Co odstrasza pająki? Chociaż pająki nie są uznawane za szkodniki, a nawet pomagają w ich zwalczaniu, w wielu osobach mogą wywoływać prawdziwe obrzydzenie i strach, który będzie motywował do poszukiwania skutecznych sposobów dezynsekcji. W tym artykule wyjaśnimy, co odstrasza pająki z domu i jakie insektycydy są skuteczne przy tej grupie owadów.

Czy pająk to szkodnik?

Chociaż pająki mogą budzić wstręt typowy dla osób z tzw. arachnofobią, uchodzą za praktyczne i nieszkodliwe owady, które mogą żyć obok człowieka. Mało tego! Taka symbioza przynosi często obustronne korzyści. Obecność pająków w najbliższym otoczeniu, np. po zewnętrznej stronie okna, sprzyja redukcji komarów, moli, prusaków, much, meszek i innych owadów uznawanych za uporczywe, a nawet niebezpieczne dla ludzi.

Egzotyczne komary mogą przenosić poważne choroby (wirus Zika, malaria, żółta febra itp.). W Polsce raczej nie ma dużego ryzyka zarażenia się wymienionymi wirusami za pośrednictwem ugryzienia komara. Niemniej u osób wrażliwych na substancję, którą komar wstrzykuje w skórę przed ugryzieniem, miejsce po wkłuciu może być bardzo opuchnięte, swędzące i wyraźnie zaczerwienione.

Czy warto zwalczać pająki?

Czy pająki należy zwalczać? Z naturalnego punktu widzenia – nie. Stanowią bowiem ważny element łańcucha pokarmowego, a żyjąc w ogrodach pomagają w kontroli populacji owadów, zwłaszcza szkodników roślin, takich jak mszyce czy przędziorki. Sieci pajęcze pomagają  również w usuwaniu drobnych pyłków, roztoczy i innych zanieczyszczeń z powietrza. Mimo że pająki mogą wywoływać lęk i niechęć nie powinny być likwidowane bez wyraźnego powodu.

Co odstrasza pająki w domu?

Jedną z możliwych metod odstraszania ptaków jest usunięcie preferowanych przez nie warunków bytowych. Pająki preferują zakurzone, ciemne i suche miejsca. Utrzymywanie czystości w domu i bieżące usuwanie pajęczyn może pomóc w odstraszaniu pająków. Podobnie jest z poprawą oświetlenia zakamarków i kątów w domu. Jeśli te zmiany zawiodą, możliwe jest jeszcze skorzystanie z naturalnych sposobów.

Co odstrasza pająki – domowe sposoby

Większość domowych sposobów na pająki zawodzi i może stanowić jedynie prewencję już po przeprowadzeniu profesjonalnej dezynfekcji. Niemniej istnieje kilka naturalnych, roślinnych substancji, które pająki uważają za nieprzyjemne. Unikają ich i starają się trzymać od nich z daleka.

Co odstrasza pająki, żeby nie wchodziły do domu? Olejek miętowy, eukaliptusowy, lawendowy czy cytrynowy, mogą pomóc w zniechęcaniu pająków do przebywania w danym miejscu. Można je nanieść na powierzchnie, na których często pojawiają się pająki. Niestety zapach olejków jest krótkotrwały, więc efekt może utrzymać się jedynie przez kilka godzin.

Na pająki wyłącznie profesjonalna dezynsekcja!

W przypadku poważnej inwazji pająków najlepiej skontaktować się z profesjonalną firmą z branży DDD, która pomoże w skutecznym odstraszaniu pająków. Specjaliści dopasują rodzaj środka chemicznego do rodzaju problemu, powierzchni, jaką opanowały pająki, a także liczebności owadów. Najskuteczniejsze będą miały w składzie permetrynę. To syntetyczny związek chemiczny z grupy pyretroidów, który jest stosowany do zwalczania insektów, takich jak pchły i komary.

Działa również na pajęczaki – kleszcze, pająki itp. Działanie permetryny jest szybkie i skuteczne. Związek atakuje układ nerwowy owadów i pasożytów. W wyniku działania permetryny na kanały sodowe w komórkach nerwowych dochodzi do zakłócenia przewodzenia impulsów nerwowych, co skutkuje paraliżem mięśni u insektów. Warto również dodać, że profesjonalna dezynsekcja z wykorzystaniem profesjonalnego środka z permetryną w składzie jest bezpieczna – wykazuje niską toksyczność dla ssaków, w tym ludzi.

Mamy nadzieję, że szczegółowo wyjaśniliśmy, co odstrasza pająki, jednak nie zalecamy stosowania insektycydów na własną rękę. Zapraszamy do kontaktu. Jako firma z branży DDD dobierzemy odpowiednie środki do indywidualnej sytuacji i potrzeb. Poza odstraszaniem pająków i dezynsekcją do naszych specjalizacji zaliczana jest również:

Jeśli problem myszy, szczurów i innych szkodników Cię dotyczyć, zobacz koniecznie cennik naszych usług. Znajdziesz go w zakładce: deratyzacja Warszawa.