Jeżeli w Twoim domu zalęgły się mole, rodzaje tych owadów będą miały wpływ na szkody, jakie mogą wywołać. Dla przykładu – mole spożywcze niszczą suche produkty spożywcze (możesz przez nie stracić wszystkie Twoje zapasy), a mole odzieżowe niszczą Twoje ubrania – szczególnie te uszyte z naturalnych włókien odzwierzęcych. Dowiedz się, jak zwalczać poszczególne rodzaje moli i jak je rozpoznać!

Mole – rodzaje przedstawicieli molowatych

Molowate to rodzina niewielkich, latających owadów, która liczy ponad 3000 gatunków. W Polsce naturalnie występuje około kilkudziesięciu gatunków moli, z czego tylko nieliczne są bardzo uciążliwe dla człowieka. Cykl życiowy mola w warunkach domowych trwa od 3 do 4 miesięcy. W tym czasie owad przechodzi pełne przeobrażenie z jaja, przez postać larwalną, następnie poczwarkę, aż osiągnie swój docelowy wygląd uskrzydlonego osobnika dorosłego.

Pospolite gatunki moli występujące w otoczeniu człowieka

Mimo że wszystkie mole można zaliczyć do szkodników, najczęściej spotykane są mole spożywcze i mole odzieżowe. Chociaż ich obecność np. w domu może przyczynić się do zniszczenia zapasów jedzenia  lub zniszczenia odzieży, wyobraźmy sobie, do jakich strat może doprowadzić inwazja moli w przedsiębiorstwie odzieżowym lub na halach magazynowych, gdzie na dużą skalę przechowywane są produkty spożywcze.

Mole a bezpieczeństwo sanitarne

Ponadto mole stwarzają ryzyko reakcji alergicznych i infekcji bakteryjnych. Zarówno na larwach mola, jak i na dojrzałych osobnikach obecne są bowiem szczepy bakterii oraz grzybów pleśnio- i drożdżopodobnych.

rodzaje moli

Rodzaje moli spożywczych

Istnieje wiele gatunków moli spożywczych. Oto kilka z najczęściej występujących:

  1. Mól plamisty (Plodia interpunctella) – często nazywany „molem indyjskim”. To najczęściej spotykany gatunek mola spożywczego, atakujący suchą żywność, taką jak orzechy, migdały, suszone owoce, zboża i nasiona.
  2. Mól mączny (Ephestia kuehniella) – gatunek atakujący głównie mąkę, makaron, herbatniki i inne produkty zbożowe.
  3. Mól kasztanowcowy (Ahasverus advena) – żywi się zazwyczaj suchą żywnością, przyprawami, czy ziarnami kawy i liśćmi herbaty. 
  4. Mól zbożowy (Sitotroga cerealella) – atakuje zboża i produkty zbożowe, takie jak mąka, kasza i płatki śniadaniowe.
  5. Mól zmienny (Plodia interpunctella) – niszczy wiele różnych rodzajów żywności, w tym suche produkty mączne, orzechy, nasiona, produkty zbożowe (płatki, otręby) i suszone owoce.
  6. Mól ryżowy (Sitophilus oryzae) – jego głównym źródeł pożywienia jest suchy ryż, ale może również niszczyć inne zboża.

Gatunki moli – czy mole spożywcze stanowią zagrożenie dla człowieka?

Dość kłopotliwym nieproszonym gościem w domach i mieszkaniach są mole spożywcze, które najczęściej zostają przyniesione razem z artykułami mącznymi ze sklepu.

Omacnica spichrzanka – popularny gatunek moli spożywczych

Wśród rodzajów moli najpopularniejszym gatunkiem jest omacnica spichrzanka. Charakterystyczne jasne larwy osiągają długość 13 mm. Ich ciało jest jasne z ciemniejszą, czerwonawą główką. Można je spotkać np. w opakowaniach z produktami sypkimi takimi jak mąka lub płatki owsiane. Jeśli w torebce zauważysz zlepioną zawartość z ciemniejszymi punktami odchodów i widocznym oprzędem, wewnątrz prawdopodobnie znajdują się przedstawiciele tego gatunku mola. Dorosłe owady mają brunatną barwę skrzydeł ze specyficznymi ciemniejszymi pasami.

Rodzaje moli żerujących na artykułach spożywczych i ich szkodliwość

Podobną dietę do menu omacnicy spichrzanki preferuje inny szkodnik – mklik mączny. Tak samo jak mole ubraniowe, w przypadku gatunków moli spożywczych tylko larwy powodują straty w zapasach człowieka. Odżywiają się artykułami spożywczymi: mąką, makaronem, kaszą, orzechami, czekoladą, suszonymi grzybami, owocami i warzywami. Larwy są bardzo żarłoczne. W miejscach żerowania pozostawiają ślady w postaci odchodów, wylinek i delikatnej pajęczynki.

Czy mole spożywcze są niebezpieczne dla człowieka?

Czy niedorosłe osobniki moli spożywczych gryzą? Warto wiedzieć, że nie jest to możliwe ze względu na to, że ich aparat gębowy jest przystosowany do pobierania suchego pokarmu – mól nie przebije się przez skórę człowieka i nie odżywia się jego krwią. Oprócz tego nie da się z całą pewnością stwierdzić, czy popularne gatunki moli mogą być nosicielami niebezpiecznych chorób. Dlatego należy je zwalczać i nie dopuszczać do ich zalęgnięcia się w budynku. Warto też pamiętać o tym, że zanieczyszczają one żywność i miejsca jej przechowywania, co jest problematyczne ze względów higienicznych i sanitarnych.

czy mole gryzą?

Czy mole gryzą?

Kolejnymi z często spotykanych przedstawicieli molowatych są mole ubraniowe. Żywią się włóknami odzieży naturalnej: bawełną, wełną i ich mieszankami. Postacie dorosłe wyglądają jak małe srebrne ćmy. Tworzą gniazda w szafach i szafkach z odzieżą. Niszczą ubrania, tworząc na nich widoczne dziury. Mogą spowodować znaczne straty w sklepach z odzieżą, magazynach i innych podobnych obiektach, gdzie przechowywane są wyroby tekstylne lub tkaniny.

Czy popularne gatunki moli mogą przegryźć skórę ssaka?

Czy mole ubraniowe gryzą ludzi? Mole ubraniowe (Tineola bisselliella), mimo że niszczą ubrania, nie gryzą ludzi ani zwierząt. Co więcej, przyczyną dziur w odzieży nie są dorosłe osobnika, a jego larwy, które są wyposażone w szczęki. Larwy mola żywią się białkami zawartymi w wełnie, jedwabiu, skórze i innych naturalnych materiałach, które są często używane do produkcji odzieży.

Jak żerują mole ubraniowe?

Fakt niepobierania przez dorosłe osobniki pokarmu wynika z tego, że nie posiadają one dostatecznie rozwiniętego aparatu gębowego. Uskrzydlone formy szkodnika żyją jedynie miesiąc. Nie są w stanie przegryźć się przez tkaniny ani tym bardziej przez skórę żywego organizmu. Z kolei larwy moli ubraniowych żerują na materiałach, odzieży i tekstyliach, a także na naturalnych futrach oraz piórach. W przypadku braku preferowanego przez mole pożywienia odzwierzęcego nie pogardzą również tkaninami syntetycznymi. 

Na czym polega szkodliwość popularnych gatunków moli?

Mimo że mole ubraniowe nie gryzą, to jednak ich obecność w domu może stanowić problem, ponieważ ich larwy mogą zniszczyć nie tylko odzież, ale też dywany, zasłony, narzuty i inne materiały. Jak zauważono wyżej, mole mogą pobierać pokarm z tkanin sztucznych, futer i piór – mogą więc stanowić spory problem w muzeach i skansenach.

Jak zwalczyć mole?

Mole spożywcze i ubraniowe można zwalczać za pomocą różnych metod, takich jak pułapki feromonowe, opryski i zamgławianie insektycydami. Z doświadczenia wiemy, że większość domowych sposobów na mole (np. kulki lawendowe, naftalina) zawodzi. Naftalina i lawenda odstraszają różne gatunki moli swoim intensywnym zapachem, jednak woń ta przechodzi też na włókna tkanin. Po takim zabiegu wszystkie ubrania należy uprać i przywrócić im ładny zapach za pomocą płynu do płukania. Po dokładnym wywietrzeniu szafy lub garderoby ryzyko pojawienia się nowych moli ubraniowych ponownie wzrasta. Dlatego proponujemy dyskretna i skuteczna pomoc w zwalczaniu moli i innych insektów w domu, pracy, przedsiębiorstwie. 

Mimo tego, że mole nie są w stanie ugryźć człowieka, ich obecność jest niepożądana i przynosi niepożądane skutki w postaci zniszczeń odzieży oraz zanieczyszczeń żywności.

Zwalczanie moli kojarzy się głównie z domowymi metodami. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej usługi dezynsekcji. W ten sposób skutecznie pozbędziesz się moli spożywczych lub ubraniowych z domu, magazynu, zakładu produkcji, biura, sklepu lub hotelu.

Zaufaj nam jak setki innych zadowolonych klientów!