Nic tak nie irytuje jak obecność owadów w naszym mieszkaniu. Ten moment gdy kładziemy się spać i nagle słyszymy bzyczenie komarów czy innych owadów bywa naprawdę kłopotliwy i może doprowadzić nas do szewskiej pasji. Niektóre gatunki owadów są na tyle uporczywe, że zamieszkują we wnętrzu naszych domów. Gdy zadomowią się one na dobre to problem staje się naprawdę poważny. Trzeba więc działać szybko, aby nie dopuścić do pojawienia się insektów we wnętrzu domu. Natomiast gdy już dostrzeżemy pojedyncze sztuki to nie należy bagatelizować problemu, ponieważ może się okazać, że za naszymi szafkami czy sprzętem AGD czają się całe hordy robactwa.

Co zrobić gdy domowe metody zawiodą?

Owady w domu to problem wszystkich domowników. Często padają pytania odnośnie tego czy prusaki gryzą. To samo tyczy się meszek oraz pluskiew. Te drugie to owady nocne, które w dzień są nawet trudne do dostrzeżenia. Najczęściej w ciągu dnia przesiadują one w meblach lub też schowane za najróżniejszym sprzętem gospodarstwa domowego. W przypadku pluskiew dochodzić może do ugryzienia w nocy i takie ugryzienia bywają czasami bardzo dotkliwe. Gryzące owady w łóżku mogą sprawić, że będziemy mieć przed sobą nieprzespaną noc. Często w domach gdzie występuje problem owadów początkowo stosuje się domowe metody. Jako jeden z nich wymienić można pułapkę stworzoną na bazie octu. Dużo się też mówi o stosowaniu różnych preparatów stworzonych w domowych warunkach na bazie ziół czy warzyw. Dzięki nim teoretycznie powinno dochodzić do unicestwiania lub przynajmniej do odstraszania owadów. Jednakże takie rozwiązania czasami okazują się nieskuteczne, a problem z obecnością insektów narasta. Wówczas trzeba pomyśleć o przeprowadzeniu profesjonalnej dezynsekcji. Mnóstwo nowopowstałych firm zajmuje się świadczeniem usług tego typu.

Eliminowanie owadów poprzez zamgławianie

Robaki latające w domu lub pełzające czasami są dość trudne do wyeliminowania. Jednak świetnie radzi sobie  z nimi zamgławianie ULV. Metoda polega na zamglawianiu czyli aplikowaniu wody wraz z rozrobiony i koncentratami owadobójczymi w formie mgiełki (krople wielkości 20-50 mikronów) czyli inaczej zwany oprysk drobnokroplisty. W efekcie dojdzie do wyeliminowania insektów, które znajdują się w najróżniejszych zakamarkach. Biopreparat używany przy zamgławianiu ULV poradzi sobie zarówno z dorosłymi osobnikami jak też z larwami owadów. Zdarza się niekiedy tak, że nie wystarcza jednorazowe przeprowadzenie zabiegu zamgławiania. Sporo tutaj zależy od tego z jak dużym problemem możemy mieć do czynienia. Im więcej owadów znajduje się w naszym domu to tym większe prawdopodobieństwo tego, że zabieg trzeba będzie zastosować powtórnie. Na ten moment to właśnie zamgławianie uchodzi za najskuteczniejsze rozwiązanie w walce z owadami.

Jak dochodzi do przenoszenia owadów?

Przez lata twierdzono, że obecność karaluchów w domu oznacza, że gospodarz tego obiektu nie dbał o czystość. Brak higieny zdecydowanie może wpływać na to, że mieszkanie staje się dla karaluchów bardziej atrakcyjne. Jednak w obecnych czasach nie tylko brak higieny jest powodem pojawiania się insektów w domach. Kupując meble używane może bardzo łatwo dojść do tego, że przyniesiemy do naszego domu karaluchy czy też pluskwy. W szczególności te drugie się bardzo często lokują w starych meblach takich jak fotele czy wersalki. Do transmisji insektów z jednego mieszkania do drugiego może też dojść przy użyciu innego sposobu. Mianowicie bardzo często karaluchy czy inne insekty przemieszczają się z użyciem kanałów wentylacyjnych. Wystarczy więc, że mieszkając w bloku jeden z naszych sąsiadów ma problem z obecnością karaluchów w swoim domu. W efekcie może więc dojść do tego, że nagle insekty pojawią się także u nas. Sterylne warunki będą dla nich kłopotliwe, ale to nie oznacza, że insekty te w naszym domu się nie rozmnożą.

Czy muchy gryzą?

W czasie lata wszechobecne są najróżniejsze muchy i meszki. Wiele osób pyta o to czy muchy gryza. Nie posiadają one kolców jadowych czy szczypiec więc nie ma ryzyka, że mucha nas ugryzie. Jednak jej obecność w sypialni sprawić może, że będziemy się co chwilę budzić. Najróżniejsze małe latające robaczki w domu są trudne do wyeliminowania przy użyciu zwyczajnej packi na muchy. W związku z tym stosować warto lepy oraz specjalne lampy UV.

Lampy owadobójcze na latające chrząszcze w domu

Z racji rozwoju różnych technologii trzeba zauważyć, że także pojawiają się ciekawe metody na walkę z insektami. Jednym z urządzeń, które może się tutaj sprawdzić idealnie jest lampa owadobójcza. Wielokrotnie lampy te spotyka się w marketach ogrodniczych. Emitują one promieniowanie ultrafioletowe, które jest tutaj niezwykle ważne. Promienie UV nie są jednak w stanie zabić insektów, ale bardzo skutecznie je wabią. W ciemnym pomieszczeniu promienie UV sprawiają, że owady nie mogą się im oprzeć. Jednak do zabijania insektów dochodzi przy użyciu energii elektrycznej, która znajduje się na specjalnych elementach siatki otaczającej lampę UV.