Zapewne każdy z nas, w swoim życiu miał do czynienia z pluskwą domową. Czy to osobiście, czy wśród znajomych, ugryzienie pluskwy na pewno komuś się przytrafiło. Również każdy się zastanawiał, jak wygląda pluskwa domowa. A tym bardziej, jak wygląda jej ugryzienie, ponieważ bardzo często jest mylone z ugryzieniem komara. Obserwując sytuację w kraju, możemy zauważyć, że problem z pluskwami stał się już plagą w niektórych dużych miastach. Niestety ludzie do dnia dzisiejszego nie wiedzą, jak wygląda pluskwa domowa, a przede wszystkim jak wygląda ugryzienie pluskwy. Stąd też problem ten czasami rozrasta się do niewyobrażalnych rozmiarów, a walka z nim jest długotrwała.

Jak wygląda pluskwa?

Zaczynając może od podstaw, czyli od tego jak wygląda pluskwa, zwróćmy uwagę, że jest ona pasożytem, który żywi się krwią ludzi i zwierząt. Podobna do małej, płaskiej pestki (do 6 mm długości i 3 mm szerokości), przed pożywieniem się jest przezroczysta.

Jak wygląda pluskwa po posiłku?

Otóż wtedy staje się ona bardziej widoczna, ponieważ przybiera brunatny kolor. Pluskwy najczęściej zamieszkują w szczelinach łóżka, materacach, meblach, a nawet szczelinach obrazów czy karniszy. Miejsca te opuszczają jedynie wtedy, kiedy poszukują pożywienia i zazwyczaj w godzinach 1-5 rano. Dlatego są tak trudne do znalezienia. Potrzeba dobrego specjalisty, odpowiedniej wiedzy i sokolego wzroku, aby odkryć pojedyncze sztuki. Dodatkowo nie posiadają one żadnych skrzydeł, nie potrafią też skakać. Jednak ich pancerz jest tak twardy, że chroni jaja przed różnymi preparatami chemicznymi, przez co zwalczanie pluskwy łóżkowej jest zabiegiem trudnym i wymagającym dużej wiedzy oraz doświadczenia.

Skąd się biorą pluskwy?

Najczęściej takiego „niechcianego” znajomego możemy przywieźć z wakacji, z hostelu lub hotelu, komunikacji miejskiej lub szpitala, czyli głównie z miejsc, gdzie przewija się dużo ludzi. Dlatego też o wiele rzadziej pluskwy możemy spotkać w kuchni czy łazience. Na gładkich powierzchniach typu szafki czy płytki nie mają możliwości zaczepienia się, potrzebują odrobinę chropowatej powierzchni tzw. porowatej.

Używane meble również są potencjalnymi źródłami pojawiania się pluskiew domowych w naszym mieszkaniu. Mogą również przedostawać się do domów poprzez szczeliny w ścianach, podłogach, rury grzewcze czy też przez stosowanie używanych materacy, łóżek lub pościeli.

Dlatego ważne jest utrzymanie czystości w domu oraz unikanie kontaktu z potencjalnie zainfekowanymi przedmiotami, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się. W przypadku rzeczy używanych konieczna jest odpowiednia dezynsekcja, by ani jedna pluskwa domowa nie przedostała się do Twojego domu.

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Ale czy tylko tyle mamy informacji dotyczących pluskiew? Otóż nie, jeśli chodzi o samice pluskiew domowych, to składają one kilkaset jaj. W przypadku braku żywiciela są w stanie przeżyć nawet 3-4 miesiące, a w normalnych warunkach odżywiają się co kilka dni, zwykle co 2-7 dni. Pluskwa domowa swojego żywiciela wyszukuje po emisji dwutlenku węgla i ciepłocie ciała, do czego używa swoich czułek. Jednak już do samego żywienia stosują kująco ssący aparat gębowy, który jest widoczny jedynie podczas posiłku. Bardzo długo możemy zastanawiać się, jak wygląda pluskwa domowa, ponieważ jest ich ponad 90 gatunków, ale to ugryzienia pluskwy domowej znajdujemy na swoim ciele bądź w przypadku braku innego żywiciela ugryzienia ich podgatunku.

Mówi się, że obecność pluskiew w mieszkaniu można stwierdzić po specyficznym zapachu tj. zgniłych malin lub kolendry. Tę oleistą ciecz produkują za pomocą gruczołu, który znajduje się na dole ciała.

Dodatkowo na potwierdzenie ich obecności jest też fakt znalezienia pozostałości pancerzyka, który zrzuca kiedy rośnie. Niewielkie ślady krwi na pościeli również świadczą o obecności pluskiew łóżkowych w naszym otoczeniu. Innymi dowodami obecności pluskiew może być znalezienie małych czarnych kropek, czyli ich odchodów. Pojawiają się one bardzo często w okolicy gniazd tych pasożytów, np. zagłowia łóżek, okolice gniazdek elektrycznych lub tyły obrazów. W pobliżu tych miejsc możemy znaleźć jeszcze jeden dowód na ich istnienie, a mianowicie jaja. Najczęściej przypominają ziarenka ryżu i trzeba dobrze się przyłożyć, aby je znaleźć gdyż mają rozmiar około 0.9 mm.

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

W takim razie, w jaki sposób możemy stwierdzić, że to ugryzienie pluskwy? Niestety, o tym możemy się przekonać dopiero kiedy stwierdzimy obecność pluskiew w domu. W okresie letnim ugryzienia pluskiew często są mylone z komarami, meszkami, pająkami, a nawet pchłami. W okresie jesienno-zimowym sprawa jest nieco łatwiejsza, ponieważ ze względu na porę roku, niektóre insekty są wykluczane.

ugryzienie pluskwy

Jeśli chodzi o potwierdzenie obecności tych pasożytów w domu, to jest parę oznak, o których na pewno każdy z nas słyszał. A dokładnie przede wszystkim ugryzienia pluskwy domowej. Bardzo specyficzne czerwone plamki, zaognione i bolące place z małą kropką pośrodku, która świadczy o ich ugryzieniu przez pluskwę domową.

Pojawiają się one w miejscach odsłoniętych, czyli szyja, stopy, dłonie, brzuch, okolice twarzy. Najczęściej są to ugryzienia w linii prostej (3-4 pogryzienia) lub tak zwanym trójkącie. Trzeba także zauważyć, że u każdego inaczej wygląda reakcja alergiczna. Jedni mają duże, bolące ślady, a u innych nie ma żadnych oznak ugryzienia pluskwy. Ślady nie występują codziennie, ponieważ jedna pluskwa gryzie średnio co 2-4 dni.

Ugryzienie pluskwy często pojawi się na naszym ciele, przez to, że sami je przynosimy na odzieży. Pasożyty te mają haczyki na swoich odnóżach, przez co mogą bardzo dobrze utrzymać się na ubraniach i ciężko się ich pozbyć przez strzepywanie. Mimo że ugryzienia pluskwy nie bywają niebezpieczne, to musimy mieć świadomość, że pasożyty te są bardzo uciążliwe. Potrafią spędzić nam sen z powiek przez walkę z nimi.

Ugryzienia pluskwy – czy są groźne?

Pluskwa może zostawiać na ciele człowieka miejsce po kąsaniu. Ugryzienie pluskwy nie jest jednak bezpośrednio związane z przenoszeniem chorób czy wirusów. Oznacza to, że samo ugryzienie nie powoduje zmian chorobowych. Pluskwa po ukąszeniu zostawia na ciele człowieka ślad, który może wywoływać swędzenie i widoczne ślady zaczerwienienia. Gdy ugryzie Cię pluskwa domowa, możesz mieć nieodparte pragnienie ciągłego drapania rany. Ta reakcja nie jest pożądana, bo może wywołać podrażnienie i przedostanie się innych bakterii do krwi. Właśnie w takiej sytuacji ugryzienie pluskwy jest groźne dla zdrowia gdyż powoduje zakażenie wtórne.

Co więcej, pluskwa stwarza zagrożenie na podłożu psychologicznym. Ugryzienie może powodować silny stres i poczucie ciągłej obecności insektów w mieszkaniu. Od teraz każdy okruszek na łóżku czy widoczna ciemna kropka na odzieży, czy stole będzie dla Ciebie przypominała pluskwę. Nieodparte wrażenie, że pluskwa chodzi po Twoim ciele i to, że co chwilę Cię coś swędzi, może doprowadzić do wyczerpania psychiczno-fizycznego.

W kontekście kłopotów wywołanych przez ugryzienie pluskwy warto też wspomnieć o komforcie snu. Wiadomo, że pluskwa domowa chętnie przebywa właśnie w materacu czy pościeli. Przed wieczorem możesz mieć manię dokładnego wytrzepywania wszystkiego, co znajduje się na łóżku. Pluskwa może ukryć się w zakamarkach i wychodzić w nocy. Są osoby, które nie mogą zasnąć z powodu obecności pluskiew i przez wiele godzin ze stresem przewracają się z boku na bok. To wywołuje dodatkowy stres, potęguje nerwowość i zmęczenie w ciągu dnia, a to wpływa ostatecznie na naszą efektywność mp. w pracy czy szkole.

Czy pluskwy gryzą w dzień?

Najczęściej ugryzienie pluskwy można zaobserwować po przebudzeniu się. Dzieje się tak dlatego, że pluskwa domowa upodobała sobie łóżka i tego typu miejsca odpoczynku domowników. W nocy pluskwa jest niezauważona, a w naturalnym środowisku ucieka od człowieka stanowiącego dla niej zagrożenie. Jednak podczas snu człowiek nie wykonuje gwałtownych ruchów, co jest dla pluskwy zachęcające do żerowania. Dlatego ugryzienie najczęściej pojawia się w nocy, a staje się widoczne dla człowieka za dnia.

Są jednak wyjątki od tej sytuacji. Pluskwa może z różnych powodów zdecydować się na dzienną aktywność. Dzieje się tak dlatego, że szuka pożywienia zdezorientowana zmianami dobowymi aktywności człowieka. Jeśli domownicy pracują na zmiany i o różnych porach dnia i nocy kładą się spać, pluskwa może rozpocząć żerowanie również za dnia ze względu na duży głód. Poza tym duża liczebność osobników może zmusić część z nich do zmiany lokalizacji, a co za tym idzie, poszukiwania pożywienia w innych miejscach i o innym czasie. Wtedy ugryzienie pluskwy domowej można odczuć również za dnia, gdy ta uchwycie się np. materiału Twojego ubrania.

Jest jeszcze jedna sytuacja, w której pluskwa może zdecydować o ataku w dzień. Chodzi o zmianę miejsca przebywania. Gdy zauważysz ugryzienie pluskwy i zaczniesz je usuwać, mogą one odczuć zagrożenie i przenieść się w inne miejsce. Zamiast w materacu zaczną przebywać w łóżku, obiciu krzeseł czy sofie. Wtedy muszą też zmienić porę żerowania. Może się zdarzyć, że właśnie z tego powodu odczujesz ugryzienie właśnie w dzień, a nie w nocy.

Ugryzienie pluskwy – jak leczyć?

Pluskwa zostawia na Twoim ciele widoczne miejsce po ugryzieniu. Aby uniknąć dyskomfortu, zagrożenia reakcjami alergicznymi czy świądu, musisz wykonać kilka czynności. Ugryzienie pluskwy warto w pierwszej kolejności dokładnie umyć wodą z mydłem. To podstawowy sposób na usunięcie drażniącej śliny pluskwy łóżkowej. Pamiętaj, żeby mycie było delikatne, bez nadmiernego szorowania miejsca ugryzienia, bo to może jeszcze bardziej podrażnić skórę. Gdy pluskwa Cię ugryzie, możesz też zdezynfekować ranę przy pomocy środka antyseptycznego.

Co wtedy, gdy ugryzienie pluskwy powoduje świąd i zaczerwienienie nawet mimo umycia rany? Tu przychodzą Ci z pomocą środki łagodzące w formie sprayu lub maści. Są one powszechnie dostępne w aptekach, dlatego możesz je zastosować bardzo szybko. Świetnym domowym sposobem jest użycie aloesu, gdy pluskwa domowa Cię ugryzie. To idealna metoda, która jest w pełni naturalna. Musisz jeszcze pamiętać, że ugryzienie pluskwy może wpływać na silne odczucie swędzenia, które z całych sił chcesz drapać. Powstrzymaj się od tego bez względu na intensywność swędzenia. Drapanie powoduje, że ślina zostawiona przez pluskwę domową może przeniknąć głębiej i rozprzestrzenić się na sąsiednie miejsca skóry. Drapanie powoduje też wprowadzenie do krwi bakterii spod paznokci. To może dodatkowo zaostrzyć reakcję skórną na ugryzienie pluskwy. Jeśli nie możesz oprzeć się pokusie drapania, najlepiej przykryj miejsce ugryzienia opatrunkiem.

Nawet jeśli w danej chwili nie widzisz znacznych zmian skórnych lub ugryzienie pluskwy wydaje się pozostawiać stabilne ślady, obserwuj siebie i swoje ciało. Może się okazać, że pluskwa i jej ślina dadzą o sobie znać dopiero po czasie. 

Niestety pluskwa może pozostawić na Tobie swoją ślinę, która wywoła silną reakcję alergiczną. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim obserwuj ugryzienie i pobliskie miejsce na skórze dotknięte atakiem. Pluskwa przez ugryzienie może wywołać reakcję obrzękową, mocne zaczerwienienie, a nawet ropienie. W takiej sytuacji jedynym słusznym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza lub dermatologa.

Ogromne znaczenie dla leczenia ugryzienia po pluskwie domowej jest unikanie zagrożenia. Dlatego zastosuj zdecydowane działania w celu usunięcia pluskiew ze swojego domu. Leczenie pomoże Ci usunąć objawy, ale przecież każdego kolejnego dnia istnieje ryzyko, że pluskwa domowa Cię zaatakuje. Dlatego nie bagatelizuj ani jednego miejsca ukąszenia – zacznij działać, by usunąć insekty ze swojego domu!

Czy pluskwy przenoszą choroby?

Czy pluskwa domowa może przenosić choroby? Otóż na chwilę obecną nie ma jednoznacznych dowodów na to, że pluskwy są nośnikami wirusów. Ludzie jednak obawiają się swoich reakcji alergicznych na ugryzienia pluskwy i często stosują różne leki antyhistaminowe, a dodatkowo domowe sposoby na odstraszenie pluskiew tzn. różne olejki zapachowe, miodle indyjską, goździki czy kurkumę. Musimy jednak pamiętać, że sposoby te jedynie odstraszają – pluskwa nadal pozostaje w domu. W taki sposób dajemy im sporo czasu na rozmnożenie się, przez co późniejsza walka z nimi jest o wiele trudniejsza. Zawsze lepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej, aby szybko uporać się z dezynsekcją pluskwy domowej, niż później tracić swoje nerwy, czas na przygotowania do zabiegu dezynsekcji oraz środki finansowe na zamawianie kolejnych wizyt firmy DDD.

Dlatego ważne jest, aby zareagować jak najszybciej. Jeśli znajdziemy jakiekolwiek oznaki pluskiew domowych w swoim otoczeniu bądź skórze, nie ma co liczyć, że sami sobie z tym poradzimy. Należy jak najszybciej skorzystać z profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej, która upora się z problem jeszcze we wczesnym stadium pluskiew, tym samym szybciej i taniej pozbędziemy się pluskiew domowych. Dodatkowo wszystko wtedy zostanie wykonane fachowo i bezpiecznie, a my będziemy mogli spać spokojnie bez niechcianych lokatorów.

Jeśli problem pluskwami występuje w Warszawie i jej okolicznych miejscowościach zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą https://prusator.pl lub skontaktuj się z nami od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-21:00 oraz w soboty od 9:00-15:00. Zadzwoń pod numer: 794-134-000 i ciesz się przestrzenią wolną od szkodliwych insektów i gryzoni.

Zaufaj nam jak setki innych zadowolonych klientów!