Jednym z częściej występujących pasożytów, które mogą zagnieździć się w domach, jest pluskwa – wielkość, gatunki i metody jej zwalczania zaprezentujemy w niniejszym wpisie. Okazuje się, że wielkość pluskwy może być cenną wskazówką dla oceny, czy inwazja pluskiew jest zaawansowana na tyle, że pojawiły się już larwy, a także, do jakiego rodzaju zaliczani są jej przedstawiciele.

Pluskwa – wielkość i budowa poszczególnych osobników

Jak duże są pluskwy? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy na wstępie rozgraniczyć trzy najpopularniejsze rodzaje pluskiew. W Polsce najczęściej mamy do czynienia z pluskwą domową oraz pluskwą gołębią i jaskółczą. Obie żywią się krwią, z tym że te pierwsze najczęściej atakują ludzi i zwierzęta domowe, a drugie głównie ptaki. Chociaż warto wspomnieć, że pluskwa gołębia i jaskółcza może również żywić się krwią innych zwierząt i ludzi.

Oba rodzaje pluskiew są do siebie bardzo zbliżone wyglądem. Niewprawne oko laika, niezwiązanego z branżą DDD może mieć poważny problem z ich rozpoznaniem. Dlatego chętnie podzielimy się wiedzą i przybliżymy rodzaje i wielkości pluskiew, które najczęściej podlegają dezynsekcji w Polsce.

Pluskwa domowa – wielkość i charakterystyczne cechy

Pluskwa domowa, to insekt, który poruszając się na swoich odnóżach, przemieszcza się z jednego pomieszczenia do drugiego i w czasie upalnych dni może dostawać się do budynków z zewnątrz. Samice różnią się wyglądem od samców – są większe i bardziej owalne. Widoczne gołym okiem.

Wiosną samica owada składa biało perłowe jaja, przyklejając je do podłoża za pomocą lepkiej wydzieliny. Jaja pluskwy domowej są cylindryczne, z “wieczkiem” i mają długość 0,8-1,3 mm oraz szerokość 0,4-0,6 mm. Dorosłe osobniki osiągają rozmiar około 5 mm. W każdym stadium larwalnym pluskwa domowa musi pobierać krew od żywiciela, która jest niezbędna do jego wzrostu, dalszego rozwoju i linienia (powiększania się). Wielkość pluskwy domowej może zatem być zależna od jej stadium rozwoju.

Jak duże są pluskwy gołębie i jaskółcze?

Jak duża jest pluskwa atakująca ptaki? Pluskwa gołębia jest owadem – pasożytem atakującym ptaki. Głównie szpaki, kury i gołębie. Z wyglądu jest bardzo podobna do pluskwy domowej. Jedyną cechą, która je odróżnia, jest to, że stosunek szerokości jej głowy (włączając oczy) do długości III członu czułków wynosi mniej niż 1,6, podczas gdy u pluskwy domowej wynosi więcej niż 1,7. Pluskwa gołębia jest często spotykana w kurnikach oraz gniazdach gołębi i szpaków. Jednak podobnie jak pluskwa domowa, może również atakować ludzi.

Jak wygląda pluskwa jaskółcza?

Istnieje również pluskwa jaskółcza, która jest mniejsza od gołębiej i posiada gęściejsze “owłosienie”. Pluskwa jaskółcza żeruje głównie w gniazdach jaskółek, skąd przenosi się często do budynków mieszkalnych i atakuje ludzi. Szerokość jej głowy jest ponad dwukrotnie większa od długości III członu czułków.

Inwazja pluskwy w domu nierzadko wywołuje wśród ludzi taki stres i niepokój, że znane są nam nawet przypadki przeprowadzek z tego powodu. Nie musi jednak dochodzić do tak drastycznych kroków! Wystarczy wytępić owady z wykorzystaniem specjalistycznych metod DDD: oprysków, wymrażania itp. Zachęcamy do sprawdzenia naszych usług: dezynsekcja oferta. Do specjalizacji Prusator zalicza się, między innymi: