mysie są mniejsze i spiczaste na końcach, a szczurze większe i zaokrąglone. Liczba odchodów pozostawianych przez szczury i myszy zależy m.in. od dostępności pożywienia. Kolor może się nieco różnić w zależności od diety zwierząt. 

Jak dużo odchodów pozostawiają szczury i myszy?

Myszy wydalają kał w postaci małych wrzecionowatych odchodów. Zwykle ich długość nie przekracza 8 mm. Codziennie 1 mysz oddaje stolec od 40 do 100 razy. Z kolei szczury pozostawiają nieco mniej liczne ślady swojej bytności w okolicy. Średnia liczba wypróżnień tych gryzoni to 20 do 40 sztuk odchodów szczura na dzień. 

Odchody szczurów – podsumowanie 

Warto zapamiętać, że spore, podłużne i ciemnobrązowe odchody szczura mogą być śladem pozostawionym przez przedstawicieli tych gryzoni (a najczęściej jednego z dwóch gatunków – szczura wędrownego lub szczura śniadego). Ich długość wynosi zwykle powyżej 1 cm. Mogą one być bardzo niebezpieczne, ponieważ kontakt z kałem tych zwierząt czasami skutkuje zapoczątkowaniem infekcji organizmu człowieka.

Gdy znajdziesz odchody na terenie posesji, w domu lub mieszkaniu albo w innym lokalu, niezwłocznie podejmij odpowiednie kroki i zamów deratyzację.

Tylko dzięki skutecznej metodzie zwalczania masz szansę powstrzymać rozwój populacji szczurów na Twoim terenie.

Zaufaj nam jak setki innych zadowolonych klientów!