Jak znaleźć komara w pokoju? Okazuje się, że poza swędzącym ugryzieniem i dokuczliwym bzyczeniem, komary mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie. Każdego roku komary przenoszą choroby na 700 milionów osób. Szacuje się, że sama malaria zabija 3 miliony osób każdego roku. W świetle tak zatrważających danych, kwestie dotyczące tego, jak znaleźć komara i jak go zwalczyć powinny stanowić jeden z niezbędnych elementów pozwalających na spędzenie bezpiecznego lata.

Jak znaleźć komara? Poznaj jego naturalne środowiska

Z uwagi na dość zaawansowane stadia rozwoju komarów, miejsca, w których można znaleźć komary, są bardzo zróżnicowane.

Od larwy

Pierwszym miejscem bytowym larw komarów jest woda. Mogą to być beczki na deszczówkę, oczka wodne, głębokie kałuże i naturalne zbiorniki wodne. Larwy komara z rodzajów Aedes, Ochlerotatus i Culiseta odżywiają się poprzez zdrapywanie bakterii i grzybów z rozkładających się liści. Przemieszczają się regularnie między powierzchnią wody a źródłem pożywienia, dlatego spotyka się je głównie w płytkich zbiornikach.

Przez poczwarkę

Gdy larwa osiągnie ostatnią, czwartą fazę rozwoju, przekształca się w poczwarkę. Poczwarka może powstać również z młodszych larw, gdy zbiornik wodny wysycha lub występuje duże zagęszczenie populacji.

Po stadium dorosłe

Następnie następuje stadium dorosłe, w którym poczwarka pęka, a z niej wychodzi osobnik dorosły komara. Na początku widać głowę i tułów z pomarszczonymi skrzydłami, a następnie stopniowo wypuszczane są kolejno nogi. Najpierw pojawiają się samice, a po kilku dniach dołączają do nich samce. Dorosły komar żywi się krwią. Wzlatuje w powietrze celem poszukiwania żywicieli. Stąd ich obecność w ogrodach, lasach i w… mieszkaniach.

Jak znaleźć komara w domu?

Komary mają swoje preferowane miejsca w domu, gdzie lubią przebywać. Możesz szukać ich pod łóżkiem, za zasłonami, w rogu pomieszczenia lub na suficie. To właśnie sufity i górne elementy ścian są ich chętnie wybieranym miejscem do odpoczynku.

Komary przyciąga wilgoć, dlatego mogą przebywać również na ścianach w łazience lub kuchni. Lubią również ukrywać się na roślinach doniczkowych lub na oknach. Jeśli masz garaż lub piwnicę, komary mogą się tam schronić, ponieważ preferują ciche, zacienione pomieszczenia.

Jak znaleźć komara na zewnątrz?

Wiesz już jak znaleźć komara w domu i gdzie najlepiej jest go szukać. Teraz wymienimy miejsca, w których najczęściej przebywa na zewnątrz. Do jego ulubionych kryjówek zalicza się:

  • ogrody i działki,
  • okolice zbiorników wodnych
  • rynny i dachy
  • bagna i podmokłe tereny,
  • lasy i parki.

Zastosowanie odpowiednich środków odstraszających i wybór profesjonalnego odkomarzania, pomoże w ograniczeniu ich obecności na zewnątrz.

Na czym polega odkomarzanie?

Profesjonalne odkomarzanie polega na połączeniu działania środków: od metod prewencyjnych w formie zakładania moskitier w oknach, usuwania zbiorników wodnych, osuszania terenu, po rozwiązania chemiczne:

  • repelenty (odstraszacze), takie jak DEET, Blusap, permetryna, olejek neem, lantana camara,
  • zamgławiacze, zamgławiacze ULV, “na gorąco” itp.
  • opryski takimi środkami jak np. cypermetryna, deltametryna, bifentryna, permetryna itp.

Jak znaleźć komara w pokoju? Dzięki powierzeniu odkomarzania profesjonalnej firmie DDD możesz cieszyć się spokojem i komfortem, bez konieczności uciążliwego lokalizowania u siebie w domu. Skontaktuj się z nami! Poznaj naszą ofertę: