Przyczyn pojawienia się prusaków lub karaluchów w mieszkaniu jest wiele. To wyjaśnia złożoność walki z nimi, ponieważ wyeliminowanie jednego z poniższych powodów nie rozwiąże problemu z dzikimi lokatorami. Konieczne jest zintegrowane podejście do jego rozwiązania. Poznajemy, więc te przyczyny i sposoby wyeliminowania tego niezwykle nieprzyjemnego problemu.

Prusaki i karaluchy, co to za owady?

  • Karaluchy są sporo większe od prusaków (do 3 cm). Mają ciemną barwę są prawie czarne i posiadają czułki. Mimo że poruszają się wolno, potrafią się wspinać po szorstkich powierzchniach.
  • Prusaki należą do mniejszych insektów (do 1,5 cm), mają kolor brązowy i dwa charakterystyczne znamiona na grzbiecie. Wyróżniają je długie i ruchliwe czułki, mają małe odnóża, włoski oraz przywry. Dobrze potrafią się wspinać nawet po śliskiej i gładkiej powierzchni. Rozmnażają się szybciej niż karaluchy, ale ważne jest to, że w przypadku ich pojawią się na obszarze, na którym wcześniej były karaluchy, populacja tych ostatnich wkrótce wyginie.

Dlaczego prusaki i karaluchy pojawiają się w mieszkaniu?

  Problem pojawia się przede wszystkim w kuchni, w której insekty bez problemu znajdują resztki jedzenia. Jednak okruchy regularnie pojawiają się we wszystkich innych pokojach w mieszkaniu, dlatego należy przyjąć zasadę, aby spożywać posiłki tylko w jednym pomieszczeniu i przechowywać wszystkie produkty spożywcze w szczelnie zamkniętym pojemniku. Jeżeli w domu znajdują się zwierzęta domowe, należy zadbać o codzienne oczyszczenie ich misek z resztek karmy. Ponieważ jej pozostawienie staje się pożywieniem dla prusaków i karaluchów. Ponadto trzeba codziennie wyrzucać śmieci z kuchni, aby nie pozostawiać nadmiaru jedzenia insektom.

Duża wilgotność i pęknięcia w pomieszczeniu sprzyja bytowaniu insektów

  Prusaki i karaluchy mogą długo przetrwać bez jedzenia (nawet miesiąc), jednak bez wody w ciągu tygodnia zginą. Dlatego należy usunąć źródła wilgoci, niwelować przeciekające krany, wycierać mokre umywalki i zlewy. Każda szczelina w ścianie czy podłodze to potencjalna furtka dla insektów, dlatego trzeba zaślepić takie miejsca. Również kratka wentylacyjna jest zagrożeniem, ponieważ chętnie przez nią przedostają się do mieszkań, trzeba zabezpieczyć ją siatką z bardzo małymi oczkami, a najlepiej za pomocą rajstopy lub gazy opatrunkowej.

Zagrożenia, jakie niesie sąsiedztwo prusaków i karaluchów

  Insekty przenoszą na swoim ciele ogromną ilość chorobotwórczych drobnoustrojów, pleśni, gnilnych bakterii, wywołują takie choroby jak: gruźlica, dżuma, dur brzuszny, czerwonka, tyfus, tężec, świąd, AIDS, syfilis oraz zatrucia pokarmowe.

Środki mające na celu wyeliminowanie prusaków i karaluchów

  Jeśli nadal nie można zapobiec inwazji prusaków i karaluchów, zacznij z nimi walczyć. Można próbować samodzielnie usunąć insekty z domu za pomocą środków owadobójczych dostępnych w sklepach chemicznych. Ich zasięg jest bardzo zróżnicowany. Używając chemikaliów z którymi nie mamy doświadczenia w używaniu, nie można zapominać o dzieciach i zwierzętach domowych. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo dostania się trucizny do organizmu, a nie chcemy przecież, aby coś się stało naszym pupilom czy dzieciom, tym bardziej, że ich leczenie będzie bardziej kosztowne.

Środki owadobójcze w aerozolu 

  Spraye są bardzo proste w zastosowaniu, wystarczy dokładnie spryskać obszar występowania prusaków i karaluchów. Jest to skuteczny środek w przypadku początkowej walki z owadami, ograniczy ich ilość, jeżeli jednak występuje wyjątkowo duża rzesza robactwa, trzeba zastosować inne sposoby: pułapki, żele, przynęty lub opryski.

Domowe sposoby w walce z prusakami i karaluchami w mieszkaniu

  Całkowicie darmowy, sprawdzony sposób na pozbycie się karaluchów to wymrażanie. Niestety ta metoda nie jest dostępna dla wszystkich ze względu na złożoność wykonania: mieszkanie należy pozostawić na kilka dni w temperaturze zbliżonej do zera, w tym celu trzeba otworzyć wszystkie okna w trzaskającym mrozie i utrzymywać tak przez kilka dni. Najskuteczniejszą metodą ludową w walce z insektami jest kwas borowy, wykorzystywany przez ludzi od bardzo dawna. Prusaki i karaluchy nie uodporniły się na niego i cały czas można nim niszczyć te szkodniki.

Przepis na produkt z dodatkiem kwasu borowego:

  Wymieszaj 1 gotowany ziemniak z 1 jajkiem i dodaj 1 łyżeczkę kwasu borowego. Rób małe kulki i porozrzucaj po całym mieszkaniu, po kątach, za meblami, pod zlewem, umywalką, koło śmietników. Przed wszystkim w miejscach blisko wody i resztek jedzenia. Dodatkowo posyp suchym kwasem borowym na całym obwodzie listew przypodłogowych w całym mieszkaniu. Kwas borowy będzie przylegał do owadów podczas ich przebiegania, co będzie miało szkodliwy wpływ na wszystkie osobniki. Kwas borowy należy stosować okresowo, kilkakrotnie, aż do pojawienia się widocznych rezultatów, aż do całkowitego zniknięcia prusaków i karaluchów.

Pułapka piwna na prusaki

  Innym sposobem jest nalanie do naczynia piwa, złocisty napój wyraźnie przyciąga prusaki wystarczy zrobić kładkę (np. z tektury) tak, aby prusaki mogły wejść do naczynia i utonąć w piwie, innymi słowy zakończyć swój żywot w błogim stanie. 🙂

Inne ludowe sposoby na karaczany

  Środki ludowe do usuwania owadów charakteryzują się niskim kosztem oraz względnym bezpieczeństwem użytkowania, ale należy pamiętać, że są one przeznaczone do krótkotrwałego odstraszania i oparte są na użyciu pachnących składników: octu, amoniaku, oleju kamforowego. Mniej inwazyjne sposoby to roślina doniczkowa geranium lub zapach kwaśnych cytrusów.

Ciekawym pomysłem jest spróbowanie popularnych środków – amoniaku, alkoholu, terpentyny i nafty. Wystarczy przetrzeć powierzchnię jedną z tych substancji, aby prusaki i karaluchy opuściły kuchnię.

Podłogi umyte wodą zmieszaną z łyżeczką amoniaku z pewnością wydalą te owady. Środki te nie przyniosą natychmiastowego efektu, ale na dłuższą metę mogą być pomocne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że amoniak lub ocet to substancje, które mają bardzo nieprzyjemny zapach (w przypadku octu możliwe są nawet problemy z układem oddechowym) w związku z czym stosowanie tego typu środków może powodować kolejne problemy, tym razem zdrowotne. Dlatego też przestrzegamy przed nadmiernym stosowaniem tak zwanych domowych sposobów, gdyż ich skuteczność i tak pozostawia wiele do życzenia.

Profesjonalna pomoc czyli dezynsekcja

  Jeśli wyżej wymienione działania nie powiodły się, warto skontaktować się z naszą firmą, wykonamy skuteczną dezynsekcję, która pozwoli doszczętnie usunąć prusaki i karaluchy.

Zaletą korzystania z naszych usług jest wysoka wydajność przeprowadzanych dezynsekcji i bezpieczeństwo dla mieszkańców oraz zwierząt domowych. Najbardziej uzasadnione jest skorzystanie z naszej pomocy już wtedy, gdy dostrzeżemy pierwsze szkodniki. Zazwyczaj wychodzą tylko w nocy i starają się być niezauważone. Gdy jednak bez problemu je zaczynamy dostrzegać. Oznacza to, że jest już ich całkiem sporo.

Nasze metody to:

  • Żelowanie – jest to efektywna metoda, którą najczęściej rekomendujemy w walce z prusakami i karaluchami. Co ważne, jest to metoda bezpieczna dla ludzi oraz zwierząt, dlatego wybierając żelowanie nie trzeba stosować szczególnych zabezpieczeń mebli oraz żywności. Mieszkańcy mogą pozostać w swoich mieszkaniach. Jest to produkt chętnie spożywany przez prusaki i karaluchy ponieważ jest wysokobiałkowy, a białko jest budulcem chitynowego pancerza karaczanów. Co ciekawe, karaluchy roznoszą żel, przez kontakt z innymi osobnikami z gniazda powodując efekt domino (kaskadowy). W dodatku prusaki zjadają swoje odchody oraz inne padłe osobniki, co tylko zwiększa spożycie trucizny i efekty. W efekcie żel może się okazać skuteczny nawet tam, gdzie fizycznie nie został zaimplementowany. Ze względu na bezpieczeństwo oraz niewielką inwazyjność metoda żelowa z powodzeniem jest stosowana w restauracjach, sklepach, szpitalach, szkołach oraz wszędzie tam, gdzie ze względów sanitarnych nie można użyć standardowych oprysków.
  • Opryskiwanie – czyli rozpylanie środka owadobójczego o odpowiednim stężeniu. Metoda ta powinna być stosowana na otwartej przestrzeni lub w dużej odległości od innych domów, głównie w celu ograniczenia ryzyka przedostawania się insektów od sąsiadów. Środki owadobójcze często powodują efekt rozproszenia. W przypadku blokowisk w efekcie migrują do sąsiadów w pionie budynku.
  • Zamgławianie ULV – metoda sprowadza się do łączenia środka owadobójczego z wodą przy użyciu specjalnego urządzenia, które generuje tak zwaną zimną mgłę. Maleńkie krople unoszą się w powietrzu i przedostają się nawet w najmniejszą szczelinę, kryjówek prusaków i karaluchów. Metoda w przypadku karaczanów również może powodować migrację, ale wykazuję większą skuteczność niż oprysk ze względu na siłę „dmuchawy”, która równomiernie rozprowadza aplikowane środki owadobójcze.

Podsumowując, pojawienie się prusaków i karaluchów potrafi uprzykrzyć życie. Główne zagrożenia jakie się z nimi wiążą to roznoszenie chorób oraz zanieczyszczenie żywności. Trzeba wiedzieć, że zwalczenie prusaków i karaluchów jest możliwe, jednak wymaga zdecydowanych i sprawdzonych działań. Nie rekomendujemy stosowania domowych sposobów, które zazwyczaj po prostu zawodzą. Nasza firma stosuje, tylko i wyłącznie sprawdzone metody ukierunkowane na całkowite usunięcie populacji karaczanów w opanowanym budynku. W zależności od potrzeb i przypadku dobieramy metody, które najbardziej się sprawdzą u Państwa.

Więcej informacji nt. stosowanych metod znajdą Państwo TUTAJ

Zachęcamy do pisania pytań w komentarzach, chętnie na nie odpowiemy.