Zastanawiasz się, jak pozbyć się szczura, bo podejrzewasz lub masz pewność, że w Twoim domu lub mieszkaniu osiedlił się ten budzący wśród wielu osób obrzydzenie gryzoń? W poniższym artykule doradzamy, co zrobić, by wytępić szkodnika. Podpowiadamy też, czego boją się szczury i jakich zapachów nie lubią. Na te inteligentne i trudne do usunięcia gryzonie możesz natknąć się pewnego dnia w garażu, piwnicy, strychu lub… łazience. Niestety szczury w domu lub mieszkaniu to dość częsty przypadek. Jak skutecznie wytępić gryzonie? Przeczytaj i rozpocznij walkę!

W jaki sposób szczur dostaje się do domu?

Zanim podpowiemy, czego się boją szczury i jak się ich pozbyć, zastanówmy się nad tym, którędy te gryzonie przedostają się do wnętrza budynku. Szczury w domu lub mieszkaniu pojawiają się, przechodząc np. przez otwory w klatce schodowej, kanalizację, szpary w okolicach dachu czy nieszczelne drzwi i okna. Zanim w obiekcie zalęgnie się plaga gryzoni, warto dokładnie sprawdzić wszystkie wymienione miejsca i je uszczelnić. Tym bardziej że w praktyce odpowiedzi na pytania: jak się pozbyć szczurów w rurach czy jak usunąć zapach zdechłego szczura, niestety nie są proste. Efektywna eliminacja niechcianych lokatorów często wymaga interwencji profesjonalnej ekipy deratyzacyjnej.

Jak pozbyć się szczura? Domowe sposoby

Jak skutecznie wytępić szczury, jeśli chcesz spróbować domowych metod i wiesz, że nie masz jeszcze do czynienia z plagą szkodników? Poznaj kilka sposobów.

Trutki na gryzonie

Jak pozbyć się szczura z domu lub mieszkania? Jednym ze sposobów jest zastosowanie trutki, która spowoduje śmierć gryzonia. W sklepach chemicznych znajdziesz środki przygotowane w taki sposób, by szczur w mieszkaniu uważał je za smaczne i nadające się do spożycia. Trutki mają w swoim składzie zabójcze substancje oraz często występują w postaci granulatu. Jak pozbyć się szczura z ich pomocą? Wyłóż trutkę na tekturowe tacki w różnych zakamarkach mieszkania i poczekaj, aż gryzoń zechce ją spożyć. Skład trutek często jest wzbogacony o substancję mumifikującą. Uniemożliwia ona rozkład ciała szkodnika, a więc zapobiega także wydzielaniu przez ciało zdechłego szczura bardzo nieprzyjemnej woni.

Zwykłe pułapki na szczura

Pozbycie się szczurów jest także możliwe za pomocą pułapek, w których należy zostawić smakołyk. W momencie gdy szkodnik zechce zjeść pokarm, zostanie uśmiercony za pomocą gilotyny zamontowanej w zasadzce. Po zabiciu szczura będzie trzeba pozbyć się jego zwłok, co niestety nie należy do przyjemnych czynności.

Humanitarne pułapki na szkodniki

Chcesz wiedzieć, jak pozbyć się szczura z mieszkania lub domu w bardziej humanitarny sposób? W takim razie wypróbuj tzw. żywołapkę, czyli pułapkę, która nie uśmierca zwierząt. Zostawiony w niej przysmak zachęca gryzonia do tego, by wszedł on do wnętrza zasadzki. Gdy tylko szczur to zrobi, klatka się zamyka i uniemożliwia mu wyjście. Pozbycie się szczurów jest też możliwe za pomocą pułapki klejowej, do której przykleja się skuszony umieszczonym w niej smakołykiem zwierzak. Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, jak skutecznie wytępić szczury, nie musi wiązać się z ich zabijaniem. W sklepach dostępne są bowiem nie tylko pułapki uśmiercające szkodnika, lecz także humanitarne rozwiązania w postaci żywołapek i lepów. Złapanego, żywego szczura możesz wypuścić w lesie, polu czy na łące.

Profesjonalna deratyzacja

Szczury w domu, mieszkaniu, łazience, garażu czy piwnicy nie należą do szkodników, których łatwo się pozbyć. Mało która osoba ma też ochotę się tym zajmować. Ponadto jeśli zareagujemy na niechcianych lokatorów w niewłaściwy sposób lub nie w porę, mogą one się rozmnożyć tak bardzo, że będziemy mieć do czynienia z niezwykle trudną do zwalczenia plagą. Wówczas warto zaufać profesjonalnej firmie, która zajmie się deratyzacją, wykorzystując wyłącznie sprawdzone środki. Specjaliści z Prusatora z chęcią pomogą każdemu, kto zmaga się z nieprzyjemną i groźną dla zdrowia obecnością szczurów w domu. Doradzimy także, co zrobić w danym przypadku, by uniknąć kolejnych wizyt nieproszonych gości.

Czego boją się szczury?

Zbierając informacje na temat efektywnego pozbywania się gryzoni, warto dowiedzieć się, czego boją się szczury oraz jakie zapachy je drażnią. Skłonić szkodniki do opuszczenia danego terenu możesz np. za pomocą elektronicznego urządzenia, które emituje niesłyszalne dla człowieka, ale drażniące szczury dźwięki. Tego typu odstraszacz często działa również na kuny oraz myszy. Szczur kanałowy w domu lub mieszkaniu to nie lada problem. Zanim jednak przejdziesz do bardziej zdecydowanych czy drastycznych metod jego usunięcia, warto spróbować pozbycia się szkodnika w łagodniejszy sposób. Polecamy np. ułożenie w miejscach jego przebywania lub przy gnieździe roślin, których zapachu nie znosi: dzikiej mięty, rumianku, świeżych liści pomidorów, kwiatów wrotycza, dziewanny, wilczomlecza, korony cesarskiej i czosnku.

Szczury w rurach – jak się ich pozbyć?

Kanalizacja należy do głównych dróg, którymi gryzonie dostają się do domu człowieka. Jak się pozbyć szczurów w rurach? Tego typu zadanie najlepiej zlecić profesjonalnej firmie deratyzacyjnej. Ma ona bowiem niezbędne w takich przypadkach doświadczenie oraz wiedzę na temat rzeczywiście skutecznych preparatów usuwających szkodniki. Deratyzacja kanalizacji jest przeprowadzana za pomocą odpornych na wilgoć środków. Szczur w łazience to na tyle budzący przerażenie widok, że warto pozbyć się szkodnika jak najskuteczniej, zlecając to zadanie specjalistom.

Jak usunąć zapach zdechłego szczura?

Szczur w domu lub mieszkaniu może niestety zbudować gniazdo pod podłogą, gdyż potrafi dostać się do różnych zakamarków i tam osiedlić. W takim przypadku zastosowanie trucizny do pozbycia się gryzonia nie jest dobrym wyborem. Szkodnik może bowiem zdechnąć pod podłogą w swoim gnieździe. Jak usunąć zapach zdechłego szczura, jeśli już dojdzie do śmierci gryzonia w trudno dostępnym miejscu? Niestety trudno zrobić to samodzielnie. Najlepiej zlecić to zadanie profesjonalnej firmie zajmującej się deratyzacją. Wtedy możesz liczyć na skuteczną pomoc, dzięki której bardzo przykra woń zdechłego szczura i sam osobnik zostaną usunięte.

Wiesz już, jak pozbyć się szczura, czego boi się ten gryzoń i jakich zapachów nie lubi. A czego nie robić, by problem w postaci niechcianych gości już nie powrócił? Staraj się nie pozostawiać pożywienia na zewnątrz domu, nie wysypuj resztek jedzenia przed budynek i zamykaj kubły na śmieci. Jeśli zaś podejrzewasz, że w ścianie budynku istnieją jakieś nieszczelności, przez które może przecisnąć się gryzoń, zamuruj je jak najszybciej. Potrzebujesz więcej fachowych porad dotyczących tego, jak skutecznie wytępić szczury? Chcesz zamówić usługi deratyzacyjne? Skontaktuj się z naszą firmą!