Skąd się wzięły pluskwy domowe w moim mieszkaniu?

Często nasi klienci w momencie stwierdzenia pluskwy domowej w swoim domu stwierdzają, że na pewno to z powodu brudu w ich domu lub ich sąsiadów…

NIE –  to nie z brudu…jakby mogło się początkowo wydawać

Najczęściej są przenoszone przez ludzi lub przechodzą nieszczelnościami!!!

Pluskwy domowe najczęściej niespostrzeżenie są przenoszone przez ludzi, najczęściej poprzez nocowanie w zainfekowanych miejscach o których nie mamy pojęcia. Często pluskwy niepostrzeżenie rozwijają się w naszych domach i gryzą nocą, a ich lokatorzy zazwyczaj bezskutecznie ciągle przeszukują łóżka, materace, szczeliny, mieszkania, często tracąc cenny czas i nie znajdując zupełnie nic.

Zwykle mieszkańcy od początku obstawiają alergię, ugryzienia komara, ugryzienia pająka(?!)…

Dermatolodzy na widok śladów pogryzień pluskwy drapią się po głowie, zachodzą za głowę i w końcu dają diagnozę: „alergia na proszek…” lub coś innego dość popularnego w świecie chorób skórnych.

Często diagnozą wśród klientów to świerzb, co oczywiście nie jest prawdą.

Nie daj się zwieść śladom po ugryzieniach pluskwy

Jeśli pojawiają się na odsłoniętej części ciała (nieowłosione miejsca) 3-4 charakterystyczne ślady ugryzienia w linii lub trójkącie wezwij profesjonalistów od zwalczania pluskiew domowych i pozbądź się problemu zanim będziesz musiał:

 • wyrzucać meble,
 • robić remont,
 • lub przeprowadzać się.

Często ww. operacje są kosztowne, ale i tak nie przynoszą oczekiwanych rezultatów – w dodatku nie gwarantują pozbycia się pluskiew domowych.

Najczęstsze przypadki przeniesienie pluskiew domowych lub przejścia pluskwy wg. hierarchii:

 • nocleg w hotelach (nawet 4-5 gwiazdkowych) ,
 • nocleg w hostelach,
 • nocleg w schroniskach,
 • nocleg w szpitalach,
 • wakacje w egzotycznych krajach (ale nie tylko),
 • nocowanie gości, którzy mają problem z pluskwami,
 • transport mebli (zdarzało się z podczas transportu wraz z nowymi meblami lub używanymi ponieważ tym samym transportem są przewożone nowe meble jak i stare przy przeprowadzce)
 • używane meble (często wzięte z pod śmietnika pod blokiem, ludzie często wyrzucają łóżka i inne meble pod blok, a inni biorą, potem można usłyszeć w telewizji regionalnej: „…PLAGA PLUSKIEW DOMOWYCH w bloku na Bielanach w Warszawie…” ),
 • przechodzenie od sąsiadów pomiędzy mieszkaniami w pionie budynku ( zdarza się się coraz częściej dlatego zalecamy uszczelnianie mieszkania – szczeliny, szpary przy rurach grzewczych, które idą w pionie od podłogi do sufitu)
 • przechodzenie od sąsiadów po elewacji budynku ( na miejscu podczas zabiegu nasi specjaliści zalecają co zrobić, aby to sprawdzić czy tędy przypadkiem nie przechodzą pluskwy i jak się zabezpieczyć, zdarza się rzadziej niż nieszczelnymi rurami grzewczymi, ale jeśli ktoś z sąsiadów ma ich bardzo dużo – niekiedy takie ilości, że wyrzucone są żywe pluskwy szufelkami od zmiotki spod łóżka do miski klozetowej),
 • komunikacja miejska,
 • pociągi,
 • autobusy,
 • kino,
 • teatr,
 • z pracy w ochronie, hotelu, szpitalu
 • od rodziny, znajomych u których spaliśmy
 • i inne miejsca gdzie śpi się lub długo przebywa w jednym miejscu mogą być pluskwy
Pluskwa, Pluskwy, domowe. Bed bugs, bedbug, warszawa, warsaw, europe,

Skutki ugryzień, ukąszeń pluskwy i ich wygląd, charakterystyka:

 • czasem swędzą 3x razy bardziej niż skutki ugryzienia komara,
 • czasem w ogóle nie swędzą,
 • czasem duże ślady po ukąszeniach,
 • czasem małe ślady po ukąszeniach,
 • czasem ślady ugryzień utrzymują się tygodniami,
 • czasem ślady ugryzień znikają tego samego dnia;

Reakcja na pogryzienia pluskwy domowej zależy tak naprawdę, od Nas i naszych genów.

Pluskwa domowa (łóżkowa) podczas pogryzienia aplikuje nam substancje znieczulająco, rozrzedzające krew i te właśnie substancje powodują niechciane ślady pogryzień.

Na pewno będzie to zaskoczeniem dla wielu osób jeśli napiszę, że ślady pogryzień pluskwy domowych nie występują u wszystkich pogryzionych osób. Zdarza się dość często, że pogryziona jest tylko jedna osoba, a druga osoba śpiąca nawet w tym samym łóżku już nie.

Radość drugiego partnera jest zbyt wczesna ponieważ pluskwy gryzą wszystkich „tak samo”, ale nie u wszystkich występują ślady ugryzień i swędząca wysypka.

Najczęściej jednak wygląda to tak jak na obrazku poniżej (na zał. zdjęciu są pogryzienia po ponad 15 pluskwach po nocy to bardzo dużo tym bardziej, że pluskwy „zmieniają się”, nie potrzebują krwi codziennie, piją ją średnio co 2-4 dni i wtedy wychodzą ze swoich kryjówek – szczelin, szpar, nie ubrań czy książek i płyt – to mity).

Dlatego na początku i przy pojedynczych pluskwach pogryzienia mogą być co kilka dni (2-7 dni) i tylko w nieliczonych miejscach dlatego też łatwo pomylić to z alergią lub pogryzieniami komarów, meszek lub innych insektów.

Jakich śladów pluskwy szukać i gdzie szukać pluskiew w mieszkaniu ?!

Pluskwy domowe uwielbiają miejsca spokojne i ciemne czyt. szpary, szczeliny. Natomiast przy małym zapluskwieniu bardzo ciężko znaleźć fizycznie pluskwy domowe i jest to trudne nawet dla specjalistów.

Pluskwy domowe z tego względu, że są leniwe głównie mieszczą się blisko żywiciela czyli w łączeniach łóżka, materacach, za obrazami, zdjęciami, lustrami w pokojach, plakatami, listwami przypodłogowymi, w gniazdkach elektrycznych i innych (okolice łóżka i 3 metry od niego, ale czym dalej tym mniejsze prawdopodobieństwo bytowania pluskwy).

Gdzie NIE szukać pluskiew, aby nie tracić czasu?!

 • w książkach (nawet przy bardzo dużych zapluskwieniach ich nie ma)
 • w pudełkach płyt CD/DVD
 • w ubraniach w szafie (mogą być na ubraniach, których mamy na sobie lub przy bardzo dużym zapluskwieniu widocznym gołym okiem)
 • w kwiatach, doniczkach
 • urządzeniach elektronicznych w pokojach typu: telewizor, lampka, budzik itp.

Kiedy atakują pluskwy domowe i jak z nimi walczyć?!

Pluskwy domowe atakują w nocy zazwyczaj między 0:00, a 3:00 w nocy. Aby zmniejszyć liczebność pluskiew zaleca się ogrzewanie materiałów i innych rzeczy w każdy możliwy sposób ponieważ wszystkie stadia pluskwy i ich jaja giną powyżej +45°C.

Dlatego w tym celu zalecamy działania, które zmniejszą ich liczbę:

 • pranie rzeczy tj. prześcieradła, poszewki, pidżamy i inne rzeczy (jeśli jest taka możliwość), które były na łóżku lub w łóżku w temperaturze +50°C lub +60°C,
 • trzepanie takich rzeczy: metoda mechaniczna
 • traktowanie rzeczy parą wodną (żelazko, streamer itp.)
 • zalewanie rzeczy wrzątkiem wody
 • pakowanie rzeczy w czarne worki i wystawianie na słońce lub do rozgrzanego auta
 • i inne sposoby wygrzania takich rzeczy
 • wymrażanie jest mało skuteczne w domowych warunkach ponieważ rzeczy musiałby leżeć kilka tygodni w zamrażalniku i wtedy może dałoby to efekt
pluskwa, zwalczanie pluskwy, odpluskwianie, dezynsekcja pluskwy domowej, bed bug, bedbu

UWAGA!!!

Metoda gazowa (dym, niewidzialny gaz) czyli gazowania, bomby na owady i świece dymne, gazowe są mało efektywne, a poza tym bardzo szkodliwe (rakotwórcze nawet po wyjściu 24h – 72h czy dłużej, gdyż gaz przesiąka przez wszystkie ubrania, wykładziny, dywany itp.) przez co zostaje nawet jak wyjdziemy na tydzień czy miesiąc.

Tego typu środki NIE SĄ ZALECANE i powinny być stosowane wyłącznie w miejscach gdzie nie przebywają zazwyczaj długo ludzie, w piwnicach, magazynach, hala przemysłowych itp., ale na pewno nie w budynkach mieszkalnych tj. hotelu, mieszkaniu w bloku, domu jednorodzinnym.

Używanie tej metody w domu jest nielegalne ze względu na zagrożenie życia.

Proszę uważać na firmy, które takie rozwiązanie proponują Państwu ponieważ to podważa ich kompetencje, świadczy o braku umiejętności i doświadczenia w zwalczaniu pluskiew.

Często również nie posiadają odpowiednich certyfikatów na zwalczanie pluskwy.

Pluskwy są bardzo uporczywym i trudnym owadem dlatego firmy często proponują łatwą w wykonaniu metodę oraz często skuteczną, ale bardzo toksyczną dla Państwa zdrowia !!!

Zatem jaką metodę wybrać na pluskwy domowe?

Zamgławianie ULV/ Oprysk ciśnieniowy czy Wymrażanie/ Wygrzewanie mieszkania

Zamgławianie ULV na pluskwy domowe czyli generator mgły jako najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza metoda na zwalczenie pluskwy?

Zamgławianie ULV ( generator zimnej mgły) – polega na rozprowadzeniu cieczy roboczej ( koncentrat biobójczy o odpowiednim stężeniu wraz z wodą) za pomocą generatora zimnej mgły (wysokiej jakości zamgławiacz ULV) dzięki któremu powstają 5x mniejsze krople (ok. 40 mikronów), niż przy oprysku szczegółowym (ok. 200 mikronów), które dają efekt mgły unosząc się w powietrzu, ale też dzięki temu cząsteczki wody wraz ze skutecznymi preparatami biobójczymi penetrują każdą najmniejszą szczelinę. Z kolei dzięki temu działaniu mamy pewność, że pluskwa domowa na pewno będzie miała kontakt z preparatami tym samym szybciej preparaty biologiczne (3 gen.) lub chemiczne (2 gen.) zaczną działać na owady i w ciągu kilkunastu godzin już będziemy widzieli pożądane efekty, a z dnia na dzień sytuacja będzie coraz lepsza i sukcesywnie zginą wszystkie pluskwy. Preparaty wykorzystywane przez nas w dezynsekcji opryskowej posiadają właściwości kontaktowo-żołądkowe. Po wyschnięciu preparatów, odparowaniu wody, zostają na powierzchniach substancje owadobójcze zamknięte w mikrokapsułkach (widoczne tylko pod mikroskopem elektronowym), jeśli owad będzie miał kontakt z tym miejscem (usiądzie, przepełznie bądź przejdzie), w tym momencie mikrokapsułki pękają i substancje biobójcze przyklejają się do „ciała” owada, co lepsze jeśli ma kontakt z innymi owadami przenosi również truciznę na inne owady. Często preparaty osiadają się również na odnóżach owadów, dzięki czemu podczas posiłku aplikują sobie również środki biobójcze prosto do żołądka. Owad ginie w ciągu kilku godzin od kontaktu z substancją owadobójczą. Dzięki zastosowaniu technologii mikrokapsułek preparaty utrzymują dłuższe działanie (od 2 tyg. do 4 tyg. w zależności od temperatury, wilgotności i rodzaju spryskanych powierzchni). Po tym czasie są ulegają biodegradacji.

Oprysk ciśnieniowy (inaczej wylewanie, metoda kontaktowo-żołądkowa) – metoda polega na rozprowadzeniu cieczy roboczej (koncentratu biobójczego o odpowiednim stężeniu wraz z wodą)w miejscach i na powierzchniach występowania danego owada za pomocy manualnych wysokojakościowych opryskiwaczy ciśnieniowych. Metoda stosowane na większość owadów tj: pluskwy, prusaki, karaluchy, mrówki, pchły, mole, rybiki, gryzki, psotniki, szubaki, muchy jak również inne owady).

Opryskiwanie ciśnieniowe ma na celu zwilżenie powierzchni poprzez substancję aktywną, biobójczą, gdzie dane owady występują (siadają biegają). Preparaty wykorzystywane przez nas w dezynsekcji opryskowej posiadają właściwości kontaktowo-żołądkowe. Po wyschnięciu preparatów, odparowaniu wody, zostają na powierzchniach substancje owadobójcze zamknięte w mikrokapsułkach (widoczne tylko pod mikroskopem elektronowym), jeśli owad będzie miał kontakt z tym miejscem (usiądzie, przepełznie bądź przejdzie), w tym momencie mikrokapsułki pękają i substancje biobójcze przyklejają się do „ciała” owada, co lepsze jeśli ma kontakt z innymi owadami przenosi również truciznę na inne owady. Często preparaty osiadają się również na odnóżach owadów, dzięki czemu podczas posiłku aplikują sobie również środki biobójcze prosto do żołądka. Owad ginie w ciągu kilku godzin od kontaktu z substancją owadobójczą, zazwyczaj w ciągu 1- 8 godz, w zależności od użytych środków i ich stężenia. Oprysk szczegółowy cechuje szybkość uzyskanych efektów po wykonanym zabiegu, pierwsze efekty biobójcze są widoczne nawet w ciągu 2-3 godzin.  Dzięki zastosowaniu technologii mikrokapsułek preparaty utrzymują dłuższe działanie (od 2 tyg. do 4 tyg. w zależności od temperatury, wilgotności i rodzaju spryskanych powierzchni). Po tym czasie są ulegają biodegradacji.

Obecnie zamgławianie zimną mgłą uważa się za najskuteczniejsza metoda na pluskwy domowe ( przy tym metoda dość ekonomiczna i krótka w porównaniu z wymrażaniem pluskiew poniżej -70 °C czy wygrzewaniem mieszkania do +60 °C, które kosztują od 1500 zł do 3000 zł i trwają nawet do 20-24 godz.). Zamgławianie realizowane przez nas jest bezpieczne nawet dla dzieci, zwierząt, alergików (bezpieczeństwo jest uzależnione od używanych substancji biobójczych i nie jest to uzależnione od stosowanej metody). Stosowane urządzania często są wyłącznie lepszym lub gorszym aplikatorem, stosowanych środków, skuteczność przy pluskwach zależna jest od dokładności zabiegów i jakości używanych środków.

Jednak najważniejszym elementem skuteczności jest dokładność wykonywanych zabiegów jak i same środki, w przypadku tanich zamienników (najczęściej dostępne dla ogółu w sklepach) środki po prostu nie działają bo pluskwy uodporniają się na środki chemiczne (2 gen.), dlatego często przy wyborze chemicznych środków stosuje się preparaty naprzemiennie, każdy zabieg realizowany jest inną substancja czynna. Przy osobie indywidualnej sprawia to, że bardziej opłaca się zamówić profesjonalne usługi dezynsekcji niż wydawać pieniądze na 3 różne preparaty biobójcze, które często są:

 • niesprawdzone,
 • nieskuteczne,
 • używane w nieodpowiedni sposób,
 • używane przez nieodpowiednie urządzenia,

To skutkuje brakiem efektów w zwalczaniu szkodników tym bardziej pluskiew, które są bardzo odporne i skryte. Posiadamy wiedzę i doświadczenie dzięki czemu wiemy jakie preparaty są skuteczne i sprawdzone, niestety na rynku jest wiele preparatów, które po prostu obecnie nie działają, gdyż owady ewoluują i uodporniają się na te substancje.

Popularne ekologiczne metody fizyczne: wymrażanie pluskiew przez Cryonite czy wygrzewanie pluskiew może być niebezpieczne ponieważ ciekły azot (suchy lód poniżej -68°C może być bardzo niebezpieczny dla człowieka, w dodatku urządzenie Cryonite posiada jedną wadę przez co na koniec zabiegu i tak stosuje się chemie poprzez oprysk ogólny), a nagrzewanie mieszkania do 60°C przeciwko pluskwom często przez wysoką temperaturę topi wiele urządzeń RTV/AGD z tworzywa sztucznego, plastiku ( tj. odkurzacz, żelazko, telewizory, monitory, laptopy, miksery, czajniki, piloty, konsole). Temperatura jest wysoka tym samym, niebezpieczna dla człowieka, dla zwierząt czy też dzieci, sam zabieg trwa ponad 20 godzin. Przy tak długim zabiegu i wysokiej temperaturze może powstać ryzyko pożaru.

W zamgławianiu dzięki zastosowaniu technologii mikrokapsułek preparaty utrzymują dłuższe działanie (od 2 do 4 tyg. w zależności od temperatury, wilgotności i rodzaju spryskanych powierzchni), tym samym zabija też młode pluskwy, które w tym czasie zdarzą wyjść ze złożonych wcześniej jaj ( w zależności od temp. otoczenia od 2 do 4 tygodni od złożenia). Z kolei na kokony, jaja działa wyłącznie bardzo niska temperatura, poniżej -68°C lub bardzo wysoka powyżej 45°C dlatego tak trudno się ich pozbyć i często jest wymagane powtórzenie zabiegów odpluskwiania, gdy dopiero małe pluskwy wyjdą ze złożonych wcześniej jaj.

Preparaty stosowane przez nas są bezpieczne ponieważ zakłócają procesy życiowe pluskwy domowej jak i innych owadów, ale nie ssaków. Dlatego dzieci i zwierzęta o które najczęściej się martwimy są bezpieczne. Zgodnie z zaleceniami producentów tego typu preparatów, należy opuścić mieszkanie, aż do wyschnięcia, zazwyczaj trwa to około 1 godziny czasu, potem tylko przewietrzenie około godziny czasu i można już korzystać z lokalu.

Producenci środków zalecają ,aby osoby starsze, chore, dzieci, zwierzęta, alergicy, astmatycy, kobiety w ciąży i karmiące nie przebywały podczas zabiegu, takie zalecenia stosują wszyscy producenci substancji biobójczych w UE. Po wyschnięciu i przewietrzeniu lokalu już można swobodnie korzystać z lokalu, zazwyczaj po 2-3 godz ( czas zabiegu + czas schnięcia + czas wietrzenia).

Jesteś z Warszawy oraz okolic?

Chcesz zamówić profesjonalną usługę zwalczania pluskwy lub konsultacje?

KLIKNIJ I ZADZWOŃ !!!

Infolinia

(+48) 733-788-282
Poniedziałek – Piątek
8:00 – 20:00
Sobota
9:00 – 17:00

Kontakt email

Zamówienia klientów indywidualnych:
kontakt@prusator.pl
Oferty dla firm, konsultacje on-line:
biuro@prusator.pl

Przed rezerwacją terminu prosimy o zapoznanie się z:

OFERTA I ZASIĘG USŁUG

oraz:

OPIS PRZYGOTOWAŃ

oraz:

NASZE CERTYFIKATY I OPINIE

Dzięki temu sprawdzą Państwo naszą rzetelność, kwalifikacje, zasięg naszych usług oraz poznają Państwo naszą ofertę i misję.

KLIKNIJ I ZOBACZ OPINIE Z FB

ZOBACZ NAS W AKCJI !!!

Zadzwoń teraz i zarezerwuj termin: +48 733 788 282

(ze względu na duże zainteresowanie, możemy nie być w stanie odebrać telefonu, jeżeli będzie zajęte zadzwoń ponownie lub poczekaj, oddzwonimy do Ciebie lub proszę wysłać e-mail na adres: kontakt@prusator.pl, wtedy na pewno oddzwonimy lub odpiszemy)

Dlaczego akurat nasza firma:

 • bez wyrzucania mebli,
 • wyjście z mieszkania tylko na około 1 godz. do wyschnięcia preparatów + około 1 godz. wietrzenia,
 • po wyschnięciu i przewietrzeniu preparaty nie są szkodliwe dla otoczenia, tym samym bezpieczne dla dzieci, zwierząt, alergików, astmatyków, kobiet w ciąży, kobiety karmiących, osób starszych,
 • najskuteczniejsze oraz najbezpieczniejsze metody i środki
 • używamy tylko sprawdzone i skuteczne środki z takich krajów jak: Niemcy, Wielka Brytania, Belgia, Francja, Szwajcaria, Hiszpania, Włochy, Polska
 • stosowane środki dobieramy na miejscu u klienta po lustracji miejsc bytowania pluskiew lub w przypadku wzmożonego bezpieczeństwa przy dzieciach, zwierzętach, osobach starszych oraz alergikach stosujemy biodegradowalne i ekologiczne środki (preparaty pochodzenia naturalnego, biologiczne (3 generacji) z technologią mikrokapsułek zakłócające wyłącznie metabolizm energetyczny komórek pluskwy dzięki czemu ona się odwadnia, wysycha).

Chcesz poznać inne metody dezynsekcji?

WEJDŻ TUTAJ