Poruszają się w zawrotnym tempie i mogą naprawdę przestraszyć – to robaki w łazience! Jak się ich pozbyć? Przede wszystkim należy spróbować domowych metod. Istnieją sposoby na to, by robaki w łazienkach znalazły sobie inną przestrzeń do życia – niekoniecznie w naszym domu. Prześledź nasze sprawdzone propozycje, by usunąć rybiki cukrowe i inne robaczki!

Czarne robaki w łazienkach – co to takiego?

Najczęściej występujące robaki w łazienkach to nic innego, jak rybiki cukrowe. Te czarne robaki w łazienkach charakteryzują się srebrnym połyskiem oraz wysoką ruchliwością. Ich ciało pokryte jest łuską; robaki w łazience mają również długie czułki, a także odwłok zakończony szczecinami. Robak łazienkowy upodobał sobie miejsca wilgotne, zatem najczęściej przebywa w łazience.

Może się jednak zdarzyć, że z uwagi na brak pożywienia, przeniesie się on do kuchni. Robaki w łazience można spróbować wyeliminować domowymi sposobami. Jeśli jednak się nie powiodą, warto zgłosić się do specjalistów DDD – na przykład firmy DDD, która wykona dezynsekcje w Warszawie. Pamiętaj, że popularne rybiki to nie jedyne robaczki, które mogą pojawić się w Twojej łazience.

Jakie robaki w łazience mogą się pojawić?

Nasza praktyka pokazuje, że w łazience możesz spotkać nie tylko rybiki cukrowe. Oprócz nich możesz spotkać następujące robaki:

  • karaluchy;
  • prusaki;
  • mrówki faraona;
  • pluskwy;
  • skorki (szczypawki).

Inne robaki w łazience to m.in. mole spożywcze, mole odzieżowe, komary i pchły. Ostatnie są najczęściej kojarzone ze zwierzętami, jednak mogą być też przenoszone przez ludzi.

Robaczki łazienkowe – dlaczego się pojawiają?

Mimo różnic między ww. robakami łazienkowymi można zauważyć wiele wspólnych cech. Po pierwsze, preferują wilgotne i ciemne miejsca. Rybiki w łazience, karaluchy, prusaki, pluskwy i skorki uwielbiają mokre i zacienione przestrzenie, w których mogą się schować. Światłowstręt jest widoczny zwłaszcza w zachowaniu rybików czy prusaków – gdy tylko zapalisz światło w łazience, natychmiast chowają się do swoich kryjówek.

Po drugie, większość robaków w łazience ma swoje schronienie z powodu wilgotności połączonej z wysoką temperaturą. Ciepło jest wymagane dla zachowania komfortu przebywania zwłaszcza po kąpieli. Wiedzą o tym również rodzice, którzy troszczą się o swoje pociechy. Jednak utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury w łazience w połączeniu z wilgocią i ciemnością rybiki traktują jako zaproszenie.

Po trzecie, robaczki łazienkowe uwielbiają resztki organiczne. Traktują je jako źródło pożywienia. Chętnie sięgają po stary martwy naskórek, włosy, rozwijającą się w zakamarkach pleśń i zacieki z mydła. Niektóre z nich mogą wybierać łazienkę tylko jako miejsce na rozmnażanie. „Stołują się” natomiast w kuchni, spiżarni czy piwnicy.

Czy rybiki łazienkowe i inne robaki są szkodliwe dla zdrowia?

Uspokajamy – rybiki, które często pojawiają się w łazience, nie są szkodliwe dla człowieka. Podobnie jest z innymi robakami, do których należą mrówki faraona oraz pchły. Również mole spożywcze nie wyrządzą Ci szkody fizycznej. Oczywiście pojawiające się rybiki i inne robaczki mogą wystraszyć i wywoływać dyskomfort. Ich obecność jest w dużej mierze źródłem stresu u człowieka. Dlatego nie warto bagatelizować pojawienia się małych rybików w łazience i innych robaczków.

Trzeba jednak pamiętać o jednym rodzaju robaków w łazience, które są niebezpieczne – to prusaki i karaluchy. Badania pokazują, że te robaki w łazience mogą przenosić drobnoustroje i bakterie odpowiedzialne za następujące choroby:

  • dur brzuszny;
  • dżuma;
  • cholera;
  • gruźlica.

Są też nosicielami wirusów oraz grzybów. Kluczowe znaczenie dla zdrowia człowieka ma fakt, że karaluchy – podobnie jak rybiki – nie gryzą człowieka. Istnieje jednak ryzyko przeniesienia chorób i drobnoustrojów na człowieka drogą pokarmowa lub wziewną. Prusaki oraz karaluchy mogą roznosić bakterie i wirusy w łazience, kuchni czy innych pomieszczeniach. Niedostateczna higiena osobista oraz zaniechanie mycia owoców i warzyw może powodować zarażenie chorobami i wirusami.

Co ma bezpośredni wpływ na pojawienie się rybików łazienkowych?

Niemal wszystkie robaki łazienkowe, w tym rybiki cukrowe, zagnieżdżają się w Twojej łazience z jednego powodu – szukają komfortowych warunków do życia. Uwielbiają połączenie wysokiej temperatury, wilgoci oraz dostępu do pożywiania. Potrzebują również zakamarków i przebywania w ciemnych przestrzeniach. Przyznasz, że rybiki i inne robaki to spryciarze, którzy potrafią znaleźć sobie wygodne miejsce do życia.

Niestety nie zawsze rybiki w łazience pojawiają się z powodu obecności pożywienia. Ten mały robaczek jest w stanie przeżyć bez jedzenia 12 miesięcy! W tym czasie spokojnie może korzystać z ciepłego, wilgotnego i ciemnego miejsca.

Dlaczego rybiki nie znikają same?

Ważne jest to, o czym powiedzieliśmy wcześniej. Rybiki mogą się obyć bez pożywienia nawet 12 miesięcy, żyją 8 lat i składają kilka lub kilkanaście jaj KAŻDEGO dnia! Jeśli nie podejmiesz zdecydowanych działać, by je usunąć, możesz mieć pewność eskalacji problemu. Rybiki cukrowe wobec Twojej obojętności chętnie zwiększą swoją populację i mogą zadomowić się w łazience na dobre. Dlatego jeśli chcesz usunąć rybiki ze swojego domu, musisz zacząć działać. Możesz wykorzystać kilka domowych sposobów, ale też sięgnąć po profesjonalne metody dezynsekcji. Które z nich wybierzesz, to zależy od Ciebie. Wcześniej zapoznaj się z nimi i poradami deratyzatorów.

Robaki w łazience – domowe sposoby

Rybiki w łazience można usunąć przede wszystkim poprzez ograniczenie wilgotności w tym pomieszczeniu. W tym celu należy unikać suszenia prania w łazience, a także zainstalować w niej wentylator, który umożliwi znacznie lepszy przepływ powietrza. Doskonale sprawdzi się również pochłaniacz wilgoci.

Konieczne będzie również zlikwidowanie różnego rodzaju szczelin, w których rybiki mogą przetrwać cały dzień. Doskonale nada się do tego silikon, którym należy wypełnić tego typu przestrzenie. Można także użyć środków przeciwgrzybiczych, które zapobiegają powstawaniu kolejnych wnęk w kafelkowej fudze. Usunięcie takich przestrzeni sprawi, że rybiki zwyczajnie nie będą miały miejsca do żerowania.

Kolejnym sposobem na to, jak wyeliminować robaki w łazience, jest odpowiednie jej naświetlenie. Rybiki nienawidzą światła, zatem taka przestrzeń nie będzie dla nich dłużej atrakcyjna.

Pomocne może być także używanie ziół oraz olejków eterycznych. Używa się zazwyczaj cynamonu, rozmarynu oraz goździków; robak łazienkowy nie przepada również za zapachem lawendy oraz cytryny. Rybiki i inne robaczki będą uciekać!

Ostatnim sposobem na to, by czarne robaki w łazienkach zniknęły, jest używanie środków chemicznych. Warto jednak dodać, że ich użycie może wywołać różnego rodzaju alergie u domowników. Specyfiki są także dość drogie i należy ich używać w pewien określony sposób. Mogą one również nie zwalczyć wcale robactwa ze względu na brak odpowiedniego sprzętu do dezynsekcji, doświadczenia i wiedzy. W przypadku, gdy w łazience pojawia się prusak lub karaluch, konieczna będzie dezynsekcja. Warszawa oferuje wiele firm DDD zajmujących się takimi działaniami, a to pozwala na szybkie pozbycie problemu insektów w Twoim mieszkaniu.

Profesjonalne sposoby na usunięcie rybików z domu

A co wtedy, gdy rybiki jednak nie chcą opuścić Twojej łazienki? Istnieją 3 popularne metody, które skutecznie usuwają rybiki bez względu na ich liczebność.

Zamgławianie ULV

Omawiana metoda jest jedną z najskuteczniejszych, które są stosowane na rybiki cukrowe czy pluskwy domowe. Polega na aplikacji substancji w formie zimnej mgiełki w całym mieszkaniu czy pomieszczeniu. Wymaga dokładnego odsłonięcia powierzchni zaatakowanych przez rybiki i opuszczenia lokalu przez domowników na co najmniej 2-3 godziny. Po tym czasie rybiki nie są już obecne w mieszkaniu, a Ty możesz spokojnie mieszkać w komfortowych warunkach.

Natryski substancji aktywnej

Kolejna ze skutecznych opcji polega na oprysku powierzchni cieczą o działaniu eliminującym rybiki. Sposób ich usuwania związany jest przedostaniem się substancji drogą kontaktową lub pokarmową. W ten sposób rybiki są eliminowane w szybkim czasie.

Aplikowanie żelu

W tej metodzie nie trzeba opuszczać mieszkania czy wyłączać lokalu z użytku. Metoda żelowa bazuje na aplikowaniu substancji w miejscach pojawiania się i przemieszczania rybików. Gdy rybiki wybierają żel jako swój pokarm, substancja aktywna zabija je.

Każda z ww. propozycji przynosi widoczne efekty w usuwaniu rybików. Nie wybiera się ich przypadkowo. Niektóre sprawdzają się w mieszkaniach inne w lokalach komercyjnych. O wiele łatwiej zastosować zamgławianie ULV w sklepie, w którym nikt nie przebywa przez kilka godzin. Z drugiej strony w mieszkaniach bardziej sprawdza się aplikacja żelu czy natryski substancji aktywnych z pomocą zamgławiacza ULV lub opryskiwacza ciśnieniowego. Rybiki wtedy nie mają szans, a domownicy zwykle nie muszą opuszczać mieszkania.

Pluskwy w mieszkaniu – co robić?

W niektórych przypadkach środki chemiczne oraz domowe sposoby mogą być po prostu niewystarczające na rybiki i inne robaczki – zwłaszcza gdy w mieszkaniu pojawią się pluskwy. Dezynsekcja całego pomieszczenia będzie wówczas konieczna!

Skorzystanie z usług specjalisty DDD na pewno pomoże rozwiązać nawet bardzo zaawansowany problem i nas uspokoi, gdy rybiki są w łazience czy innych przestrzeniach. Odpluskwianie w Warszawie z pewnością przyniesie ulgę każdej osobie, która miała nieprzyjemność natknąć się na robaki w swoim własnym domu, a tym bardziej pluskwy!

Skorzystaj z profesjonalnego deratyzatora!