Poszczególne miejsca mają swoje własne zapachy – to wonie lokatorów, zwierząt, kurzu, palonych kadzideł, jedzenia, środków czystości. Nie raz zapewne zdarzyło Ci się wejść do cudzego mieszkania i poczuć coś bardzo przyjemny aromat ziół, kwiatów, perfum, środków do dezynfekcji, ale może to też być smród…

Co zrobić, jeżeli denerwujący fetor dotyczy nowo zakupionego samochodu, mieszkania lub wynajętego biura? Proponujemy zastanowić się nad metodami dezynfekcji.

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu?

Pierwszą trudnością jest zlokalizowanie przyczyny uporczywego smrodu. W jednym tylko pomieszczeniu może być naprawdę wiele potencjalnych źródeł nieprzyjemnego zapachu. Od lat zajmujemy się dezynfekcją w Warszawie, więc jeżeli Twoje poszukiwania na nic się zdały, chętnie Ci pomożemy.

Zapachy pojawiające się z powodu zaniedbania

Każdemu zdarza się nie pomyśleć o wymianie dywanu czy zerknięciu po przyjęciu za szafę, za którą rozlał się napój – to naturalne, że można coś przeoczyć, zapomnieć w codziennym zamieszaniu. Dbanie o dom, duże mieszkanie czy jeszcze większą powierzchnię biurową wymaga dużo czasu i jeżeli już się to zdarzyło, nie należy się tego wstydzić, tylko jak najszybciej pozbyć się przykrego zapachu.

Pierwszym krokiem jest oczywiście pozbycie się dywanu, który babcia zakupiła w przecenie na bazarze przed wojną lub spleśniałej ogryzki od jabłka, którą dzieci wrzuciły podczas zabawy pod łóżko i posprzątanie lokalu. Wtedy, jeżeli przykry zapach nadal się otrzymuje, wkraczamy my – cali na niebiesko – i bierzemy się za dezynfekcję mieszkania, domu lub innej powierzchni, którą trzeba doprowadzić do  porządku.

  • Tekstylia i meble obite materiałem

Siedliskiem bakterii (i tego, co przypadkiem się wysypie lub rozleje) stają się dywany i wykładziny, które naprawdę trudno dobrze odkurzyć lub wyprać, zwłaszcza że na tych ciemnych niełatwo odnaleźć plamę. Mleko, soki oraz alkohol fermentują – szybko zaczynają wydzielać zapachy, od których skręca nawet najbardziej odporne osoby. Niestety podobnym źródłem nieprzyjemnej woni mogą stać się poduszki, firany, kapy na łóżko, a nawet materace łóżek, kanapy i fotele – tych nie wypierzesz w pralce, a ręcznie szorowanie ich gąbką może przynieść więcej złego niż dobrego.

  • Wszechobecny kurz

Mamy wrażenie, że kurz, który ścieramy z półek, nie śmierdzi, ale w rzeczywistości jest inaczej i im więcej go, tym zapach wyraźniejszy. Zbiera się wszędzie, a w wysokich miejscach (na szczycie szafy, na belkach sufitowych, za regałami) trudno sprząta się na co dzień. My radzimy pamiętać o całościowych porządkach, nawet jeżeli wymagają one trochę więcej wysiłku, inaczej dezynfekcja mieszkania lub domu może być konieczna po raz kolejny.

  • Dym papierosowy

Coraz więcej palących wychodzi przed dom lub na balkon na papierosa, ale niektórzy tylko uchylają okno lub nie robią tego wcale. Zapach dymu tytoniowego unosi się w mieszkaniu bardzo długo. Osadza się na ubraniach, zasłonach, meblach, ścianach i dywanach.

Inne przyczyny przykrych woni w pomieszczeniach

Są oczywiście sytuacje, na które nie mamy wpływu, ale je także trzeba wziąć pod uwagę, ustalając przyczynę nieprzyjemnego zapachu. Zwierzęta w domostwie, brak możliwości wietrzenia pomieszczenia mogą być powodami, dla których dezynfekcji lokalu powinieneś dokonywać regularnie – możemy doradzić w tym zakresie.

  • Sport uprawiany w domu

Oczywiście to nic złego, że ćwiczymy w domu, ale korzystając z faktu, że zakazy są uchylane, warto przenieść się z treningiem na zewnątrz. Podczas ćwiczeń pocimy się, a wilgoć i zapach zostają w mieszkaniu. 

  • Zwierzęta

Wszystkie zwierzęta mogą w jakimś stopniu wpłynąć na zapach w naszym domu. Zbyt rzadko wyrzucany żwirek lub trociny szybko mogą stać się źródłem nieprzyjemnego fetoru. Piesek po spacerze w mżawce też nie pachnie zbyt przyjemnie, a fotel, na którym odpoczywa, również będzie pachniał mokrą sierścią.  

  • Wilgoć tam, gdzie jej nie dostrzegasz

Stęchlizna powstaje w pomieszczeniach, w których panuje wysoki stopień wilgotności z powodu niewłaściwie użytych materiałów budowlanych lub powodzi. Jej zapach jest bardzo charakterystyczny. Najczęściej możemy poczuć ją w starym budownictwie, ale także w nowych budynkach, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone.

W zawilgoconym pomieszczeniu smrodem przenika wszystko, od ubrań, przez meble, a nawet urządzenia AGD (nasze pranie może wówczas pachnąć nieprzyjemnie nawet po wypraniu). Nieprzyjemne zapachy mogą też dochodzić do nas z rur w kuchni i łazience, na skutek ich zanieczyszczenia. Ozonowanie mieszkania, może pomóc Ci pozbyć się niechcianych zapachów, kurzu i bakterii.

Pleśń i bakterie w klimatyzacji  – dezynfekcja budynków mieszkalnych i biurowych

Zanieczyszczenia klimatyzacji to zupełnie inna historia. Przyznać trzeba, że większość ludzi rzadko zagląda do własnej klimatyzacji, a nawet gdyby to robiła, trudno byłoby ocenić stan instalacji. Klimatyzacja mieszkania lub biura powinna być serwisowana (podobnie w warsztatach samochodowych podczas przeglądów mechanik sprawdza działanie klimatyzacji w samochodzie). Specjaliści zalecają sprawdzenie stanu klimatyzacji co najmniej dwa razy w roku, a wymianę filtrów jednorazowych nawet co 3 miesiące. Jedno jest pewne – kiedy czujesz w mieszkaniu lub biurze przykry zapach, zdecydowanie nadszedł już czas.

Pleśń rozwijająca się w klimatyzacji i warstwę zanieczyszczeń w parownikach i skraplaczach systemu klimatyzacji można śmiało porównać do małej bomby biologicznej. Latem, gdy temperatura wzrasta, włączamy zwykle maksymalny nawiew, a zgromadzone w powietrzu grzyby i bakterie dostają się do wnętrza użytkowego. Użytkownicy lokalu z zaniedbaną klimatyzacją mogą częściej chorować, dlatego zaleca się raz na jakiś czas prowadzić dezynfekcję pomieszczeń poprzez ich ozonowanie.

Zarówno w przestrzeni domowej, jak i pracy po 4-12 godzin wystawienia na wpływ zanieczyszczonej poważnie klimatyzacji możemy zachorować na tzw. gorączkę nawilżaczową – typowe objawy to kaszel, dreszcze (podobnie, jak w przypadku grypy). Pleśń za to wpływa na rozwijanie się chorób o podłożu alergicznym i pojawieniu objawów takich jak przewlekły kaszel, duszność, zapalenie krtani, oskrzeli i tchawicy. 

Usługi dezynfekcyjne – dla kogo?

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, zapewne już wiesz, że dezynfekcja miejsca pracy i pomieszczeń biurowych, w których przebywają klienci oraz pracownicy to absolutna konieczność. Z usług dezynfekcji firm korzystają przedstawiciele różnych branż. Współpracujemy z firmami gastronomicznymi, hotelami, służbą zdrowia, a to zaledwie kilka branż z wielu, które korzystają z naszych usług ozonowania.  

Wzywają nas też na pomoc właściciele prywatnych mieszkań i domów, bo – jak już wcześniej wspominaliśmy – nieprzyjemny zapach może wywołać wiele rzeczy, a my jesteśmy ekspertami w odnajdywaniu źródła przykrej woni i jej usuwaniu.   

Gdy wietrzenie i sprzątanie nie wystarcza – metody usuwania przykrych zapachów

Oferujemy naprawdę wiele usług – od tępienia robactwa (dezynsekcja), zwalczania pluskiew domowych (odpluskwianie) i komarów (odkomarzanie), pozbywania się gryzoni (deratyzacja) do dezynfekcji poprzez ozonowanie. Jeżeli masz problem z okropnym fetorem w posiadanym lub zarządzanym przez Ciebie budynku, możemy zaoferować Ci poniższe, najskuteczniejsze na rynku metody:

  • zamgławianie ULV

Mgiełka, która może rozwiązać Twoje problemy? Mgła ULV wraz ze środkami zawierającymi pyretroidy są najskuteczniejszą i bezpieczną metodą zwalczania insektów, ale jest też świetnym sposobem na pozbycie się przykrego zapachu. Sprzęt, który wykorzystujemy, wytwarza krople o wielkości zaledwie 20 mikronów, wiec specjalistyczne preparaty docierają nawet do najmniejszych szczelin.

Całe powietrze wypełnia się szybko preparatami, które neutralizują brzydkie zapachy – specyfiki dobieramy do rodzaju problemu (powodu przykrej woni), wielkości i typu pomieszczenia. Czas trwania usługi zależy w dużej mierze od rozmiarów pomieszczenia, za to minimalny czas potrzebny na opadnięcie mgły i dezaktywację środków aktywnych to 1-2 godziny od momentu zakończenia pracy specjalisty.

  • Ozonowanie

Silny, ale też ulotny gaz jest toksyczny dla zarodników i bakterii wydzielających nieprzyjemny zapach. Wykorzystuje się go w wielu branżach, np. do oczyszczania wody na basenach publicznych (jakiś czas temu zaczęto odchodzić od stosowanie drażniącego skórę chloru, co więcej ozonowanie daje 50 razy lepsze rezultaty od chloru!).

Ozonatory (wytwarzające i rozpraszające ozon) wykorzystuje się do dezynfekcji mieszkań i domów prywatnych, ale także budynków przeznaczonych do prowadzenia firmy. Ozon utlenia substancje organiczne (dym papierosowy, bakterie) będące źródłem przykrego zapachu.

Nie ma zapachu, z którym nie poradziłby sobie ozonator powietrza, a metoda ozonowania nie grozi uszkodzeniem urządzeń elektrycznych oraz nie wpływa szkodliwie na rośliny ani wyposażenie lokalu.

Ozonowanie – dezynfekcja dla zdrowia pracowników

W nowoczesnych warszawskich biurach i wieżowcach w całej Polsce często stosuje się całkowity obieg klimatyzacyjny – w budynku nie da się otworzyć ani uchylić okna i utrzymywana jest mniej więcej stała temperatura. Eksperci prowadzili wiele badań na temat warunków pracy w biurach i okazywało się niejednokrotnie, że część pracowników choruje na przewlekłe choroby dróg oddechowych i alergie, a przyczyną może być właśnie fatalny stan klimatyzacji.

Zdrowie i zadowolenie pracowników

Zdaniem naukowców jest to poważny problem pracowników firm, które oszczędzają na serwisowaniu. Oczywiście pośrednio odbija się to także na pracodawcy, bo jego pracownik wreszcie zgłosi problemy zdrowotne i pójdzie na zwolnienie lekarskie, a problemy będą nawracać, gdy tylko zacznie znów spędzać czas w biurze.

Nikt nie ma ochoty oddychać mieszaniną wyziewów z tonera z drukarki, zapachów perfum i kosmetyków koleżanki z biurka obok, woniami unoszącymi się z firmowej stołówki, no i zarazkami, które przynieść może ze sobą chory pracownik, a które roznoszą się po biurze, jeżeli klimatyzacja nie działa prawidłowo.

Kary finansowe za zaniedbaną klimatyzację

Nie można też zapominać, że pracownik zaniepokojony o swoje zdrowie, może złożyć zawiadomienie dotyczące warunków pracy, a inspektorzy po wykryciu nieprawidłowości mogą nałożyć na pracodawcę mandat w wysokości nawet dwóch tysięcy złotych.

Wyobraź sobie, że pracownik regularnie bierze zwolnienia zdrowotne lub pracuje mimo choroby – to zmniejsza jego wydajność. Nieprzyjemny zapach też nie zwiększa tempa pracy – co najwyżej powoduje, że pracownik częściej wychodzi po kawę, bo nie może się skupić. Pamiętaj o tym, kiedy zdecydujesz się zaoszczędzić na serwisowaniu klimatyzacji, a jeżeli podejrzewasz, że już istnieje problem z jakością powietrza w Twojej firmie, zadzwoń do nas. Możemy usunąć go z pomocą specjalistycznych ozonatorów!

Ozonowanie auta dla klienta indywidualnego – pozbądź się przykrej woni z samochodu i domu

Używając ozonatorów, nasi specjaliści mogą z łatwością oczyścić nie tylko powietrze, ale też artykuły spożywcze, pomieszczenia, ubrania i buty. Możemy też pomóc Ci w czyszczeniu klimatyzacji samochodowej. Panuje tam wysoka wilgotność i często dochodzi do rozwoju grzybów i pleśni, które sprawiają, że kiedy włączasz nawiew, czujesz nieprzyjemny zapach – pamiętaj też o regularnej wymianie filtrów kabinowych w warsztacie (najlepiej stosować filtry węglowe).

Ozonowanie samochodu

Zaletą odkażania układów klimatyzacji samochodowej ozonem jest uniknięcie stosowania środków chemicznych. Ozonowanie samochodu jest metodą całkowicie bezpieczną dla użytkownika. Korzystają z niej zarówno klienci indywidualni, jak i zawodowi kierowcy ciężarówek. Ozonowanie tirów pozwala na pozbycie się z kabiny wszelkich zapachów użytkowania. Metodę tą stosują także kierowcy autokarów, tramwajów, taksówek itd., nie tylko po to, aby usunąć brzydkie zapachy, ale także, aby wysterylizować układy wentylacyjne i klimatyzacyjne pojazdów.  

Odświeżenie budynku po klęskach żywiołowych

Po powodzi lub zalaniu mieszkania w budynku rozwijają się zwykle pleśnie i grzyby – ozonowanie niszczy je skutecznie. Możemy Ci pomóc także w przypadku odnawiania mieszkania po pożarze – zapachu spalenizny trudno się pozbyć. Ozonowanie daje 99% skuteczności w pozbywaniu się tego nieprzyjemnego fetoru.

Jak zadbać o pomieszczenie lub samochód, które przeszły dezynfekcję?

Zastanawiasz się nad skorzystaniem z usług dezynfekcyjnych, ale wciąż przez głowę przelatuje Ci myśl: a co dalej? Zastosujemy ozonowanie lub mgłę ULV, pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu i co potem? Zabieg znowu trzeba będzie powtarzać?

Firmom zalecamy regularną współpracę z naszą firmą DDD – opłaca się to zdecydowanie bardziej niż płacenie kar, a nasi specjaliści doradzą Ci, jak często stosować ozonowanie. A co jeżeli chcesz działać profilaktycznie?

Wietrzenie

Przede wszystkim trzeba wietrzyć pomieszczenia. Oczywiście chcemy zatrzymywać ciepło w domach, ale szczelne okna i drzwi ograniczają cyrkulację powietrza i przyczyniają się do występowania wilgoci i pleśni w domu. Kiedy jesteśmy w domu, powstaje para wodna – od naszego oddychania, przy gotowaniu czy kąpieli. Dzięki wietrzeniu pozbędziesz się nie tylko wilgoci, ale też roztoczy. Świeże powietrze to też recepta na lepszy sen.

  • Jak wietrzyć?

Wystarczy 10 minut dziennie – otwórz jedno lub dwa okna na oścież, aby uzyskać przeciąg. Najlepiej jest je wietrzyć trzy razy dziennie (zwłaszcza wieczorem przed snem) i zawsze wtedy, kiedy szyby wyraźnie parują w kuchni podczas gotowania lub w toalecie w wyniku kąpieli. Tobie trochę świeżego powietrza też dobrze zrobi. 😉

Odświeżanie powietrza

Odświeżacze kupimy w każdym większym sklepie – maskują zapachy. Większość z nich ma dużo składników chemicznych, więc są szkodliwe dla naszego organizmu.  U osób wrażliwych mogą podrażniać błonę śluzową nosa, wywoływać kichanie, ale też wywoływać alergie, astmy i zmiany w czynności płuc. Jeżeli lubisz ciekawe zapachy, szukaj naturalnych odświeżaczy.  My doradzamy zadbanie o to, żeby nie było co maskować.

Pochłaniacz wilgoci

Zbierają wilgoć z powietrza i oddają ją do specjalnych pojemników – sensowne rozwiązanie. Trzeba pamiętać jednak, że nie rozwiążą one problemu grzyba, który już się pojawił. Stosuje się je profilaktycznie. Najbardziej zaawansowane są pochłaniacze elektryczne, ale istnieją także takie w granulkach i tabletkach (dwa ostatnie zdecydowanie tańsze od elektrycznych).

Podsumowanie cech ozonowania

Pamiętaj, że ozonowanie może rozwiązać wiele Twoich problemów. Chodzi o zdrowie – Twoje, Twoich bliskich i pracowników. Zadzwoń do nas, jeżeli potrzebujesz pomocy.

Nasz konsultant Marcin chętnie pomoże dograć szczegóły. Zapraszam do kontaktu pod nr +48 733-788-282 w godzinach 8:00 – 20:00 w tygodniu.

mgr Bartosz Szymański