Ozonowanie to jedna z najskuteczniejszych metod dezynfekcji. Ozon, czyli odmiana tlenu składająca się z trzech atomów, jest bardzo silnym utleniaczem – co oznacza, że w odpowiednim stężeniu powoduje uszkodzenie błon biologicznych, niszcząc bakterie, wirusy i inne drobnoustroje, a także pleśnie i grzyby.

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Ozonowanie jest bezpieczną metodą wyjaławiania pomieszczeń. W przeciwieństwie do wielu innych substancji dezynfekujących, ozon nie powoduje zatrucia jedzenia czy wody pitnej. Wręcz przeciwnie, jest wykorzystywany w przemyśle do uzdatniania wody oraz mycia i dezynfekcji produktów spożywczych.

Wynika to ze specyficznych właściwości chemicznych tego związku. Jest stosunkowo nietrwały – poprzez utlenianie innych związków szybko rozpada się do tlenu O2. Dlatego też, aby ozonowanie było skuteczne, stężenie ozonu powinno wynosić co najmniej 13 μg na dm³ powietrza. Przy większości zabiegów ozonowania mieszkania lub biura używa się stężenia min. 2 ppm, czyli ok. 4,28 mg/m3. Jest to wartość jednocześnie dostatecznie wysoka, aby zabić wszystkie drobnoustroje, jak i na tyle niska, aby wywietrzeć w przeciągu 30 minut.

Oczywiście, jak w przypadku większości zabiegów dezynfekcji, także i ozonowanie wiąże się z pewnymi środkami ostrożności. Przede wszystkim w ozonowanym pomieszczeniu nie powinni przebywać ludzie. Dłuższa ekspozycja na ozon może powodować problemy z oddychaniem, bóle głowy i senność. Po ozonowaniu auta wietrzymy je co najmniej 15 minut przy otwartych drzwiach, w przypadku ozonowania mieszkania wietrzenie powinno być dłuższe, nawet trwające 45 minut.

Kiedy zdecydować się na ozonowanie?

Ozonowanie stosowane jest głównie w celu odkażenia pomieszczeń lub pozbycia się przykrych zapachów. Dlatego ozonuje się mieszkania, które stały puste przez dłuższy czas lub których właściciel wyprowadził się czy umarł. Popularne jest zwłaszcza ozonowanie po zmarłym, gdyż pozwala na pozbycie się woni kojarzonych z chorobą lub lekami. Dezynfekcja za pomocą ozonu jest uniwersalną metodą na przygotowanie mieszkania na przybycie nowego lokatora. Ozon można również stosować powierzchniowo, np. odkażając zabawki, lodówkę czy blat w kuchni.

Na ozonowanie warto się zdecydować także, jeśli podejrzewamy, że nasz dom, biuro czy samochód mogą być zainfekowane pleśnią. Ozon doskonale radzi sobie wspomagająco w walce z unoszącymi się w powietrzu zarodnikami grzyba.

W związku z pandemią warto wspomnieć, że ozonowanie może być sposobem na odkażanie sklepów, taksówek czy budynków pożytku publicznego. Ozon pozostawia po sobie charakterystyczny zapach, określany jako „powietrze po burzy” – taki zapach w szpitalu lub przychodni oznacza, że były one niedawno dezynfekowane.

Jak przygotować się do ozonowania?

Przede wszystkim należy pamiętać, że ozon dotrze tylko tam, gdzie dostanie się powietrze. Jeśli więc naszym problemem jest grzyb w ścianie czy śmierdząca tapicerka samochodu, musimy najpierw pozbyć się przyczyny skażenia. Dopiero później można przeprowadzić ozonowanie celem usunięcia np. unoszących się w powietrzu zarodników pleśni lub przykrego zapachu.

Przed ozonowaniem mieszkania lub biura należy:

  • Dla bezpieczeństwa można wynieść wszystkie rośliny (ozon może być toksyczny także dla roślin);
  • Upewnić się, że w pomieszczeniu nie przebywają zwierzęta domowe.

Po ozonowaniu mieszkania lub biura należy:

  • Odczekać co najmniej 30 minut – jeśli nie jesteś pewien, ile ozon potrzebuje czasu na wywietrzenie, zapytaj specjalisty od ozonowania z Warszawy – www.prusator.pl/kontakt/
  • Wywietrzyć pomieszczenie.

Jak przygotować się do ozonowania samochodu?

Należy:

  • Opróżnić i umyć popielniczki;
  • Usunąć wszystkie drobne przedmioty z auta;
  • Wyjąć chodniki.

Po ozonowaniu samochodu:

  • Wietrzyć przez co najmniej 15 minut.

Ozonowanie – najczęściej zadawane pytania

Po ozonowaniu czułem specyficzny zapach jeszcze wiele godzin. Czy to oznacza, że w moim domu nadal unosi się ozon?

Nawet bardzo niewielkie ilości ozonu powodują unoszenie się zapachu. Pojawia się on naturalnie po uderzeniu pioruna w ziemię, a przecież nikt nie twierdzi, że po burzy ozon unosi się w powietrzu w toksycznym stężeniu. O ile został zachowany odpowiedni odstęp czasowy, pomieszczenie jest wolne od ozonu nawet, gdy unosi się w nim zapach.

W czasie ozonowania widziałem w pomieszczeniu mgłę, co to takiego?

Powietrze zawiera wiele lotnych związków organicznych. Część z nich występuje naturalnie, część jest powiązana z zanieczyszczeniem powietrza. Ozon reaguje z tymi związkami, tworząc specyficzną „mgłę” lub „parę”, która opada wraz ze zmniejszającym się stężeniem O3. Ozonowanie pozwala więc się uporać z zanieczyszczeniami.

Nie jestem pewien, czy ozonowanie zdoła usunąć przyczynę mojego problemu

Bakteriobójcze działanie ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze niż w przypadku chloru i około 3000 razy szybsze. Ozon niszczy przede wszystkim skupiska chorobotwórcze, takie jak wirusy, bakterie, grzyby, pleśnie i roztocza.

Ozonowanie jest nieskuteczne w przypadku większych szkodników, takich jak owady czy gryzonie, można zastosować tą metodę jako dodatkowa pomoc dzięki której komunikacja owadów, która odbywa się zwykle za pomocą feromonów zapachowych zostanie zakłócona.

Podsumowanie ozonowania w Warszawie

Jeśli nie masz profesjonalnego sprzętu do ozonowania np. firmy Trioxygen, najlepiej zasięgnąć pomocy naszego specjalisty DDD. Nasza firma oferuje sprawdzone, szybkie, a przede wszystkim skutecznie sposoby na pozbycie się bakterii, wirusów poprzez ozonowanie w Warszawie i okolicach!

Zapraszam do kontaktu pod nr +48 733-788-282 w godzinach 8:00 – 20:00 w tygodniu. Nasz konsultant, Marcin chętnie pomoże dograć szczegóły.

mgr Bartosz Szymański