Zauważyliście robaki w domu. Do złudzenia przypominają karaluchy, a może to jednak prusaki? To informacja istotna, by rozpocząć walkę z tymi insektami. Przyczyn pojawienia się tych insektów w domu jest naprawdę wiele. W dodatku wyeliminowanie jednego powodu nie załatwia sprawy. Poza rozróżnieniem: karaluch a prusak, warto poznać jeszcze kilka faktów. Znajdziesz je w tym artykule.

Prusaki i karaluchy, co to za owady?

  • Karaluchy są sporo większe od prusaków (do 3 cm). Mają ciemną barwę są prawie czarne i posiadają czułki. Poruszają się wolno, potrafią się wspinać po szorstkich powierzchniach.
  • Prusaki należą do mniejszych insektów (do 1,5 cm). Mają kolor brązowy i dwa charakterystyczne znamiona na grzbiecie. Wyróżniają je długie i ruchliwe czułki, mają małe odnóża, włoski oraz przywry. Potrafią się dobrze wspinać nawet po śliskiej i gładkiej powierzchni. Rozmnażają się szybciej niż karaluchy. Jeżeli pojawią się w środowisku bytowania karaluchów, spowodują wyginięcie ich populacji.

Karaluchy w domu, prusaki w bloku – dlaczego pojawiają się w naszym życiu?

Ulubionym miejscem karalucha i prusaka jest kuchnia. Resztki jedzenia to łakome kąski dla insektów. Poza kuchnią, karaluchy i prusaki upodobały sobie wszystkie miejsca, gdzie pojawiają się okruchy. Dlatego możesz je zobaczyć w zasadzie w każdym pokoju w mieszkaniu lub w domu. Właśnie dlatego warto przyjąć zasadę, aby spożywać posiłki tylko w jednym pomieszczeniu i przechowywać wszystkie produkty spożywcze w szczelnie zamkniętym pojemniku. Jeżeli w domu znajdują się zwierzęta domowe, należy zadbać o codzienne oczyszczenie ich misek z resztek karmy. Jej pozostawienie staje się pożywieniem dla prusaków i karaluchów. Ponadto trzeba codziennie wyrzucać śmieci z kuchni, aby nie pozostawiać nadmiaru jedzenia insektom.

Warunki idealne dla karaluchów i prusaków

Prusaki i karaluchy mogą długo przetrwać bez jedzenia (nawet miesiąc), jednak bez wody zginą w ciągu tygodnia. Dlatego usuń źródła wilgoci, niweluj przeciekające krany, wycieraj mokre umywalki i zlewy. Każda szczelina w ścianie czy podłodze to potencjalna furtka dla insektów, dlatego zadbaj, by zaślepić takie miejsca. Potencjalnym zagrożeniem jest również kratka wentylacyjna. Przez nią insekty przedostają się do mieszkań. Dlatego trzeba zabezpieczyć ją siatką z bardzo małymi oczkami, a najlepiej za pomocą rajstopy lub gazy opatrunkowej.

Zagrożenia, jakie niesie sąsiedztwo prusaków i karaluchów

Insekty przenoszą na swoim ciele ogromną ilość chorobotwórczych drobnoustrojów, pleśni, gnilnych bakterii. Wywołują takie choroby jak: gruźlica, dżuma, dur brzuszny, czerwonka, tyfus, tężec, świąd, AIDS, syfilis oraz zatrucia pokarmowe.

Środek na karaluchy i prusaki

Nasi Klienci z Warszawy często pytają co zrobić, gdy wdrożone środki ostrożności nie wystarczają? Zacznij walczyć z insektami! Można próbować samodzielnie usunąć insekty z domu za pomocą środków owadobójczych dostępnych w sklepach chemicznych. Ich zasięg jest bardzo zróżnicowany. Środek na karaluchy jest szkodliwy nie tylko dla insektów. W większych ilościach, zagraża zwierzętom domowym i dzieciom. Dlatego zwalczając prusaki w domu lub wytaczając bój karaluchom, zrób to zachowując środki bezpieczeństwa.

Środki owadobójcze na karaluchy w aerozolu 

Spraye są bardzo proste w zastosowaniu. Wystarczy dokładnie spryskać obszar występowania prusaków i karaluchów. To skuteczny środek na karaluchy. W przypadku początkowej walki z owadami, ograniczy ich ilość. Jeżeli występuje wyjątkowo duża rzesza robactwa, trzeba zastosować inne sposoby: pułapki, żele, przynęty lub opryski.

Domowe sposoby w walce z prusakami i karaluchami w mieszkaniu

Nasi klienci z Warszawy pytają również o to, czego nie lubią karaluchy? Odpowiadamy zgodnie z prawdą: zimna! Dlatego jedną ze skuteczniejszych metod pozbywania się prusaków w bloku lub karaluchów jest wymrażanie. To technika darmowa, ale ma pewne minusy. Wiąże się z koniecznością wychłodzenia mieszkania do temperatury bliskiej 0 stopni Celsjusza. W tym celu trzeba otworzyć wszystkie okna w trzaskającym mrozie i utrzymywać tak przez kilka dni. Najskuteczniejszą metodą ludową w walce z insektami jest kwas borowy, wykorzystywany przez ludzi od bardzo dawna. Prusaki i karaluchy nie uodporniły się na niego i cały czas można nim niszczyć te szkodniki.

Przepis na produkt z dodatkiem kwasu borowego:

Wymieszaj 1 gotowany ziemniak z 1 jajkiem i dodaj 1 łyżeczkę kwasu borowego. Rób małe kulki i porozrzucaj po całym mieszkaniu, po kątach, za meblami, pod zlewem, umywalką, koło śmietników. Przed wszystkim w miejscach blisko wody i resztek jedzenia. Dodatkowo posyp suchym kwasem borowym na całym obwodzie listew przypodłogowych w całym mieszkaniu. Kwas borowy będzie przylegał do owadów podczas ich przebiegania, co będzie miało szkodliwy wpływ na wszystkie osobniki. Kwas borowy należy stosować okresowo, kilkakrotnie, aż do pojawienia się widocznych rezultatów, aż do całkowitego zniknięcia prusaków i karaluchów.

Pułapka piwna na prusaki

Innym sposobem jest nalanie do naczynia piwa, złocisty napój wyraźnie przyciąga prusaki wystarczy zrobić kładkę (np. z tektury) tak, aby prusaki mogły wejść do naczynia i utonąć w piwie, innymi słowy zakończyć swój żywot w błogim stanie. 🙂

Inne ludowe sposoby na karaczany

Ludowe środku na karaluchy charakteryzują się niskim kosztem oraz względnym bezpieczeństwem użytkowania. Należy pamiętać, że są przeznaczone do krótkotrwałego odstraszania. Wykorzystuje się przy nich środki o silnej woni: ocet, amoniak, olej kamforowy. Mniej inwazyjne sposoby to roślina doniczkowa geranium lub zapach kwaśnych cytrusów.

Ciekawym pomysłem jest spróbowanie popularnych środków – amoniaku, alkoholu, terpentyny i nafty. Wystarczy przetrzeć powierzchnię jedną z tych substancji, aby prusaki i karaluchy opuściły kuchnię.

Podłogi umyte wodą zmieszaną z łyżeczką amoniaku z pewnością odstraszą te owady. Środki nie przyniosą natychmiastowego efektu, ale na dłuższą metę mogą być pomocne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że amoniak lub ocet to substancje, które mają bardzo nieprzyjemny zapach (w przypadku octu możliwe są nawet problemy z układem oddechowym). W związku z czym stosowanie tego typu środków może powodować kolejne problemy, tym razem zdrowotne. Dlatego przestrzegamy przed nadmiernym stosowaniem tak zwanych domowych sposobów na karaluchy, gdyż ich skuteczność i tak pozostawia wiele do życzenia.

Profesjonalna pomoc na karaluchy w domu i prusaki w bloku, czyli dezynsekcja

Jeśli wyżej wymienione działania nie powiodły się, warto skontaktować się z naszą firmą. Pracujemy w Warszawie, jednak pomagamy klientom na terenie całej Polski. Wykonamy skuteczną dezynsekcję, która pozwoli doszczętnie usunąć prusaki i karaluchy.

Zaletą korzystania z naszych usług jest wysoka wydajność przeprowadzanych dezynsekcji i bezpieczeństwo dla mieszkańców oraz zwierząt domowych. Najbardziej uzasadnione jest skorzystanie z naszej pomocy już wtedy, gdy dostrzeżemy pierwsze szkodniki. Zazwyczaj wychodzą tylko w nocy i starają się być niezauważone. Moment, gdy dostrzegamy je częściej jest sygnałem, że problem narasta.

Nasze metody to:

  • Żelowanie – to efektywna metoda, którą najczęściej rekomendujemy w walce z prusakami i karaluchami. Co ważne, jest to metoda bezpieczna dla ludzi oraz zwierząt. Wybierając żelowanie nie trzeba stosować szczególnych zabezpieczeń mebli oraz żywności. Mieszkańcy mogą pozostać w swoich mieszkaniach. Jest to produkt chętnie spożywany przez prusaki i karaluchy ponieważ jest wysokobiałkowy, a białko jest budulcem chitynowego pancerza karaczanów. Co ciekawe, karaluchy roznoszą żel, przez kontakt z innymi osobnikami z gniazda wywołując efekt domino (kaskadowy). W dodatku prusaki zjadają swoje odchody oraz inne padłe osobniki, co tylko zwiększa spożycie trucizny i efekty. W efekcie żel może się okazać skuteczny nawet tam, gdzie fizycznie nie został zaimplementowany. Ze względu na bezpieczeństwo oraz niewielką inwazyjność metoda żelowa to środek na karaluchy z powodzeniem stosowany w restauracjach, sklepach, szpitalach, szkołach oraz wszędzie tam, gdzie ze względów sanitarnych nie można użyć standardowych oprysków.
  • Opryskiwanie – czyli rozpylanie środka owadobójczego o odpowiednim stężeniu. Metoda ta powinna być stosowana na otwartej przestrzeni lub w dużej odległości od innych domów, głównie w celu ograniczenia ryzyka przedostawania się karaluchów od sąsiadów. Środki owadobójcze często powodują efekt rozproszenia. W przypadku blokowisk w efekcie migrują do sąsiadów w pionie budynku.
  • Zamgławianie ULV – metoda sprowadza się do łączenia środka owadobójczego z wodą przy użyciu specjalnego urządzenia, które generuje tak zwaną zimną mgłę. Maleńkie krople unoszą się w powietrzu i przedostają się nawet w najmniejszą szczelinę, kryjówek prusaków i karaluchów. Metoda w przypadku karaczanów również może powodować migrację, ale wykazuję większą skuteczność niż oprysk ze względu na siłę „dmuchawy”, która równomiernie rozprowadza aplikowane środki owadobójcze.

Prusaki w domu i karaluchy w domu to lokatorzy na gapę. Nikt nie lubi ich gościć, a tym bardziej z nimi mieszkać. W dodatku insekty te są niebezpieczne dla zdrowia i życia mieszkańców lokalu. Dlatego jeżeli poszukujesz pomocy przy wale z karaluchami i prusakami na ternie Warszawy, skontaktuj się z naszą firmą. Pomagamy zwalczyć problemy w domach klientów spoza Warszawy. Ale pamiętaj: by działać skutecznie, działaj zdecydowanie! Nie rekomendujemy stosowania domowych sposobów, które zazwyczaj po prostu zawodzą. Nasza firma stosuje sprawdzone metody ukierunkowane na całkowite usunięcie populacji karaluchów w opanowanym budynku. W zależności od potrzeb i przypadku dobieramy sposoby, które najbardziej się sprawdzą u Państwa.

Więcej informacji nt. stosowanych metod znajdą Państwo TUTAJ

Zachęcamy do pisania pytań w komentarzach, chętnie na nie odpowiemy.