W połowie ubiegłego wieku uważano, że problem pluskiew dotyczy tylko krajów słabo rozwiniętych i rozwijających się. Okazało się jednak, że wzrost liczby pluskiew od połowy lat 90-tych XX wieku to globalny trend i do tej pory kraje rozwinięte są w dużej mierze zasiedlone przez te owady. Takie kraje jak Wielka Brytania, Francja, Niemcy zostały opanowane przez pluskwy domowe. Dlatego w Polsce walka z pluskwami staje się coraz częściej poruszanym zagadnieniem.

Zwalczanie pluskiew jest bardzo trudne, ale na szczęście jest możliwe. Najbardziej popularnym i skutecznym sposobem na pozbycie się tego problemu jest zatrudnienie profesjonalnej firmy wykonującej dezynsekcję. Nasza firma posiada duże doświadczenie w usuwaniu pluskiew, specjalizujemy się w odpluskwianiu. Wykonujemy zlecenia w mieszkaniach i domach prywatnych oraz współpracujemy z wspólnotami mieszkaniowymi.

Co robić, jeśli w bloku mieszkalnym doszło do zapluskwienia?

Jeśli lokatorzy zauważą w swoich mieszkaniach ślady bytowania pluskiew, powinni jak najszybciej powiadomić o tym sąsiadów. Te owady przedostają się do następnych mieszkań przez piony rur grzewczych, szpary między mieszkaniami, elewacje oraz kratki wentylacyjne, co w konsekwencji prowadzi do zapluskwienia całego bloku.

Gdy problem dotyczy tylko jednego lub kilku mieszkań z odpluskwianiem lokatorzy muszą radzić sobie sami, stosując ogólnodostępne, lecz nieskuteczne środki owadobójcze lub wezwać firmę DDD. Natomiast w sytuacji pojawienia się całych kolonii pluskiew, wtedy gdy obserwowane są w większości mieszkań, piwnicy, korytarzach oraz na klatce schodowej, sprawą powinna zająć się spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota. Wg. obecnego prawa administratorzy budynków są wyłącznie odpowiedzialni za ich części wspólne.

Nasza firma otrzymując informację o rozmnażaniu się pluskiew w bloku mieszkalnym podejmuje kompleksowe czynności w celu wyeliminowania zagrożenia. Trzeba jednak sobie uświadomić, że jedna procedura nie spowoduje całkowitego pozbycia się pasożytów z bloku. Konieczne jest przeprowadzenie kilku zabiegów chemicznych, ponieważ pluskwy szybko uodparniają się na środki owadobójcze.

Przystępując do odpluskwiania wykorzystujemy kilka różnych preparatów zawierających bezpieczne dla ludzi pyretroidy. Używamy od 3 do 5 substancji czynnych na jeden zabieg zwalczania pluskiew, na każdym zabiegu stosujemy inną mieszankę substancji. To nie wszystko, posiłkujemy się zintegrowanymi metodami IPM, które zwiększają skuteczność oraz zapobiegają nawrotom pluskiew.

Warto zaznaczyć, że odpowiednie przygotowanie do naszych zabiegów zwiększa skuteczność, ponieważ środki działają lepiej i dłużej na czystych powierzchniach.

Czy domowe sposoby będą skuteczne na pluskwy?

Nie zaszkodzi również spróbować domowych sposobów polecanych w walce z pluskwą domową.

Przykładem działania, które możemy wykonać samodzielnie jest użycie parownicy, która jest skuteczna w niszczeniu jaj, jak i samych pluskiew o ile je znajdziemy. Alternatywnie możemy również spróbować innych metod wygrzewania materiałów i miejsc bytowania pluskiew domowych. Jeśli znajdziemy miejsce składania jaj, można zastosować taśmy pakowe. Tego rodzaju działanie polega na przyklejeniu taśmy do miejsca złożenia jaj, najczęściej spód łóżka, jego zakamarki lub część łóżka przylegająca do ściany. Następnie, odklejamy, taśmę i zwijamy do środka. Taką czynność powtarzamy do skutku. Po wykonanym zabiegu, taśmy zbieramy do worka, który najlepiej wyrzucić jak najszybciej. 

Ślady bytowania pluskiew w mieszkaniu, czego szukać?

  • Po ugryzieniu pluskwy na skórze występują owalne czerwone plamki, mogą dawać symptomy swędzenia, jeżeli skóra będzie podrażniana przez drapanie może pojawić się płyn surowiczy pod skórą.  
  • Ślady na prześcieradle w postaci czerwonych plamek, jest to krew pluskiew.
  • Czarne „kropki” za obrazami, zdjęciami czy też np. w okolicach listew, gniazdek to odchody pluskwy (strawiona krew). Podobne są do ziaren maku.
  • Chitynowe pancerzyki pluskiew w łóżku i okolicy. 
  • Martwe lub żywe pluskwy w zagięciach materacy, tapicerki, pod łóżkiem.
  • Nieprzyjemny zapach feromonów pluskwy (gnijące maliny), tym silniejszy im wyższa populacji pasożytów w mieszkaniu.

Dlaczego tak ważne jest odpluskwianie w blokach i mieszkaniach?

Pluskwy to owady ssące krew, które pasożytują na ludziach. Fakt, że pluskwy zagnieździły się w mieszkaniu, potwierdzają ugryzienia pozostawiane na skórze w postaci małych czerwonych kropek. Nie oznacza to oczywiście, że pluskwy można znaleźć wyłącznie w pościeli. Owady te mogą osiedlać się w dowolnym miejscu, w którym ludzie śpią, tworząc kolonie, zgrupowania w miejscach, w których mieszkają. Głodne pluskwy przemieszczają się z prędkością mrówki i na odległość sięgającą nawet 30 metrów w poszukiwaniu jedzenia.

Dlatego jeśli pojawią się w jednym mieszkaniu, w wielokondygnacyjnym budynku, prawdopodobieństwo ich wystąpienia w sąsiednich mieszkaniach jest bardzo wysokie. Pluskwy to pasożyty roznoszące drobnoustroje chorobotwórcze, dlatego usuniecie ich z mieszkań oraz części wspólnych danego bloku jest konieczne.

Sposoby pozbycia się pluskiew: wykrycie zapluskwionych miejsc

Im szybciej podejmie się działania, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie można skutecznie pozbyć się owadów.

Głodne pluskwy poruszają się bardzo szybko (porównywalnie do mrówek), jeśli mają dostęp do krwi mnożą się dość szybko oraz są coraz bardziej odporne więc nie można czekać, należy działać szybko i zdecydowanie.

Pierwszym elementem w walce z pasożytami jest ich wykrycie. Trzeba zlokalizować, w którym pokoju osiedliły się pasożyty. Trzeba przeszukać wszystkie pokoje, w których śpią członkowie rodziny, sprawdzić każde łóżko, fotel, krzesła tapicerowane, materace.

Jeśli to początek inwazji pluskiew bardzo ciężko je znaleźć, nawet specjalistom, ale ślady po pogryzieniach powinny zwrócić uwagę mieszkańców. Pluskwy łatwo przemieszczają się między mieszkaniami. Bez wspólnych wysiłków walka z pasożytami nie zakończy się sukcesem, w celu osiągnięcia zadowalających efektów wymagane są przygotowania do zabiegu.

Jak pozbyć się pluskiew z mieszkań w bloku?

 Jeśli udało się odkryć grupę pluskiew, trzeba działać zdecydowanie i szybko. Pluskwy mogą chować się w małych szczelinach i niedostępnych miejscach.

Oto kilka podstawowych kroków, aby pozbyć się szkodników:

  • Zdjąć pokrowce z materaca, pościel i uprać.
  • Dokładnie odkurzyć materac. Starać się dotrzeć do wszystkich pęknięć i zagięć w materacu, wyczyść go ze wszystkich stron. Następnie natychmiast wymienić worek odkurzacza na nowy, a stary wyrzucić, aby zapobiec ucieczce pluskiew domowych.
  • Użyć środka owadobójczego. Trzeba pamiętać, aby ostrożnie nakładać produkt na wszystkie powierzchnie i wgłębienia. Przed użyciem przeczytać załączone instrukcje i sprawdzić działanie produktu na małym obszarze. Jeśli powierzchnie nie są uszkodzone po użyciu środków owadobójczych, spryskać spód łóżka, jego boki, komorę biorąc pod uwagę szczeliny i niedostępne miejsca. Uwaga! Nie każdy preparat do dezynsekcji można stosować w takich miejscach.

Trzeba pamiętać, że pluskwy są bardzo problematycznymi owadami i często nawet specjalne środki chemiczne dostępne w sklepach nie pomagają. Biorąc pod uwagę spore wysiłki po których notuje się bardzo słabe wyniki, lepiej natychmiast skontaktować się ze specjalistami.

Nasza firma dezynsekcyjna do zwalczania pluskiew stosuje kombinację kilku (od 6 do 10) efektywnych preparatów w określonych odstępach czasu, dzięki czemu wytępimy pluskwy bez względu na stadium ich rozwoju.

Epidemiologiczne znaczenie pluskiew i ich zwalczanie

Pluskwy to małe owady (do 7 mm) mają spłaszczone ciało, dzięki czemu łatwo chowają się nawet w najmniejszej szczelinie. Godziny dzienne spędzają w schronieniach: w meblach, w szczelinach listew przypodłogowych, za obrazami, w tyle za tapetami, szwach materacy i innych zacienionych, spokojnych miejscach. Wcześniej uważano, że pluskwa nie ma znaczenia epidemiologicznego.

Wiadomo, że owady te wywołują reakcje alergiczne u ludzi (swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie skóry, tworzenie grudek, a nawet wstrząs anafilaktyczny). Obecnie prawie 80% ludzi ma reakcje alergiczne na ich ukąszenia.

  Przy dużej liczbie ugryzień pluskiew może dojść do niedokrwistości wywołanej niedoborem żelaza, szczególnie u dzieci. Przy intensywnym drapaniu miejsc ukąszeń na skórze mogą wystąpić uszkodzenia skóry, czyli brama do wtórnej infekcji, takiej jak paciorkowiec.

Pluskwy są również poważnym czynnikiem niepokojącym, pozbawiającym ludzi normalnego snu i odpoczynku, co może przyczynić się do bezsenności, drażliwości, depresji.

W ciele owadów mogą występować patogeny różnych chorób zakaźnych i inwazyjnych (dżuma, wysypka i nawracający dur brzuszny, tularemia). Badania przeprowadzone w ostatnich latach potwierdzają, że pluskwy są potencjalnymi kandydatami na nosicieli patogenów niebezpiecznych chorób u ludzi.

Jeśli zmagasz się z problemem jakim są pluskwy, najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z doświadczoną firmą, która przeprowadzi działania gwarantujące znacznie wyższą skuteczność w porównaniu do domowych sposobów. Niewątpliwie, pluskwy są bardzo problematycznymi insektami, jednak stosując odpowiednie metody, środki i sprzęt można je skutecznie zwalczyć.

Więcej szczegółowych informacji nt. pluskwy domowej i jej zwalczania znajdziesz TUTAJ

Popularne pytania

Czy obecność pluskiew w jednym mieszkaniu w bloku oznacza, że cały budynek jest zainfekowany?

Nie zawsze, ale pluskwy domowe mogą przenosić się przez wspólne przestrzenie takie jak klatki schodowe i szachty instalacyjne, co zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia się infestacji na inne mieszkania. Ważne jest szybkie zareagowanie na pierwsze oznaki obecności pluskiew, takie jak drobne ślady krwi na pościeli czy widoczne ślady ugryzień na ciele, i poinformowanie o tym administratora budynku, aby można było podjąć odpowiednie działania prewencyjne i zwalczyć problem zanim rozprzestrzeni się on na inne mieszkania.

Jakie są pierwsze kroki, które powinienem podjąć, jeśli podejrzewam, że w moim mieszkaniu w bloku są pluskwy?

Pierwszym krokiem jest dokładne sprawdzenie miejsca, gdzie spisz – sprawdzanie materaca, łóżka i otoczenia łóżka w poszukiwaniu pluskiew lub ich odchodów. Należy także poinformować zarządcę nieruchomości o podejrzeniu infestacji. W celu profesjonalnego zwalczania pluskiew zaleca się skorzystanie z usług licencjonowanej firmy deratyzacyjnej, która przeprowadzi inspekcję i zaproponuje skuteczne metody zwalczania.

Jakie metody zwalczania pluskiew są najskuteczniejsze w blokach mieszkalnych?

W blokach mieszkalnych często stosuje się połączenie metod mechanicznych (jak odkurzanie i uszczelnianie miejsc, gdzie mogą się ukrywać pluskwy), termicznych (np. zamrażanie czy stosowanie wysokiej temperatury) oraz chemicznych (użycie odpowiednich insektycydów). Bardzo ważna jest również współpraca z sąsiadami i zarządcą budynku, aby zintegrować działania zwalczające pluskwy w całym budynku, a nie tylko w pojedynczych mieszkania.

Czy mogę samodzielnie zwalczać pluskwy domowe, czy powinienem wynająć profesjonalistów?

Chociaż istnieją domowe sposoby na walkę z pluskwami, jak np. wysokie temperatury (pranie pościeli w gorącej wodzie) czy hermetyczne pakowanie ubrań, to ze względu na trudność całkowitego wyeliminowania pluskiew oraz ryzyko rozprzestrzenienia się infestacji na inne mieszkania, zaleca się skorzystanie z profesjonalnych usług deratyzacyjnych. Specjaliści dysponują odpowiednią wiedzą, doświadczeniem oraz środkami, które są znacznie skuteczniejsze w walce z tymi trudnymi szkodnikami.