Jak sprawdzić, czy w domu są karaluchy, skąd się biorą te insekty, jak się ich pozbyć i czego nie lubią? Jeśli te pytania zakłócają ostatnio Twój spokój, przeczytaj poniższy artykuł. Ze względu na to, że karaluchy potrafią przedostać się do najbardziej niedostępnych miejsc i żerują w nocy, trudno jest od razu dostrzec ich obecność. Mamy jednak nadzieję, że wskazówki dotyczące tego, jak karaluchy dostają się do domu, czy są groźne i jak je usunąć, choć częściowo Cię uspokoją.

Skąd się biorą karaluchy?

Zastanawiasz się, skąd się biorą karaluchy? Pojawiają się one głównie w miejscach ciepłych i wilgotnych, np. domowych kuchniach, szpitalach, restauracjach i magazynach. Płaskie, miękkie i sprężyste ciało karaluchów pozwala im na bezproblemowe przeciśnięcie się przez wszelkie szpary i dotarcie do najtrudniej dostępnych przestrzeni. Insekty przemieszczają się po powierzchniach pionowych.

Warto wiedzieć, że karaluch to potoczna nazwa karaczana prusaka. Ciało samicy tego insekta osiąga długość od 1,8 do 3 centymetrów, natomiast samiec może mieć od 2 do 2,5 centymetrów wielkości. Karaluch ma brązowe ubarwienie, twardy pancerz oraz długie czułki. Jak sprawdzić, czy w domu są karaluchy? Jeśli podejrzewasz, że te wzbudzające wstręt insekty znajdują się w Twojej kuchni lub łazience, skontroluj wszelkie trudno dostępne miejsca. Zajrzyj do szafek, szczególnie tych z jedzeniem, oraz dokładnie sprawdź okolice listew przypodłogowych. Obejrzyj wszystkie otwarte przestrzenie i zakamarki, gdzie mogły znajdować się okruchy i resztki jedzenia. Pamiętaj, że to, skąd się biorą karaluchy, nie zawsze wiąże się z ciepłem, wilgocią czy brakiem higieny w danym miejscu.

Jak karaluchy dostają się do domu?

Warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy w domu są karaluchy, ponieważ im szybciej wykryjesz te insekty, tym skuteczniej je zwalczysz. Niestety wiele osób przez długi czas nie wie o tym, że w ich kuchni żerują niechciani lokatorzy. Jak karaluchy dostają się do domu, skąd się biorą? Karaczany prusaki mogą zostać przyniesione razem z żywnością ze sklepu lub zamówionym przez Internet używanym sprzętem domowym. Ryzyko pojawienia się karaluchów wzrasta wtedy, gdy dane mieszkanie znajduje się w pobliżu basenu, restauracji, baru lub sklepu zoologicznego. Jak karaluchy dostają się do domu jeszcze w inny sposób? Karaczany, aby znaleźć się w ciepłym i pełnym pożywienia miejscu, korzystają z kanalizacji. Czy karaluchy latają? Na szczęście nie, chociaż mają skrzydła. Używają ich jednak wyłącznie do amortyzacji podczas spadania z większej wysokości.

Jak sprawdzić, czy w domu są karaluchy bez dokładnego zaglądania do wszystkich szafek? Warto wiedzieć, że karaluchy lubią nie tylko woń gnijących śmieci, okruchy czy wilgoć, lecz także ciemność. Łatwiej więc natkniesz się na te insekty nie w dzień, ale w porze ich żerowania, czyli nocą.

Czy karaluch gryzie i jest groźny?

Wiesz już, czy karaluchy latają, skąd się biorą i jak sprawdzić, czy są w domu. Insekty te należy wytępić jak najszybciej – od razu po ich zauważeniu. Wiele osób zastanawia się, czy karaluch gryzie i jest groźny. Mimo że karaczany prusaki są wszystkożerne, to nie spożywają krwi. W związku z tym nie gryzą.

Niestety odpowiedź na pytanie o to, czy karaluchy są groźne, jest jak najbardziej pozytywna. Insekty te zanieczyszczają żywność, bardzo szybko się rozmnażają i roznoszą liczne bakterie chorobotwórcze oraz pasożyty, takie jak nicienie i tasiemce. Uważa się, że na jednym karaczanie mieści się około 80 powodujących choroby drobnoustrojów. Ponadto na karaluchach znajdują się wirusy, pierwotniaki oraz grzyby. Czy karaluchy są groźne? Jak najbardziej – przebywanie w ich pobliżu może wywołać takie choroby jak: cholera, dżuma, gruźlica i zatrucie pokarmowe. W związku z tym należy dowiedzieć się, jak się pozbyć karaluchów skutecznie i raz na zawsze.

Jak się pozbyć karaluchów?

Karaczany prusaki można zwalczać, wykorzystując różne metody – zarówno naturalne i domowe, jak i profesjonalne. Jak pozbyć się karaluchów, by zniknęły one z domu i już nie wróciły? Można m.in. użyć w tym celu oprysku z wody i środka biobójczego oraz tak zwanego żelowania lub metody ULV. Podczas domowych prób unicestwiania insektów warto wiedzieć, czego nie lubią karaluchy. Jeśli jeszcze nie zdążyły się rozmnożyć w ogromnej liczbie, możesz wykorzystać do walki z tymi niebezpiecznymi intruzami kocimiętkę, liście laurowe i ocet. Karaczany bardzo nie lubią zapachu tych produktów. Czego jeszcze nie lubią karaluchy? Insekty drażni również niska temperatura, hałas i światło.

Ponadto w miejscu przebywania karaczanów powinno się przeprowadzić dokładne sprzątanie. Musisz pozbyć się kurzu, wyczyścić – najlepiej z pomocą specjalnych środków – szafki i podłogę oraz wyrzucić nieświeże lub będące w pobliżu insektów produkty żywnościowe. Jak pozbyć się karaluchów, jeśli jest ich na tyle dużo, że domowe metody zawodzą? Warto wówczas skorzystać z profesjonalnej dezynsekcji. Polecamy nasze usługi w Warszawie i okolicach. Zapewniamy skuteczną i bezpieczną dezynsekcję w Twoim domu.

Odpowiedzi na pytania, jak sprawdzić, czy w domu są karaluchy, skąd się biorą, czy są groźne i jak się ich pozbyć, są Ci już znane. Karaczany nie tylko wywołują wstręt, lecz także przenoszą naprawdę niebezpieczne choroby. W związku z tym, jeśli tylko dostrzeżesz te insekty w swoim mieszkaniu, podejmij samodzielną walkę z insektami lub skorzystaj z profesjonalnych usług dezynsekcji w Warszawie oferowanych przez Prusatora.