Najczęściej pojawia się w łazience czy toalecie. Mały i niepozorny. Rybik cukrowy, zwany inaczej srebrzykiem, zakłócił już spokój w niejednym domu. Skąd się bierze? Czy jest groźny? Jak się pozbyć rybików? Zapraszamy do lektury!

Rybiki cukrowe – krótka charakterystyka

Rybiki w domu to nieproszeni goście, których próbujesz się pozbyć? W takim razie, by skutecznie je zwalczyć, najpierw je poznaj! Rybiki to małe owady pozbawione skrzydeł. Osiągają długość do 10 mm. Swoją drugą nazwę – srebrzyki – zawdzięczają charakterystycznemu, srebrnemu pancerzowi, którym są pokryte. W wilgotnych, ciepłych pomieszczeniach czują się jak ryba w wodzie, dlatego tak chętnie zamieszkują łazienki. Żywią się głównie skrobią i cukrem. Jednak nie pogardzą też klejami organicznymi, martwymi insektami czy celulozą. To właśnie ten ostatni przysmak jest największą bolączką z punktu widzenia człowieka. Rybiki w pokoju potrafią uszkodzić książki czy też ważne dokumenty. Kombinacja papierowej tapety z klejem jest dla nich prawdziwą ucztą. Lubują się także w pleśni. Rybiki w łazienkach, kuchni czy pokoju podobnie jak szczury opanowały do maksimum sztukę przetrwania i mogą przeżyć nawet rok bez dostępu do jedzenia. Podejrzewasz obecność tych owadów w swoim domu? Czytaj więc dalej, by poznać sposoby na rybiki.

Czego nie lubią rybiki cukrowe?

Zwalczanie rybików cukrowych domowymi metodami – o ile owadów jest niewiele – może być efektywne. By pozbyć się insektów, warto wiedzieć, czego nie lubią. Jeśli kochasz porządek, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Srebrzyki nie cierpią bowiem czystych, suchych mieszkań. Sprawdź koniecznie stan systemu wentylacji w swoim domu. Niedziałające wywietrzniki oraz zaniedbane elementy instalacji mogą być wabikiem dla tych małych owadów. Przyda się także kontrola kominiarza. Rybiki są nocnymi markami i lubią ciemne pomieszczenia. Boją się światła, dlatego najłatwiej spotkać je w nocy, przy nagle zapalonym świetle, gdy prędko uciekają do swojej kryjówki. Poza człowiekiem mają także innych wrogów. Zagrażają im pająki oraz skorki, dla których stanowią potencjalny przysmak. Uciekają także przed pupilami domowymi. Pamiętaj, by utrzymywać w mieszkaniu optymalną temperaturę między 18°C a 22°C. Wówczas możesz mieć pewność, że rybiki nie zamieszkają z Tobą – to owady pochodzące oryginalnie z tropików, lubiące ciepło i wilgoć.

Jak zniechęcić rybiki cukrowe do zamieszkania z nami?

Warto wiedzieć nie tylko, jak pozbyć się rybików cukrowych, ale co zrobić, by nie dopuścić do ich zagnieżdżenia się w domu. Przede wszystkim warto zadbać o porządek.

  • Regularnie sprzątaj okruszki po zjedzonym posiłku. Resztki pokarmowe nie mogą zalegać w kuchni czy jadalni. To tak jakbyś zapraszał rybiki cukrowe do stołu.
  • Wszelkiego rodzaju sypkie produkty muszą być przechowywane w szczelnych pojemnikach (przydatne również przy innych insektach takich mole, mrówki, prusaki, karaluchy).
  • Jeśli w swoim mieszkaniu masz ściany pokryte tapetą, to pamiętaj, że wszystkie odrywające się fragmenty muszą być systematycznie podklejane.
  • Wszelkie szczeliny w okładzinie wypełnij silikonem.
  • Po każdej kąpieli solidnie wywietrz łazienkę. Pozostaw otwarte drzwi i otwórz okna w domu, by zwiększyć cyrkulację powietrza.
  • Uporaj się z przeciekającymi kranami czy rurami (większość insektów domowych potrzebuje bardziej wody do przetrwania niż jedzenia).
  • Jeśli w Twoim mieszkaniu doszło do zalania, to jak najszybciej osusz wszystkie ściany oraz podłogi. Niekiedy niezbędne jest zerwanie paneli. Nawet gdy panele wydają się być suche, to może zdarzyć się, że warstwy podkładu będą mokre.
  • Nie susz prania w łazience. Lepiej gdy wystawisz suszarkę w innym pomieszczeniu lub na zewnątrz, jeśli na to pozwala pogoda.
  • Ogranicz liczbę przedmiotów na półkach czy blatach. Im mniej zakamarków, tym mniejsza szansa na zagnieżdżenie się rybików cukrowych. Ten minimalizm powinien dotyczyć przede wszystkim łazienki.
  • Nie dopuść do rozwinięcia się pleśni w fugach, na ścianach – to smakowity kąsek dla rybików.
  • Zaopatrz się w pochłaniacze wilgoci. Możesz skorzystać z urządzeń elektrycznych lub zrobić pochłaniacz samodzielnie, umieszczając w łazience woreczek z solą.

Czy rybiki są niebezpieczne dla człowieka?

Srebrzyki w łazienkach nie stwarzają zagrożenia dla człowieka. Nie gryzą i w przeciwieństwie do pluskiew czy prusaków nie przenoszą chorób. Niemniej, przez to, że lubują się w celulozie i glukozie, potrafią wyrządzić wiele szkód w domu.

Jeśli chcesz cieszyć się pięknym, zadbanym mieszkaniem, lepiej nie dopuść do zagnieżdżenia się tych małych owadów. A gdy już się pojawią, to prędko działaj, by się ich pozbyć, gdyż rozmnażają się w zatrważającym tempie. Samica potraf złożyć na raz nawet 20 jaj! Jak zwalczyć rybiki w domu? Sprawdź już teraz!

Jak pozbyć się rybików cukrowych?

Jedną z bardziej popularnych metod na rybiki cukrowe w domu jest stworzenie preparatu na bazie cukru i kwasu borowego. Ten drugi składnik znajdziesz bez problemu w każdej aptece. Zmieszaj oba elementy w proporcji 1:2 i umieść w miejscu bytowania rybików, np. w fugach przyściennych czy narożnikach łazienki. Warto wyłożyć miksturę na kawałek tektury lub cokolwiek innego na bazie celulozy. Będzie to stanowiło dodatkowy wabik. Możesz także pokusić się o położenie na podkładkę odrobiny miodu. To nie tylko łakomy kąsek dla rybików cukrowych, ale i klejowa pułapka na srebrzyki.

Jak pozbyć się rybików cukrowych w inny sposób? Srebrzyki nie znoszą ostrych, intensywnych zapachów. Wobec tego do walki z nimi warto wykorzystać niektóre przyprawy i rośliny. Dzięki mieszance cynamonu, rozmarynu oraz miłorzębu stworzysz nie tylko piękną kompozycję, która ozdobi Twoją łazienkę, lecz także naturalny odstraszacz na rybiki. Możesz także nasmarować miejsca upodobane przez srebrzyki sokiem z cytryny i rozłożyć obok lawendowe kulki przeciw molom.

Jeśli domowe metody na rybiki cukrowe okażą się nieskuteczne lub zwyczajnie nie masz ochoty na samodzielne zwalczanie srebrzyków, najlepiej zasięgnij pomocy specjalisty. Nasza firma oferuje sprawdzone, szybkie, a przede wszystkim skutecznie sposoby na rybiki! Profesjonalna dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja to działania, które od lat podejmujemy na co dzień.

Zapraszamy do kontaktu pod nr +48 733-788-282 w godzinach 8:00 – 20:00 w tygodniu. Nasz konsultant Marcin chętnie pomoże dograć szczegóły.

mgr Bartosz Szymański