Często widzisz robaki w domu: małe, brązowe, pojawiające się na parapecie, w okolicach łóżka, lub w kuchni? Nie bagatelizuj tego! Małe, brązowe robaczki w domu mogą być zarówno nieszkodliwe i nie wymagające żadnych działań z Twojej strony (szybko od Ciebie uciekną), ale też mogą oznaczać poważny kłopot związany z dużym ryzykiem plagi. Zobacz, jakie gatunki można zidentyfikować pod postacią małych, brązowych robaczków w kuchni lub na parapecie!

Robaki w domu – małe, brązowe. Co to może być?

Widujesz czasami małe brązowe robaczki na parapecie lub na kuchennym blacie? Możliwości ich identyfikacji może być bardzo dużo. W entomologii wyróżnia się bowiem ponad cztery miliony owadów. Jednak dzięki naszemu doświadczeniu postaramy się podpowiedzieć, czym tak naprawdę mogą być małe brązowe robaczki na parapecie i w innych miejscach twojego domu.

Żywiak chlebowiec

Żywiak chlebowiec – małe brązowe robaczki w domu często oznaczają pojawienie się pospolitego szkodnika o tej nazwie. Można nazwać go poważną konkurencją mola kuchennego. Jest niewielki, brązowy i żeruje w przechowywanej, źle zabezpieczonej żywności. Jego pozbycie się wymaga zazwyczaj pomocy specjalistów. Jeżeli zatem spotykasz często robaki w kuchni: małe, brązowe, w pierwszej kolejności sprawdź swoje zapasy. Jeżeli szkodników będzie więcej, wysoce prawdopodobne, że Twoją kuchnię opanowały żywiaki chlebowce.

Szubak dwukropek

Małe czarne robaki na parapecie mogą być również zidentyfikowane jako drobny chrząszcz gatunku Szubak Dwukropek. To rodzaj owada, który masowo się rozmnaża. Chociaż nie jest zaliczany do pasożytów, może stanowić prawdziwe utrapienie, szczególnie gdy szybko zwiększa swoja liczebność. Jeżeli zauważysz małe robaczki na parapecie, które pojawiają się w tym miejscu mimo zlikwidowania ich poprzedników – skontaktuj się ze specjalistów od dezynsekcji. Być może konieczne będzie wykonanie oprysków.

Pluskwa domowa

Robaki w domu, małe i brązowe mogą oznaczać również inwazję pluskiew. I tak jak poprzednie gatunki najczęściej żerują w kuchni, tak głównym żywicielem pluskiew są zwierzęta domowe i ludzie. Małe brązowe robaki znajdziesz w okolicach mebli, pod materacem, za książkami, pod tapeta i w wielu innych szczelinach domu. Jeżeli zobaczysz takie robaki w domu: małe, brązowe, a na swoim ciele znajdziesz swędzące, charakterystyczne ugryzienia – nie czekaj! Bez zbędnej zwłoki zamów dokładną dezynfekcję!

Małe brązowe robaki mogą oznaczać również pchły, świeżo wyklute z kokonów karaluchy, prusaki i wiele innych insektów. Okres zbliżającej się zimy jest związany z większym prawdopodobieństwem spotykania w swoim domu drobnych owadów, które chcą ukryć się przed chłodem. Wiele z nich jest pożytecznych i nieinwazyjnych, ale część z nich może powodować prawdziwe problemy związane z szybko rozwijająca się plagą. Sprawdź nasze usługi: dezynsekcja oferta. Pomagamy w identyfikacji i skutecznej likwidacji wszelkich szkodników.