Ciepłe pory roku to czas, w którym wiele osób boryka się z rozmaitymi alergiami. To również okres, w którym szczególnie narażeni jesteśmy na działanie wielu insektów i to niekoniecznie w domu. Podczas wakacji spędzamy czas w różnych miejscach noclegowych i to najczęściej niestety doskonała okazja do tego, aby spotkać pluskwy. Nawet największa na pozór czystość, nie jest w stanie zagwarantować nam tego, że w danym pokoju nie ma karaluchów, pluskiew, czy innych gryzoni. Jak w takim razie rozpoznać, czy powstająca wysypka jest na skutek alergii, czy pluskiew? Odpowiedź na to pytanie oraz wiele innych ważnych wskazówek, przedstawiamy w naszym najnowszym poradniku. 

Alergia: o czym warto pamiętać? 

W przypadku osób borykających się z alergią niezwykle ważny jest czas reakcji. Najlepszym tego przykładem może być użądlenie przez pszczołę. Jeżeli mamy alergię na tego owada, wówczas szybko zauważymy pierwsze symptomy. Zaczerwienienie, puchnięcie i trudności z oddychaniem. Wówczas kluczowe jest to, aby jak najszybciej udać się do szpitala. To samo dotyczy stwierdzonych alergii na różne inne owady, czy pokarm. 

Jeżeli chodzi natomiast o domowe insekty, to raczej objawy, które zauważmy, będą występowała w postaci uciążliwego świądu i drobnych wysepek, aniżeli większych dolegliwości. Oczywiście, zdarza się, że zbyt późne wyeliminowanie insektów, może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, jednak dochodzić do tego najczęściej wtedy, gdy całkowicie bagatelizujemy problem.

Pluskwy: jak je rozpoznać i zwalczyć? 

Pluskwy bez wątpienia należą do pasożytów, które bardzo często pojawiają się w domach. Żywią się krwią człowieka i najczęściej ciężko dokładnie określić, skąd się pojawiły. Przeważnie pierwszym niepokojącym sygnałem, który potwierdza ich obecność jest ugryzienie. Wówczas bardzo ważne jest to, aby jak najszybciej zlokalizować ich siedlisko. Niestety samodzielne usuwanie pluskiew to często długi i żmudny proces, który znacząco przekłada się na nasz codzienny komfort. Z tego powodu bardzo ważne jest wczesne wprowadzenie odpowiednich działań. 

Jak wygląda pluskwa?

Dorosła pluskwa ma około 7 mm długości, nie posiada skrzydeł i wyróżnia ją czerwono-brązowy kolor. Bardzo często jej wygląd porównywany jest do kształtu pestki jabłka. Ma 3 cienkie pary odnóży wyposażonych w pazurki, które pozwalają na skuteczne “przyczepienie się” do skóry i wypijanie krwi. 

Objawy ugryzienia przez pluskwy 

Jak już wspomnieliśmy, pluskwy żywią się krwią człowieka. Najczęściej atakują nocą, gdy jesteśmy w fazie snu. Istotne jest jednak to, że ślady po ukąszeniu przeważnie występują grupowo, dlatego często mylone są z alergią. Tworzą głównie trzy lub więcej linii w bliskich odległościach. 

Co ważne, reakcje organizmu na ukąszenia pluskiew, mogą być różne. U wielu osób nie występują żadne zmiany, natomiast u innych pojawią się silne dolegliwości oraz nieprzespane noce. Jak zatem odróżnić alergię od ugryzienia? 

Ukąszenie pluskwy:

  • Miejsca po ukąszeniu mogą przybierać różne formy od drobnych zmian, przez wypukłe czerwone zaczerwienienia. O reakcji alergicznej możemy powiedzieć wtedy, gdy na ciele zauważmy owalne ślady o średnicy kilku centymetrów z rumieniem. 
  • Ukąszenia nie są bolesne. 
  • Obszar po ugryzieniu pluskwy zaczyna szybko swędzieć, 
  • Najczęściej gryzą w odsłoniętych częściach skóry: na brzuchu, szyi, barkach, plecach, czy ramionach. 

Należy również podkreślić, że podobne zmiany, możemy zauważyć podczas ugryzienia przez kleszcze, pchły, czy roztocza, dlatego tak ważne jest to, aby zlokalizować insekty.

Jak się pozbyć pluskiew? 

Gdy już mamy pewność, że nie borykamy się z alergią, wówczas kluczowe będzie rozpoczęcia usuwania pluskiew. Na tym etapie dobrze jest pamiętać o tym, że tak zwane “domowe sposoby” pozwalają tylko na chwilowe wyeliminowanie problemu. Pluskwy mogą przechodzić do różnych pomieszczeń, dlatego spotykamy je za obrazami, zdjęciami, w łóżku, czy nawet na ścianie lub gniazdku. Dezynsekcja jednego obszaru, to raczej krótkotrwałe rozwiązanie, dlatego pomoc specjalistów jest niezbędna. 

Specjalista od zwalczania pluskiew udziela również wskazówek dotyczących tego, czy powinniśmy pozbywać się ubrań, pościeli oraz innych materiałów, które mogą być zapluskwione. Czasami może wystarczyć jedynie zamknięcie rzeczy w workach próżniowych i pranie wszystkich tekstyliów powyżej 50 st. C. 

W zależności od rodzajów insektów firma dezynsekcyjna może używać innej metody. Z tego względu dobrym rozwiązaniem jest to, aby przed podjęciem określonych działań, skonsultować się z profesjonalistami.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Bez względu na to, jaki rodzaj wysypki zauważymy, bardzo ważne jest to, aby w przypadku symptomów dodatkowych udać się, jak najszybciej do lekarza. Nie zawsze może być to reakcja alergiczna, jednak czasami nie jesteśmy wstanie przewidzieć tego, jak zachowa się nasz organizm. Po wyeliminowanie pluskiew, można również poprosić lekarza o skierowania na podstawowe badania, aby mieć pewność, że nie zostaliśmy zarażeni, żadnymi wirusami. Co prawda, nie ma żadnych badań potwierdzających to, że pluskwy przenoszą choroby, jednak przy nadmiernym drapaniu, możemy sami doprowadzić do różnych infekcji.

Więcej informacji na temat pluskwy domowej i ich zwalczania znajdziesz TUTAJ