Komary, te uciążliwe nocne owady, wiosną i latem stają się nieodłącznym elementem naszego życia. Ich brzęczący szmer i irytujące ukąszenia potrafią wprowadzić niepokój nawet w najspokojniejsze noce. Jak więc rozpoznać ugryzienie komara i odróżnić je od ukąszenia pluskwy? W tej krótkiej analizie przyjrzymy się charakterystycznym cechom tych insektów, abyś mógł skutecznie zaradzić ich obecności i cieszyć się spokojnym snem przez całe lato.

Jak wygląda komar?

Komary są to owady, które atakują głównie wiosną oraz latem i żywią się ludzką krwią. Z odróżnieniem komara od innego owada nikt z nas raczej nie będzie miał problemu, ponieważ w okresie kiedy zaczynają się ich ataki, nie musimy ich szukać. Komar zaatakuje nas o każdej porze dnia, aczkolwiek poranki i wieczory są dla nich najbardziej aktywne. Dodatkowo ich brzęczenie potrafi doprowadzić każdego do wariacji. Jedyny plus tych stworzeń jest taki, że nie przenoszą żadnych wirusów czy bakterii.

Ugryzienie komara – jak wygląda?

Komary bardziej kłują, niż gryzą. Oczywiście ich najbardziej aktywną porą dnia są poranki i wieczory. Możemy również zauważyć, że latem kiedy mamy otwarte okna, a w mieszkaniu zapalone światło, to bardzo szybko zyskamy nowych lokatorów. Zazwyczaj swoją ofiarę wybierają podobnie jak pluskwa, czyli po zapachu i wydychanym dwutlenku węgla. Reakcję alergiczną po ugryzieniu komara wywołuje ich ślina, dokładniej samicy, która to przy pobraniu krwi, wpuszcza do organizmu człowieka niewielką ilość śliny.

Ugryzienie komara zazwyczaj wiąże się z opuchnięciem, a raczej niewielkim bąblem. Najgorszym powikłaniem ugryzienia jest świąd, który bardzo często się pojawia i spędza nam sen z powiek. Drapanie ugryzionego miejsca może często prowadzić do infekcji skóry. Najbardziej w takiej sytuacji narażone są dzieci, osoby starsze i alergicy. Jednak ugryzienia komara nie wywołują większych powikłań i chorób.

Jak wygląda ślad po ugryzieniu przez pluskwy?

Przede wszystkim ugryzienie pluskwy jest całkowicie bezbolesne, ponieważ pluskwa wstrzykuje substancje znieczulające podczas ugryzienia. Dodatkowo takie ugryzienia mogą pojawiać się co parę dni, a świadczy o tym przedział czasowy, w jakim pluskwa wychodzi na żer.  Same już objawy ugryzienia są bardzo różne i uzależnione od reakcji alergicznej naszego organizmu. U jednych będą to małe bąbelki z kropeczką pośrodku, świadczącą o miejscu ugryzienia. U innych natomiast może pojawić się spory rumień, oraz bolesny lub swędzący bąbel. Zaczerwienione i zaognione miejsce dookoła jest też czymś naturalnym.

czy to ugryzienie komara czy pluskwy?

Jak sprawdzić, czy to ugryzienie pluskwy, czy komara?

Możesz odróżnić ugryzienie komara od pluskwy poprzez zwrócenie uwagi na kilka różnic:

  • Wygląd i lokalizacja ukąszenia – ugryzienia pluskwy zazwyczaj występują w rzędach lub grupach, często w linii lub trójkącie 3-4 ukąszenia, zwłaszcza na odsłoniętych częściach ciała podczas snu, takich jak ramiona, nogi, twarz i szyja. Ukąszenia pluskwy często występują z widocznym punktem pośrodku. Ukąszenia komarów mogą wystąpić na różnych częściach ciała i zazwyczaj pojawiają się pojedynczo rozsypane po całym ciele.
  • Reakcja skórna – ukąszenia pluskwy często powodują swędzenie i mogą być czerwone, wypukłe i bolesne. Ugryzienia komarów zwykle powodują swędzenie i mogą być czerwone i lekko wypukłe, ale zazwyczaj nie są tak bolesne jak ukąszenia pluskwy.
  • Ślady na pościeli – sprawdź swoje pościele i materace pod kątem śladów pluskiew lub ich odchodów, które mogą świadczyć o obecności tych insektów. Szukaj małych plamek krwi lub małych czarnych kropek. Komary nie pozostawiają takich śladów.

Wiemy, już zatem czym różnią się od siebie ugryzienia pluskwy od komara. Pamiętajmy jednak, że dezynsekcja samych pluskiew jest dużo cięższe i czasami długoterminowe. Jeśli więc zauważymy u siebie jakiekolwiek ugryzienia, warto zweryfikować, przez co zostaliśmy zaatakowani. Czasami wystarczy do tego nasza wiedza, czasami pomoże Internet, a inny razem będzie potrzebna pomoc lekarza dermatologa.

W okresie jesienno-zimowym sprawę mamy łatwiejszą przy odróżnianiu ugryzień insektów, ponieważ komary uaktywniają się przy temperaturze powyżej 12 stopni Celsjusza. Natomiast im szybciej zareagujemy w momencie ugryzień pluskwy, tym nasza walka z nimi będzie łatwiejsza. O ile w przypadku komarów często wystarczą standardowe środki ze sklepów, tak przy pluskwach warto skorzystać z profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej, aby pozbyć się problemu i ugryzień pluskiew raz na zawsze.

Zaufaj nam jak setki innych zadowolonych klientów!