Widujesz małe czarne robaki w domu? Widzisz je spacerujące solo lub z innymi osobnikami po kuchennym blacie, ścianie, podłodze? Może okazać się, że problem jest bardzo błahy i Twoi goście odejdą tak szybko, jak się pojawili, ale możliwe jest również, że stoisz właśnie przed początkiem prawdziwej inwazji, która spędzi Ci sen z oczu. Skąd się biorą czarne robaki w domu? Do jakiego gatunku należą i jak się ich pozbyć? Sprawdzamy możliwe opcje!

Czarne robaki w domu – co to za gatunek?

Czarne robaki w domu mogą stanowić powód do niepokoju. Szczególnie gdy zauważasz je coraz częściej. W każdym wypadku należy zadziałać szybko i nie tylko sprawnie je zidentyfikować, ale również sprawdzić, czy nie będzie konieczne zamówienie dezynsekcji. Poniżej przedstawimy kilka z gatunków owadów, które można określić mianem „małych i czarnych”.

Szubak dwukropek

Malutkie żuczki w domu mogą być uznawanym za szkodnika szubakiem dwukropkiem. Szubak dwukropek jest stosunkowo łatwy do identyfikacji. Ma twardy, czarny pancerz z dwiema małymi kropkami – stąd zresztą jego nazwa. Niestety mimo małych rozmiarów, szubak może przysporzyć Ci wiele problemów. To szkodnik, który bardzo intensywnie się rozmnaża, a jego larwy słyną z nieokiełznanego apetytu. Kiedy zauważysz malutkie żuczki w domu – zamów dezynfekcję, aby szybko zdusić problem w zarodku.

Pluskwa domowa

Czarne robaki z czułkami mogą również oznaczać inwazję pluskiew. To pasożyty niezwykle trudne do usunięcia, a także niebezpieczne dla domowników. Pluskwa domowa jest niewielka – kiedy jest najedzona, może mieć barwę zbliżoną do czarnej. Jest ona dokładnie czerwono-brunatna, przypomina kolor zaschniętej krwi. Kolejnym z sygnałów, które mogą świadczyć, że małe czarne robaki w pokoju to pluskwy są swędzące, czerwone ugryzienia na Twoim ciele, które zazwyczaj pojawiają się w grupie (tworząc kształt trójkąta). Dezynsekcja pluskwy jest jednym z niezbędnych kroków, które możesz podjąć natychmiast, bez zbędnej zwłoki.

Młode karaluchy/prusaki

Zdarza się też, że małe czarne robaczki w mieszkaniu są świeżo wyklutymi z kokonów młodymi osobnikami karaluchów/karaczanów/prusaków. Chociaż z bliska, z łatwością zauważysz, że ich kolor nie jest czarny, lecz ciemnobrązowy – obcowanie z tymi szkodnikami przyprawia wiele osób o ciarki! Karaluchy i prusaki są niesłychanie odporne, bardzo szybko się rozmnażają i bez odpowiedniej reakcji szybko opanują każdy zakamarek Twojego domu lub innego lokalu. Ich wszędobylska obecność jest nie do zniesienia, co zazwyczaj powoduje, że osoba, która się z nimi zmaga, sama szybko sięga po fachowe usługi dezynsekcyjne.

Prosionek szorstki

Kolejne robaki czarne w domu, o których należy wspomnieć to brzydzące wiele osób prosionki szorstkie. Wyróżnia je charakterystyczny segmentowy, chitynowy pancerz, od którego wzięła się również ich alternatywna nazwa – pancernik. Jedną z typowych cech dla tego szkodnika jest wydzielanie przez niego brzydkiego zapachu, za który odpowiedzialny jest amoniak. Prosionki najczęściej znajdziesz w wilgotnych pomieszczeniach: piwnicy, źle wentylowanej łazience, na zimnym strychu, w domkach działkowych, przyczepach itp. Prosionki stanowią zagrożenie dla Twoich roślin. Te małe czarne robaki, w domu nie znajdą raczej niczego innego do jedzenia.

Czarne robaki w domu – jak je zwalczyć?

Niezależnie od tego, jaki gatunek reprezentują małe czarne robaczki w mieszkaniu, warto potraktować je poważnie. Po pierwsze: postaraj się szybko je zidentyfikować, a po drugie zamów usługę dezynsekcji. Niepodejmowanie żadnych działań w kierunku zwalczania małych czarnych robaków w domu może doprowadzić do szybkiej ekspansji insektów nie tylko na pozostałe pomieszczenia, ale również do skutecznego uprzykrzenia życia Tobie i domownikom.

Czarne robaki w domu – skąd się biorą?

Zastanawiasz się, skąd się biorą małe czarne robaki w mieszkaniu? Przyczyn jest kilka, ale do najpowszechniejszych można zaliczyć:

  • poszukiwanie miejsca do żerowania,
  • poszukiwanie schronienia przed czynnikami atmosferycznymi lub porą roku,
  • przypadkowe wtargnięcie owada np. wpadnięcie przez otwarte okno, przyniesienie go do domu na odzieży lub bagażu,
  • brak zachowania czystości w mieszkaniu,
  • ekspansja robaków z lokali sąsiednich (zjawisko szczególnie powszechnie w blokach).

Czarne robaki w domu nie są jedynym Twoim problemem? Jeżeli nie wiesz, jak się pozbyć malutkich robaczków w domu innych niż te opisane w naszym artykule – skontaktuj się z nami! Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w walce z różnego rodzaju szkodnikami, szybko dopasujemy odpowiednią metodę dezynsekcji do problemu, z jakim się zmagasz. Sprawdź ofertę: dezynsekcja Warszawa.