Dezynsekcja to proces polegający na likwidacji niepożądanych owadów latających i biegających. Obejmuje usuwanie pasożytów np. kleszczy, komarów, pluskwy, wszy, pcheł, jak i innych szkodników: karaluchów, moli, much pluskiew, mrówek itp. Dezynsekcja polega na usunięciu insektów z wykorzystaniem różnorodnych metod. Więcej o ich rodzajach i działaniu dowiesz się z lektury naszego poradnika. Dodatkowo podpowiemy również jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji pluskiew, karaluchów i innych insektów.

Dezynsekcja – co to jest?

Dezynsekcja (nie mylić z dezynfekcją) jest uważana za zbiór działań ukierunkowanych na likwidację plagi niechcianych owadów z miejsc, w których nie są pożądane. Nowoczesne techniki dezynsekcyjne pozwalają na stosowanie różnorodnych, ale bezpiecznych usług z grupy DDD (deratyzacja, dezynsekcja, dezynfekcja) w lokalach mieszkalnych, usługowych, w biurach, obiektach użyteczności publicznej, placówkach medycznych, a także na zewnątrz – w ogrodach i przestrzeni outdoorowej innego typu.

Jak wygląda dezynsekcja?

Współczesna dezynsekcja daleko wykracza za popularne opryski. Do skutecznych metod zwalczania owadów zalicza się między innymi: zamgławianie ULV, opryski, technologię IPM. Każda z przedstawionych metod wykazuje nieco inne właściwości, ale cel mają wspólny – skuteczne zwalczanie owadów kąsających i innych szkodników.

Poza wymienionymi istnieje również kilka innych metod, które co prawda są stosowane w branży, ale z uwagi na swoją cenę, charakterystykę, czy zawodność – nie powinny być stosowane jako jedyna opcja dezynsekcji. Do takich sposobów zaliczyć można wymrażanie suchym lodem Cryonite, termiczne wygrzewanie pomieszczeń, gazowanie (tzw. fumigacja) – to techniki, które mogą przynieść wymierne korzyści w połączeniu z innymi metodami.

Dezynsekcja a dezynfekcja – różnice

Z uwagi na fakt, że dezynsekcja i dezynfekcja są słowami o niezwykle podobnym brzmieniu, wiele osób często je myli i wykorzystuje zamiennie. Tymczasem jest między nimi ogromna różnica. Dezynfekcja, czyli odkażanie to proces, w którym z wykorzystaniem specjalistycznych środków dochodzi do usuwania bakterii, wirusów i innych patogenów z poddanych dezynfekcji powierzchni. Jedną z cieszących się dużą skutecznością i popularnością usług, które zresztą znajdziesz w naszej ofercie, jest ozonowanie pomieszczeń, które działa dwutorowo: nie tylko skutecznie dezynfekuje, ale zwalcza również niektóre owady.

Dezynsekcja polega natomiast na usuwaniu insektów. Słowo dezynsekcja pochodzi od łacińskiego insectum – owad, de – niszczenie. Nie ma działania antyseptycznego.

Dezynsekcja – jak się przygotować?

Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na pytanie, jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji. Wiele zależy od tego, jaką techniką będzie przeprowadzana usługa. Jeżeli chcesz przygotować się dobrze do odpluskwiania lub odkaraluszania przestrzeni – skontaktuj się z nami! Wspólnie wybierzmy najlepszą metodę i podpowiemy:

  • jak przygotować mieszkanie do odpluskwiania i odkaraluszania metodą żelową,
  • jak przygotować mieszkanie do zamgławiania na pluskwy,
  • jak zadbać o bezpieczeństwo przechowywanych w lokalu przedmiotów itp.

Z pewnością konieczne będzie powierzchowne sprzątniecie pomieszczeń, polegające na zabezpieczeniu produktów spożywczych, schowaniu produktów tekstylnych (np. koców, narzut, kołder itp.), zabawek dziecięcych i dla zwierząt. Przy zastosowaniu niektórych metod z naszej oferty nie ma konieczności opuszczania pomieszczeń. Wybrane metody mogą być całkowicie bezpieczne i nieszkodliwe. Dobrze jest też wcześniej odsunąć niektóre ruchome meble np. sofy lub regały. Zakres czynności z pewnością wskaże fachowiec – deratyzator.

Mamy nadzieję, że wiesz już, co to jest dezynsekcja i jaka jest różnica między nią a dezynfekcją.

Jako firma Prusator świadczymy skuteczne usługi zwalczania szkodników takich jak pluskwy domowe, prusaki, karaluchy lub dokuczające gryzonie takie jak myszy i szczury. Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem na rynku. Poza zwalczaniem owadów, w naszej ofercie znajdują się usługi takie, jak