Co ma wspólnego muszka owocówka z kieliszkiem mocnego trunku? Jeżeli zastanawiasz się, jak się pozbyć muszek owocówek koniecznie przeczytaj nasz specjalistyczny artykuł. Zawartą w nim wiedzę oparliśmy na wykładach prawdziwego autorytetu w branży – prof. Stanisława Ignatowicza. Dowiedz się, czego nie lubią muszki owocówki!

Jak się pozbyć muszek owocówek? Walkę rozpocznij od dobrego rozpoznania ” wroga”!

Muszka owocowa (z łac.Drosophila melanogaster) to niewielki owad, który często gości w kuchniach, szczególnie w pobliżu dojrzewających i fermentujących owoców. Jednak za pozornie niewinnym wyglądem kryje się interesujące życie, pełne unikalnych strategii przetrwania. Muszki owocówki w domu bardzo szybko zwiększają swoją populację, stanowiąc poważny problem dla domowników i ich zapasów spożywczych.

Cykl życia muszek owocowych trwa od 10 do 14 dni. Po osiągnięciu dorosłości żyją około 2 tygodni, w trakcie których samice składają imponującą liczbę jaj, sięgającą od 400 do 900 sztuk! Stadia rozwojowe muszek owocowych składają się z jaja, larwy, poczwarki i osobników dorosłych. Larwy i dorosłe osobniki żerują głównie na bardzo dojrzałych, nadpsutych owocach i innych produktach spożywczych obfitujących w cukier.

Muszki owocówki – jak się pozbyć? Naturalne sposoby zwalczania owocówek mogą nie być skuteczne

Naturalnymi wrogami owocówek są małe pasożytnicze owadziarki znane w branży DDD jako parazytoidy. Te mikroskopijne pasożyty składają jaja w ciała larw muszek owocowych, jednocześnie wstrzykując jad, który hamuje reakcję układu odpornościowego larw. Jeśli jad działa skutecznie, z jaj parazytoida wykluwają się larwy, które zaczynają niszczyć organizm gospodarza od środka, a po pewnym czasie wylatują z jego szczątków jako dorosłe osobniki.

Muszki owocówki a alkohol

Nieoczekiwanie, larwy muszek owocowych potrafią się bronić przed działaniem jadu i aktywizują swoje układy immunologiczne, które niszczą jaja pasożyta. Owa zdolność do obrony opiera się na jednym niesamowitym składniku… alkoholu! Muszki owocowe i ich larwy zamieszkują środowiska bogate w alkohol, który powstaje w procesach fermentacji owoców. Zawartość alkoholu w ich środowisku może wynosić nawet do 15%. Okazuje się, że larwy owocówek, które spożywały alkohol są w stanie odeprzeć atak parazytoidów.

To co na muszki owocówki będzie najskuteczniejsze?

Celem skutecznej kontroli populacji owocówek, można zastosować pułapki wabiące. Taka pułapka jest specjalnie zaprojektowana, aby przyciągać muszki owocówki. Zawiera płyn wabiący oraz lep, co zwiększa skuteczność jej działania.

Istnieją również domowe metody zapobiegawcze przed infestacją owocówek. Dużą popularnością, ale proporcjonalnie mniejszą skutecznością cieszą się np. olejki zapachowe. Jakich zapachów nie lubią muszki owocówki? Waniliowego, cynamonowego, mięty pieprzowej, eukaliptusa, lawendy, cytryny, cytryny lub rumianku.

W przypadku wystąpienia dużej inwazji owadów, gdy domowe sposoby na muszki owocówki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczne może być sięgnięcie po środki insektobójcze. Jak zlikwidować muszki owocówki tą metodą? Istnieje kilka form preparatów w formie sprayów, środków do oprysku lub substancji oddymiających. Pamiętaj jednak, że są to metody chemiczne, które wymagają zachowania wszelkich środków bezpieczeństwa.

Do specjalizacji Prusator zaliczana jest dyskretna i skuteczna dezynsekcja wszelkiego rodzaju owadów i pasożytów. Skontaktuj się z nami! Podpowiemy, jak zlikwidować muszki owocówki, a także dopasujemy odpowiedni środek na muszki owocówki do potrzeb.