Cykl życiowy pluskwy domowej – jak szybko się rozmnażają i ile żyją? >
Poniżej przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące pluskwy domowej.
Czytając ten artykuł dowiesz się między innymi:
- Jak rozpoznać pluskwę domową?
- Skąd pluskwy biorą się w mieszkaniach?
- Jak wygląda cykl życia pluskwy domowej? Jakie są jej cechy charakterystyczne?
- Dlaczego walka z pluskwami za pomocą domowych metod jest nieskuteczna?
- Jakie są rekomendowane i skuteczne sposoby w walce z pluskwami?
Zacznijmy od podstaw – jak wyglądają pluskwy i gdzie ich szukać?
Wśród pluskwiaków najczęściej mamy do czynienia z pluskwą domową. Jest to owad, który żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych. Niestety do tej grupy należy człowiek.
Rozpoznanie pluskwy wcale nie jest takie proste, gdyż są to owady o niewielkim rozmiarze. Zazwyczaj osiągają zaledwie 4-6 mm długości i około 3 mm szerokości. Ich rozmiar zwiększa się po posiłku i może dojść do 8 mm. Pluskwy mają małe owalne ciało o czerwono-brunatnym kolorze. Cechy charakterystyczne pluskiew to odnóża wyposażone w małe haczyki, czułki oraz podobny do igły aparat gębowy (ssawka jest schowana pod ciałem, wysuwa się podczas żywienia). Patrząc na pluskwę gołym okiem widzimy jednak głównie jej odwłok, który z reguły ma barwę brązową lub przeźroczystą. Gdy pluskwa jest odżywiona jej odwłok przyjmuje purpurowo-czerwoną barwę (od krwi).
Często do rozpoznania czy mamy do czynienia z pluskwą pomocna jest lupa lub szkło powiększające wraz z latarką LED. W przypadku większych osobników można je zauważyć gołym okiem. Pluskwy gnieżdżą się w budynkach mieszkalnych. Miejsce ich żerowania to przede wszystkim tapicerowane meble oraz wszelkie elementy drewniane lub tkane. Może to być boazeria, odklejone tapety, ramy obrazów, karnisze, zasłony, gniazdka elektryczne, szczeliny łóżek oraz wiele innych elementów wyposażenia domowego.
Pluskwy na przestrzeni wieków nauczyły się przetrwać.
Pluskwy to żyjątka, które na przestrzeni wieków wyjątkowo mocno wykształciły naturalne umiejętności przetrwania. To zdumiewające, że historia pluskwy domowej sięga czasów sprzed naszej ery. Tymczasem do dnia dzisiejszego nawet w krajach wysoko rozwiniętych gatunek ten nie został doszczętnie wytępiony.
Poniżej wymieniamy 5 zdumiewających faktów na temat życia pluskiew, które sprawiają, że ich zdolność do przetrwania jest wyjątkowo wysoka:
- W przypadku braku żywiciela pluskwa potrafi przetrwać nawet kilka miesięcy, max. 3 miesiące potem przechodzi w stan hibernacji
- Jeśli umiejętność przetrwania kilku miesięcy bez żywiciela nie to wciąż zbyt mało, pluskwa ma jeszcze jedną zdumiewającą umiejętność. Otóż jest owadem, który potrafi przejść w stan hibernacji do momentu kiedy nie wróci żywiciel, który wydziela ciepło i emisję dwutlenku węgla. W momencie kiedy go wyczuje wybudza się żądna krwi.
- Pluskwy znakomicie czują się w temperaturze pokojowej. Jednocześnie potrafią przetrwać nawet przez ok. 30 dni w temperaturze ujemnej.
- W internecie jest wiele informacji na temat długości życia pluskwy, z niektórych artykułów można wywnioskować, że pluskwa żyje w nieskończoność dzięki temu, że przechodzi w stan hibernacji. Oczywiście nie jest to prawdą, pluskwy domowe mogą przetrwać maksymalnie ok. 300 dni (10 miesięcy), co w świecie insektów jest i tak bardzo dobry wynikiem ponieważ większość owadów nie przeżywa więcej niż rok.
- Samica jednorazowo składa, aż 25-50 jaj, przez całe życie łącznie ok. 250-500 sztuk. Rozmiar jajeczek składanych przez pluskwy to około 1-2 mm, mają kolor perłowy i kształtem przypominają ziarna ryżu. Niestety często jaja pluskiew są składane w mało dostępnych miejscach więc nawet jeśli są widoczne ludzkim okiem to nie zawsze udaje się je zlokalizować. Co ciekawe, aby pluskwa mogła zostać zapłodniona tym samym złożyć jaja, musi napić się krwi 72 godziny przed stosunkiem. Oznacza to, że jeśli pluskwy nie mają żywiciela to nie mogą się mnożyć. Warto wiedzieć, że zazwyczaj jaj należy szukać w bliskich okolicach łóżka, w ramach obrazów, listwach przypodłogowych oraz w tyłach mebli lub pod nimi.
Powyższe fakty, tylko potwierdzają jak bardzo ważne jest szybkie reagowanie na pojawienie się pluskwy domowej. Pluskwy rozmnażają się bardzo szybko i do tego potrafią przetrwać niespotykanie długi czas bez żywiciela. To sprawia, że są wyjątkowo trudne do usunięcia.
Czy pluskwy pojawiają się tylko w zaniedbanych mieszkaniach?
Warto odnotować, że standard czystości w jakim jest utrzymane mieszkanie nie ma większego znaczenia. Zazwyczaj pluskwa jest przynoszona z innych mieszkań (np. zaczepiając się o ciuchy) lub wchodzi do walizki jako nieoczekiwana pamiątka z wakacji. Poza tym pluskwę możemy przynieść praktycznie z każdego miejsca publicznego np. kina, teatru, szkoły, szpitala, pociągu lub samolotu. Zatem stereotyp mówiący, że pluskwa dotyczy tylko zaniedbanych mieszkań jest po prostu nieprawdziwy. Wbrew powszechnej opinii kurz wcale nie jest czymś co jest interesujące dla tego gatunku. Pluskwiaki przede wszystkim żerują głównie tam, gdzie mają bezpośredni dostęp do żywiciela (np. łóżka, fotele).
Jak żyje pluskwa?
Celem życia pluskwy domowej poza rozmnażaniem i składaniem jaj, jest znalezienie żywiciela, od którego uzyskiwana jest krew. Aby tego dokonać pluskwa rozpoznaje wydychany przez ludzi dwutlenek węgla i emisja ciepła.
Składanie jaj
Życie pluskwy jest dosyć mocno uzależnione od panującej temperatury. W przypadku 35 stopni Celsjusza czas potrzebny na wyklucie się larwy (z jaj) to zaledwie kilka dni. Gdy temperatura jest niższa (np. 15 stopni Celsjusza) czas wyklucia jest znacznie dłuższy, gdyż oscyluje w granicach 14-30 dni.
Standardowo w temperaturze pokojowej pluskwa domowa potrzebuje jednego tygodnia do wylęgu jaj.
Cykl rozwojowy pluskwy
Pełny cykl rozwojowy trwa około 3-7 tygodni, w zależności od dostępu do krwi żywiciela, bez krwi cykl rozwojowy stoi w miejscu. Natomiast czas życia dorosłego osobnika wynosi około 300 dni.
Larwa pluskwy jest podobna do dorosłej postaci. Różnice są widoczne w rozmiarze (są znacznie mniejsze) oraz kolorze odwłoka, który w przypadku młodych osobników jest bardziej przeźroczysty.
Wpływ temperatury na życie pluskiew
Temperatura bez wątpienia mocno wpływa na moment wylęgania się larwy z jaj. Natomiast jak temperatura wpływa na życie dorosłych osobników?
Okazuje się, że niska temperatura nie jest dużą przeszkodą. Nawet przy kilku stopniach poniżej zera pluskwa potrafi przetrwać miesiąc! Na szczęście dużo łatwiej ją zwalczyć za pomocą wysokiej temperatury. Już 45 stopni Celsjusza wystarczy by zabić pluskwę na każdym etapie jej rozwoju. Dlatego też sposobem na pozbycie się tych owadów jest “gotowanie” tkanin na których mogą być pluskwy w wysokiej temperaturze.
Zazwyczaj są to: koce, zasłony, firany, ubrania oraz pościel, prześcieradło, poszewki i poduszki.
Jak rozpoznać ukłucie pluskwy?
Czas żerowania pluskwy przypada na porę nocną, najczęściej między 24:00-3:00 w nocy. Dlatego do ukąszenia zazwyczaj dochodzi, gdy śpimy. Samo ukłucie pluskwy uchodzi raczej za bezbolesne ze względu na aplikowane substancje znieczulające. Najprawdopodobniej dopiero rano zorientujemy się że na naszym ciele pojawiły się czerwone bąble. Jak wyglądają ugryzienia pluskwy? Charakterystyczne ukąszenia pluskiew przyjmują postać 3-4 bąbli ułożonych w formie linii prostej lub trójkąta. Niestety o ile samo ukłucie jest bezbolesne o tyle świąd będący następstwem ukąszenia bywa silny co skutkuje niekontrolowanym rozdrapywaniem skóry, co z kolei może prowadzić do zakażenia. Jednocześnie warto wiedzieć, że pluskwa domowa zazwyczaj nie roznosi chorób. W skrajnych przypadkach możliwe jest pojawienie się gronkowca złocistego oraz infekcji takich jak posocznica, zapalenie szpiku kostnego lub zespół wstrząsu toksycznego.
Co ciekawe pluskwy słabo sobie radzą z włosami na ciele człowieka. Dlatego osoby o silnym owłosieniu mogą czuć się bezpieczniejsze. Pluskwy wybierają miejsca, w których skóra jest najdelikatniejsza i pozbawiona owłosienia. Dlatego często do ukłuć dochodzi na wysokości przedramienia.
Jak zwalczać pluskwy? Nie zwlekaj, zacznij działać skutecznie!
Gdy w domu znajdziemy pluskwę, zazwyczaj na początku wydaje nam się że ten problem po prostu minie. Potem korzystamy z domowych sposobów, a dopiero na końcu korzystamy z pomocy specjalisty. To duży błąd, gdyż czas działania jest bardzo ważny. Pamiętajmy, że pluskwy składają jaja i szybko się rozmnażają, dlatego trzeba działać jak najszybciej.
Domowe sposoby zazwyczaj rozpoczynają się od zastosowania octu, spirytusu, wyposażenia mieszkania w pułapki na pluskwy oraz inwestycje w wątpliwej jakości środki owadobójcze.
Czy wymienione metody kompletnie nie działają?
Niezupełnie. Na pewno cześć preparatów rzeczywiście działa, jednak ich ogólna skuteczność jest niska lub nawet bardzo niska. Uśmiercenie pięciu – dziesięciu czy nawet dwudziestu pluskiew nic nie znaczy. Aby pozbyć się problemu trzeba do tego zadania podejść w sposób kompleksowy. Dlatego zazwyczaj domowe sposoby to po prostu zbędne koszty, których efekt jest daleki od oczekiwanego. Gdy środki owadobójcze zawodzą zdesperowani lokatorzy decydują się na kosztowne remonty oraz wymianę mebli (w szczególności wymianę łóżka). Co niestety w większości przypadków również zawodzi, gdyż niesforne owady ukrywają się w listwach, gniazdkach i wszelkiego rodzaju szczelinach. Poza tym mogą przetrwać w rzeczach osobistych. Jak zatem pozbyć się niechcianych lokatorów?
Według specjalistów zamgławianie ULV jest obecnie najskuteczniejszą metodą walki z pluskwą domową.
Czym jest zamgławianie ULV? Jest to metoda polegająca na rozpyleniu skutecznych i sprawdzonych środków za pomocą specjalistycznej “dmuchawy”. Obecnie jest to jeden z niewielu sposobów walki z pluskwą domową, który jest rekomendowany praktycznie przez wszystkich specjalistów w branży DDD. Zamgławianie ULV uchodzi za najskuteczniejszy sposób, gdyż mikro kropelki (wielkości około 20 mikronów) są w stanie dotrzeć do każdej najmniejszej szczeliny niosąc śmiercionośne żniwo.
Na podstawie licznych doświadczeń zostały wybrane trucizny, na, które pluskwy reagują najsilniej. Stosujemy wyłącznie środki z zawartością pyretroidów. Co ważne są to środki, które przy zachowaniu podstawowych zasad higieny (np. wietrzenie mieszkania po wykonanym zabiegu) są w pełni bezpieczne dla człowieka.
Co ciekawe niektóre teorie mówią, że pluskwy potrafią się uodpornić na działanie trucizny. Jednak nawet na to jest metoda! Otóż stosuje się różne mieszanki preparatów owadobójczych w postaci kilku powtarzanych po sobie rozpyleń. Na każdym zabiegu używamy mieszanki składającej się z różnych środków (od 3 do 5). Używana przez nas mieszanka to zestaw skutecznych środków wybranych na bazie lat doświadczeń.
Podsumowanie – 5 najważniejszych faktów, które musisz wiedzieć o walce z pluskwą domową.
W ramach podsumowania przedstawiamy Państwu w pigułce, najważniejsze informacje dotyczące walki z pluskwą domową.
- Pluskwy są spotykane w zadbanych i czystych mieszkaniach. Niestety pluskwy łatwo można “przynieść” do swoje mieszkania z zewnątrz np. z hotelu, pensjonatu, kina, teatru, pociągu szpitala, akademika itd.
- Pluskwa domowa jest niewielkich rozmiarów, jednak jest widoczna ludzkim okiem. Najczęściej żeruje w okolicy łóżka. Często jest spotykana w meblach, ramach obrazów, w pościeli, na firanach, zasłonach oraz w szczelinach pod listwami.
- Ukłucia pluskwy domowej przyjmują postać czerwonych kropek na ciele. Do ukłucia zazwyczaj dochodzi w nocy. Konsekwencje ukłucia z reguły nie są poważne, lecz mogą prowadzić do nieprzyjemnego uczucia świądu.
- Domowe sposoby walki z pluskwą domową charakteryzują się niską skutecznością. Zazwyczaj wiążą się z niepotrzebnymi kosztami.
- Obecnie najskuteczniejszą metodą w walce z pluskwą jest dezynsekcja przeprowadzona za pomocą zamgławiania ULV.
Więcej informacji na temat pluskiew domowych i ich zwalczania znajdziesz TUTAJ
Popularne Pytania i Odpowiedzi
1. Czy pluskwy domowe mogą żyć bez ludzkiej krwi? Jak długo?
Pluskwy domowe są pasożytami, które zazwyczaj żywią się krwią ludzką, ale mogą również przeżyć, spożywając krew innych ciepłokrwistych organizmów. Zaskakującym faktem jest, że dorosłe osobniki mogą przeżyć nawet do roku bez posiłku krwi, chociaż zwykle starają się karmić co 5-10 dni. Larwy pluskiew, znane jako nimfy, mogą przetrwać kilka miesięcy bez pożywienia.
2. Jakie są najdziwniejsze miejsca, w których pluskwy domowe mogą się ukrywać?
Pluskwy domowe są mistrzami w ukrywaniu się, a ich płaskie ciała pozwalają im wciskać się w najmniejsze szczeliny. Oprócz łóżek, materacy i mebli tapicerowanych, mogą one znaleźć schronienie w miejscach tak zaskakujących jak gniazdka elektryczne, za obrazami na ścianie, w urządzeniach elektronicznych, a nawet pod łuskami papieru ściennego.
3. Jakie są najbardziej niezwykłe metody, których ludzie używają do zwalczania pluskiew?
Wśród tradycyjnych metod jak chemikalia i wysoka temperatura, istnieją bardziej ekstrawaganckie i mniej znane sposoby walki z pluskwami. Niektóre z nich to wykorzystanie roślin, które odstraszają pluskwy, jak np. mięta pieprzowa czy liście laurowe. Zszokujące może być też wykorzystanie określonych fal dźwiękowych, które rzekomo zakłócają i odstraszają pluskwy, choć skuteczność tych metod nie zawsze jest naukowo potwierdzona.
4. Czy to prawda, że pluskwy mogą przenosić choroby?
Na szczęście, w przeciwieństwie do wielu innych owadów hematofagicznych, jak komary, pluskwy domowe nie są znane z przenoszenia chorób zakaźnych między ludźmi. Jednak ich ugryzienia mogą powodować różne reakcje alergiczne, od łagodnych po bardzo poważne, i zazwyczaj są wysoce nieprzyjemne z powodu swędzenia i możliwości wtórnej infekcji z powodu drapania.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.