Co to za robak? To jedno z częściej zadawanych przez naszych klientów pytań. Osoby niezwiązane z branżą DDD, często nie potrafią dokładnie określić gatunku owada, który pojawił się w ich domu, a od tego zależy, chociażby wstępna wycenia naszych działań i na dalszych etapach – dopasowanie środka owadobójczego. W tym artykule skupimy się na opisie najczęściej spotykanych insektów w domach. Jaki to robak? Przeczytaj i sprawdź!

Co to za robak w domu? Przegląd najczęściej występujących owadów

Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania w celu kontrolowania i eliminacji owadów, warto dowiedzieć się, z jakimi gatunkami mamy do czynienia oraz jakie są najskuteczniejsze metody dezynsekcji. 

Robaki, które mogą być w domu, dzielą się na dwie grupy: owady niegroźne i niebezpieczne dla człowieka. Infestacja pcheł domowych, pluskiew, czy karaluchów może stwarzać bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia domowników. Te owady nie tylko przenoszą niebezpieczne patogeny, ale są uznawane również za pasożyty, które żywią się ludzką krwią (pchły i pluskwy). Druga grupa owadów to insekty nieszkodliwe, ale niemile widziane. To np. rybiki cukrowe i mole. Chociaż nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka, mogą zniszczyć zbiory żywności, odzież itp. ”Robaczki w domu”, które najczęściej opisują nam klienci, ale nie potrafią samodzielnie ich rozpoznać to na przykład:

Karaluchy

Jaki to robak? Brązowy, owalny, najczęściej widywany po zmroku w kuchni i łazience? Karaluchy to jedne z najbardziej niepożądanych gości w domach. Są płaskie, owalne i osiągają od 1 do 2 centymetrów długości. Ich ciało jest brązowe lub czarne, a skrzydła płaskie, ukryte pod chitynowym pancerzem. Karaluchy są znane z wytrzymałości i szybkiego rozprzestrzeniania się.

dezynsekcja, żelowanie, prusaki, karaluchy, zwalczanie prusaków, domowe sposoby usuwania karaluchów, przepis kwas borowy na prusaki, karaczany, zwalczanie karaluchów,prusator

Mole odzieżowe i spożywcze

Mole ubraniowe to małe owady o długości około 1,5 cm. Mają jasnobrązowe lub jasnoszare skrzydła. Ich larwy są znane z tego, że żerują na tkaninach, zwłaszcza wełnianych, jedwabnych i bawełnianych. Mole spożywcze żywią się najczęściej suchymi produktami spożywczymi: kaszą, płatkami owsianymi, produktami maczanymi itp. 

Pluskwy Domowe

Pluskwy domowe to małe, płaskie pasożyty o długości około 5-7 mm. Mają odwłok w kolorze brązowym lub czerwonym. Pluskwy żywią się krwią człowieka lub zwierząt i często są aktywne w nocy. Można znaleźć je w tapicerce łóżka, pod materacem i w szczelinach w domu. Infestacja pluskiew jest bardzo trudna do usunięcia. Nierzadko trzeba powtarzać zabiegi odpluskwiania kilka razy. Po wykonanej dezynfekcja pluskwy zalecamy przeprowadzenie ozonowania.

Pchły

Pchły są małymi, skaczącymi insektami o długości około 2-3 mm. Mają spłaszczone odwłoki w owalnym kształcie. Pchły występują najczęściej u zwierząt, ale są gatunki, które żywią się również krwią ludzi. Ich obecność może prowadzić do ugryzień i podrażnień skóry.

pluskwa domowa, pluskwy, zwalczanie pluskiew domowych w warszawie, odpluskwianie warszawa, skad sie biora pluskwy

Rybiki cukrowe

Rybiki cukrowe to małe, bardzo szybkie owady o długości 1,5-2,5 cm. Mają długie, cienkie czułki i ogon. Ich cechą charakterystyczna jest srebrny, lśniący pancerz. Są aktywne nocą i przebywają zwłaszcza w wilgotnych i ciemnych miejscach: w łazience, w piwnicy i w okolicach zlewu w kuchni.

Skoczogonki

Białe lub niemal przezroczyste robaki w domu to prawdopodobnie skoczogonki. To grupa owadów należąca do rzędu skorków. Są bardzo małe i bezskrzydłe. Mają długość od 1 do 3 mm. Skoczogonki można znaleźć najczęściej w doniczkach z kwiatami. 

Skuteczne metody dezynsekcji na robaki, które mogą być w domu

Kiedy wiemy już „co to za robak” przebywa w domu naszego klienta, dopasowujemy właściwą technikę dezynsekcji. W naszej ofercie znajdują się takie metody zwalczania jak:

  • Dezynsekcja, która obejmuje eliminację insektów, takich jak prusaki, karaluchy, pluskwy domowe, obrzeżki gołębie, mrówki, mole odzieżowe, pchły, rybiki cukrowe, gryzaki i inne owady. Metody dezynsekcji, po które sięgamy, mogą obejmować stosowanie środków chemicznych lub metod fizycznych, takich jak pułapki, pyłki insektycydowe czy opryski.
  • Dezynfekcja, która ma na celu zwalczanie bakterii, wirusów, grzybów, pleśni, roztoczy i innych chorobotwórczych drobnoustrojów. Metody dezynfekcji obejmują zastosowanie środków dezynfekcyjnych oraz procesów higieny i czyszczenia.
  • Ozonowanie, które jest używane do dezynfekcji powietrza i pomieszczeń. Polega ono na wykorzystaniu ozonu, który niszczy roztocza kurzu domowego, alergeny oraz nieprzyjemne zapachy.

Jak widać, robaki w domu mogą być uciążliwym problemem, ale z odpowiednią wiedzą i narzędziami można z nimi skutecznie walczyć. Rozpoznanie gatunków szkodników, z którymi mamy do czynienia, oraz wybór odpowiednich metod dezynsekcji może pomóc utrzymać nasze mieszkania wolne od tych niechcianych gości. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty: usługi dezynsekcja Warszawa.