Czy prusak gryzie? Karaczan prusak (z łac. Blatella germanica) jest aktywny gównie nocą i raczej stroni od obecności człowieka. Ukrywa się zazwyczaj w ciemnych, ciepłych i wilgotnych miejscach, takich jak kuchnie, łazienki czy piwnice. Prusaki są owadami, które odżywiają się przede wszystkim skrawkami żywności, odpadami i innymi substancjami organicznymi. Jednak zdarza się, że wykazują również bardziej agresywne zachowania. Przeczytaj nasz artykuł. Dowiedz się, czy prusaki gryzą ludzi i jakie są najlepsze metody ich zwalczania.

Czy prusak gryzie? Poznaj zagrożenia ze strony tego owada

Czy karaluchy gryzą? Tak, ale na szczęście nie ludzi. Mogą jednak wykazywać agresywne zachowanie wobec siebie nawzajem, szczególnie w przypadku ograniczonego dostępu do zasobów pokarmowych. Jednak zazwyczaj nie atakują ludzi i nie są uważane za owady gryzące (jak np. pchła, czy pluskwa). Ich głównym celem jest unikanie kontaktu z człowiekiem.

Warto jednak pamiętać, że karaczan prusak jest niebezpieczny dla człowieka i otoczenia pod innym względem. Może przenosić bowiem różnego rodzaju, bardzo poważne choroby jak grypa, dżuma, cholera, czy nawet gruźlica. Prusaki bywają też odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe. Ich odchody i wylinki stanowią poważny alergen.

Karaczan prusak – czy gryzie zwierzęta?

Prusaki – czy gryzą zwierzęta domowe? Karaczan prusak jest niemal wszystkożerny, ale nie ma w zwyczaju żywić się krwią, czy to ludzi, czy innych zwierząt. Jednak zdarza się, że w przypadku ekstremalnych intestacji, prusaki mogą być w pewnym sensie dokuczliwe dla zwierząt domowych. Będą próbowały żywić się resztkami odchodów pozostałych na sierści, wchodzić w uszy itp.

Jak skutecznie pozbyć się prusaków?

Aktualnie żelowanie stanowi jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej skutecznych metod zwalczania prusaków i karaluchów. Ta metoda doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie nie jest możliwe lub zalecane stosowanie chemikaliów w formie sprayu, lub zamgławiania ULV. Przykłady takich miejsc to restauracje, szpitale, żłobki, ośrodki wychowawcze, a także mieszkania. Jednym z głównych atutów żelowania jest brak konieczności opuszczania pomieszczeń podczas przeprowadzania dezynsekcji. Żel stanowi atrakcyjną przynętę dla owadów i działa na zasadzie trutki pokarmowej. Po spożyciu żelu owady giną po kilku godzinach. Zabieg dezynsekcji za pomocą żelu nie wymaga tak szczegółowego przygotowania mieszkania, jak ma to miejsce przy zwalczaniu pluskwy domowej. Niemniej istnieje kilka wskazówek, które mogą przyspieszyć efektywność zabiegu oraz ułatwić pracę naszym serwisantom – skontaktuj się z nami, chętnie je zdradzimy!

Wiesz już, czym wyróżniają się prusaki, czy gryzą ludzi i dlaczego stanowią poważne zagrożenie epidemiologiczne. W przypadku obecności prusaków w domu zaleca się szybkie podjęcie działań mających na celu kontrolę i eliminację tych owadów. Jeśli masz problemy z prusakami lub innymi owadami w swoim domu, warto skonsultować się z profesjonalną firmą z branży DDD. Zachęcamy również do sprawdzenia pozostałych usług, w których się specjalizujemy: