Roztocza mogą pojawić się w każdym domu. Ich obecność nie jest zależna od intensywności sprzątania – po prostu pojawiają się w swoim ulubionym środowisku. To niewielkie (do 0,5 mm) pajęczaki, które żywią się martwym naskórkiem ludzkim. Istnieje wiele mitów na temat roztoczy, a najczęstszym pytaniem jest – czy roztocza gryzą? Rozprawiamy się z tymi teoriami i pomożemy Ci też ograniczyć ich obecność w domu. Zaczynamy!

Roztocza – co to?

Pojęcie „roztocza” jest niezwykle obszerne i może zawierać w sobie ok. 30 tys. gatunków, wśród których ogromna liczba nie została dokładnie opisana. W kontekście warunków domowych roztocza ograniczają się do gatunku Dermatophagoides pteronyssinus – roztocze kurzu domowego, inaczej nazywane skórożarłoczek skryty. Roztocza tego gatunku żywią się martwym naskórkiem, który odłączył się od skóry człowieka. Jasny jest więc wniosek, że ich największa ilość jest w miejscach, gdzie znajdą mnóstwo pożywienia. To przede wszystkim:

 • koce;
 • pościel;
 • poduszki;
 • prześcieradła;
 • materace;
 • dywany;
 • szlafroki.

Jak wyglądają roztocza?

Na pytanie „jak wyglądają roztocza?” trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie, bo nie są one widoczne gołym okiem. Roztocza widziane pod mikroskopem okazują się organizmami białymi lub półprzezroczystymi, które mają 8 nóżek zakończonych pazurkami ułatwiającymi przyczepianie się do podłoża. Ich ciało jest owalne i nieco spłaszczone. Roztocza kurzu domowego nie są widoczne gołym okiem – długość ich ciała nie przekracza 0,5 mm. Dlatego jedyny sposób na dostrzeżenie roztoczy to obserwacja pod mikroskopem.

Jak wyglądają ugryzienia roztoczy?

Teraz przyszedł moment na uporanie się z największym mitem – „jak wyglądają ugryzienia roztoczy”. Roztocza nie korzystają z żywego naskórka człowieka, nie żywią się też krwią. Ich jedyne pożywienie to martwy naskórek. Dlatego w bezpośrednim kontakcie są obojętne dla człowieka. A więc na pytanie: „Czy roztocza gryzą ludzi?” z pełnym przekonaniem można powiedzieć – nie.

Czy roztocza gryzą ludzi?

Ktoś mógłby powiedzieć, że roztocza na pewno gryzą ludzi, bo widział ugryzienia roztoczy. Zdjęcia takich zmian skórnych są wywołane nie tyle ugryzieniem roztoczy, ile reakcją alergiczną na ich odchody. Warto przypomnieć, że roztocza mają maksymalnie 0,5mm długości, więc z powodzeniem przemieszczają się nawet z delikatnym podmuchem powietrza. Podobnie ich odchody. Dodatkowo nienazywane są roztoczami kurzu domowego przez przypadek. Bytują właśnie w skupiskach kurzu i na nim się przenoszą. Dlatego mogą przedostać się wraz z odchodami w dowolne miejsce odkrytego ciała i na nim wywołać reakcję alergiczną.

Skoro już poruszyliśmy ten temat, możemy go nieco bardziej rozwinąć. Osoby uczulone na roztocza kurzu domowego mogą odczuć kilka objawów. Roztocza są też niebezpieczne dla osób z astmą, której nasilenie jest odczuwalne w bliskim kontakcie z tymi pajęczakami. Do najczęstszych oznak alergii na roztocza zaliczają się:

 • nieżyt nosa;
 • zapalenie spojówek lub ich swędzenie oraz zaczerwienienie;
 • objawy atopowego zapalenia skóry, wypryski;
 • katar;
 • kaszel.

Tak więc ugryzienie roztoczy to mit, w który niestety wierzy spora liczba osób. Warto przypomnieć, że ugryzienie roztoczy jest niemożliwe. Jakiekolwiek oznaki skórne to reakcje alergiczne na roztocza i ich odchody.

Jak pozbyć się roztoczy?

Znasz już odpowiedź na pytanie: „Czy roztocza gryzą?”, dlatego pora wyjaśnić kolejną nurtującą kwestię – jak pozbyć się roztoczy. Wyeliminowanie ich raz a dobrze i na zawsze nie jest niestety możliwe. Dlatego trzeba podejmować regularne wysiłki, by dbać o czystość w sypialni i pomieszczeniach, gdzie znajdują się łóżka, kanapy, fotele i krzesła obszyte materiałem. Warto też częściej prać odzież wierzchnią, która ma bezpośredni kontakt ze skórą i może skupiać martwy naskórek. Mowa więc o pidżamach oraz szlafrokach.

Co jeszcze możesz zrobić, by roztocza nie zadomowiły się w sporej ilości? Przede wszystkim pamiętaj, co je niszczy – temperatura powyżej 60oC oraz poniżej 0oC. Ta wiedza przyda Ci się, gdy zamierzasz wyprać poszewki i prześcieradła (najlepiej wybierać program z temp. powyżej 60oC). Poza tym możesz w zimowe mroźne dni wystawiać pościel, koce, a nawet dywany na zewnątrz.

Kolejny sposób na roztocza to częste odkurzanie. Warto dokładnie odkurzać podłogi, dywany i wykładziny. Nie zapominaj też o materacach, kanapach czy fotelach. Świetny sposób na usunięcie roztoczy to odkurzacz ze szczotką rotacyjną. W ten sposób możesz oczyścić powierzchnie jeszcze dogłębniej.

Wiele osób dla usunięcia roztoczy wykorzystuje parę wodną. Parownice generują wysoką temperaturę, która zabija roztocza i przywraca komfortowe środowisko dla domowników. Takie urządzenia można z powodzeniem zastosować również do innych elementów wyposażenia pomieszczeń.

Ostatnim z popularnych metod na to, by roztocza odeszły w zapomnienie, jest stosowanie preparatów na te pajęczaki. Najczęściej są one sprzedawane w formie sprayu, który należy aplikować na powierzchnię łóżka, pościeli oraz pozostałe meble domowe. Warto pamiętać o stosowaniu się do zaleceń producenta w celu wykorzystywania produktów w sposób odpowiedzialny i bezpieczny dla domowników i naszych pupili.

Jeśli nie chcesz sam zmagać się z pozbyciem roztoczy kurzu domowego możesz zlecić to nam. Skutecznym pozbyciem się zapachów, alergenów, wirusów jak i roztoczy jest bezpieczny zabieg ozonowania, który nie wymaga większych przygotowań. Wystarczy wyjść z lokalu na czas generowania ozonu (zwykle kilka godzin) i czas późniejszego wietrzenia (zwykle 1-2 godziny). Dzięki ozonowaniu pozbędziemy się nie tylko roztoczy kurzu domowego, ale również zapachu zwierząt, po remoncie, fekaliach, zapachu dymu tytoniowego, pozbędziemy się innych alergenów i wirusów w naszym mieszkaniu.

Ugryzienia roztoczy – podsumowanie

Teraz już wiesz na pewno, że ugryzienia roztoczy to mit. Również zdjęcia po „ugryzieniach” to tak naprawdę oznaki reakcji alergicznych na odchody roztoczy kurzu domowego. Nie musisz się więc obawiać, że roztocza Cię pogryzą. Nie warto jednak lekceważyć oznak alergicznych i pogorszenia stanu zdrowia. Również gorsze wysypianie się i zaostrzenie astmy zwłaszcza nad ranem mogą świadczyć o występowaniu sporej ilości roztoczy w łóżku i pościeli.

Dlatego bez wahania regularnie podejmuj działania w celu eliminowania tych malutkich pajęczaków. Mimo że nie ugryzienia roztoczy nie są możliwe, ich obecność nie jest korzystna dla zdrowia. Zadbaj o czystość w swoim mieszkaniu, wykonując częste pranie, odkurzanie i wietrzenie w zimowe dni.