Zauważasz czerwony ślad na skórze? Swędzi, piecze, a skóra w miejscu ugryzienia jest lekko spuchnięta lub zaogniona? Aby szybko zidentyfikować winowajcę, musisz wiedzieć czym różni się ugryzienie pchły a pluskwy. Na szczęście oba pasożyty zostawiają po sobie ślady, które skutkują charakterystycznymi objawami. Czy wiesz, jak wygląda miejsce po ugryzieniu pluskwy i pchły? Wyjaśniamy!

Ugryzienie pchły i pluskwy – czym się różnią?

Pchła, jak i pluskwa są pasożytami, które żywią się krwią, a ich ugryzienia są bardzo charakterystyczne. Jeżeli na Twoim ciele pojawiają się małe czerwone plamki, warto przyjrzeć się im dokładniej, żeby dowiedzieć się, czy są to ugryzienia pchły, czy pluskwy. A może żadnego z wymienionych?

Jak wygląda miejsce po ugryzieniu pluskwy?

Na pierwszy ogień weźmy pod lupę znaki na skórze po ugryzieniu pluskwy domowej. To niewielki, bardzo uciążliwy i trudny do wytępienia pasożyt, który żeruje zazwyczaj w nocy. Gniazda pluskiew znajdują się najczęściej w tapicerce sofy, w materacu Twojego łóżka i innych szczelinach i zakamarkach mieszkania. Pluskwy lubią, kiedy jest ciepło, sucho, a także, gdy nieopodal znajduje się ich źródło pożywienia: krew. Pluskwy mogą żywić się krwią ludzi i zwierząt domowych. Jak wygląda ugryzienie pluskwy? Ugryzienia po pluskwach są niewielkie, czerwone i najczęściej zlokalizowane na nogach i innych nieosłoniętych w trakcie snu miejscach skóry. W jakich godzinach gryzą pluskwy? Cechą charakterystyczną ugryzienia pluskiew jest to, że najwięcej z nich zauważamy dopiero rano, ponieważ pluskwy są najbardziej aktywne w nocy, kiedy śpisz.

Ugryzienia pluskwy zwykle nie są pojedyncze. Występują w skupieniu, tworząc na skórze geometryczne wzory. Początkowo przybierają postać niewielkich czerwonych plamek, które już po kilku dniach zmieniają się na grudki i pęcherzyki o średnicy około 5 cm. Ugryzieniom towarzyszy silne swędzenie.

Ugryzienie pchły a pluskwy – czym się różnią?

Chociaż ugryzienia pcheł i pluskiew powodują silne swędzenie i teoretycznie trudno byłoby je od siebie odróżnić, istnieje kilka zasadniczych różnic, które pomogą Ci w szybkiej identyfikacji osobnika, który jest przyczyną Twojego dyskomfortu. Podczas gry ukąszenie pluskwy zmienia się wraz z czasem: zwiększa swoją objętość, puchnie i ma wygląd pęcherzyków, wygląd ugryzienia pchły pozostaje bez zmian. Ugryzienie pcheł to zwykle kilka czerwonych plamek, bez towarzyszącej im opuchlizny, lecz z utrzymującym się świądem.

Inwazja pluskiew i plaga pcheł jest poważnym powodem do interwencji. Tylko profesjonalna dezynsekcja pluskwy i pchły jest w stanie skutecznie usunąć problem tych pasożytów i na stałe zwalczyć robaki żerujące w Twoim domu. Sprawdź ofertę: dezynsekcja Warszawa i skorzystaj z doświadczenia naszych fachowców, którzy przez wiele lat, w praktyce zdobywali doświadczenie w walce z różnego rodzaju szkodnikami. Jeżeli nie wiesz, jak się pozbyć małych robaczków w domu, których ugryzienia doprowadzają Cię do szaleństwa i napawają obrzydzeniem – zachęcamy do kontaktu!