Na ring wkraczają dziś znane wszystkim szkodniki! Mole spożywcze a ubraniowe – czym się różnią? Jak je rozpoznać i jak się ich pozbyć? Bo choć mogą wydawać się niewinnymi ćmami, kiedy trafią do Twojej szafy lub półki z kaszami, trudno zachować spokój. Rozmnażają się w zastraszającym tempie i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie wszystkim domownikom. Co możesz zrobić w sytuacji, gdy na kuchennym blacie zobaczysz dumną omacnicę spichrzankę? Odpowiedź w artykule.

Mole spożywcze a ubraniowe – na czym polega różnica?

Wspomniana omacnica spichrzanka to oficjalna nazwa mola spożywczego, który często określany jest też mianem mola kuchennego. Te nieprzyjemne stworzenia zazwyczaj żerują na kaszach i wszelkich produktach sypkich. Możesz je znaleźć również w mące lub cukrze.

Jak wyglądają mole spożywcze?

Jeśli się obawiasz, że trudno Ci będzie rozpoznać takiego mola, gwarantujemy, że bardzo szybko zorientujesz się, z jakim szkodnikiem masz do czynienia. Jeśli nie wiesz, jak wyglądają mole spożywcze, śpieszymy z wyjaśnieniami. Mole kuchenne zazwyczaj są dosyć ciemne, ich głowa ma kolor brązowy, a ciało – wraz z rozwojem – przechodzi od białej do ciemniejszej barwy. Spotkasz kolory zbliżone do zielonego, czerwonego lub pomarańczowego. Barwa, jaką ostatecznie utrzymają, będzie zależna od spożywanego przez nie pokarmu. Ich skrzydła, również dosyć ciemne, osiągają rozpiętość od 14 do 18 mm.

Omacnice spichrzanki znoszą ogromną ilość jaj. Wydaje się, że żyją niedługo, bo zaledwie 14 dni, ale w tym czasie są w stanie pozostawić setki larw, które składają na pokarmach. Są wytrzymałe na działanie nawet dość trudnych warunków atmosferycznych i dobrze sobie radzą z niskimi temperaturami.

Jak wyglądają mole ubraniowe?

Mole ubraniowe są mniejsze i jaśniejsze od moli spożywczych. Ich oficjalna nazwa to mól włosienniczek, ale najczęściej można się spotkać z określeniami takimi jak: mól ubraniowy lub mól odzieżowy. Jak sama nazwa wskazuje, z nieukrywaną przyjemnością niszczą ubrania i żerują w szafach. Mają słomkową barwę, a ich skrzydła osiągają rozpiętość około 11 mm. Choć – w przeciwieństwie do swojej kuchennej poprzedniczki – mogą wzbudzać chwilową litość, bo pochodzą z rodziny molowatych, czyli reprezentują motyle, szkody, które są ich udziałem, zatrważają!

Larwy tego stworzenia żywią się tkaninami. Najlepiej smakują im materiały bawełniane, moherowe lub futrzane. Nie gardzą dywanami, a nawet pokryciami sof lub foteli. Łatwo to zauważyć po dziurach, które zostawiają. Jeśli z Twojej szafy wyfrunie taki towarzysz, musisz działać kompleksowo.

Jak pozbyć się moli?

Chcesz wiedzieć, jak wytępić mole? Opcji jest sporo, choć – nie oszukujmy się – mamy do czynienia z godnym i sprytnym przeciwnikiem. Niestety mole spożywcze mogą przywędrować do Twojego domu razem z zakupami spożywczymi. Potrafią nawet wlecieć przez okno! Z racji, iż rozmnażają się bardzo szybko, gdy zauważysz w swojej szafce tego szkodnika, musisz dokonać szybkiego ataku.

Jak pozbyć się moli spożywczych?

  • Wyjmij z półek wszystkie produkty i dokładnie je oczyść. Wszelkie kasze, mąki itp. musisz niestety wyrzucić. Jak już wiesz, omacnica spichrzanka składa jaja na produktach sypkich. Jeśli w Twojej szafie znajdują się otwarte papierowe torby z kaszą, niestety nie jesteś w stanie sprawdzić, czy nie została tam żadna larwa. Co więcej! Nie wiemy, czy wiesz, ale mole spożywcze potrafią przegryźć folię! Dlatego najlepszym miejscem do przechowywania artykułów żywnościowych są szklane pojemniki, słoiki lub szczelnie zamykane pudełka.
  • Musisz też dokładnie umyć półkę i przeprowadzić gruntowne porządki w mieszkaniu.
  • Czasem może się okazać, że konieczna będzie dezynsekcja. Nigdy z tym nie zwlekaj! Odkażenie całego domu pozwoli Ci w szybki i skuteczny sposób pozbyć się niechcianych szkodników.

Jak pozbyć się moli ubraniowych?

W tym przypadku również liczy się czas. Każda dodatkowa larwa wydłuża walkę z tymi stworzeniami. Jeśli zauważysz przelatującego mola odzieżowego, działaj!

  • Przede wszystkim musisz zacząć od sprzątania. Wyjmij wszystkie ubrania z półek i szaf. Wypierz je w ciepłej wodzie i proszku do prania.
  • Całą powierzchnię półek, szaf, ścian, a nawet podłóg wokół mebli dokładnie wyczyść. Zwróć szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca, takie jak: rogi, kąty, kanty i zagięcia.
  • Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni możesz rozprowadzić preparat owadobójczy. Jeśli nie chcesz robić tego samodzielnie, skorzystaj z dezynsekcji. Specjaliści, którzy zajmują się tym od lat, w szybki sposób rozprawią się z włosienniczkiem i nie tylko.
  • Na koniec zabezpiecz swoje ubrania. O ile to możliwe, przechowuj je w plastikowych workach lub szczelnych pudełkach.

Zarówno mole spożywcze, jak i mole ubraniowe to niewdzięczni i niechciani lokatorzy wielu mieszkań. Nie musisz toczyć z nimi samodzielnej walki, zwłaszcza że ta wcale nie jest prosta. Jeśli potrzebujesz wsparcia lub liczysz na pomoc profesjonalistów, napisz do tych, którzy wiedzą, jak wytępić mole.

Sprawdź: