Pojawienie się niewielkich brązowych chrząszczy w domu z pewnością może wywołać niepokój, ponieważ nie przypominają żadnych popularnych szkodników. Do jakiego gatunku owadów należą, na czym polega ich szkodliwość i najważniejsze – jak się ich pozbyć? Oto najważniejsze fakty na temat szubaków Smirnowa!

Jak sprawdzić obecność szubaka w domu?

Szubaki są niewielkimi chrząszczami z rodziny skórnikowatych. Dość często zapuszczają się do wnętrz zamieszkanych przez człowieka. Nie gardzą też zawartością muzeów. Poszukują tam schronienia i ciepła, a przede wszystkim łatwo dostępnego pożywienia – nasion, suszonych roślin, sypkich produktów spożywczych oraz wyrobów pochodzenia zwierzęcego (skór, futer, piór). Śladami obecności szubaków są ich odchody oraz szkody, jakie robią podczas żerowania. 

Szubaki w szafach i garderobach

Jak stwierdzić lub wykluczyć obecność szubaków w domu? Jeśli w Twojej szafie znajdują się futra, kożuchy, rękawiczki, pasy i inne wyroby ze skóry naturalnej, warto regularnie sprawdzać ich stan. Przy okazji robienia domowych porządków przewietrz szafę lub garderobę i dokładnie się przyjrzyj ubraniom. Ślady żerowania w postaci wygryzionych dziur w tkaninie, odchody lub obecność niewielkich brązowych chrząszczy to może być znak, że w Twoim domu zamieszkały szubaki. Niektórzy stosują pułapki feromonowe, do których przychodzą dorosłe owady zwabione atrakcyjnym zapachem. Odłowione okazy można rozpoznać po cechach wyglądu. W ten sposób upewnisz się co do gatunku szkodnika, by móc zastosować odpowiednią metodę zwalczania.

Jak przygotować test wykrywający obecność szubaka Smirnowa?

Szkodniki mogą ukrywać się w szczelinach mebli, pod dywanami, w szafach i garderobach. Z uwagi na niewielkie rozmiary i ciemne barwy ciała, trudno je zauważyć. Ciekawym testem na obecność szubaków w domu jest położenie na podłodze wełnianego swetra. Po kilku godzinach należy go podnieść i dokładnie otrzepać. Najlepiej zrobić to nad wanną, która zapewnia jasne, jednolite tło. Jeśli wypadną z niego małe brązowe chrząszcze lub ich larwy, oznacza to, że w domu mieszkają szubaki.

Wygląd i cykl życiowy chrząszcza szubaka

Ciało postaci dorosłej szubaka Smirnowa osiąga maksymalnie 4 mm długości. Brązowe pokrywy skrzydeł są pokryte gęstymi żółtymi włoskami. Po bokach odwłoka znajdują się 3 pary odnóży. Głowa i przedplecze są czarne. Larwy szubaka są brązowe o wyraźnie zaznaczonych segmentach ciała. Odwłok zakończony jest charakterystycznym pękiem włosków. Larwy są bardzo żarłoczne i szybko rosną, osiągając docelowo 10 mm długości. Osobniki dorosłe szubaka Smirnowa żyją jedynie przez kilka tygodni. 

Cykl życiowy chrząszcza trwa od 6 miesięcy do 1,5 roku. Samica składa około 50 jaj. Z nich wylęgają się larwy szubaka, które początkowo są bardzo małe i podłużne. Ich ciała są delikatnie zakrzywione i wyraźnie prążkowane. 

Zwalczanie szubaka w domu

Skuteczne zwalczanie szubaka Smirnowa

Zwalczanie szkodników warto rozpocząć od razu po zaobserwowaniu pierwszych śladów ich obecności. Z uwagi na dość intensywną aktywność szkody powstałe w wyniku żerowania chrząszcza mogą być duże.

Zauważyłeś w swoim domu szubaki? Możesz starać się ograniczyć liczebność ich populacji poprzez dokładne odkurzanie miejsca, w którym przechowujesz odzież. 

Najlepszym sposobem na pozbycie się problemu jest zwrócenie się o pomoc do profesjonalnej firmy zajmującej się dezynsekcją. Fachowo przeprowadzone zabiegi dezynsekcji pomogą skutecznie pozbyć się nieproszonych gości. Do eliminacji szubaka Smirnowa używa się insektycydów, które działają na wszystkie stadia rozwojowe szkodnika.

Skuteczną metodą zwalczania tego chrząszcza jest też zamgławianie ULV. Małe cząsteczki preparatu docierają we wszystkie zakamarki, w których się ukrywają. W ten sposób można usunąć larwy i osobniki dorosłe. W trakcie żerowania dochodzi do bezpośredniego kontaktu z ciałem owada. Zamgławianie przeprowadzone przez firmę z sektora DDD cechuje się bezpieczeństwem i skutecznością, ponieważ mgła generowana ze specjalnego zamgławiacza ULV głęboko penetruje najmniejsze szczeliny dzięki kroplom o wielkości 20-50 mikronów.

Domowe metody ochrony przed szubakami

Aby uniknąć kłopotliwej obecności larw szubaka w domu, przede wszystkim zadbaj o regularne sprzątanie szaf, garderób i innych miejsc, w których przechowujesz odzież i pożywienie. Dobrym pomysłem jest użycie detergentów z octem, który ma działanie odkażające. Częste odkurzanie, usuwanie martwych owadów, włosów, sierści i naskórka to najlepszy sposób na uchronienie się przed obecnością szubaków w domu.

Jeśli masz podejrzenia co do obecności szubaka na tkaninie – np. ciuchy pochodzą z magazynu i chcesz upewnić się, że szkodniki nie przedostaną się do domu, możesz zastosować sprytny domowy sposób. Odzież, która nadają się do prania, powinna zostać wyprana w wodzie o temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza. Można też zastosować działanie pary wodnej, jednak niestety nie można tego zrobić z każdą tkaniną. Należy o tym pamiętać, aby nie generować dodatkowych strat.

Z uwagi na to, że szubaki nie tolerują chłodu, w okresie zimowym ubrania można wystawić na mróz. Ujemne temperatury powodują istotne spowolnienie rozwoju szubaków. Aby w ten sposób wyeliminować owady, konieczne byłoby pozostawienie tkanin na mrozie przez kilka dni.

Szubak smirnowa na dywanie

Poznaj szkodliwość szubaka Smirnowa

Aby określić szkodliwość chrząszcza szubaka Smirnowa, należy zastanowić się, czym odżywiają się przedstawiciele tego gatunku. W cyklu życiowym wyróżnia się trzy fazy: jaja, larwy i osobniki dorosłe. To właśnie larwy są najbardziej kłopotliwe z punktu widzenia człowieka. Szubaki w fazie larwalnej charakteryzują się dużym apetytem. Żerują intensywnie na tekstyliach, odzieży i suchych produktach spożywczych. Powodują straty, uszkadzając tkaniny ciuchów, dywanów i zasłon znajdujących się w domu. Wygryzają niewielkie dziury w tkaninie. Ponadto zanieczyszczają pożywienie i ubrania swoimi odchodami. 

Największe szkody czynią w magazynach ubrań i materiałów wykonanych z naturalnych materiałów odzwierzęcych. Występują także w muzeach. Tam atakują różnego rodzaju zbiory, zwłaszcza odzież, dywany i zasłony. Mogą też żerować w miejscach, gdzie przechowywane są różnego rodzaju przebrania i rekwizyty. Czasami powodują tam duże straty z uwagi na spory apetyt larw szubaka.

Bezpieczeństwo mieszkania – jak zabezpieczyć się przed szubakami?

Szubaki przywędrowały do Europy aż z Afryki, jednak bardzo dobrze radzą sobie w umiarkowanym klimacie. Aby uchronić się przed tym szkodnikiem, należy regularnie sprzątać dom. Warto zabezpieczać odzież skórzaną i futra przy pomocy szczelnych pokrowców. Oczywiście dotyczy to tylko tych rzeczy, które nie są aktualnie używane. Najlepiej co roku wyczyszczoną po sezonie odzież pakować próżniowo do specjalnych opakowań. To dobry sposób na zmniejszenie ryzyka pojawienia się szubaków Smirnowa. Zamontowanie moskitier w oknach i drzwiach zablokuje chrząszczom drogę do Twojego mieszkania z okolicznych roślinności.

Egzotyczne chrząszcze szubaki odżywiają się resztkami pożywienia, skórą, futrem i piórami. Jeśli lubisz odzież wierzchnią z naturalnych materiałów, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu ubrań – najlepiej przechowuj je w szczelnych pokrowcach próżniowych. W przypadku, gdy zauważysz w swoim domu obecność szubaków, skontaktuj się z firmą z branży DDD, która przeprowadzi profesjonalną dezynsekcję i usunie szkodniki.

Zaufaj nam jak setki innych zadowolonych klientów!