Gdzie szerszenie zakładają gniazda? Zakładanie gniazd przez szerszenie jest zjawiskiem, które warto poznać bliżej, aby móc skutecznie z nimi walczyć. Gniazda szerszeni są bardzo duże. Dochodzą nawet do 50 cm średnicy i bezsprzecznie mogą być bezpośrednią przyczyną zagrożenia. Zobacz, gdzie szerszenie zakładają swoje gniazda, poznaj ich zwyczaje i dowiedz się, jak z nimi postępować.

Jak wyglądają gniazda szerszeni?

Szerszenie, podobnie jak osy, zakładają kuliste gniazda, które mogą być naprawdę duże, często zamieszkane przez nawet 700 robotnic. Ich kolonie mogą być ogromne, ale jeśli miejsce gniazdowania staje się zbyt ciasne dla dużej liczby osobników, kolonia opuszcza swoje gniazdo i przenosi się w inne miejsce, gdzie buduje jeszcze większe gniazdo, odpowiednie dla rozwijającego się stada.

Gdzie szerszenie budują gniazda?

Kiedy szerszenie szukają odpowiedniego miejsca na swoje gniazdo, mogą zakładać je w dziuplach w dębach, we wnętrzu budek dla ptaków, na strychach zabudowań, w tym także w domkach letniskowych. Kiedy szerszenie budują gniazda? Kiedy znajdą na nie odpowiednie miejsce. Ciekawostka jest to, że chociaż owady są skłonne pozostać w tym samym miejscu przez wiele lat, ale nigdy nie wracają do raz opuszczonego gniazda.

Jak szerszenie budują gniazda?

A czy wiesz, jak szerszenie budują gniazda? To bardzo ciekawy proces. Kiedy owady już znalazły odpowiednie miejsce, samice budują fundament gniazda. Tworzą je z wykorzystaniem spróchniałego drewna liściastych drzew zmieszanego ze śliną. Kiedy podstawa jest gotowa, zaczynają wznosić pierwszy plaster składający się z kilkunastu komórek. Gniazda szerszeni z reguły składają się z około 5 do 15 plastrów, a każdy z nich może osiągać nawet 20 cm średnicy. Zwieńczeniem gniazda jest szerokie wejście. Jego budowa wynika z tego, że szerszenie nie wynoszą nieczystości z gniazda, odchody owadów same z niego wypadają, a jest to możliwe właśnie dzięki szerokiemu wyjściu.

Co przyciąga szerszenie?

Szerszenie są drapieżne i atakują inne owady, w tym także pszczoły. Oprócz tego jedzą mięso, słodki sok roślinny, nektar i dojrzewające owoce. Ich obecność w dużych ilościach jest zatem nierzadka dla zakładów przemysłu spożywczego i przetwórczego. Niestety, obecność szerszeni w otoczeniu człowieka może być uciążliwa i niebezpieczna, zwłaszcza gdy kolonie są liczne i blisko miejsc zamieszkania ludzi. Dlatego istnieje konieczność walki z tymi owadami, aby zachować swoje bezpieczeństwo.

Jak zwalczać szerszenie?

Preparaty na szerszenie dostępne na rynku często są dostarczane w opakowaniach pod ciśnieniem, co ułatwia aplikację i zwiększa ich skuteczność. Dzięki temu można rozpylić preparat z odległości 4-5 metrów od gniazda, co pozwala  zachować bezpieczny dystans od owadów i minimalizuje ryzyko bezpośredniego kontaktu z owadami.

Gniazda szerszeni mogą być też skutecznie zwalczane za pomocą insektycydów kontaktowych, takich jak pyretroidy. Można zastosować opylanie lub opryskiwanie preparatem. Warto skierować go w stronę otworu wejściowego gniazda oraz wokół niego, aby zapewnić kompleksowe działanie i wyeliminować szerszenie w ich siedlisku. 

Kolejną z metod zwalczania szerszeni jest użycie specjalnych pułapek owadobójczych, które wabią owady zapachem, a jednocześnie uniemożliwiają im wydostanie się z pojemnika.

Jako doświadczona firma z branży DDD zalecamy, aby przy większych infestacjach szerszeni skorzystać z naszych usług. Od lat zajmujemy się profesjonalnym zwalczaniem szerszeni. Sprawdź naszą ofertę: Dezynsekcja Warszawa.