Jak pozbyć się szczurów? Czego się boją? >
Zastanawiasz się, jak pozbyć się szczura, bo podejrzewasz lub masz pewność, że w Twoim domu lub mieszkaniu osiedlił się ten budzący wśród wielu osób obrzydzenie gryzoń? W poniższym artykule doradzamy, co zrobić, by wytępić szkodnika. Podpowiadamy też, czego boją się szczury i jakich zapachów nie lubią. Na te inteligentne i trudne do usunięcia gryzonie możesz natknąć się pewnego dnia w garażu, piwnicy, strychu lub… łazience. Niestety szczury w domu lub mieszkaniu to dość częsty przypadek. Jak skutecznie wytępić gryzonie? Przeczytaj i rozpocznij walkę!
W jaki sposób szczur dostaje się do domu?
Zanim podpowiemy, czego się boją szczury i jak się ich pozbyć, zastanówmy się nad tym, którędy te gryzonie przedostają się do wnętrza budynku. Szczury w domu lub mieszkaniu pojawiają się, przechodząc np. przez otwory w klatce schodowej, kanalizację, szpary w okolicach dachu czy nieszczelne drzwi i okna. Zanim w obiekcie zalęgnie się plaga gryzoni, warto dokładnie sprawdzić wszystkie wymienione miejsca i je uszczelnić. Tym bardziej że w praktyce odpowiedzi na pytania: jak się pozbyć szczurów w rurach czy jak usunąć zapach zdechłego szczura, niestety nie są proste. Efektywna eliminacja niechcianych lokatorów często wymaga interwencji profesjonalnej ekipy deratyzacyjnej.
Zdarzają się też przypadki, gdy szczur wtargnie do domu przez otwarte drzwi wejściowe, drzwi balkonowe lub niedomknięte okno. Może mieć to miejsce jesienią, gdy gryzonie szukają schronienia przed chłodem i zmniejszoną ilością pożywienia z naturalnych źródeł. Takie sytuacje występują częściej na terenach wiejskich i podmiejskich.
Jak odróżnić szczura śniadego od szczura wędrownego?
Szczur śniady i szczur wędrowny to bliscy kuzyni. Jeden i drugi to niebezpieczne szkodniki. Przebywają w otoczeniu człowieka, szybko się rozmnażają i są bardzo odporne. Mimo pozornego podobieństwa te dwa gatunki istotnie się między sobą różnią.
Dorosły szczur wędrowny mierzy średnio 40 cm (głowa i tułów to 20-30 cm, a ogon 15-23 cm). Ogon stanowi mniej niż połowę długości ciała. Zwierzęta te ważą około 400 g. Na grzbiecie mają szorstkie futro w kolorze brązowym. Sierść na brzuchu szczura jest nieco jaśniejsza, żółtawa lub szara. Jego odchody są znacznie dłuższe niż odchody szczura śniadego. Szczur wędrowny zamieszkuje kanały. Bytuje w miastach, na terenach podmiejskich i wiejskich. Gatunek ten doskonale radzi sobie w trudnych warunkach. Można go spotkać niemal na każdym kontynencie.
Szczur śniady jest odrobinę mniejszy od szczura wędrownego i podobnie jak on rozprzestrzenił się na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. Lubi miejsca wilgotne – można go spotkać na terenach nadbrzeżnych w okolicy mórz, jezior i cieków wodnych. Grzbiet szczurów śniadych jest szary, a spód ciała zwykle nieco jaśniejszy. Ogon szczura śniadego jest dłuższy niż reszta ciała. Długość ciała bez ogona to 16-24 cm, a jego masa to maksymalnie 160 g.
Jak pozbyć się szczura? Domowe sposoby
Jak skutecznie wytępić szczury, jeśli chcesz spróbować domowych metod i wiesz, że nie masz jeszcze do czynienia z plagą szkodników? Poznaj kilka sposobów na to, jak pozbyć się szczurów z otoczenia.
Trutki na gryzonie
Jak pozbyć się szczura z domu lub mieszkania? Jednym ze sposobów jest zastosowanie trutki, która spowoduje śmierć gryzonia. W sklepach chemicznych znajdziesz środki gryzioniobójcze przygotowane w taki sposób, by szczur w mieszkaniu uważał je za smaczne i nadające się do spożycia.
Trutki gryzoniobójcze mają w swoim składzie zabójcze substancje oraz często występują w postaci zatrutego ziarna, granulatu, żelu, pasty w saszetkach oraz kostkach i bloczkach woskowych.
Jak pozbyć się szczura z ich pomocą? Wyłóż trutkę do karmników deratyzacyjnych i postaw je w różnych zakamarkach mieszkania i poczekaj, aż gryzoń zechce ją spożyć. Skład trutek często jest wzbogacony o substancję mumifikującą. Uniemożliwia ona rozkład ciała szkodnika, a więc zapobiega także wydzielaniu przez ciało zdechłego szczura bardzo nieprzyjemnej woni.
Zwykłe pułapki na szczura
Pozbycie się szczurów jest także możliwe za pomocą pułapek, w których należy zostawić smakołyk. W momencie gdy szkodnik zechce zjeść pokarm, zostanie uśmiercony za pomocą gilotyny zamontowanej w zasadzce. Po zabiciu szczura będzie trzeba pozbyć się jego zwłok, co niestety nie należy do przyjemnych czynności.
Humanitarne pułapki na szkodniki
Chcesz wiedzieć, jak pozbyć się szczura z mieszkania lub domu w bardziej humanitarny sposób? W takim razie wypróbuj tzw. żywołapkę, czyli pułapkę, która nie uśmierca zwierząt. Zostawiony w niej przysmak zachęca gryzonia do tego, by wszedł on do wnętrza zasadzki. Gdy tylko szczur to zrobi, klatka się zamyka i uniemożliwia mu wyjście. Pozbycie się szczurów jest też możliwe za pomocą pułapki klejowej, do której przykleja się skuszony umieszczonym w niej smakołykiem zwierzak, ale uważamy ten sposób za mało humanitarny gdyż często szczury próbują uciekać odrywając przy tym część swojej siersci, skóry, a nawet części ciała i krwi, która zostaje na kleju pułapki.
Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, jak skutecznie wytępić szczury, nie musi wiązać się z ich zabijaniem. W sklepach dostępne są bowiem nie tylko pułapki uśmiercające szkodnika, lecz także humanitarne rozwiązania w postaci żywołapek. Złapanego, żywego szczura możesz wypuścić w lesie, polu czy na łące.
Dlaczego szczury są niebezpieczne?
Małe i duże gryzonie przebywające w ogrodach to m.in. myszy, polne chomiki, karczowniki, nornice i szczury. Wśród nich zdecydowanie najmniejszą sympatią darzymy szczury. Te duże szkodniki przenoszą pchły i choroby – mogą być niebezpieczne zarówno dla użytkowników ogrodu, jak i dla zwierząt domowych, wolno bytujących i dzikich.
Do listy chorób przenoszonych przez szczury należą: włośnica, histoplazmoza, salmonelloza, wirusowe zapalenie wątroby oraz wścieklizna. Ponadto szczury zanieczyszczają otoczenie swoimi odchodami oraz wielu osobom kojarzą się bardzo negatywnie.
Dlatego warto wiedzieć, jak pozbyć się szczurów z ogrodów i domów. Eliminacja tych szkodników z otoczenia człowieka znacznie poprawi warunki sanitarne oraz pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo ludzi i domowych zwierząt.
Jak pozbyć się szczurów z ogrodu?
Szczury można też przepłoszyć z terenu ogrodu przy pomocy bezpiecznych, domowych metod. Warto wykorzystać naturalne sposoby, które nie mają negatywnego wpływu na otoczenie.
Jak to zrobić? Odnajdź miejsca, gdzie najchętniej przebywają te szkodniki. W tych lokalizacjach rozłóż lub zasadź rośliny, których zapach odstrasza szczury.
Wiele osób zaleca wykorzystanie pociętych liści pomidorów jako skuteczny naturalny środek na szczury i inne gryzonie. Szczury nie lubią również zapachu czosnku, pieprzu i cytryny. Umieszczenie tych przypraw i owoców to doskonała metoda zniechęcająca gryzonie do przebywania w pobliżu. Wiele osób zauważa też pozytywne efekty działania odstraszaczy elektronicznych. My osobiście mamy jednak mieszane odczucia nt. takich urządzeń “odstraszających” zwykle jedynie cenami za zużycie prądu. 😉
Jaki wpływ ma obecność zwierząt domowych na szczury?
Przyjęło się sądzić, że zwierzęta domowe, a szczególnie koty potrafią skutecznie wytępić gryzonie z bezpośredniej okolicy domu. Jest w tym sporo prawdy.
Obecność czworonożnych przyjaciół pomoże zredukować liczebność szczurów. Koty często polują na gryzonie, jednak nawet wtedy, gdy nie przepadają za tą aktywnością, sam zapach ich sierści wystarcza jako skuteczny repelent na szczury.
Jak pozbyć się szczura z domu?
Jeśli do Twojego domu przedostały się szczury, trzeba zacząć działać. Do humanitarnych metod zwalczania dużych gryzoni należy wykorzystanie substancji zapachowych oraz żywołownych pułapek i chwytaczy żywołownych.
Dobrym sposobem na odstraszenie szczurów jest rozwieszenie kostek i odświeżaczy do WC, ponieważ gryzonie omijają przedmioty tego typu.
Gdy te sposoby nie okazują się efektywne, warto wypróbować standardowe pułapki na szczury i trutki gryzoniobójcze wraz z karmnikami deratyzacyjnymi. Uśmiercają one gryzonie, więc skutecznie eliminują je z naszego otoczenia.
Profesjonalna deratyzacja
Szczury w domu, mieszkaniu, łazience, garażu czy piwnicy nie należą do szkodników, których łatwo się pozbyć. Mało która osoba ma też ochotę się tym zajmować. Ponadto jeśli zareagujemy na niechcianych lokatorów w niewłaściwy sposób lub nie w porę, mogą one się rozmnożyć tak bardzo, że będziemy mieć do czynienia z niezwykle trudną do zwalczenia plagą. Wówczas warto zaufać profesjonalnej firmie, która zajmie się deratyzacją, wykorzystując wyłącznie sprawdzone środki.
Podczas profesjonalnego zabiegu zwalczania szczurów stosowane są wyłącznie skuteczne metody deratyzacji. Obejmują użycie gryzoniobójczych trutek, karmników, chwytaczy i pułapek.
Nasi pecjaliści z Prusatora z chęcią pomogą każdemu, kto zmaga się z nieprzyjemną i groźną dla zdrowia obecnością szczurów w domu. Doradzimy także, co zrobić w danym przypadku, by uniknąć kolejnych wizyt nieproszonych gości.
Czego boją się szczury?
Zbierając informacje na temat efektywnego pozbywania się gryzoni, warto dowiedzieć się, czego boją się szczury oraz jakie zapachy je drażnią.
Skłonić szkodniki do opuszczenia danego terenu możesz np. za pomocą elektronicznego urządzenia, które emituje niesłyszalne dla człowieka, ale drażniące szczury dźwięki. Tego typu odstraszacz często działa również na kuny oraz myszy.
Szczur kanałowy w domu lub mieszkaniu to nie lada problem. Zanim jednak przejdziesz do bardziej zdecydowanych czy drastycznych metod jego usunięcia, warto spróbować pozbycia się szkodnika w łagodniejszy sposób. Polecamy np. ułożenie w miejscach jego przebywania lub przy gnieździe roślin, których zapachu nie znosi: dzikiej mięty, rumianku, świeżych liści pomidorów, kwiatów wrotycza, dziewanny, wilczomlecza, korony cesarskiej i czosnku.
Szczury w rurach – jak się ich pozbyć?
Kanalizacja należy do głównych dróg, którymi gryzonie dostają się do domu człowieka. Jak się pozbyć szczurów w rurach? Tego typu zadanie najlepiej zlecić profesjonalnej firmie deratyzacyjnej. Ma ona bowiem niezbędne w takich przypadkach doświadczenie oraz wiedzę na temat rzeczywiście skutecznych preparatów usuwających szkodniki.
Deratyzacja kanalizacji jest przeprowadzana za pomocą odpornych na wilgoć środków. Szczur w łazience to na tyle budzący przerażenie widok, że warto pozbyć się szkodnika jak najskuteczniej, zlecając to zadanie specjalistom.
Jak usunąć zapach zdechłego szczura?
Szczur w domu lub mieszkaniu może niestety zbudować gniazdo pod podłogą, gdyż potrafi dostać się do różnych zakamarków i tam osiedlić. W takim przypadku zastosowanie trucizny do pozbycia się gryzonia nie jest dobrym wyborem. Szkodnik może bowiem zdechnąć pod podłogą w swoim gnieździe.
Jak usunąć zapach zdechłego szczura, jeśli już dojdzie do śmierci gryzonia w trudno dostępnym miejscu? Niestety trudno zrobić to samodzielnie. Najlepiej zlecić to zadanie profesjonalnej firmie zajmującej się deratyzacją. Wtedy możesz liczyć na skuteczną pomoc, dzięki której bardzo przykra woń zdechłego szczura i sam osobnik zostaną usunięte.
Oprócz eliminacji zwierzęcia i utylizacji zdechłego szczura konieczne jest dokładne wyczyszczenie i dezynfekcja miejsca, w którym znajdowało się gniazdo. Poza tym warto uszczelnić wszelkie szczeliny i dziury, przez które szczury mogą przedostać się do trudno dostępnych miejsc w domu.
Wiesz już, jak pozbyć się szczura, czego boi się ten gryzoń i jakich zapachów nie lubi. A czego nie robić, by problem w postaci niechcianych gości już nie powrócił?
Staraj się nie pozostawiać pożywienia na zewnątrz domu, nie wysypuj resztek jedzenia przed budynek i zamykaj kubły na śmieci. Jeśli zaś podejrzewasz, że w ścianie budynku istnieją jakieś nieszczelności, przez które może przecisnąć się gryzoń, zamuruj je jak najszybciej. Potrzebujesz więcej fachowych porad dotyczących tego, jak skutecznie wytępić szczury? Chcesz zamówić usługi deratyzacyjne?
Skontaktuj się z naszą firmą!
Jeśli problem ze szkodnikami występuje w Warszawie i jej okolicznych miejscowościach zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą https://prusator.pl lub skontaktuj się z nami od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-21:00 oraz w soboty od 9:00-15:00. Zadzwoń pod numer: 794-134-000 i ciesz się przestrzenią wolną od szkodliwych insektów i gryzoni.
Zaufaj nam jak setki innych zadowolonych klientów!
Jeśli problem ze szkodnikami występuje w innych miastach Polski nasi PARTNERZY lub FIRMY DDD Z RANKINGU chętnie Ci pomogą! Zapraszamy po szczegóły.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.