Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy? Te niepozorne insekty mogą wprowadzić w codziennym życiu nie lada zamieszanie i znacząco obniżyć komfort funkcjonowania domowników. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, jak znaleźć pluskwy w domu

Jak rozpoznać pluskwy?

Pluskwy to płaski, brązowo–czerwony owad, który osiąga długość od 1 mm do 7 mm. Nie posiada skrzydeł ani nie umie skakać, jednak nie stoi to na przeszkodzie, by nie mógł wspinać się po ścianach i murach. Larwy mogą przeżyć bez pożywienia 140 dni, a dorosłe osobniki, dzięki wprowadzeniu się w stan hibernacji nawet do 550 dni. Rozmnażają się bardzo szybko – dorosła samica składa nawet 500 jaj, a do wylęgu potrzebny jest zaledwie tydzień. Wszystko to sprawia, że te insekty trudno jest usunąć bez specjalistycznej pomocy

Gdzie najczęściej można znaleźć pluskwy?

Gdzie najczęściej można znaleźć pluskwy w domu? Zazwyczaj chowają się w trudno dostępnym miejscach, co nie tylko utrudnia ich zlokalizowanie, lecz także usunięcie. Dlatego też wiele osób nie wie, jak dokładnie sprawdzić, czy w mieszkaniu są pluskwy. Jeśli podejrzewasz, że te insekty znalazły schronienie w Twoim domu, sprawdź takie miejsca, jak:

  • firany, żaluzje,
  • tył lustra czy obrazu,
  • meble wypoczynkowe, np. sofa, fotel, łóżko,
  • szczeliny, w tym łączenie tapet czy gniazdko elektryczne,
  • tekstylia, takie jak pościele, prześcieradła, materace.

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy? 

Jeśli pomimo sprawdzenia powyższych miejsc, nic nie widzisz gołym okiem, o obecności tych insektów mogą świadczyć inne symptomy. Jeśli zadajesz sobie pytanie jak sprawdzić, czy mam pluskwy w domu, zwróć uwagę na:

  • specyficzny zapach, przypominający gnijące maliny lub wegetującą kolendrę,
  • drobne, brunatne plamki w miejscu koncentracji owadów,
  • ślady ukąszeń na ciele w postaci swędzącego zaczerwienienia i obrzęku, przypominającego ugryzienie komara.

Niepozostawiającym wątpliwości sposobem na to, jak wykryć pluskwy w domu jest polecana przez prof. dr hab. Stanisława Ignatowicza – eksperta w branży DDD – pułapka do monitorowania obecności pluskiew. Jeśli Twoje obawy się potwierdzą, koniecznie zadbaj o odpluskwianie.

Pluskwy – jak się ich pozbyć?

Samodzielne zwalczanie pluskwy domowej jest trudne. Ze względu na to, że gromadzą się w trudno dostępnych miejscach i meblach, które są użytkowane na co dzień, zastosowanie silnej chemii może być szkodliwe dla ludzi i zwierząt domowych. Żeby skutecznie, bezpiecznie i dyskretnie pozbyć się tego uciążliwego problemu, postaw na profesjonalne usługi dezynsekcji Warszawa. Prusator to eksperci, którzy mają wypracowane, wysokowydajne metody usuwania insektów. Dzięki nam nie będziesz dłużej zastanawiać się jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy, tylko przywrócisz sobie dawny komfort życia. Zapraszamy!