Odkomarzanie to specjalistyczny proces polegający na usunięciu z otoczenia zarówno atrakcyjnych dla komarów miejsc do wylęgu np. stare opony, puszki, beczki z deszczówką itp. a także na zastosowaniu odpowiednich środków: repelentów, larwicydów, adultycydów itp. Komary atakują w pomieszczeniach i na otwartych przestrzeniach, takich jak ogrody, lasy i łąki. Jeżeli poszukujesz rozwiązania problemów komarów w Twoim domu lub ogrodzie – zachęcamy do przeczytania naszego poradnika. Jak odkomarzyć działkę i jakimi środkami przeprowadzane jest profesjonalne odkomarzanie?

Na czym polega odkomarzanie?

Odkomarzanie to proces usuwania komarów z pomieszczeń i ogrodów. Dzieli się je na chemiczne (z wykorzystaniem środków chemicznych), a także niechemiczne. To drugie polega na okresowej kontroli otoczenia i usuwaniu miejsc lub przedmiotów, które mogą stanowić dla komarów atrakcyjne miejsce do wylęgu larw. Komary to owady, które preferują wilgotne i ciepłe okolice. Jeżeli chcemy się ich pozbyć warto np. usunąć kałuże, oczka wodne, osuszyć piwnicę, sprawdzić stan rynien, a nawet uprzątnąć najbliższe otoczenie – usunąć puste puszki i butelki, w których mogła zbierać się woda. To samo warto zalecić swoim sąsiadom. Po wykonaniu tych czynności konieczne jest zastosowanie odkomarzania chemicznego.

Nietrudno jednak domyślić się, że np. mieszkanie w okolicy rzeki, jeziora lub innego zbiornika wodnego automatycznie wyklucza możliwość samodzielnego usunięcia źródła wilgoci. W takiej sytuacji pozostaje wyłącznie ograniczenie się do odkomarzania z wykorzystaniem środków chemicznych: repelentów, larwicydów, adultycydów itp.

Profesjonalne odkomarzanie terenu i pomieszczeń

Profesjonalne odkomarzanie terenu i pomieszczeń polega na wykorzystaniu repelentów, czyli  środków odstraszających (np. spreje na skórę) oraz na stosowaniu adultycydów lub zamgławianiu środkami owadobójczymi. Możliwości jest całkiem sporo, jednak nie wszystkie mogą sprawdzić się w danym przypadku.

Repelenty i adultycydy

Repelenty to środki chemiczne, lub urządzenia generujące światło, lub dźwięk, który ma odstraszyć owady z wybranego miejsca lub np. ze skóry. Adultycydy to środki chemiczne zwalczające i odstraszające dorosłe owady w pomieszczeniach lub na zewnątrz. Zabieg odkomarzania z ich wykorzystaniem polega  na stosowaniu rezydualnych insektycydów na krzewy, drzewa i inne rośliny, gdzie komary i meszki zwykle odpoczywają. Ochrona jest krótkotrwała, bo działa jedynie przez kilka dni.

ULV i zamgławianie

Kolejną opcją zwalczania komarów jest usługa odkomarzania ULV. Opryskiwanie ULV stosowane jest zwykle na dużych przestrzeniach otwartych. Preparaty rozpraszane są ze specjalnych pojazdów,  samolotów, lub helikopterów. Dostępną metodą odkomarzania jest również zamgławianie, niemniej obie oferują tylko chwilowy efekt, a sam preparat zabija tylko te komary, które kontaktują się bezpośrednio z jego kropelkami. Efekty nie są długoterminowe.

Opryski

Przy zwalczaniu komarów polecane jest opryskiwanie grubokropliste preparatem rezydualnym. Można opryskiwać nim np. ściany budynków, a także 3-metrowy promień obszarów znajdujących się wokół źródeł światła. Opryskiwanie grubokropliste może być stosowane w ogrodach i w pomieszczeniach (np. piwnicach). Opryski zaleca się również stosować na różnych powierzchniach w domu i na zewnątrz. To technika, która oferuje dobre i długotrwałe działanie. Pozostałości preparatu utrzymują się szczególnie długo na  porowatych powierzchniach, jak np. cement, cegły, drewno. Środki chemiczne (adultycydy) zabijają dorosłe komary, które siadają na ścianach lub innych poziomych powierzchniach przed, lub po posiłku (kiedy są opite krwią).

Odkomarzanie larwicydami

Stosowanie larwicydów, czyli środków biobójczych, które niszczą larwy komarów, powinno być poprzedzone dokładnym zbadaniem ryzyka i przestrzeganiem ścisłych norm regulujących ich stosowanie. Do dostępnych na rynku opcji zalicza się odkomarzanie larwicydami chemicznymi, czyli preparatami, które wlewa się np. do oczek wodnych lub innych zbiorników wody stojącej, a także stosowanie biopreparatów. To środki bogate np. w określony typ bakterii, który wywołuje w organizmie larwy komara szereg nieprawidłowości, efektem czego larwa nie ma szans na rozwój. Substancją czynną takich preparatów może być np. mieszanka kryształów białkowych i zarodników przetrwalnikowych.

Oferujemy dyskretne, skuteczne, bezpieczne i profesjonalne odkomarzanie. W ofercie mamy wiele nowoczesnych technik dezynsekcji, a także oferujemy inne usługi z branży DDD. Zobacz ofertę: odkomarzanie Warszawa i koniecznie dowiedz się więcej na temat naszych usług. Zachęcamy do kontaktu!