Mole rodzaje. Czy mole ubraniowe gryzą ludzi?
Jeżeli w Twoim domu zalęgły się mole, rodzaje tych owadów będą miały wpływ na szkody, jakie mogą wywołać. Dla przykładu – mole spożywcze niszczą suche produkty spożywcze (możesz przez nie stracić wszystkie Twoje zapasy), a mole odzieżowe zniszczą Twoje ubrania – szczególnie te uszyte z naturalnych włókien. Dowiedz się, jak zwalczać poszczególne rodzaje moli i jak je rozpoznać!
Mole – rodzaje przedstawicieli molowatych
Molowate to rodzina niewielkich, latających owadów, która liczy ponad 3000 gatunków. W Polsce naturalnie występuje około kilkudziesięciu gatunków moli, z czego tylko nieliczne są bardzo uciążliwe dla człowieka.
Mimo że wszystkie mole można zaliczyć do szkodników, najczęściej spotykane są mole spożywcze i mole odzieżowe. Chociaż ich obecność np. w domu może przyczynić się do zniszczenia zapasów jedzenia lub zniszczenia odzieży, wyobraźmy sobie, do jakich strat może doprowadzić inwazja moli w przedsiębiorstwie odzieżowym lub na halach magazynowych, gdzie na dużą skalę przechowywane są produkty spożywcze.
Ponadto mole stwarzają ryzyko reakcji alergicznych i infekcji bakteryjnych. Zarówno na larwach mola, jak i na dojrzałych osobnikach obecne są bowiem szczepy bakterii oraz grzybów pleśnio- i drożdżopodobnych.
Rodzaje moli spożywczych
Istnieje wiele gatunków moli spożywczych. Oto kilka z najczęściej występujących:
- Mól plamisty (Plodia interpunctella) – często nazywany „molem indyjskim”. To najczęściej spotykany gatunek mola spożywczego, atakujący suchą żywność, taką jak orzechy, migdały, suszone owoce, zboża i nasiona.
- Mól mączny (Ephestia kuehniella) – gatunek atakujący głównie mąkę, makaron, herbatniki i inne produkty zbożowe.
- Mól kasztanowcowy (Ahasverus advena) – żywi się zazwyczaj suchą żywnością, przyprawami, czy ziarnami kawy i liśćmi herbaty.
- Mól zbożowy (Sitotroga cerealella) – atakuje zboża i produkty zbożowe, takie jak mąka, kasza i płatki śniadaniowe.
- Mól zmienny (Plodia interpunctella) – niszczy wiele różnych rodzajów żywności, w tym suche produkty mączne, orzechy, nasiona, produkty zbożowe (płatki, otręby) i suszone owoce.
- Mól ryżowy (Sitophilus oryzae) – jego głównym źródeł pożywienia jest suchy ryż, ale może również niszczyć inne zboża.
Czy mole ubraniowe gryzą?
Kolejnymi z często spotykanych przedstawicieli molowatych są mole spożywcze. Żywią się włóknami odzieży naturalnej: bawełną, wełną i mieszankami. Wyglądają jak małe srebrne ćmy. Tworzą gniazda w szafach i szafkach z odzieżą. Niszczą ubrania, tworząc na nich widoczne dziury.
Czy mole ubraniowe gryzą ludzi? Mole ubraniowe (Tineola bisselliella), mimo że niszczą ubrania, nie gryzą ludzi ani zwierząt. Co więcej, przyczyną dziur w odzieży nie są dorosłe osobnika, a jego larwy, które są wyposażone w szczęki. Larwy mola żywią się białkami zawartymi w wełnie, jedwabiu, skórze i innych naturalnych materiałach, które są często używane do produkcji odzieży.
Mimo że mole ubraniowe nie gryzą, to jednak ich obecność w domu może stanowić problem, ponieważ ich larwy mogą zniszczyć nie tylko odzież, ale też dywany, zasłony, narzuty i inne materiały.
Jak zwalczyć mole?
Mole spożywcze i ubraniowe można zwalczać za pomocą różnych metod, takich jak pułapki feromonowe, opryski i zamgławianie insektycydami. Z doświadczenia wiemy, że większość domowych sposobów na mole (np. kulki lawendowe, naftalina) zawodzi. Dlatego proponujemy dyskretna i skuteczna pomoc w zwalczaniu moli i innych insektów w domu, pracy, przedsiębiorstwie.
Zapraszamy do sprawdzenia oferty dezynsekcja Warszawa. Poza dezynsekcją moli do naszych specjalizacji zaliczane są również inne usługi z branży DDD. Zobacz:
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.