Jak pozbyć się rybików? Okazuje się, że nie jest to całkiem proste zadanie. Z uwagi na fakt, że rybik cukrowy może przeżyć bez pokarmu nawet kilka miesięcy, dokładne sprzątnięcie i osuszenie powierzchni może nie być wystarczające. Z pomocą przychodzą nowoczesne środki dezynfekcyjne, które działają na kolonie rybików biobójczo i co ważne – wyróżniają się długofalowym działaniem.

Co to jest rybik cukrowy?

Zanim dowiesz się, jak się pozbyć rybików, w pierwszej kolejności poznaj charakterystykę „wroga”, z którym planujesz się zmierzyć. Rybik cukrowy jest jednym z przedstawicieli szczeciogonków. Wyróżnia go metaliczny, szaro-zielonkawy kolor, długie czułki i trzy dłuższe przysadki umieszczona na zakończeniu jego odwłoka. Poza rybikiem cukrowym występują również rybiki piekarniane. Preferują one cieplejsze środowisko (około 38 stopni Celsjusza).

Cechą wspólną dla obu gatunków rybików jest to, że lubią ciepłe wilgotne lub suche miejsca. W domach można spotkać je najczęściej w kuchni lub łazience. Rybiki odżywiają się produktami bogatymi w skrobię. Z powodzeniem radzą sobie również na zewnątrz budynków. Szczególnie często można spotkać je w piwnicach i magazynach. Przez to równie łatwo przetransportować je do domu, np. wraz z pudełkiem wynoszonym z piwnicy do mieszkania. Rybiki z powodzeniem przemieszczają się po przewodach hydraulicznych. Zdarza się, że w blokach mogą wędrować z jednego lokalu do drugiego.

Rybiki cukrowe – jak się pozbyć z pokoju, łazienki i innych pomieszczeń?

Istnieje kilka skutecznych metod na to, jak się pozbyć rybików. Dzielą się one na sanitarne, chemiczne, a także stosunkowo łatwe do wdrożenia techniki zapobiegawcze. Opiszemy krótko każdą z nich.

Metody zapobiegawcze

Jak pozbyć się rybików z łazienki? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni poziom wilgotności. Idealnym środowiskiem dla rybików są wilgotne i ciepłe miejsca. Jeżeli nie chcesz dopuścić do namnażania ich w Twoim domu sprawdź poziom zawilgocenia pomieszczeń. Jeżeli zajdzie taka potrzeba wysusz wilgotne miejsce, sprawdź szczelność rur lub uszczelnij okna. Czasami dobrym rozwiązaniem może być poprawienie ciągu wentylacyjnego i rozmieszczenie dodatkowych wentylatorów mechanicznych. Do osuszania można również zastosować węglan wapnia bezwodnego lub żele krzemowe. Jak się pozbyć rybików z pokoju i kuchni? W tym przypadku do dobrych praktyk można zaliczyć np. dokładne sprzątnięcie szafek kuchennych, usunięcie zepsutej żywności, a także zainwestowanie w szczelne pojemniki do jej przechowywania

Metody sanitarne 

Po osuszeniu pomieszczeń warto dokładnie odkurzyć wszelkie szczeliny i jeżeli to możliwe uszczelnić szparki i pęknięcia (np. w glazurze, czy w ścianach). Powierzchnie magazynowe i piwnice należy dokładnie opróżnić i wyrzucić z nich stare pudła i inne przedmioty – potencjalne kryjówki rybików.

Metody chemiczne – dezynsekcja rybików

Wiesz już co to są rybiki, jak się pozbyć tych owadów i jak przygotować pomieszczenia. Warto również wiedzieć, jakie środki chemiczne i techniki dezynsekcji sprawdzą się przy chemicznym zwalczaniu tych insektów. Jedną ze skuteczniejszych metod dezynsekcji rybika jest wykorzystanie profesjonalnych preparatów zawierających związki boru (np. kwas borowy w formie proszku). Preferowane insektycydy  do walki z rybikami to również kwasy tłuszczowe i oleje roślinne w stężeniu 12%, które można użyć w postaci gotowego preparatu do opryskiwania lub napylania powierzchni, na których najczęściej występują rybiki. W walce z rybikami stosuje się również zabiegi C&C (w szczeliny i pęknięcia) oraz wypłaszanie rybików z wykorzystaniem pyretryn i pylistych preparatów z kwasem borowym. Po przeprowadzeniu powyższych zabiegów zalecane jest rozstawienie pułapek lepowych w ciągach komunikacyjnych rybików.

Zasady postępowania po pozbyciu się rybików

Wiemy już, jak pozbyć się rybików. Warto również poznać skuteczne sposoby prewencji przed ich kolejnym pojawieniem się w Twoim domu, miejscu pracy, przedsiębiorstwie, czy innym obiekcie budowlanym. Po dezynsekcji rybika cukrowego i rozstawieniu lepowych pułapek powinno się systematycznie monitorować, czy liczba insektów pojawiających się na nich rośnie, spada, czy jest utrzymana na stałym poziomie. To skuteczny sposób na weryfikację skuteczności dezynfekcji, który pomaga także w ocenie, które z przeprowadzonych zabiegów dezynsekcyjnych był skuteczny, a który zawiódł.

Nie wiesz, jak pozbyć się rybików? Zachęcamy do skorzystania z naszej profesjonalnej oferty. Jako doświadczona firma z branży DDD oferujemy szeroki zakres usług dezynsekcji, dezynfekcji i deratyzacji. Mamy najświeższą, fachową wiedzę, a także dysponujemy nowoczesnymi narzędziami i preparatami rekomendowanymi w branży. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty: