Pluskwy to bez wątpienia jedne z najbardziej uciążliwych szkodników. Odżywiają się krwią człowieka, a w miejscach ich żerowania pojawiają się bolesne zaczerwienienia. Z uwagi na małe rozmiary, unikanie światła i upodobanie do kryjówek, skuteczne usuwanie pluskiew z domu to trudne zadanie. Zobacz, jak wyprosić je z domu bez użycia środków chemicznych!

Pająki – naturalny wróg pluskwy domowej

W różnych zakamarkach większości domów nowych i starych z czasem zadomawiają się pajęczaki. Typowe domowe pająki takie jak kątniki chętnie przebywają w mieszkaniach wtedy, gdy za oknem jest niesprzyjająca pogoda. W pobliżu ludzi mogą liczyć na odpowiednie warunki do życia. Zwykle znajdują tam pożywienie – muchy, muszki owocowe itp. Pająki mogą też odżywiać się pluskwami

Z uwagi na fakt, iż pajęczaki z łatwością mogą przedostać się w miejsca chętnie odwiedzane przez pluskwy, wykazują dużą skuteczność w regulacji ich liczebności. Szczególne zdolności w tym temacie przejawiają niewielkie skakuny, które aktywnie polują na mniejsze organizmy. Charakteryzują się krępą budową ciała oraz tym, że zamiast łowić owady w sieć, dynamicznie skaczą na swoją ofiarę.

Większe szkodniki sanitarne jako konkurencja i wróg naturalny pluskwy – karaluchy 

Co ciekawe, naturalnym wrogiem pluskwy domowej jest także karaluch. Trudno sobie wyobrazić korzyści, jakie odniesie człowiek z konkurencji pomiędzy tymi dwoma gatunkami, ponieważ oba są dość uciążliwe. Jednak warto wiedzieć o tym, że karaluchy również zakłócają spokój innych mniejszych owadów.

Dzięki aktywnemu przemieszczaniu sprawnie polują, zmniejszając liczebność populacji pluskwy. Mimo tych zalet karaluchy uznawane są za groźne szkodniki sanitarne, dlatego trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że ich obecność w mieszkaniu jest niepożądana.

Drapieżne pluskwiaki – zajadek domowy

Naturalny wróg pluskwy domowej to także zajadek domowy, który chętnie odżywia się przedstawicielami innych gatunków z rodziny pluskwiaków. Zajadek jest znacznie większy od pluskwy. Osiąga nawet 19 mm, podczas gdy pluskwa domowa ma zwykle 4 do 7 mm. Jego ciało jest ciemne, o spłaszczonym kształcie. Pokrywają je ciemne włoski.

Zajadek bytuje w ciemnych, rzadko uczęszczanych miejscach, np. na strychu. Z punktu widzenia człowieka nie jest szkodliwy. Jako organizm drapieżny odżywia się mniejszymi stawonogami. Chętnie zjada stonogi, muchówki, pluskwiaki i pajęczaki. Poluje na pluskwy i wysysa je, zostawiając jedynie twardy pancerz

mrówki czyli naturalni wrogowie pluskwy domowej

Mrówki jako wsparcie w walce z pluskwą domową

Wśród ciekawych owadów występujących pospolicie w otoczeniu człowieka warto wymienić także mrówki. Również one stanowią istotne zagrożenie dla pluskwy.

Wrogiem naturalnym pluskwy domowej są mrówki faraona, które często pojawiają się w mieszkaniach i domach. Mimo tego, że uznawane są za nieproszonych gości, mogą pomóc skutecznie ograniczyć liczebność populacji pluskwy domowej. Warto docenić te pracowite insekty, zwłaszcza że lubią przebywać tam, gdzie pluskwy, tj. w miejscach ciemnych i trudno dostępnych.

Chrząszcze z rodziny biegaczowatych – naturalny wróg pluskwy domowej

Szybko przemieszczające się chrząszcze drapieżne to naturalni sprzymierzeńcy człowieka w walce z pluskwami. Odznaczają się dużymi rozmiarami, silnymi odnóżami i sporym apetytem. Nie są uznawane za szkodniki w mieszkaniach, a ich obecność pomaga znacznie ograniczyć liczbę pluskiew znajdujących się w domu. 

Mikroorganizmy i pasożyty szkodliwe dla pluskwy 

Warto zauważyć, że nie tylko organizmy drapieżne są w stanie doprowadzić do eliminacji pluskwy. W tej roli doskonale sprawdzają się też chorobotwórcze mikroorganizmy takie jak bakterie i grzyby, które po zainfekowaniu pluskwiaka mogą doprowadzić do jego śmierci.

Niektóre pasożyty również znacznie osłabiają pluskwy będące ich nosicielami. Działanie pasożytów często bardzo negatywnie wpływa na kondycję szkodników. W efekcie owady te mogą chorować, stracić zdolność pobierania pokarmu i rozrodu.

pluskwa domowa na skórze człowieka

Co wpływa na tempo rozwoju populacji pluskwy domowej?

Oprócz naturalnych wrogów pluskwy domowej, na liczebność jej populacji mają wpływ także różne zjawiska naturalne.

Ekstremalne temperatury (mniej niż -45 stopni i powyżej 60 stopni Celsjusza) i brak dostępności pożywienia to czynniki, które spowolnią cykl życiowy.

Mogą nawet doprowadzić do hibernacji. Tak się dzieje, gdy przez 3 miesiące pluskwa domowa nie może żerować na żywicielu. Pluskwy w każdym stadium rozwoju skutecznie zabija para wodna. Warto to wykorzystać jako sposób na pozbycie się ich z materaca, dywanu i odzieży wierzchniej.

Jak skutecznie pozbyć się osobników dorosłych i jaj pluskwy domowej?

Z punktu widzenia człowieka najważniejsze w walce z pluskwą to, że niezwykle trudno jest ją uśmiercić za pomocą domowych metod. Nawet wykorzystanie w tym celu jej wrogów naturalnych może nie przynieść oczekiwanych efektów.

Skuteczną eliminację pluskwy domowej zapewnia jedynie profesjonalnie przeprowadzona dezynsekcja. Do najskuteczniejszych sposobów zwalczania zalicza się metody chemiczne, fizyczne i biologiczne. Często przeprowadza się ją za pomocą oprysków, zamgławiania ULV i zintegrowanych metod IPM. 

Preparaty chemiczne owadobójcze wykazują dużą skuteczność w zwalczaniu populacji pluskwy. Działają zarówno na osobniki dorosłe, jak i na ich larwy oraz jaja. Należy przy tym pamiętać, że podczas prowadzenia dezynsekcji metodą oprysku lub zamgławiania konieczne jest opuszczenie mieszkania. Po powrocie należy bardzo dokładnie wywietrzyć lokal. Całą odzież, pościel i inne tekstylia trzeba wyprać w wysokiej temperaturze lub wymrozić. Jeszcze przed zabiegiem warto zapakować te przedmioty do szczelnie zamykanego worka. 

Kilka gatunków owadów i pajęczaków, które dobrze czują się w otoczeniu człowieka, mogą stanowić czynnik regulujący liczebność uciążliwych szkodników. Stają się sprzymierzeńcami ludzi w zwalczaniu pluskwy.

Jeśli w Twoim mieszkaniu pojawią się te nieprzyjemne szkodniki, nie czekaj, aż naturalny wróg pluskwy domowej się z nimi upora. Bezzwłocznie skontaktuj się z firmą z sektora DDD, która przeprowadzi skuteczną dezynsekcję.

Zaufaj nam jak setki innych zadowolonych klientów!