Czego nie lubią pchły? Jak skutecznie pozbyć się tego intruza >
Jeżeli chcesz się ich pozbyć, po prostu musisz to wiedzieć! Czego nie lubią pchły? Chociaż małe i względnie niepozorne są bardzo niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Pchły podobnie jak pluskwy i inne owady żywiące się krwią niosą za sobą wysokie ryzyko zakażeń bakteryjnymi i wirusowymi. Z pomocą w zwalczaniu plagi tych owadów przychodzą skuteczne metody zwalczania pcheł. Zachęcamy do ich poznania!
Pchły – małe, ale niebezpieczne
Pchły, należą do rzędu Siphonaptera. Są uciążliwymi pasożytami, które często pojawiają się w domach i mieszkaniach. Znajdziesz je również tam, gdzie przebywają zwierzęta domowe lub w obszarach, gdzie występują populacje dzikich kotów.
Różne gatunki pcheł w Twoim domu
Według materiałów opracowanych przez The Chartered Institute of Environmental Health najczęściej spotykanym gatunkiem pcheł są pchła kocia (Ctenocephalides felis) i pchła ptasia (Ceratophyllus gallinae). Ludzka pchła (Pulex irritans) jest gatunkiem, który spotyka się stosunkowo rzadko, niemniej to właśnie pchła kocia i pchła ptasia stanowią największe zagrożenie w kontekście infestacji w naszych domach.
Dlaczego pchły są niebezpieczne?
Interesującym aspektem związanym z pchłami jest fakt, że są one pośrednimi żywicielami tasiemca występującego u psów, znanego jako Dipylidium caninum. Niestety ten tasiemiec może być przeniesiony na człowieka. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio kontrolować infestację pcheł u swoich zwierząt domowych i nie bagatelizować ich z myślą, że nie ugryzą człowieka – to się zdarza nawet u pcheł zwierzęcych!
Czego nie lubią pchły?
Pchły – czego nie lubią? Walkę z pchłami należy rozpocząć od dokładnej inspekcji swojego mieszkania. Należy sprawdzić wszelkie szczeliny i zakamarki celem wykrycia dorosłych pcheł oraz ich jaj i larw. Jednak pamiętaj, pchły mogą ukrywać się w różnych miejscach, zwłaszcza tam, gdzie przebywają zwierzęta domowe.
Dorosłe pchły mają rozmiar wynoszący od 2 do 3 mm i ubarwienie od czerwonego do brązowego. Ich ciała są spłaszczone z jednej strony na drugą, co ułatwia im przemieszczanie się między włosami zwierząt. Jednym z charakterystycznych cech pcheł są także ich skaczące odnóża, które pozwalają im szybko przemieszczać się po skórze żywiciela.
Jaja pcheł mają około 0.5 mm długości i są długie oraz owalne. Samice składają je pojedynczo w bliskim sąsiedztwie swojego żywiciela. Fascynującym zjawiskiem jest fakt, że samice mogą złożyć grupy od czterech do ośmiu jaj. Z jaj tych wylęgają się różowe lub prawie przezroczyste larwy, które nie posiadają jeszcze wykształconych odnóży. Larwy te żywią się głównie materią organiczną oraz częściowo strawioną krwią wydalaną przez dorosłe pchły.
Co odstrasza pchły ludzki i zwierzęce? Skuteczne metody zwalczania
Wybór środków zwalczających pchły może zależeć od stopnia infestacji i rodzaju zwierząt domowych. zapobieganie i zwalczanie tych owadów może obejmować:
- Stosowanie preparatów przeciwpchelnych na zwierzętach domowych.
- Dezynsekcję mieszkania.
- Regularną kontrolę pomieszczeń i zwierząt.
Nie próbuj samodzielnie eliminować infestacji! Proces zwalczania owadów powierz profesjonalnej firmie z branży DDD. Do skutecznych środków, jakich nie lubią pchły, zalicza się np. fipronil, metopren, a także środki zawierające permetrynę i geraniol.
Zachęcamy do skorzystania z naszej usługi dezynsekcji – Warszawa. Do specjalizacji Prusator zaliczamy między innymi: zwalczanie pcheł, pluskiew, prusaków, karaluchów, a także usługi z zakresu dezynsekcji i deratyzacji. Zapraszamy do kontaktu!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.