Ludzie nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z nieprzyjemnymi zapachami w domu, pleśnią, grzybami, pojawieniem się owadów lub gryzoni. Dlatego najczęściej ten problem przyjmuje skalę katastrofy, która wypędza mieszkańców z własnego domu, stanowiąc dla nich realne zagrożenie.

W takich przypadkach potrzebna jest pomoc specjalizującej się firmy DDD. Aby wiedzieć, jaką procedurę należy wykonać, trzeba zrozumieć różnicę między dezynfekcją, dezynsekcją i deratyzacją.

Te procedury nie są łatwe do przeprowadzenia, domowe sposoby i środki dostępne w sklepach nie pozwalają pozbyć się problemu, a jedynie go chwilowo maskują. Po czym wróci on ze zwiększonym impetem. W końcu wszystkie szkodniki i roznosiciele drobnoustrojów mają bardzo wysokie zdolności adaptacyjne, a ich populacja rośnie w szalonym tempie. Powodują nie tylko dyskomfort psychiczny, niszczą meble, artykuły spożywcze, a także stanowią realne zagrożenie dla zdrowia. Szkodniki te są nosicielami tak niebezpiecznych chorób, jak gruźlica, salmonelloza, dur brzuszny, leptospiroza, toksoplazmoza, zapalenie wątroby i wiele innych.

Dezynsekcja i deratyzacja czyli profesjonalne zwalczanie owadów i gryzoni

Profesjonalna kontrola insektów i gryzoni różni się od samodzielnych zabiegów przede wszystkim wysoką wydajnością i brakiem nieprzyjemnych skutków ubocznych. Ponadto profesjonaliści działają szybko i z reguły mogą oferować kilka dogodnych schematów współpracy, dedykowanych zarówno dla osób fizycznych, jak i dla firm. Warto pamiętać, że niszczenie szkodników w mieszkaniu nie toleruje amatorstwa i stosowania nieskutecznych metod, dobry wynik może zagwarantować tylko specjalista DDD.

Dezynfekcja nie powinna być przeprowadzana na własną rękę

Dezynfekcja pomieszczeń, ma na celu zniszczenie grzybów, pleśni, wirusów, bakterii i innych patogennych mikroorganizmów, które mogą być nosicielami chorób zakaźnych.

Procedura dezynfekcji obejmuje również niszczenie toksyn, które pozostały po bytowaniu szkodników. To seria środków mających na celu zniszczenie czynników zakaźnych, głównym zadaniem jest zatrzymanie przenoszenia infekcji. Nowoczesne środki dezynfekujące są bezpieczne, dla zdrowia ludzkiego i środowiska, ale jednocześnie mają długą listę efektów przeciwwirusowych, przeciwbakteryjnych i mikrobiologicznych.

Ozonowanie mieszkania za pomocą ozonatorów przemysłowych Trioxygen wykonane przez firmę DDD pozwala pozbyć się patogenów chorobotwórczych. Żadne odświeżacze powietrza nie rozwiążą problemu z porównywalną efektywnością.

Samodzielna dezynsekcja, czyli zwalczanie owadów może przynieść więcej strat niż korzyści

Dezynsekcja to zestaw środków podejmowanych w celu wyeliminowania wszystkich rodzajów owadów, które stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Najbardziej niepożądanymi sąsiadami dla ludzi są karaluchy, prusaki, pluskwy, mrówki czy rybiki. Przeczytane w Internecie wskazówki dotyczące zwalczania tych owadów, są najczęściej w ogóle nieskuteczne lub działają tymczasowo, co może skończyć się zarobaczeniem całego mieszkania. Szmatka nasączona w piwie, ziemniaki z jajkiem i kwasem borowym oraz inne domowe sposoby działają w bardzo ograniczonym stopniu, kompletnie nie gwarantują rozwiązania problemu.

Nieprawidłowo wykonana dezynsekcja spowoduje rozpanoszenie się karaczanów (prusaki, karaluchy) oraz pluskiew do takiego rozmiaru, że profesjonaliści będą musieli stosować złożone procedury, aby je wytępić.

Korzystając z usług specjalistycznej firmy DDD wykonana zostanie usługa dezynsekcji z wykorzystaniem metody żelowej, składniki używane do tępienia owadów jest przysmakiem karaluchów i prusaków, które po jego spożyciu padną. Ponadto karaczany na swoim ciele zaniosą śmiercionośny środek do gniazda i unieszkodliwią pozostałe osobniki, powodując tzw. efekt kaskadowy lub domino. W efekcie po prawidłowo wykonanym zabiegu populacja owadów szybko się zmniejsza, a po tygodniu-trzech tygodniach domownicy mogą zapomnieć o problemi

Jednak najgorszym dla ludzi koszmarem są pluskwy, które zasiedlają materace lub łóżka tapicerowane, gryząc i wysysając krew z ofiar. Po ich nocnym bytowaniu, pozostają ślady ugryzienia na skórze oraz kropki krwi na pościeli. Odczuwane jest swędzenie, pieczenie, może dojść do reakcji alergicznej. Zbyt późne podjęcie odpowiednich działań, spowoduje nadmierne rozmnażanie insektów. Zdecydowanie nie rekomendujemy podjęcia walki z pluskwami za pomocą domowych sposobów.

Jednym z popularniejszych mitów jest zastosowanie pułapki z octu. Niestety, wykorzystanie octu do dezynsekcji będzie działało odstraszająco nie tylko na pluskwy, ale także na ludzi, ponieważ jak powszechnie wiadomo ocet jest substancją drażniącą i może spowodować problemy z drogami oddechowymi.

Czy warto zastosować środki owadobójcze ze sklepowych półek?

Jeżeli ściśle będą przestrzegane zasady ich zastosowania, mogą w pewnym stopniu pomóc, ale nie można liczyć, że na trwałe zlikwidują problem. Poza tym, środki chemiczne nie są obojętne dla zdrowia ludzi, dzieci i zwierząt domowych, popełnienie błędu podczas ich stosowania może mieć poważne skutki.

Ważną rzeczą jest prawdziwość informacji zawartych w ulotce informacyjnej, jeżeli producent wskaże, osiągnięcie efektu po 3 tygodniach, to, co będzie się działo w tym czasie. Otóż, karaluchy, prusaki, pluskwy, rybiki czy mrówki będą się spokojnie rozmnażać, zasiedlając coraz większe obszary mieszkania, domownicy będą znajdować martwe i żywe osobniki.

Co z zakamarkami w mieszkaniu?

Tam oferowane środki nie docierają, a przecież to ulubione terytorium insektów. Naszym zdaniem na tego typu środki zdecydowanie szkoda pieniędzy.

Profesjonalne firmy DDD posiadają kilka metod do zwalczania pluskiew, karaczanów, czy rybików. Najpopularniejsze z nich to zamgławianie, opryskiwanie oraz aplikowanie żeli wysokobiałkowych. Większość z nich skutkuje efektami widocznymi już po pierwszym zabiegu. Natomiast w przypadku pluskwy domowej z reguły należy przeprowadzić 2-3 zabiegi, aby odnieść całkowity sukces.

Deratyzacja to walka z gryzoniami, których rozmiar może nieźle przestraszyć

Deratyzacja to procedura, która pomaga pozbyć się gryzoni i zapobiegać ich rozmnażaniu. Zagrożenie stanowią szczury i myszy. Samodzielnie wykonywane działania nie przyniosą upragnionych rezultatów, ponieważ szczury są inteligentnymi gryzoniami. Aby pozbyć się tych szkodników, trzeba zastosować profesjonalne podejście.

Specjaliści z firm DDD mogą wykonać dwa rodzaje zabiegów:

  • Profilaktyczny – jest przeprowadzany w celu zapobiegania przenikaniu gryzoni oraz stworzenia warunków, w których nie byłyby w stanie się rozmnażać.
  • Eksterminacja – odbywa się mechanicznie (pułapki, chwytacze, klatki) i chemicznie (przynęta z trucizną w karmnikach).

Przeprowadzenie samodzielne deratyzacji nie przyniesie dobrych wyników. Kupione w sklepie trutki na szczury i myszy zawierają stężenie o połowę mniejsze niż profesjonalne środki, jednak mogą zadziałać na kilka osobników, a pozostałe szybko zwęszą zagrożenie i nie będą zjadały trucizny. Aby proces deratyzacji przebiegał efektywnie trzeba zabezpieczyć wszystkie miejsca, którymi wchodzą gryzonie.

Często mamy do czynienia z sytuacją w której mieszkańcy nie potrafią samodzielnie zdiagnozować wszystkich szczelin, specjaliści DDD mają doświadczenie i potrafią doradzić jak wykonać skuteczne uszczelnianie szczelin. Trzeba mieć na uwadze, że gryzonie to roznosiciele wielu drobnoustrojów, chorób, które zagrażają zdrowi, a nawet życiu. Dlatego nie warto walczyć z nimi na zasadzie prób i błędów, lecz wynająć profesjonalistów dysponujących cennym doświadczeniem.

Pomimo faktu, że dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja różnią się między sobą, istnieje coś, co je łączy. W końcu wszystkie te procedury poprawiają jakość życia ludzi i pomagają pozbyć się szkodników.