Jak wygląda karaluch? Jak go rozpoznać? >
Pojawienie się w domu robaków może być prawdziwą tragedią! Niestety sytuacja taka może się przydarzyć – w wielu mieszkaniach lęgną się robaki, które trudno jest wyeliminować. Jak rozpoznać karalucha, który może się u nas pojawić? Przygotowany przez nas poradnik na pewno Ci pomoże!
Jak wygląda karaluch?
Karaluchy dość często występuje w domach czy mieszkaniach. Zanim jednak podejmie się próbę wytępienia tych owadów, należy upewnić się, czy to aby na pewno one. Jak wygląda karaluch domowy? To owad, którego długość sięga do maksymalnie trzech centymetrów. Ma ciemnobrązowy kolor; samce wyposażone są w dość duże skrzydła, samice z kolei nie mają ich praktycznie wcale. Karaluchy mają pancerz z twardej powłoki oraz trzy pary nóg, które umożliwiają im bardzo szybkie przemieszczanie. Każdy, kto widział karalucha, doskonale wie, jak prędko mogą biegać te owady.
Karaluch domowy – jak go rozpoznać?
Jak wygląda karaluch domowy? Karaluch jest owadem o charakterystycznym wyglądzie, który można rozpoznać dzięki kilku cechom:
- Karaluchy zazwyczaj mają od około 1,3 do 5 cm długości. Są to stosunkowo duże owady, dość łatwe do zauważenia.
- Karaluchy domowe mają wydłużony, spłaszczony kształt, który jest charakterystyczny dla tej grupy owadów.
- Ich odwłok jest zazwyczaj brązowy lub czarny, ale może mieć różne odcienie w zależności od gatunku. Karaluchy mogą mieć też jasne plamy lub paski na grzbiecie.
- Karaluchy mają długie i wibrujące czułki na głowie, co stanowi ich kolejny znak rozpoznawczy.
- Choć mają skrzydła, nie wszystkie karaluchy są w stanie latać, często mogą jedynie szybować. Najczęściej ich zdolność do lotu jest na tyle ograniczona, że uznaje się je za owady, które nie są w stanie wzbić się w powietrze.
Jak rozpoznać karalucha domowego?
Karaluch – jak wygląda? Rozpoznanie karalucha domowego może być dość proste, szczególnie jeśli zauważysz go w okolicy kuchni, łazienki lub innych miejscach, gdzie mogą szukać pożywienia lub schronienia.
Karaluchy są aktywne głównie w nocy, więc najczęściej zostaną zauważone wieczorem lub w nocy, gdy w okolicy jest spokojniej i ciszej. Karaluchy domowe często ukrywają się w ciepłych i wilgotnych miejscach, takich jak szafki kuchenne, spod umywalek, za lodówkami i tym podobnych miejscach. W reakcji na zagrożenie lub w przypadku uszkodzenia karaluchy mogą zrzucić swoje odnóża, co jest mechanizmem obronnym.
Prusak, a karaluch – wygląd
Prusaki, a właściwie karaczany prusaki, bo tak brzmi ich pełna nazwa gatunkowa, występują w mieszkaniach równie często, co wspomniane już karaluchy. Przed rozpoczęciem zwalczania karaczanów warto jednoznacznie zidentyfikować nieproszonych gości. Mimo pozornego podobieństwa, prusaki i karaluchy istotnie różnią się kilkoma istotnymi cechami.
Różnice w wyglądzie prusaków i karaluchów – barwa i budowa ciała
Prusaki i karaluchy różnią się od siebie barwą – w przeciwieństwie do karaluchów, posiadają złotobrązowy kolor i dwa ciemne pasy na pancerzu. Z kolei karaluchy są ciemnobrązowe, mogą być prawie czarne. Prusaki mają też dość delikatną budowę ciała, karaluchy twardy pancerz. Znając te szczegóły można łatwo rozpoznać oba gatunki nawet wtedy, gdy trudno jest określić ich wielkość, np. przy obserwacji młodego owada.
Prusaki i karaluchy – wielkość i sposób przemieszczania się
Dorosłe prusaki mają zazwyczaj zaledwie 1,5 cm długości, są zatem znacznie mniejsze od karaluchów, które dorastają aż do 2,5 cm. Posiadają również skrzydła – bez względu na płeć, jednak nie potrafią latać. Budowa odnóży prusaków nie pozwala na sprawne przemieszczanie się po pionowych i gładkich powierzchniach. W związku z tym, gdy obserwowany owad porusza się po szybie, najprawdopodobniej jest to karaluch.
Miejsce bytowania oraz kryjówki prusaków i karaluchów
Warto jeszcze dodać, że prusaki najczęściej wybierają miejsca ciepłe i wilgotne; karaluchy natomiast są w stanie dostosować się do każdego środowiska, jednak najbardziej uwielbiają miejsca o dużej wilgotności tj. piwnice. Zarówno prusaki, jak i karaluchy przez większość dnia przebywają w ukryciu i wychodzą tylko pod osłoną nocy, co skutecznie utrudnia jednoznaczne stwierdzenie ich obecności w mieszkaniu. Prusaki i karaluchy wydzielają specyficzny zapach przypominający woń stęchlizny, co może być pewną wskazówką, że zdążyły się zadomowić w naszym otoczeniu.
Gdzie żyją karaluchy?
Aby upewnić się, że mamy do czynienia właśnie z karaluchami, można spróbować znaleźć ich kryjówkę. Co ciekawe, owady te wcale nie boją się chłodniejszego środowiska – najczęściej przebywają bowiem w piwnicach i kanałach. Żerują głównie nocą – pojawiają się wówczas w kuchni, gdzie istnieje większe prawdopodobieństwo znalezienia pokarmu. Z uwagi na to, że karaluchy potrafią przetrwać w każdym klimacie, można znaleźć je praktycznie wszędzie. Walka z nimi może być przez to dużo trudniejsza niż w przypadku prusaków – te z kolei można wyeliminować poprzez wychłodzenie mieszkania.
Jak pozbyć się karaluchów?
Polecane zazwyczaj domowe sposoby są w większości przypadków niewystarczające. Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Oferta dezynsekcji jest zazwyczaj przystępna cenowo dla klientów z Warszawy, a proces taki sprawi, że wszelkie robactwo z domu czy mieszkania zniknie. Dezynsekcja Warszawa to proces szybki i nieinwazyjny – zwykle klienci mogą już po kilku dniach od wykonania tej czynności cieszyć się mieszkaniem wolnym od insektów.
W zwalczaniu owadów takich jak prusaki i karaluchy najczęściej stosowane są trzy metody: żelowa, zamgławianie lub oprysk. Pierwszy z wymienionych sposobów jest znacznie bezpieczniejszy i efektywny. Trutka w postaci żelowych punktów może być rozkładana w miejscach niewidocznych, niedostępnych dla dzieci i zwierząt domowych, co zmniejsza prawdopodobieństwo przypadkowego zjedzenia środka owadobójczego. Ponadto na czas trwania zabiegu nie jest wymagane opuszczenie mieszkania. Trutka żelowa zapewnia długotrwałą ochronę przed prusakami i karaluchami (nawet do 1 roku), a obecność wabiących substancji zwiększa zasięg działania dezynsekcji.
Profesjonalne firmy DDD, które proponują pozbycie się problemu z owadami, zajmują się tym kompleksowo. Oznacza to, że wykonują one opryskiwania specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami, które gwarantują niemalże natychmiastowy efekt. Dezynsekcja pluskwy, która także jest proponowana przez firmy tego typu, to proces pozwalający na całkowite pozbycie się tych nieproszonych gości. Warto zaznaczyć, że pluskwy mogą być naprawdę uciążliwe, a przede wszystkim – te niewielkie robaki żywią się ludzką krwią! Odpluskwianie Warszawa przyda się każdemu, kto zauważył te dość małe, a zarazem dokuczliwe owady w swoim łóżku czy fotelu. W takiej sytuacji warto od razu skorzystać z pomocy fachowców, deratyzatorów, gdyż tylko profesjonalne zwalczanie szkodników przynosi oczekiwane i długotrwałe skutki.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.