Na początku pragniemy podkreślić, że domowe sposoby na mole spożywcze mogą być skuteczne jedynie w formie prewencji lub dla utrwalenia przeprowadzonej dezynsekcji. W naszej ofercie znajdziesz profesjonalne techniki zwalczania moli, w tym pułapki feromonowe. Wyjaśniamy, czy istnieje dobry sposób na mole spożywcze i dlaczego domowe metody są zwykle zawodne.

Mole spożywcze – co to jest? Czym się żywią?

Jak wyglądają mole spożywcze? Mole spożywcze to małe owady, które mogą atakować żywność, zboża, przyprawy, herbatę, suszone owoce i inne suche produkty spożywcze. Mole spożywcze powodują duże szkody w magazynach, sklepach spożywczych i w domach, dlatego ważne jest, aby zachować czystość i higienę otoczenia, a także przechowywać produkty spożywcze w szczelnych pojemnikach. Jednak kiedy już dojdzie do ich inwazji, należy podjąć wszelkie niezbędne środki, które doprowadzą zarówno dorosłe osobniki, jak i ich larwy do szybkiego usunięcia. Tylko fachowiec jest w stanie rozpoznać rodzaje moli spożywczych i dopasuje do nich skuteczną formę dezynsekcji.

Domowe sposoby na mole spożywcze. Co możesz zrobić, zanim wezwiesz fachowców?

Co na mole spożywcze będzie skuteczne? Ograniczmy się do działań, które możesz przeprowadzić samodzielnie, zanim wezwiesz specjalistów z branży DDD. Absolutnie nie zalecamy wykorzystywania na własną rękę ogólnodostępnych środków chemicznych. Mogą okazać się nie tylko nieskuteczne, ale też niebezpieczne dla Ciebie, domowników i produktów spożywczych. Co możesz zatem zrobić?

Zlokalizuj źródło powstawania moli i wyrzuć otwarte produkty spożywcze

Pierwszym krokiem w samodzielnej walce z molami spożywczymi jest zlokalizowanie ich źródła. Może to być np. niesprzątana szafka, która zawiera produkty spożywcze, stare mąki lub inne sypkie produkty, które są idealnym środowiskiem dla moli spożywczych. Po zlokalizowaniu źródła należy je oczyścić i zdezynfekować. Wszystkie otwarte opakowania wyrzuć do kosza i szczelnie zakręć worek na śmieci.

Zadbaj o czystość

Po opróżnieniu szafek kuchennych (właśnie tam najczęściej gromadzą się mole) dokładnie oczyść ich wnętrze. Możesz to zrobić za pomocą odkurzacza, myjki parowej lub ręcznie. Niezmiernie ważne jest, aby dokładnie umyć i oczyścić wszystkie powierzchnie, w tym szafki, półki i regały uwzględniając szczeliny mebli.

Po oczyszczeniu szafek przyklej pułapki

Chociaż ich działanie jest ograniczone, mogą wyłapać pojedyncze osobniki fruwające. Na wewnętrzne drzwiczki szafki przyklej pułapki na mole spożywcze. Działają na podobnej zasadzie jak lep na muchy i nie stanowią zagrożenia dla produktów spożywczych przechowywanych w szafkach.

Najlepszy sposób na mole spożywcze – profesjonalna dezynsekcja

W branży DDD (Dezynsekcja, Dezynfekcja, Deratyzacja) istnieją specjalne preparaty przeznaczone do zwalczania tych szkodników. Środki te zazwyczaj zawierają składniki, które oddziałują na układ nerwowy owadów, powodując ich śmierć lub uniemożliwiając rozwój larw i jaj. Najczęściej stosowanymi składnikami są pyretroidy, które są syntetycznymi związkami chemicznymi podobnymi do naturalnych piretryn, ale trwalszymi i skuteczniejszymi.

Jeżeli interesują Cię skuteczne i bezpieczne sposoby na mole, zachęcamy do kontaktu! Od wielu lat specjalizujemy się w realizacji nowoczesnych i dyskretnych metod dezynsekcji z branży DDD.