Najczęściej pojawiają się w łazienkach czy toaletach. Małe i niepozorne. Mowa o rybikach cukrowych, zwanych inaczej srebrzykami.

Skąd się biorą? Czy są groźne? Jak się pozbyć tych nieproszonych gości? Zapraszamy do lektury!

Rybiki cukrowe – krótka charakterystyka

Rybiki cukrowe to małe owady pozbawione skrzydeł. Osiągają długość do 10 mm. Swoją drugą nazwę – srebrzyki zawdzięczają charakterystycznemu, srebrnemu pancerzowi, którym są pokryte. W wilgotnych, ciepłych pomieszczeniach czują się jak ryba w wodzie, dlatego tak chętnie zamieszkują łazienki. Żywią się głównie skrobią i cukrem. Jednak nie pogardzą też klejami organicznymi, martwymi insektami czy celulozą. To właśnie ten ostatni przysmak jest największą bolączką z punktu widzenia człowieka. Rybiki cukrowe potrafią uszkodzić książki czy też ważne dokumenty. Kombinacja papierowej tapety z klejem jest dla nich prawdziwą ucztą. Lubują się także w pleśni. Podobnie jak szczury, opanowały do maksimum sztukę przetrwania i mogą przeżyć nawet rok bez dostępu do jedzenia.

Czego nie lubią rybiki cukrowe?

Jeśli kochasz porządek, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Srebrzyki nie cierpią czystych, suchych mieszkań. Sprawdź koniecznie stan systemu wentylacji w swoim domu. Niedziałające wywietrzniki oraz zaniedbane elementy instalacji mogą być wabikiem dla tych małych owadów. Przyda się także kontrola kominiarza. Rybiki są nocnymi markami i lubią ciemne pomieszczenia. Boją się światła, dlatego najłatwiej spotkać je w nocy, przy nagle zapalonym świetle, gdy prędko uciekają do swojej kryjówki. Poza człowiekiem mają także innych wrogów. Zagrażają im pająki oraz skorki, dla których stanowią potencjalny przysmak. Uciekają także przed pupilami domowymi. Pamiętaj, by utrzymywać w mieszkaniu optymalną temperaturę między 18°C, a 22°C. Wówczas możesz mieć pewność, że rybiki nie zamieszkają z Tobą – to owady pochodzące oryginalnie z tropików, lubiące ciepło i wilgoć.

Jak zniechęcić rybiki cukrowe do zamieszkania z nami?

Aby nie dopuścić do zagnieżdżenia się rybików cukrowych w domu musisz przede wszystkim dbać o porządek.

 • Regularnie sprzątaj okruszki po zjedzonym posiłku. Resztki pokarmowe nie mogą zalegać w kuchni czy jadalni. To tak jakbyś zapraszał rybiki cukrowe do stołu.
 • Wszelkiego rodzaju sypkie produkty muszą być przechowywane w szczelnych pojemnikach (przydatne również przy innych insektach tj. mole, mrówki, prusaki, karaluchy, ).
 • Jeśli w swoim mieszkaniu masz ściany pokryte tapetą, to pamiętaj, że wszystkie odrywające się fragmenty muszą być systematycznie podklejane.
 • Wszelkie szczeliny w okładzinie wypełnij silikonem.
 • Po każdej kąpieli solidnie wywietrz łazienkę. Pozostaw otwarte drzwi i otwórz okna w domu, by zwiększyć cyrkulację powietrza.
 • Uporaj się z przeciekającymi kranami czy rurami (większość insektów domowych potrzebuje bardziej wody do przetrwania niż jedzenia).
 • Jeśli w Twoim mieszkaniu doszło do zalania, to jak najszybciej osusz wszystkie ściany oraz podłogi. Niekiedy niezbędne jest zerwanie paneli. Nawet gdy panele wydają się być suche, to może zdarzyć się, że warstwy podkładu będą mokre.
 • Nie susz prania w łazience. Lepiej gdy wystawisz suszarkę w innym pomieszczeniu lub na zewnątrz jeśli na to pozwala pogoda.
 • Ogranicz liczbę przedmiotów na półkach czy blatach. Im mniej zakamarków, tym mniejsza szansa na zagnieżdżenie się rybików cukrowych. Ten minimalizm powinien dotyczyć przede wszystkim łazienki.
 • Nie dopuść do rozwinięcia się pleśni w fugach, na ścianach – to smakowity kąsek dla rybików.
 • Zaopatrz się w pochłaniacze wilgoci. Możesz skorzystać z urządzeń elektrycznych lub zrobić pochłaniacz samodzielnie, umieszczając w łazience woreczek z solą.

Czy rybiki są niebezpieczne dla człowieka?

Srebrzyki nie stwarzają zagrożenia dla człowieka. Nie gryzą i w przeciwieństwie do pluskiew czy prusaków nie przenoszą chorób. Niemniej, przez to, że lubują się w celulozie i glukozie, to potrafią wyrządzić wiele szkód w domu.

Jeśli chcecie cieszyć się pięknym, zadbanym mieszkaniem, lepiej nie dopuścić do zagnieżdżenia się tych małych owadów. A gdy już się pojawią, to prędko działajcie, by się ich pozbyć, gdyż rozmnażają się w zatrważającym tempie. Samica potraf złożyć na raz nawet 20 jaj!

Jak pozbyć się rybików cukrowych?

Jedną z bardziej popularnych metod na rybiki cukrowe jest stworzenie preparatu na bazie cukru i kwasu borowego. Ten drugi składnik znajdziesz bez problemu w każdej aptece. Zmieszaj oba elementy w proporcji 1:2 i umieść w miejscu bytowania rybików, np. w fugach przyściennych czy narożnikach łazienki. Warto wyłożyć miksturę na kawałek tektury lub cokolwiek innego na bazie celulozy. Będzie to stanowiło dodatkowy wabik. Możesz także pokusić się o położenie na podkładkę odrobiny miodu. To nie tylko łakomy kąsek dla rybików cukrowych, ale i klejowa pułapka na srebrzyki.

Srebrzyki nie znoszą ostrych, intensywnych zapachów. Wobec tego, do walki z nimi warto wykorzystać niektóre przyprawy i rośliny. Dzięki mieszance cynamonu, rozmarynu oraz miłorzębu stworzysz nie tylko piękną kompozycję, która ozdobi Twoją łazienkę, ale i naturalny odstraszacz na rybiki. Możesz także nasmarować miejsca upodobane przez srebrzyki sokiem z cytryny i rozłożyć obok lawendowe kulki przeciw molom.

Jeśli domowe metody okazują się nieskuteczne lub zwyczajnie nie masz ochoty na samodzielne pozbywanie się rybików, to najlepiej zasięgnąć pomocy specjalisty. Nasza firma oferuje sprawdzone, szybkie, a przede wszystkim skutecznie sposoby na pozbycie się tych nieproszonych gości jakimi są rybiki!

Jeśli domowe metody okazują się nieskuteczne lub zwyczajnie nie masz ochoty na samodzielne pozbywanie się rybików cukrowych, to najlepiej zasięgnąć pomocy naszego specjalisty. Nasza firma oferuje sprawdzone, szybkie, a przede wszystkim skutecznie sposoby na pozbycie się tych nieproszonych gości jakimi są rybiki cukrowe w Warszawie i okolicach!

Zapraszam do kontaktu pod nr +48 733-788-282 w godzinach 8:00 – 20:00 w tygodniu. Nasz konsultant, Marcin chętnie pomoże dograć szczegóły.

mgr Bartosz Szymański