Gryzki (psotniki, zakamarniki) w domu – poznaj najskuteczniejsze domowe sposoby zwalczania gryzków, psotników >
Gryzki, potocznie określane mianem psotników i zakamarników, to niewielkie owady występujące w mieszkaniach, domach, biurach oraz innych pomieszczeniach gospodarczych. Choć są ledwo widoczne gołym okiem, to są one uznawane za szkodniki, a to z tego względu, iż psotniki niszczą papierowe przedmioty, książki i tapety.
Skąd się bierze gryzek psotnik i czy jest groźny? Jak w prosty i zarazem skuteczny sposób pozbyć się gryzków z domu? Jak wygląda zwalczanie gryzków? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule. Zapraszamy do czytania.
Gryzki – ich charakterystyka
W sytuacji, kiedy w naszym domu pojawiają się małe robaczki, to zazwyczaj zaczynamy zastanawiać się, z jakim rodzajem insektów tym razem mamy do czynienia. Ze względu na niewielki rozmiar, rozpoznanie gryzków (psotników) bywa czasami bardzo kłopotliwe.
Gryzki są drobne i niezwykle ruchliwe, zazwyczaj mierzą one ok. 0,5 mm, mają kolor perłowy. O czym warto wiedzieć to fakt, iż niektóre z występujących gatunków psotników posiadają skrzydła. Jeżeli chodzi o budowę i cechy charakterystyczne gryzków, to tutaj uwagę przykuwa ich głowa, która jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała. Natomiast na ich czole znajdują się długie czułki. Psotniki posiadają zredukowany tułów i znacznie rozbudowany odwłok koloru jasnoszarego, żółtego bądź ciemnobrązowego. Ze względu na swoją specyficzną budowę gryzki bardzo często mylone są z rozkruszkami mącznymi.
Popularne gatunki gryzków
W swoim domu możesz zaobserwować gryzki z 3. głównych gatunków. Oczywiście jest ich zdecydowanie więcej, ale to właśnie psotnik kołatek, zakamarnik pulsorz i psotnik lalotek w większości goszczą w naszych domach. Oto ich szczegółowa charakterystyka:
- Psotnik kołatek. Zdecydowanie największy z omawianych gatunków. Gryzki kołatki mają długość do 1,5 mm, a ich ciało jest białe lub kremowe. Charakterystyczną cechą jest występowanie czułek, które są prawie tak długie jak reszta ciała. Gryzki kołatki bardzo lubią wilgotne, ciepłe i ciemne miejsca, zwłaszcza gdy mają dostęp do pleśni, celulozy i materiałów organicznych.
- Zakamarnik pulsorz. Te gryzki to z kolei jedne z najmniejszych gatunków. Ich długość ciała nie przekracza 0,8 mm, a dodatkową trudnością jest ich półprzezroczystość. Gryzki tego gatunku możesz znaleźć w szafkach kuchennych, w których przechowujesz otwarte produkty spożywcze.
- Psotnik lalotek. Gryzki lalotki są malutkie (do 1,0 mm), ale ich brązowe ciało jest łatwo rozpoznawalne w porównaniu do innych przedstawicieli gatunku. Zakamarniki upodobały sobie zwłaszcza kuchnie i łazienki, w szczególności te miejsca, gdzie przechowujesz jedzenie oraz gdzie mogą spotkać produkty celulozowe.
Gryzki w domu – skąd się biorą? Co je przyciąga?
Gryzki psotniki są insektami występującymi praktycznie na całym świecie. Najczęściej spotkać można je na krzewach i drzewach. Co więcej, zakamarniki doskonale radzą sobie w środowisku naturalnym, a ich byt w żadnym stopniu nie jest uzależniony od człowieka.
Jesteś ciekaw, czym żywią się te małe psotniki?
Otóż naturalnym pokarmem psotników są między innymi grzyby i porosty. Jeśli gryzki pojawią się w domu, wówczas ich pożywieniem stają się różnego rodzaju resztki żywności oraz grzyby pleśniowe. To jednak nie wszystko.
O czym wspominaliśmy już na wstępie, gryzki określane są również mianem wszy książkowej, a to z tego względu, iż bardzo często ich obecność w naszym domu jest spowodowana przyniesieniem ich wraz z książkami wypożyczonymi z biblioteki. Warto pamiętać o tym, że gryzki nierzadko atakują także zbiory biblioteczne.
Zakamarniki są coraz częstszymi lokatorami naszych mieszkań i domów. Gryzki poszukując dla siebie nowego lokum, zazwyczaj lęgną się tam, gdzie panują komfortowe dla ich rozwoju warunki – uwielbiają ciemność i błogi spokój.
Gryzki bytują w miejscach chłodnych i wilgotnych, dlatego też z reguły psotniki można spotkać w łazience, w piwnicy, na strychu, a także w pokojach, zwłaszcza jeśli wnętrza są niedostatecznie ogrzewane, co z kolei sprzyja powstawaniu wilgoci. Gryzki do prawidłowego funkcjonowania potrzebują dużo wody, dlatego też najczęściej występują właśnie w zawilgoconych pomieszczeniach, co umożliwia im absorbowanie wody bezpośrednio z powietrza.
Obecność gryzków w domu może wskazywać na to, że mamy problem nie tylko z nadmierną wilgocią, ale także i pleśnią, co niestety negatywnie wpływa na nasze zdrowie.
Czy gryzki są groźne?
Wiele osób, które spotkało w swoim domu gryzki, zastanawia się, czy te niewielkie owady stwarzają jakiekolwiek zagrożenie dla człowieka. Mimo że psotniki podobnie jak zdecydowana większość owadów posiadają aparat gębowy typu gryzącego, to należy wiedzieć o tym, że wykorzystują go wyłącznie do rozdrabniania pokarmu.
Jakie choroby wywołują gryzki?
Gryzek w przeciwieństwie do pchły jest daleki od gryzienia ludzi czy zwierząt domowych. Co więcej, psotniki nie przenoszą żadnych groźnych chorób, niemniej jednak mogą one wywoływać astmę atopową (astmę alergiczną) objawiającą się między innymi uporczywym kaszlem, uczuciem zatkanego nosa oraz świądem. Nadmierne oddziaływanie alergenów gryzków w późniejszym okresie może prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej, czyli przewlekłego stanu zapalnego i podrażnienia dróg oddechowych.
Gryzki w mieszkaniu a dyskomfort psychiczny
Równie niebezpieczne co wywołanie reakcji alergicznych jest poczucie stałego napięcia na skutek pojawienia się psotników. Zwalczanie gryzków staje się w pewnym momencie najważniejszym zadaniem, a każde dostrzeżenie, chociaż pojedynczego osobnika znowu wywołuje dyskomfort. Jak domownicy mogą na nie reagować?
W wielu przypadkach gryzki wywołują odczucie bezradności. Dzieje się tak dlatego, że zwykle stanowią liczne kolonie w domach i mieszkaniach. Gdy usuniesz kilka osobników i zastosujesz chemiczne środki, może się wydawać, że gryzki zostały wyeliminowane. Jednak pojawiają się ponownie.
Poza tym gryzki mogą pośrednio wywoływać Twoją bezsenność. To efekt widoczny zwłaszcza wśród osób słabiej radzących sobie ze stresem. Ciągłe maniakalne myślenie o obecności gryzków i potencjalnych zagrożeniach może wzbudzać w domownikach przerażenie i tym samym prowadzić do zaburzenia snu. Zwalczanie gryzków ciągle chodzi Ci po głowie.
Jeszcze jednym problemem, jaki wywołują gryzki, jest poczucie wstydu przed innymi. Niektórzy zupełnie rezygnują z zapraszania gości w czasie obecności gryzków w swoim mieszkaniu. Nie jest to nic dziwnego, bo w przekonaniu wielu osób wskazuje na niedostateczne zachowanie higieny i czystości w kluczowych miejscach domu – kuchni i łazience.
Czy psotniki wyrządzają jakiekolwiek szkody?
Wbrew ogólnie panującym przekonaniom gryzki są owadami, które na szczęście, jeśli już pojawią się w naszym domu, to wyrządzają stosunkowo niewielkie zniszczenia. O czym już wiesz, psotniki poszukują komfortowych warunków do życia, takowe zazwyczaj znajdują w kuchni.
Gryzki najczęściej bytują w sypkich produktach żywnościowych takich jak cukier, ryż czy mąka, co jest jedną z głównych przyczyn ich szybszego psucia się. Artykuły spożywcze zaatakowane przez gryzki należy wyrzucić, co z pewnością generuje dodatkowe, czasami też koszty.
Oprócz tego zakamarniki atakują książki oraz ubrania wykonane z naturalnych materiałów – bawełny lub skóry. Ponadto gryzki mogą żywić się także klejem z tapet, obiciami mebli tapicerowanych i wyrobami płóciennymi.
Szkodliwość gryzków dla zdrowia i mieszkania
Jak widać, obecność psotników w domu, nie wiąże się z dużym zagrożeniem zarówno dla naszego zdrowia, jak i domowego budżetu. Choć wydawać by się mogło, że jest to powód do radości, to w rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej.
O czym już doskonale wiesz, gryzki pojawiają się w miejscach o podwyższonej wilgotności, ta z kolei jest główną przyczyną powstawania pleśni, która niestety stwarza realne zagrożenie dla zdrowia. Grzyby pleśniowe wydzielają szkodliwe dla ludzkiego organizmu mykotoksyny, wywołujące alergie, a także problemy z układem oddechowym, hormonalnym oraz nerwowym, ale nie tylko.
Długotrwałe oddziaływanie mykotoksyn na ludzki organizm objawia się spadkiem odporności, bólami stawów i mięśni, bezsennością, stanami depresyjnymi, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do powstania choroby nowotworowej.
Musimy pamiętać o tym, że nadmierna wilgoć przyciąga nie tylko gryzki, ale też i inne czasami o wiele groźniejsze insekty przenoszące choroby zakaźne.
Gryzki – jak się ich pozbyć?
Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest systematyczne i dokładne sprzątanie wnętrz oraz zapobieganie powstawaniu wilgoci w domu. Oczywiście nasza uwaga w dużej mierze powinna skupić się na zakamarkach, do których na co dzień zaglądamy najrzadziej. To właśnie w takich miejscach samice gryzków z reguły składają jaja. Z kolei samce zazwyczaj spotkać można w szczelinach przy oknach oraz kloszach lamp.
Warto jest zadbać również o to, by powietrze w mieszkaniu nie było zbyt wilgotne. W tym celu należy regularnie wietrzyć pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie profesjonalnych pochłaniaczy wilgoci oraz umieszczenie ich w miejscach szczególnie narażonych na zawilgocenie powierzchni (np. w łazience).
Pożądane jest też zmienić podejście do sprzątania. Oprócz dokładnego czyszczenia zakamarków dobrze jest też zupełnie opróżniać szafki kuchenne i szuflady, w których przechowywana jest żywność. Zwalczanie gryzków polega w dużej mierze na uprzykrzeniu im życia przez zmianę środowiska, w którym się pojawiają. Umyj wszystkie powierzchnie wodą z octem i sodą oczyszczoną. Świetnym pomysłem jest też bardzo dokładne odkurzanie również wewnątrz szuflad zwłaszcza w miejscach łączeń płyt meblowych. W takich zakamarkach gryzki mogą składać jaja i się kamuflować.
Oprócz tego zwróć uwagę na sposób przechowywania produktów spożywczych. Gryzki chętnie sięgają po pożywienie, które jest łatwo dostępne. Otwarte woreczki z kaszą, ryżem, mąką czy innymi produktami to idealne środowisko dla nich. Dlatego lepszym wyborem jest zamiana otwartych opakowań na szczelne pudełka (najlepiej transparentne), w których będziesz przechowywać sypkie produkty.
Psotnik zakamarnik – domowe sposoby jak wytępić
Gryzki i ich zwalczanie najlepiej jest rozpocząć w chwili, kiedy zauważmy już pojedyncze osobniki. W przeciwnym wypadku owady te szybko zaczną się rozmnażać. Jak zwalczyć gryzki w domu? Musimy liczyć się z tym, że im więcej psotników znajduje się w naszym mieszkaniu, tym proces ich usuwania będzie trudniejszy i o wiele bardziej czasochłonny. Zatem wszystkie powierzchnie należy dokładnie wyczyścić i osuszyć. Jeśli zauważymy, że gryzki zadomowiły się w artykułach spożywczych, to wówczas obowiązkowo takie produkty należy wyrzucić.
Psotnik zakamarnik – jak się pozbyć w profesjonalny sposób?
Jeżeli problem z gryzkami jest naprawdę duży, a ich obecność negatywnie wpływa na komfort domowników, to wówczas warto sięgnąć po profesjonalne usługi zwalczające szkodniki. Obecnie jedną z najczęściej stosowanych metod walki z psotnikami, ze względu na wysoką skuteczność jest zamgławianie ULV (zimna mgła). W tym wypadku dezynsekcja skupia się na rozprowadzaniu środka chemicznego w postaci mgiełki, dzięki czemu bez trudu dotrze on do najmniejszych zakamarków, w których to mogą przebywać gryzki (psotniki).
Podsumowanie zaleceń odnośnie gryzków
O czym wspominaliśmy już wielokrotnie, gryzki psotniki w mieszkaniu zazwyczaj świadczą o obecności grzybów i pleśni. Dlatego też po zamgławianiu ULV dodatkowo można przeprowadzić zabieg ozonowania, celem zniwelowania wszystkich mikroorganizmów, które nie tylko przyciągają inne groźne insekty, ale też i szkodzą naszemu zdrowiu.
Jeśli domowe metody okazują się nieskuteczne lub zwyczajnie nie masz ochoty na samodzielne pozbywanie się gryzków, najlepiej zasięgnąć pomocy naszego specjalisty. Nasza firma DDD oferuje sprawdzone, szybkie, a przede wszystkim skutecznie sposoby na pozbycie się tych nieproszonych gości, jakimi są gryzki w Warszawie i okolicach!
Zapraszam do kontaktu pod nr +48 794-134-000 w godzinach 7:00 – 21:00 w tygodniu. Nasi konsultanci, Paulina i Marcin chętnie pomogą dograć Tobie szczegóły.
mgr Bartosz Szymański
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.