Dezynsekcja to proces polegający na likwidacji niepożądanych owadów latających i biegających. Obejmuje zarówno usuwanie pasożytów, np. kleszczy, komarów, pluskwy, wszy, pcheł, jak i innych szkodników: karaluchów, prusaków, rybików, moli, mrówek, gryzków, rozkruszków, much, pluskiew, mrówek itp.

Dezynsekcja ma na celu usunięcie insektów. W trakcie prac wykorzystywane są różne metody chemiczne, fizyczne i biologiczne. Więcej o ich rodzajach i działaniu dowiesz się z lektury naszego poradnika. Dodatkowopodpowiemy również, jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji pluskiew, karaluchów i innych insektów.

Dezynsekcja – co to jest?

Dezynsekcja (nie mylić z dezynfekcją) jest uważana za zbiór działań ukierunkowanych na likwidację plagi niechcianych owadów z miejsc, w których nie są pożądane. Nowoczesne techniki dezynsekcyjne pozwalają na stosowanie różnorodnych, ale bezpiecznych usług z grupy DDD (dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja) w lokalach mieszkalnych, usługowych, w biurach, obiektach użyteczności publicznej, placówkach medycznych, a także na zewnątrz – w ogrodach i przestrzeni outdoorowej innego typu.

Warto zaznaczyć, że dezynsekcja skupia się na zwalczaniu populacji gatunku szkodliwego insekta, takiego jak karaluch, prusak, mole lub pluskwa. Metody i środki owadobójcze stosowane podczas wykonywania zabiegów nie działają na kręgowce ani drobnoustroje. 

Jak wygląda dezynsekcja?

Współczesna dezynsekcja daleko wykracza za popularne niegdyś opryski. Do skutecznych metod zwalczania owadów zalicza się między innymi: zamgławianie ULV wraz z zintegrowanymi metodami tzw. technologią IPM. Każda z przedstawionych metod wykazuje nieco inne właściwości, ale cel mają wspólny – skuteczne zwalczanie owadów kąsających i innych szkodników.

Jak wybrać metodę eliminacji szkodników?

W kwestii wyboru skutecznych środków owadobójczych  i techniki jego aplikacji warto zaufać specjalistom zajmującym się profesjonalnym zwalczaniem pasożytów i szkodników. Na samym początku warto ustalić, z jakim gatunkiem insekta mamy do czynienia oraz nasze obserwacje. Istotny jest też rodzaj lokalu – w zależności od tego, czy jest to restauracja, hotel, szpital, przedszkole czy dom, najlepsza metoda eliminacji może być zupełnie inna. Powinna być skuteczna i bezpieczna dla osób przebywających w pomieszczeniach.

Dezynsekcja krok po kroku

Profesjonalne zwalczanie insektów można podzielić na etapy. Są to: 

  1. identyfikacja szkodnika,
  2. wybór metody zwalczania,
  3. ustalenie harmonogramu,
  4. przygotowanie pomieszczenia, 
  5. przeprowadzenie zabiegu,
  6. czynności mające miejsce po jego zakończeniu,
  7. prewencja i uszczelnienie lokalu.

Zwykle dla zapewnienia całkowitej skuteczności przy pluskwach domowych, obrzeżku gołębim zaleca się wykonanie serii 2 lub 3 zabiegów, ale przy większości insektów w zupełności wystarcza jeden zabieg.

Zwalczanie różnych gatunków owadów – metody uzupełniające

Poza wymienionymi istnieje również kilka innych metod, które co prawda są stosowane w branży DDD, ale z uwagi na swoją cenę, charakterystykę czy zawodność – nie powinny być stosowane jako jedyna opcja dezynsekcji. Do takich sposobów zaliczyć można wymrażanie suchym lodem Cryonite, termiczne wygrzewanie pomieszczeń, gazowanie (tzw. fumigacja) – to techniki, które mogą przynieść wymierne korzyści w połączeniu z innymi metodami lub lepiej ich unikać ze względu na ich toksyczność dla zdrowia ludzkiego.

Ile trwa dezynsekcja?

Pojedynczy zabieg odpluskwiania zazwyczaj trwa około godziny. Mimo tego, że kilkadziesiąt minut to dość krótko, jednak całkowity czas trwania zwalczania pluskwy obejmuje też czynności wykonywane przed dezynsekcją jak i po niej. 

Aby móc dobrze zaplanować działanie, warto pamiętać o tym, że samo przeprowadzenie oprysków i zamgławiania ULV jest jedynie jednym z etapów zwalczania pluskiew. Należy do tego doliczyć czas potrzebny do przygotowania mieszkania. Może to np. odsunięcie mebli, zdjęcie obrazów i zabezpieczenie sprzętów elektronicznych przy pomocy szczelnego owinięcia folią, przykrycia kocem lub prześcieradła. Zwykle należy podnieść materac i odsłonić stelaż oraz opróżnić komorę łóżek, by były one dostępne dla ekipy wykonującej dezynsekcję, która dzięki temu spryska dokładnie każdą szczelinę.

W przypadku metod odpluskwiania potrzebne jest wietrzenie wnętrza po zabiegu. Niezbędnym etapem jest też pranie, uprasowanie lub parowanie odzieży, koców, ręczników i pościeli

Jednak szczegółowy opis przygotowań, którym warto się kierować znajdą Państwo tutaj: https://prusator.pl/przygotowania/

Na czym polega proces dezynsekcji?

Ile kosztuje dezynsekcja?

Koszt usługi odpluskwiania zależy od kilku istotnych czynników. Należy do nich m.in. wielkość miejsca poddawanego procedurze, stan lokalu i jego zapluskwienie oraz ilość łóżek w lokalu. Warto wiedzieć, że skuteczne zwalczanie pluskiew należy do trudnych zadań również dla firm DDD, które specjalizują się w zwalczaniu pluskiew. Podczas zabiegu stosowane jest kilka środków owadobójczych wysokiej jakości oraz zaawansowane metody aplikacji, co ostatecznie wpływa na cenę odpluskwiania w Warszawie.

Wśród metod zwalczania pluskiew stosowane są sposoby generujące zróżnicowane koszty. Niektóre insekty mogą być eliminowane przy pomocy tańszych preparatów i ich mniejszej ilości, a inne, w tym pluskwy, wymagają zastosowania drogich środków oraz ich większej ilości i stężeń. 

Na ostateczną cenę odpluskwiania wpływa też sposób zagospodarowania obszaru dezynsekcji. Przykładowo, duża liczba rzeczy i sprzętów jest czynnikiem, który powoduje konieczność odpowiedniego zabezpieczenia tych elementów oraz utrudnia to proces dezynsekcji. Konieczne jest także odsunięcie ich i np. opryskanie cieczą roboczą szczelin znajdujących się pod meblami. Cena dezynsekcji zwykle wynosi od 360 do 700 zł za zabieg. Warto przy tym zaznaczyć, że cały cykl może składać się z 2 lub 3 zabiegów, w zależności od wyboru metody (oprysków lub zamgławiania ULV wraz z metodami IPM), a to wpływa na ostateczny koszt skutecznego usuwania pluskiew.

Dezynsekcja a dezynfekcja – różnice

Z uwagi na fakt, że dezynsekcja i dezynfekcja są słowami o niezwykle podobnym brzmieniu, wiele osób często je myli i wykorzystuje zamiennie. Tymczasem jest między nimi ogromna różnica. Dezynfekcja, czyli odkażanie to proces, w którym z wykorzystaniem specjalistycznych środków dochodzi do usuwania bakterii, wirusów i innych patogenów z poddanych dezynfekcji powierzchni. Jedną z cieszących się dużą skutecznością i popularnością wśród usług DDD, które zresztą znajdziesz w naszej ofercie, jest ozonowanie pomieszczeń, które działa dwutorowo: nie tylko skutecznie dezynfekuje, ale zwalcza również roztocza takie jak roztocza kurzu domowego, rozkruszki, ptaszyniec kurzy. Wysokie stężenie ozonu pomaga eliminować również wszy.

Dezynsekcja polega natomiast na usuwaniu insektów. Słowo dezynsekcja pochodzi od łacińskiego insectum – owad, de – niszczenie. Nie ma działania antyseptycznego. Wszelkie działania mające miejsce podczas trwania zabiegu, bezpośrednio przed nim i po jego zakończeniu mają jeden cel, a jest nim zwalczanie populacji insektów, które w jakiś sposób szkodzą człowiekowi. Dezynsekcja skupia się na zwalczaniu owadów odżywiających się krwią ssaków, zanieczyszczających żywność i żerujących na tkaninach. Z kolei dezynfekcja jest działaniem w kierunku usunięcia drobnoustrojów z danego obszaru. Niekiedy oba zabiegi wykonywane są na w tym samym lokalu, co pozwala pozbyć się szkodliwych owadów oraz niebezpiecznych bakterii, wirusów, roztoczy oraz grzybów.

Dezynsekcja – jak się przygotować?

Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na pytanie, jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji. Wiele zależy od tego, jaką metodą będzie przeprowadzana usługa dezynsekcji. Jeżeli chcesz przygotować się dobrze do odpluskwiania lub odkaraluszania przestrzeni – skontaktuj się z nami! Wspólnie wybierzemy najlepszą metodę i podpowiemy:

  • jak przygotować mieszkanie do odprusaczania i odkaraluszania metodą żelową,
  • jak przygotować mieszkanie do zamgławiania na pluskwy,
  • jak zadbać o bezpieczeństwo przechowywanych w lokalu przedmiotów itd.

Z pewnością konieczne będzie powierzchowne sprzątanie pomieszczeń, polegające na zabezpieczeniu produktów spożywczych, schowaniu produktów tekstylnych (np. koców, narzut, kołder itp.), zabawek dziecięcych oraz misek dla zwierząt. W późniejszym czasie warto te przedmioty uprać, umyć lub wysterylizować przy pomocy pary wodnej. Jeśli nie jest to możliwe, ich powierzchnię trzeba sprawdzić, czy nie znajdują się tam jaja owadów lub inne zanieczyszczenia, które można zlikwidować np. wrzątkiem wody.

Przy zastosowaniu niektórych metod z naszej oferty nie ma konieczności opuszczania pomieszczeń. Po zakończeniu oprysków lub zamgławiania ULV warto dokładnie przewietrzyć mieszkanie zwykle przez minimum 1-3 godz. Wybrane metody dezynsekcji mogą być całkowicie bezpieczne i nieszkodliwe. Dobrze jest też wcześniej odsunąć niektóre ruchome meble np. sofy lub regały, tak, aby mieć dostęp do kryjówek pluskiew np. listwy przypodłogowe. Zakres czynności z pewnością wyjaśni nasz opis przygotowań lub na miejscu wskaże je nasz fachowiec – deratyzator.

Niekiedy przygotowania do dezynsekcji przyjmują dość zaawansowaną formę. Doskonałym przykładem jest zwalczanie pluskiew. Ten gatunek insekta wybiera na swoje kryjówki miejsca o utrudnionym dostępie. Pluskwa jest bardzo płaska dzięki czemu może schować się w wielu szczelinach. Przed zabiegiem zaleca się demontaż niektórych elementów łóżka. Przede wszystkim trzeba zdjąć materac i w miarę możliwości rozmontować zagłówek i boczne części. Istotne jest również opróżnienie komór i schowków łóżek, aby móc je dokładnie spryskać. Należy też pamiętać o upraniu lub uprasowaniu pościeli, koców i odzieży, by usunąć z nich pluskwy i ich jaja.

Podsumowując – dezynsekcja to zwalczanie owadów, które są pasożytami lub szkodnikami. Należy odróżnić tę nazwę od podobnie brzmiącej dezynfekcji, która ma na celu pozbycie się szkodliwych drobnoustrojów. Mamy nadzieję, że wiesz już, co to jest dezynsekcja i jaka jest różnica między nią, a dezynfekcją. 

Jako firma Prusator świadczymy skuteczne usługi zwalczania szkodników takich jak pluskwy domowe, prusaki, karaluchy lub dokuczliwe gryzonie takie jak myszy i szczury. Zwierzęta te nie tylko zanieczyszczają otoczenie, ale też przenoszą różne choroby i pasożyty. Ponadto ich obecność w otoczeniu kojarzy się z brakiem czystości, jest więc niepożądana w mieszkaniach prywatnych, a także w obiektach handlowych i usługowych. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów DDD, by skutecznie pozbyć się problemu w bezpieczny i szybki sposób. Jesteśmy firmą DDD z wieloletnim doświadczeniem na rynku, bo aż od 2000r.. Poza zwalczaniem owadów, w naszej ofercie znajdują się usługi takie, jak: