W Polsce żyje około 25 różnych gatunków kleszczy. Do grupy tych najgroźniejszych zaliczają się również obrzeżki gołębie, potocznie określane mianem ptasich kleszczy. Te niewielkie pajęczaki występują głównie w miejscach gnieżdżenia się gołębi oraz innych ptaków. Spotkać możemy je między innymi w gołębnikach, kurnikach, balkonach, na poddaszu i strychu. Stąd głodne osobniki przedostają się do mieszkań i domów podobnie jak pluskwy domowe.

Czy ugryzienia obrzeżka gołębiego są groźne dla zdrowia?

Ugryzienie przez obrzeżka oraz kontakt ze śliną tego pasożyta, w skrajnych przypadkach może doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet i życia. Spowodowane to jest tym, że obrzeżki mogą być nosicielami wielu groźnych chorób w tym boreliozy oraz kleszczowego zapalenia mózgu.

Niestety zwalczanie ptasich kleszczy nie należy do najłatwiejszych. Jak wygląda obrzeżek gołębi? Skąd się bierze? Jak w skuteczny sposób pozbyć się go z domu?

Jak wygląda obrzeżek gołębi – jego charakterystyka?

Obrzeżek gołębi znany również jako obrzeżek gołębień (Argas reflexus) to gatunek zbiorowy kleszcza miękkiego przynależącego do rodziny obrzeżkowatych. Jeżeli chodzi o wygląd obrzeżka, to posiada on bardzo mocno spłaszczone, owalne i zwężające się ku przodowi ciało, które zazwyczaj jest koloru szarego lub cielistego, a niekiedy także i brązowego.

Samica obrzeżka gołębiego mierzy od 6 do 10 mm długości i od 4 do 7 mm szerokości, z kolei samiec ma 4-5 mm długości oraz 3 mm szerokości. Obrzeżek posiada aż cztery pary odnóży, a na jego grzbiecie występują specyficzne promieniście rozchodzące się zgrubienia – znacznie ciemniejsze od reszty ciała.

Aktywność obrzeżków gołębich

Obrzeżki gołębie, podobnie jak zdecydowana większość domowych pasożytów prowadzą nocny tryb życia. Za dnia natomiast skrzętnie ukrywają się między innymi w szczelinach podłóg, futrynach okien oraz pod parapetami i listwami przypodłogowymi. Nocą obrzeżki budzą się do życia, opuszczają one swoje kryjówki celem znalezienia żywiciela. 

Dorosła samica obrzeżka w ciągu swojego życia jest w stanie złożyć nawet do 700 jaj – po około 10-15 w miejscu bytowania. Po około 30 dniach z jaja wykluwają się sześcionożne larwy, które po tygodniu żywienia przekształcają się w ośmionożną nimfę.

Ciekawostką dla wielu z pewnością będzie fakt, iż krwią żywią się także larwy oraz nimfy – w tym za te najbardziej ekspansywne, potocznie rzecz ujmując żarłoczne, uznaje się właśnie larwy. W przypadku niesprzyjających warunków cykl rozwojowy obrzeżka gołębiego może wydłużyć się do nawet dwóch lat.

Ile żyje obrzeżek gołębi?

Dorosłe osobniki obrzeżków gołębich wykazują wysoką odporność na niskie temperatury, a dodatkowo także doskonale radzą sobie z głodem – bez pożywienia (czyli np. krwi gołębia lub człowieka) mogą one przeżyć nawet do 5 lat, z kolei nimfy – do 3 lat.

Gdzie występują obrzeżki gołębie?

Obrzeżki najczęściej występują w Europie, Afryce, Azji Mniejszej oraz Ameryce Północnej, bytując w miejscach gniazdowania zarówno stadnych gołębi dzikich, jak i hodowlanych.

Co przyciąga ptasie kleszcze?

Zastanawiasz się, co jest przyczyną pojawiania się w mieszkaniu obrzeżków gołębich? Jesteś ciekaw, co je przyciąga? Jak sama nazwa wskazuje, obrzeżki pojawiają się wszędzie tam, gdzie możemy spotkać gołębie, które są ich głównymi żywicielami, dostarczycielem krwi. Te z kolei zazwyczaj trzymają się blisko ludzi, którzy chętnie je dokarmiają, nie wiedząc o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą kontakt z tymi zwierzętami.

Obrzeżki nierzadko pasożytują również na innych gatunkach ptactwa np. wróblach, gawronach, kawkach, jaskółkach, a czasami nawet na kurach oraz indykach.

Warto wiedzieć o tym, że póki obrzeżki mają stały dostęp do swojego głównego żywiciela, czyli w tym wypadku do gołębi, to z reguły nie atakują one ludzi. Sytuacja nieco komplikuje się wtedy, kiedy z ich pola bytowania nagle zostaną usunięte gołębie, a dodatkowo także nie zostanie przeprowadzona dokładna dezynsekcja. Brak pożywienia zmusza obrzeżki do rozpoczęcia poszukiwania nowego żywiciela – tym sposobem trafiają one do naszych mieszkań np. mogą przywędrować z ptasiego gniazda z naszego balkonu, zagnieżdżają się również na wyższych piętrach budynków bądź strychu. Niestety bliskie spotkanie z ptasimi kleszczami może być katastrofalne w skutkach dla naszego zdrowia.

Jakie choroby roznoszą ptasie kleszcze?

Obrzeżki gołębie są pasożytami stwarzającymi realne zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. W tym wypadku należy pamiętać o tym, że niektóre z osobników ptasich kleszczy są nosicielami bardzo groźnych chorób.

Niekiedy ugryzienie obrzeżka gołębiego może doprowadzić do:

  • boreliozy,
  • paradura gołębiego,
  • kleszczowego zapalenia mózgu,
  • gorączki Q, zwanej inaczej kozią grypą,
  • piroplazmozy potocznie określanej mianem babeszjozy,
  • silnego wstrząsu anafilaktycznego, który w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do zgonu.

Ugryzł Cię obrzeżek gołębi? Co robić?

Jeżeli osoba ugryziona przez obrzeżka gołębiego nie została zakażona jedną z wyżej wymienionych chorób, a dodatkowo nie jest ona uczulona na jego ślinę, wówczas wystarczy zastosować jedynie preparat odkażający miejscowo na skórę (np. spirytus salicylowy bądź specjalistycznego płynu na kleszcze) oraz preparat przeciwzapalny w postaci maści, kremu lub żelu.

Osoby, u których pojawią się objawy wskazujące na alergię, powinny natychmiast skonsultować się z lekarzem. W tym przypadku leczenie zazwyczaj opiera się na podaniu pacjentowi silnych leków przeciwhistaminowych.

Obrzeżek gołębi – objawy ugryzienia

Ukąszenie przez obrzeżka bywa bardzo bolesne i najczęściej objawia się świądem oraz obrzękiem skóry. Warto wiedzieć również o tym, że do ugryzień człowieka dochodzi zarówno z udziałem dorosłych już osobników, jak wcześniejszych form tego gatunku, czyli larw oraz nimf. Niemniej jednak dorosłe osobniki obrzeżka gołębiego przyczepiają się do skóry człowieka i ssą jego krew od pół do półtorej godziny, po czym odczepiają się i ukrywają w np. w szczelinach podłóg.


Zastanawiasz się, jakie charakterystyczne objawy mogą wskazywać na ukąszenie przez ptasiego kleszcza?

Należą do nich między innymi:

  • niewielka plamka krwotoczna o średnicy około 1 mm bądź zaczerwieniony pęcherzyk pojawiający się w miejscu ugryzienia,
  • swędzenie i obrzęk skóry – w tym przypadku uporczywy świąd może utrzymywać się nawet do kilku tygodni, z kolei opuchlizna bardzo często zajmuje znacznie większą powierzchnię ciała niż miejsce ukąszenia np. całą rękę lub nogę,
  • obrzęk twarzy, który może powodować problemy z oddychaniem,
  • bóle i zawroty głowy,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • złe samopoczucie,
  • niepokój,
  • utrata apetytu,
  • uogólniona pokrzywka,
  • silne bóle brzucha, którym często towarzyszą nudności, wymioty oraz biegunka,
  • zapalenie naczyń limfatycznych objawiające się powiększeniem węzłów chłonnych znajdujących się najbliżej miejsca ugryzienia,
  • problemy ze słuchem lub wzrokiem,
  • duszności.

Warto wiedzieć o tym, że do ukąszeń przez obrzeżka gołębiego dochodzi z reguły nocą, w związku z czym osoba pogryziona przez tego pasożyta zauważa ślady jego obecności dopiero rano. Co więcej, ślad po ukąszeniu początkowo bywa niewielki, co dodatkowo komplikuje rozpoznanie tego, z jakim pluskwiakiem tym razem mieliśmy styczność.

Jak rozpoznać, że ukąsił nas obrzeżek?

Wbrew pozorom nie jest to takie proste zadanie, jakby mogło nam się wydawać. Potwierdzeniem tego, że zostaliśmy pogryzieni przez obrzeżka gołębiego, jest znalezienie samych kleszczy bądź ich wylinek w miejscu zamieszkania.

Inną z możliwych metod jest przeprowadzenie specjalnych testów skórnych oraz badań laboratoryjnych polegających na wykryciu u osoby ukąszonej immunoglobin typu IgE całkowitych – charakterystycznych dla obrzeżka gołębiego.

Najbardziej interesujące ciekawostki o obrzeżkach gołębich

Czy wiesz, że:

1. Obrzeżki gołębie z reguły są aktywne w od wczesnej wiosny do jesieni – w Polsce na ogół od marca do października, przy czym ich największą aktywność obserwuje się w miesiącach wiosenno-letnich.

2. W ciągu dnia ptasie kleszcze pozostają w ukryciu. Za miejsce swojej kryjówki wybierają zazwyczaj szpary podłóg i futryn, ale nie tylko. Znaleźć możemy je również w pod progami, parapetami oraz tapetami, a także w szczelinach mebli oraz łóżek. Kryjówki są miejscem, w którym się rozwijają i rozmnażają, opuszczają je wyłącznie w nocy, celem poszukiwania pożywienia, a właściwie to żywiciela.

3. Na ugryzienia obrzeżków gołębich najbardziej narażone są osoby zamieszkujące wyższe kondygnacje budynków mieszkalnych, które sąsiadują ze strychami oraz pracownicy wykonujący różnego rodzaju prace remontowe na poddaszach. A także osoby, które mają w obrębie swoich balkonów ptasie gniazda.

4. Obrzeżki gołębie atakują człowieka wyłącznie wtedy, kiedy mają utrudniony dostęp do naturalnych żywicieli, co ma miejsce najczęściej podczas remontów i renowacji budynków. Wówczas to głodne osobniki wyruszają na poszukiwanie żywiciela, często trafiając wprost do naszych mieszkań lub domów.

Jak w prosty i skuteczny sposób pozbyć się ptasich kleszczy?

O czym wspominaliśmy już na samym wstępie, zwalczanie obrzeżków gołębich nie należy do najłatwiejszych zadań.

Choć w sklepach znajdziemy wiele specjalistycznych środków do dezynsekcji do zwalczania ptasich kleszczy zawierających permetrynę (Uwaga! Substancja szkodliwa np. dla kotów) lub DEET, środki chemiczne przystosowanych do samodzielnego użytku, to warto mieć na uwadze fakt, że skuteczne ich pozbycie się z mieszkania lub domu wymaga specjalistycznej wiedzy, preparatów dostępnych tylko dla licencjonowanych firm DDD oraz doświadczenie w tym temacie.

Najlepsze rezultaty w tej sytuacji przynosi skontaktowanie się z profesjonalną firmą specjalizującą się w dezynsekcji oraz odpluskwianiu.

Niezwykle istotna w tym przypadku jest również profilaktyka. Dlatego też należy pamiętać o tym, aby po usunięciu gołębi przeprowadzona została profesjonalna dezynsekcja.

Jakie podjąć działania profilaktyczne przeciw obrzeżkom gołębim

Dodatkowo w mieszkaniach, w których zlokalizowane zostały obrzeżki, konieczne może być przeprowadzenie drobnych prac remontowych takich jak gipsowania i fugowanie szczelin przy oknach, usunięcie starych tapet, boazerii, paneli podłogowych lub wykładziny.

W przypadku szczelin trudnych do usunięcia np. przy parapetach można rozlokować specjalne lepy, które powstrzymają pajęczaki przed dalszą wędrówką.

Skorzystanie z oferty naszej firmy Prusator bądź oferty naszych partnerów, jest jednym z najprostszych i zarazem najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie siebie i swoich bliskich przed możliwym ukąszeniem przez obrzeżka gołębiego.

Jakie metody zwalczania stosuje się na obrzeżki gołębie?

Do zwalczania ptasich kleszczy, zarówno tych w postaci osobników dorosłych, jak i samych larw wykorzystujemy jedynie sprawdzone metody, odznaczające się wysoką skutecznością.

Zaliczyć do nich możemy między innymi:

  • oprysk ciśnieniowy,
  • zamgławianie ULV,
  • zintegrowane metody IPM

Jak przeprowadzamy dezynsekcje w praktyce?

Zanim przystąpimy do działania, to w pierwszej kolejności zawsze oceniamy wielkość populacji obrzeżka gołębiego w danym miejscu.

Jeśli jest ona stosunkowo duża, to wówczas sięgamy po specjalistyczne środki o przedłużonym działaniu, które dają gwarancję na całkowite zlikwidowanie siedlisk ptasich kleszczy oraz uniknięcie dodatkowych wydatków związanych z np. zrywaniem tapet oraz paneli.

Dzięki zastosowaniu zamgławiania ulv środek biobójczy bez trudu dotrze nawet do najmniejszych zakamarków. Z kolei wykorzystanie zintegrowanych metod IPM, odznacza się wysoką skutecznością przy zwalczaniu wszystkich stadiów rozwojowych obrzeżków gołębich – larw, nimf na dorosłych osobnikach kończąc.

Jeżeli mieszkasz w bliskim sąsiedztwie ptaków, co zwiększa ryzyko na kontakt z obrzeżkami gołębimi bądź zauważyłeś te niewielkie i zarazem niezwykle groźne pluskwiaki u siebie w mieszkaniu – nie czekaj! Skontaktuj się z nami jeszcze dziś. 

Najlepiej zasięgnij pomocy naszego specjalisty. Nasza firma oferuje sprawdzone, szybkie, a przede wszystkim skutecznie sposoby na pozbycie się tych nieproszonych gości jakimi są obrzeżki gołębie w Warszawie i okolicach!

Zapraszam do kontaktu pod nr +48 733-788-282 w godzinach 8:00 – 20:00 w tygodniu. Nasz konsultant, Marcin chętnie pomoże dograć szczegóły.

mgr Bartosz Szymański