Zapewne każdy z nas, w swoim życiu miał do czynienia z pluskwą. Czy to osobiście, czy wśród znajomych, ugryzienie pluskwy na pewno komuś się przytrafiło. Również każdy się zastanawiał, jak wygląda pluskwa. A tym bardziej, jak wygląda jej ugryzienie, ponieważ bardzo często jest mylone z ugryzieniem komara. Obserwując sytuację w kraju, możemy zauważyć, że problem z pluskwami stał się już plagą w niektórych miastach. Niestety ludzie do dnia dzisiejszego nie wiedzą, jak wygląda pluskwa, a przede wszystkim jak wygląda ugryzienie pluskwy. Stąd też problem ten czasami rozrasta się do niewyobrażalnych rozmiarów, a walka z nim jest długotrwała.

Jak wygląda pluskwa?

Zaczynając może od podstaw, czyli od tego jak wygląda pluskwa, zwróćmy uwagę, że jest ona pasożytem, który żywi się krwią ludzi i zwierząt. Podobna do małej, płaskiej pestki (do 6 mm długości i 3 mm szerokości), przed pożywieniem się jest przezroczysta.

Jak wygląda pluskwa po posiłku? Otóż wtedy staje się ona bardziej widoczna, ponieważ przybiera brunatny kolor. Pluskwy najczęściej zamieszkują w łóżkach, materacach, meblach, a nawet szczelinach obrazów czy podłóg. Miejsca te opuszczają jedynie wtedy, kiedy poszukują pożywienia i zazwyczaj w godzinach 1-5 rano. Dlatego są tak trudne do znalezienia. Potrzeba dobrego specjalisty, odpowiedniej wiedzy i sokolego wzroku, aby odkryć pojedyncze sztuki. Dodatkowo nie posiadają one żadnych skrzydeł, nie potrafią też skakać. Jednak ich pancerz jest tak twardy, że chroni jaja przed różnymi preparatami, przez co zwalczanie pluskwy jest zabiegiem trudnym i długoterminowym.

Skąd się biorą pluskwy?

Najczęściej takiego „niechcianego” znajomego możemy przywieźć z wakacji, z hotelu czy szpitala, czyli głównie z miejsc, gdzie przewija się dużo ludzi. Dlatego też o wiele rzadziej pluskwy możemy spotkać w kuchni czy łazience. Na gładkich powierzchniach typu szafki czy płytki nie mają możliwości zaczepienia się, potrzebują odrobinę chropowatej powierzchni.

Zwierzęta domowe oraz używane meble lub ubrania również są potencjalnymi źródłami pojawiania się pluskiew. Mogą również przedostawać się do domów poprzez szczeliny w ścianach, podłogach czy też przez stosowanie używanych materacy lub pościeli.

Dlatego ważne jest utrzymanie czystości w domu oraz unikanie kontaktu z potencjalnie zainfekowanymi przedmiotami, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się. W przypadku rzeczy używanych konieczna jest odpowiednia dezynfekcja.

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Ale czy tylko tyle mamy informacji dotyczących pluskiew? Otóż nie, jeśli chodzi o samice pluskiew, to składają one kilkaset jaj. W przypadku braku żywiciela są w stanie przeżyć nawet kilka miesięcy, a w normalnych warunkach odżywiają się co kilka dni. Pluskwa swojego żywiciela wybiera po zapachu i ciepłocie ciała, do czego używa swoich czułek. Jednak już do samego żywienia stosują igłowy aparat gębowy, który jest widoczny jedynie podczas posiłku. Bardzo długo możemy zastanawiać się, jak wygląda pluskwa, ponieważ jest ich ponad 90 gatunków, ale to ugryzienia pluskwy domowej znajdujemy na swoim ciele bądź w przypadku braku innego żywiciela ugryzienia ich podgatunku.

Mówi się, że obecność pluskiew w mieszkaniu można stwierdzić po specyficznym zapachu tj. zgniłych malin lub kolendry. Tą oleistą ciecz produkują za pomocą gruczołu, który znajduje się na dole ciała.

Dodatkowo na potwierdzenie ich obecności jest też fakt znalezienia pozostałości pancerzyka, który zrzuca kiedy rośnie. Niewielkie ślady krwi na pościeli również świadczą o obecności pluskiew w naszym otoczeniu. Innymi dowodami ich obecności może być znalezienie małych czarnych kropek, czyli ich odchodów. Pojawiają się one bardzo często w okolicy gniazd tych pasożytów. W pobliżu tych miejsc możemy znaleźć jeszcze jeden dowód na ich istnienie, a mianowicie jaja. Najczęściej przypominają ziarenka ryżu i trzeba dobrze się przyłożyć, aby je znaleźć.

Ugryzienie pluskwy

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

W takim razie, w jaki sposób możemy stwierdzić, że to ugryzienie pluskwy? Niestety, o tym możemy się przekonać dopiero kiedy stwierdzimy obecność pluskiew w domu. W okresie letnim ugryzienia pluskiew często są mylone z komarami, meszkami, pająkami, a nawet pchłami. W okresie jesienno-zimowym sprawa jest nieco łatwiejsza, ponieważ ze względu na porę roku, niektóre insekty wykluczane są z miejsca.

Jeśli chodzi o potwierdzenie obecności tych pasożytów w domu, to jest parę oznak, o których na pewno każdy z nas słyszał. A dokładnie przede wszystkim ugryzienia pluskwy. Bardzo specyficzne czerwone plamki, zaognione i bolące place z małą kropką pośrodku, która świadczy o ich ugryzieniu.

Pojawiają się one w miejscach odsłoniętych, czyli szyja, stopy, dłonie, brzuch, okolice twarzy. Najczęściej są to ugryzienia w linii prostej lub tak zwanym trójkącie. Trzeba także zauważyć, że u każdego inaczej wygląda reakcja alergiczna. Jedni mają duże, bolące ślady, a u innych nie ma żadnych oznak ugryzienia pluskwy. Ślady nie występują codziennie, ponieważ jedna pluskwa gryzie średnio co 3-dni.

Ugryzienie pluskwy często pojawi się na naszym ciele, przez to, że sami je przynosimy na odzieży. Pasożyty te mają haczyki na swoich odnóżach, przez co mogą bardzo dobrze utrzymać się na ubraniach i ciężko się ich pozbyć przez strzepywanie. Pomimo tego, że ugryzienia pluskwy nie bywają niebezpieczne, to musimy mieć świadomość, że pasożyty te są bardzo uciążliwe. Potrafią spędzić nam sen z powiek przez walkę z nimi.

Czy pluskwy przenoszą choroby?

Czy pluskwa może przenosić choroby? Otóż na chwilę obecną nie ma jednoznacznych dowodów na to, że pluskwy są nośnikami wirusów. Ludzie jednak obawiają się swoich reakcji alergicznych na ugryzienia pluskwy i często stosują różne leki antyhistaminowe, a dodatkowo domowe sposoby na odstraszenie pluskiew tzn. różne olejki zapachowe, goździki czy kurkumę. Musimy jednak pamiętać, że sposoby te jedynie odstraszają, a nie zabijają pluskiew. W taki sposób dajemy im sporo czasu na rozmnożenie się, przez co późniejsza walka z nimi jest o wiele trudniejsza. Zawsze lepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej, aby szybko uporać się z dezynsekcją pluskwy, niż później tracić swoje nerwy, czas na przygotowania do zabiegu dezynsekcji oraz środki na zamawianie kolejnych wizyt firmy DDD.

Dlatego ważne jest, aby zareagować jak najszybciej. Jeśli znajdziemy jakiekolwiek oznaki pluskiew w swoim otoczeniu bądź skórze, nie ma co liczyć, że sami sobie z tym poradzimy. Należy jak najszybciej skorzystać z profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej, która upora się z problem jeszcze we wczesnym stadium pluskiew. Wszystko wtedy zostanie wykonane fachowo i bezpiecznie, a my będziemy mogli spać spokojnie bez niechcianych lokatorów.

Zaufaj nam jak setki innych zadowolonych klientów!