Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy ocet na pluskwy przyniesie jakiekolwiek efekty. Te małe szkodniki mogą pojawić się w każdym domu, a na ich przybycie nie ma większego wpływ stopień czystości panujący w danym pomieszczeniu. Pluskwy mogą być przyniesione na przykład z innych mieszkań bądź hotelu – są na tyle małe, że trudno jest je zauważyć!

Pluskwy – cechy charakterystyczne

Pluskwy to owady, które trudno zauważyć gołym okiem. Mają bowiem około czterech do sześciu milimetrów długości, przy trzech milimetrach szerokości. Tego typu szkodniki żywią się krwią zwierząt ciepłokrwistych – w tym również ludzi. Zazwyczaj przebywają w miejscach, w których mają bezpośredni dostęp do swojego żywiciela. Można je zatem znaleźć w fotelach, wersalkach czy łóżkach.

Głównym sygnałem świadczącym o tym, że w naszym domu zalęgły się pluskwy, są ślady ugryzień na ciele. Do takiego ataku dochodzi wyłącznie w nocy – pluskwa żeruje bowiem między północą a godziną trzecią. Ukłucie z reguły nie jest bolesne – pluskwa aplikuje bowiem swojej ofierze substancje znieczulające.

Ugryzienie pluskwy zostawia na skórze czerwone bąble. Są one dość charakterystyczne, gdyż przyjmują postać trzech lub czterech bąbli – zazwyczaj w linii prostej bądź w formie trójkąta. Ugryzienie może powodować trudny do wytrzymania świąd, który może doprowadzić do rozdrapania takiego miejsca. To z kolei sprawia, że na skórze może pojawić się trudny do wyeliminowania stan zapalny. W przypadku zauważenia u siebie takich śladów, należy niezwłocznie zastanowić się nad tym, jak odstraszyć pluskwy.

Czy ocet zabija pluskwy?

W internecie znaleźć można wiele domowych sposobów na to, jak pozbyć się pluskiew. Jednym z nich jest użycie octu. Czy ocet pomaga na pluskwy? Udowodnione zostało, że zapach octu może odstraszyć pluskwy. Aplikowanie takiej substancji na poduszki czy łóżko doprowadzi zatem do spadku liczby ukąszeń. Warto jednak przy tym pamiętać, że ocet wydziela opary, które mogą silnie podrażnić błony śluzowe górnych dróg oddechowych oraz płuc. Wdychanie ich w czasie snu może być zatem bardzo niebezpieczne.

Podobnie sytuacja wygląda w momencie spryskania octem mebli. Mogą one w pewien sposób odstraszyć pluskwy, ale tym samym doprowadzić do uszkodzenia szaf czy innych elementów danego pomieszczenia. Czy ocet pomaga na pluskwy? W pewnym stopniu tak, jednak używanie tego środka może doprowadzić do znacznie większych konsekwencji – w tym również zdrowotnych!

Zdecydowanie lepszym pomysłem na pozbycie się pluskiew oraz innych niepożądanych owadów ze swojego domu, jest wynajęcie osób, które szybko i sprawnie przeprowadzą dezynsekcję. Proces taki nie kosztuje wcale dużo, a sprawia, że mieszkanie czy dom będzie całkowicie wolne od różnego rodzaju pasożytów! Czynności wykonywane są wyłącznie przez specjalistów, a użyte do dezynsekcji środki nie niszczą mebli ani podłogi. Jeżeli zatem zauważysz na swojej poduszce pluskwy bądź świąd ugryzień na ciele nie będzie Ci dawał spokoju – koniecznie skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy wyeliminują za Ciebie ten problem.