Dobry materac na łóżko może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Inwestuje się w niego z intencją regenerującego przyjemnego snu. Pluskwy w materacu są ostatnim, czego oczekujesz od bezpiecznych ścian swojej sypialni… A zdarzają się coraz częściej! Ocieplenie klimatu sprawia, że nielubiące zimna pluskwy mają wspaniałe warunki do namnażania populacji w domach, biurach, mieszkaniach, hotelach, szpitalach i środkach komunikacji publicznej. Czy wiesz, jak pozbyć się pluskiew z łóżka?

Jak sprawdzić, czy są pluskwy w materacu?

Do pierwszych z symptomów, które mogą świadczyć o tym, że w Twoim domu są pluskwy, jest pojawianie się na ciele charakterystycznych białych i czerwonych ukąszeń. Pluskwy to pasożyty, które żywią się krwią ssaków. Żywicielem dla nich możesz być zarówno Ty, jak i Twoje zwierzęta domowe.

Pluskwa domowa – po czym poznać jej obecność?

Ugryzienia pluskiew swędzą i są zazwyczaj skupione blisko siebie (kilka ugryzień w linii prostej lub skupione na obszarze trójkąta). Najczęściej są mylone z objawami alergii. Pluskwy w materacu manifestują swoją obecność również na kilka innych sposobów:

  • Na materacu lub prześcieradle możesz zauważyć małe ślady krwi.
  • Okolicom łóżka towarzyszy charakterystyczny, słodkawy zapach.
  • Po zdjęciu prześcieradła możesz zauważyć spacerujące pluskwy na materacu.

Z uwagi na fakt, iż pluskwy chronią się w kryjówkach i żerują po zmroku, niezwykle rzadko obserwuje się postacie dorosłe tych szkodników. Najtrudniejszym do przeoczenia objawem obecności pluskwy są pojawiające się na ciele charakterystyczne ślady ugryzień.

Jak pluskwy przedostają się do domu?

Mimo tego, że obecność pluskiew kojarzy się z brudnymi, zaniedbanymi lokalami, prawda jest taka, że mogą przedostać się do mieszkania zupełnie przez przypadek.

Możesz je przynieść na własnej odzieży po podróży pociągiem, tramwajem lub autobusem, po pobycie w hotelu, mogą też znajdować się na używanych meblach. W obrębie bloku mieszkalnego pluskwy sprawnie przemieszczają się traktami utworzonymi przez przewody wentylacyjne i rury.

Największy problem stanowi obecność populacji pluskwy domowej w obiektach takich jak hotele, hostele, akademiki i internaty. Duża rotacja mieszkańców sprzyja pojawieniu się szkodników. Dlatego od razu po stwierdzeniu obecności owadów w materacu, meblach czy w innym miejscu, należy natychmiast zgłosić to osobie zarządzającej obiektem. Będzie mogła szybko rozpocząć odpowiednie działania eliminacyjne, by nie dopuścić do dalszego rozprzestrzeniania się pluskwy domowej.

Skąd się biorą pluskwy w materacu?

Pluskwy w materacu – skąd się biorą?

Pluskwa domowa w otoczeniu człowieka przebywa w kryjówkach. Małe rozmiary są w tej sytuacji wielkim atutem. Ze względu na spłaszczony kształt ciała pluskwy mogą wejść w szczeliny między meblami, pod naderwaną tapetę, pod dywan, do kontaktu elektrycznego czy pod łóżko. Chętnie też chowają się w materacu, gdzie wciskają się w okolice stelaża lub między szwy.

Jasny kolor ciała głodnej pluskwy pomaga jej ukryć się na powierzchni białego lub kremowego pokrowca od materaca. Osobniki pluskwy domowej przedostają się do materaca z innych miejsc w mieszkaniu, bezpośrednio z odzieży i ciała człowieka, ponieważ właśnie w materacu mają najlepsze warunki do życia i blisko żywiciela. Preferują suche, ciepłe i zacienione miejsca. Materac jest korzystną lokalizacją ze względu na bliskość ciała człowieka. Taka idealna kryjówka zapewnia szkodnikom schronienie, doskonałe warunki bytowania i obfitość pożywienia. Dlatego, niestety, pluskwy często wybierają materac na swój dom.

Gdzie jeszcze chowają się pluskwy?

Możesz mieć pewność, że jeżeli zauważyłeś pluskwę na materacu, znajdziesz je również w innych częściach domu. Pluskwy lubią ciepłe, suche i ciemne miejsca. Szukaj ich w szczelinach łóżka, zagłębieniach sof, w książkach, za obrazami, w szczelinach tapet itp. Szczególnie upodobały sobie tapicerowane meble i przestrzenie pod wykładziną lub dywanem. Pasożyty są bardzo małe. Średnia długość ich odwłoka wynosi od około 5 do 7 mm. Najedzone przybierają czerwono-brązowy kolor, głodne będą miały żółty odcień. Te cechy sprawiają, że pluskwa domowa może się bardzo skutecznie kamuflować, przez co zauważenie i zwalczanie pluskiew nie należą do prostych zadań.

Jak się pozbyć pluskiew z materaca?

Pluskwy w materacu – jak się pozbyć pasożytów?

Jak pozbyć się pluskiew z łóżka? Na początku warto zdać sobie sprawę, że plaga insektów obejmuje nie tylko łóżko, ale z pewnością wiele innych zakamarków w mieszkaniu. Wyrzucenie materaca i zakup nowego nie załatwi sprawy. Pasożyty szybko znajdą w nim dla siebie nowe lokum.

Jeśli szczególnie zależy Ci na tym, by oszczędzić materac, jest na to sposób. Z uwagi na to, że pluskwy giną w temperaturze powyżej 65 stopni Celsjusza, możesz je wyeliminować za pomocą generatora pary. W ten sposób pozbędziesz się larw i jaj pluskwy domowej ze swojego materaca. 

Przed rozpoczęciem działania musisz najpierw zdjąć pościel, pokrowiec i prześcieradło. Koniecznie wypierz je w wysokiej temperaturze, a najlepiej dodatkowo wysusz w suszarce bębnowej. 

Niestety, metoda ta ma też swoje minusy. Jeśli pluskwy zadomowiły się bardzo głęboko w materacu lub gdy parownica nie wytwarza wystarczająco wysokiej temperatury, procedura może okazać się nieskuteczna. Wtedy trzeba skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej.

Stosowanie środków owadobójczych na własną rękę jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy robisz to w miejscu takim jak sypialnia. Warto też pamiętać, że pluskwy nie przebywają jedynie w materacu. Chętnie gnieżdżą się m.in. w szczelinach łóżka, listwach przypodłogowych, skąd trudno je usunąć.

Żaden z domowych sposobów na pluskwy nie jest stuprocentowo skuteczny. W walce z pluskwą domową zawsze należy zgłosić się do profesjonalistów. Do zwalczania populacji pluskwy domowej, która zamieszkała w materacu najczęściej stosuje się metody chemiczne, biologiczne i fizyczne (cieplne).

Wykazują one bardzo dobrą skuteczność w walce z tymi problematycznymi insektami. Po profesjonalnym przeprowadzeniu 2 lub 3 płatnych zabiegów Twój dom może być wolny od pluskwy przez następne kilka miesięcy, lub lat, ale to już zależy głównie od Ciebie. Od tego czy będziesz stosował się do procedur bezpieczeństwa, uważał i sprawdzał nowe miejsca, gdzie zamierzasz spać, sprawdzał swoje miejsce pracy, uważał w transporcie publicznym itd.

Zalecanym rozwiązaniem jest profesjonalna dezynsekcja. Szczególnie skuteczne jest ich wymrażanie z wykorzystaniem ciekłego azotu (tylko bezpośrednia aplikacja na pluskwy), zastosowanie oprysku ciśnieniowego, a także zamgławianie ULV wraz z zintegrowanymi metodami IPM.

Pierwsza metoda opiera się na znajomości faktu, iż pluskwy giną w niskiej temperaturze. Druga z kolei jest aplikacją środka owadobójczego w formie oprysku. Zamgławianie ULV polega na wytwarzaniu specjalnej chłodnej mgły, która głęboko wnika w każdą szczelinę. Bez problemu przenika też miejsca bytowania pluskwy domowej w materacu, a metody zintegrowane IPM wykorzystują różne sprawdzone metody walki z pluskwami.

Masz pluskwy w materacu i nie umiesz się ich pozbyć? Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty dezynsekcji. Mamy duże doświadczenie w skutecznej i bezpiecznej dezynsekcji różnego rodzaju nieruchomości, niezależnie od gatunku owadów.

Zaufaj nam jak setki innych zadowolonych klientów!