Dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja – różnice i na czym polegają? >
W kontekście czyszczenia, odkażania i zwalczania szkodników najczęściej pojawiają się trzy słowa: dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja. Czym charakteryzują się te czynności? Sprawdź, co mają na celu i jak przebiegają!
Co oznaczają pojęcia: dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja?
Zaawansowane usługi DDD, czyli zabiegi dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji pomagają usunąć z danego obszaru różnego rodzaju organizmy uznawane za szkodliwe dla człowieka. Czym się charakteryzują poszczególne zabiegi? Każdy z nich ma na celu zwalczanie innych szkodników. Wynika to z odmiennych cykli życia, mechanizmów żerowania i rozmnażania, a także fizjologii, sposobu przemieszczania i strategii przetrwania. Profesjonalnie przeprowadzone zabiegi eliminują problem bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu i wyrzucania mebli lub rzeczy osobistych.
Na czym polega dezynfekcja?
Dezynfekcją nazywa się grupę zabiegów mających na celu eliminację mikroorganizmów takich jak wirusy, bakterie, roztocza i grzyby. Oprócz form dorosłych usuwa się także formy przetrwalnikowe. To pozwala uzyskać lepsze efekty i uwolnić się od niebezpiecznych drobnoustrojów. Za pomocą dezynfekcji można także usunąć nieprzyjemne zapachy z mieszkania.
Jak przebiega dezynfekcja mieszkania?
Skuteczne odkażanie chemiczne zwykle obejmuje powierzchnie, przedmioty i powietrze. Wśród stosowanych metod najczęściej spotyka się użycie pary wodnej, ozonowanie i zastosowanie środków chemicznych. Dezynfekowanie otoczenia rozpoczyna się od usunięcia mebli i sprzętów. Następnie w pomieszczeniu rozpyla się parę wodną, ozon lub specjalny środek chemiczny eliminujący drobnoustroje.
Czym się różni dezynfekcja od dezynsekcji?
Zasadniczą różnicą między tymi podobnie brzmiącymi nazwami czynności jest rodzaj szkodnika. W dezynfekcji są to drobnoustroje na każdym etapie rozwoju, natomiast w dezynsekcji to owady dorosłe oraz ich larwy i jaja.
Co to jest dezynsekcja?
Dezynsekcja polega na tępieniu owadów latających i biegających we wszystkich fazach rozwoju. Proces obejmuje usuwanie prusaków, mrówek, pluskiew, karaluchów, pcheł, moli, rybików cukrowych, gryzków itd. Do eliminacji szkodników stosowane są metody fizyczne, chemiczne, mechaniczne i biologiczne.
Skuteczne metody dezynsekcji
Największą skutecznością w zwalczaniu insektów charakteryzują się takie techniki jak metoda żelowa, opryskowa oraz zamgławianie ULV. Pozwalają na dokładne pokrycie powierzchni cieczą roboczą, dzięki czemu owady zostają skutecznie wyeliminowane nawet wtedy, gdy znajdują się w swoich kryjówkach.
Użycie żelu jest zasadne w przypadku insektów przemieszczających się wyraźnymi ścieżkami (prusaki, karaluchy, mrówki). Metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla domowników i ich zwierząt ze względu na niskie stężenie trutki pokarmowej. Z kolei opryski oraz zamgławianie warto stosować wtedy, gdy problematyczne stworzenia mają tendencję do ukrywania się w szczelinach.
Strategia łączenia ze sobą zamgławiania lub oprysku ciśnieniowego i zintegrowanych metod IPM dobrze sprawdza się podczas zwalczania pcheł, wszy, pluskiew i owadów takich jak kleszcze, rozkruszki, wołki zbożowe, mrówki faraona, komary i mole.
Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji?
Przed zwalczaniem insektów należy odpowiednio zabezpieczyć rzeczy osobiste i ubrania. Najlepiej jest wyprać je w bardzo wysokiej temperaturze, wyprasować, a następnie zapakować próżniowo. Należy usunąć wszystkie przedmioty, które utrudniają dostanie się do zakamarków mieszkania. Zdjęcie listwy podłogowej, obrazów, tekstyliów, zasłon, firanek, dekoracji i obrazów, a także odsunięcie mebli pomoże szybciej uporać się z owadami.
Ile czasu po dezynsekcji można wrócić do domu?
Na czas dezynsekcji należy opuścić mieszkanie, gdyż rozpylany preparat nie jest obojętny dla zdrowia. Około 2 godzin po zakończeniu prac można wrócić do pomieszczenia, gdyż ciecz zdąży do tego czasu wyschnąć. Konieczne jest bardzo intensywne wietrzenie całego mieszkania z preparatu.
Deratyzacja – co to jest?
W przypadku deratyzacji mówimy o zwalczaniu gryzoni. Chociaż nazwa pochodzi od angielskiego słowa rat, czyli szczur, proces obejmuje eliminację również takich zwierząt jak myszy, krety i kuny. Krótko mówiąc, celem jest pozbycie się dzikich gryzoni z otoczenia. Polega na eliminacji szczurów, myszy, kun i łasic. Aby osiągnąć zamierzony efekt, stosuje się dostępne środki biologiczne, chemiczne i fizyczne.
Wbrew pozorom problem z tymi zwierzętami nie jest zarezerwowany wyłącznie dla terenów wiejskich. Gryzonie często występują także na przedmieściach miast i na obszarach zurbanizowanych. Mogą być uciążliwe i niebezpieczne nie tylko w domach i mieszkaniach, ale też w sklepach, restauracjach, barach, stołówkach i hotelach. Na ich sierści i w układach pokarmowych mieszkają pasożyty. Gryzonie zanieczyszczają otoczenie swoimi odchodami, niszczą pożywienie i inne produkty przechowywane w pomieszczeniach.
Na czym polega deratyzacja w domu i w lokalu użytkowym?
Deratyzacja obejmuje działania prewencyjne i interwencyjne mające na celu usunięcie gryzoni z danego obszaru. Odszczurzanie polega na użyciu pułapek, chwytaczy, karmników, trutek gazowych, klatek żywołownych lub odstraszaczy. Najlepsze efekty daje łączne stosowanie różnych metod.
Oprócz wyłapywania lub eliminacji gryzoni bardzo ważne jest też dokładne przeszukanie terenu w poszukiwaniu gniazd i miejsc, przez które zwierzęta te mogą przedostać się do środka. Sprawdzenie szczelności obiektu i zabezpieczenie go przed gryzoniami to bardzo istotny etap odszczurzania. Ma on charakter prewencyjny. Padłe zwierzęta są na bieżąco usuwane, a ich szczątki utylizowane przez uprawnione podmioty.
Czy deratyzacja jest skuteczna?
Profesjonalnie przeprowadzona deratyzacja charakteryzuje się dużą skutecznością. Jednak z uwagi na dużą mobilność gryzoni, w przyszłości mogą znów pojawić się na tym samym terenie mimo wcześniejszej eliminacji zwierząt i ich gniazd. W przypadku miejsc szczególnie narażonych na występowanie gryzoni zaleca się stosowanie deratyzacji dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Dzięki temu zmniejszają się szanse na ponowne zasiedlenie domu przez myszy, a pojedyncze osobniki, które wejdą do środka, są szybko eliminowane.
Ile czasu trwa deratyzacja?
Czas trwania deratyzacji zależy od skali problemu. Jeśli liczebność populacji gryzoni jest bardzo duża lub gdy w pomieszczeniu mają one liczne kryjówki, cały proces powinien trwać tak długo, aż szkodniki zostaną całkowicie wyeliminowane.
Jaka jest różnica między dezynfekcją a deratyzacją?
Zasadniczą różnicą między tymi dwoma procesami jest rodzaj szkodnika. Przypomnijmy – dezynfekcja to zwalczanie mikroorganizmów, a deratyzacja dotyczy gryzoni takich jak myszy i szczury. Jednocześnie warto zaznaczyć, że po skutecznej eliminacji szkodników z otoczenia dobrym pomysłem jest przeprowadzenie odkażania powierzchni. W ten sposób można usunąć szkodliwe drobnoustroje, które mogą być przenoszone przez te zwierzęta, zarówno na futrze, łapach, ślinie jak i w odchodach gryzoni.
Usługi DDD stosowane są w celu eliminacji różnych organizmów potencjalnie szkodliwych dla człowieka. Dezynfekcja usuwa z danego obszaru mikroorganizmy, dezynsekcja – owady, a deratyzacja – gryzonie.
Jeśli w Twoim mieszkaniu lub lokalu firmowym pojawiły się pchły, pluskwy, pleśń lub myszy, skontaktuj się z profesjonalną firmą DDD świadczącą zaawansowane usługi eliminacji szkodników. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane dokładnie i z użyciem odpowiednich środków. To z kolei zwiększy skuteczność zabiegów i zapewni bezpieczeństwo Tobie, pozostałym domownikom oraz zwierzętom domowym.
Jeśli problem ze szkodnikami występuje w Warszawie i jej okolicznych miejscowościach zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą https://prusator.pl lub skontaktuj się z nami od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-21:00 oraz w soboty od 9:00-15:00. Zadzwoń pod numer: 794-134-000 i ciesz się przestrzenią wolną od szkodliwych insektów i gryzoni.
Zaufaj nam jak setki innych zadowolonych klientów!
Jeśli problem ze szkodnikami występuje w innych miastach Polski nasi PARTNERZY lub FIRMY DDD Z RANKINGU chętnie Ci pomogą! Zapraszamy po szczegóły.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.